Jump to content


Fotografije
- - - - -

Majstori, gde ste?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
243 odgovora na ovu temu

#221 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 20 January 2023 - 10:04 AM

Ljudi, nemojte pričati svašta, u Nemačkoj i u Srbiji skoro pa isti deo plate ode na poreze, doprinose i sl. 40% na brtuto platu.

 

u nemačkoj ima dosta varijacija, biranja poreskog sistema, dodataka na decu, oslobođenja za opravdane troškove, ali manje više, isti bruto, isti neto. S druge strane nevenčani nemaju neke popuste.. pa u proseku sve dođe na isto.


  • 0

#222 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 January 2023 - 10:40 AM

Ljudi, nemojte pričati svašta, u Nemačkoj i u Srbiji skoro pa isti deo plate ode na poreze, doprinose i sl. 40% na brtuto platu.
 
u nemačkoj ima dosta varijacija, biranja poreskog sistema, dodataka na decu, oslobođenja za opravdane troškove, ali manje više, isti bruto, isti neto. S druge strane nevenčani nemaju neke popuste.. pa u proseku sve dođe na isto.



Kod mene je tu negde oko 40%
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#223 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 January 2023 - 11:28 AM

Ljudi, nemojte pričati svašta, u Nemačkoj i u Srbiji skoro pa isti deo plate ode na poreze, doprinose i sl. 40% na brtuto platu.
 
u nemačkoj ima dosta varijacija, biranja poreskog sistema, dodataka na decu, oslobođenja za opravdane troškove, ali manje više, isti bruto, isti neto. S druge strane nevenčani nemaju neke popuste.. pa u proseku sve dođe na isto.



Ne znam u kojoj to Srbiji, očito pričamo o dve različite države. Ja se izvinjavam, nisu doprinosi na platu 64% kako sam napisao nego 63,36%.

Uostalom evo ti link za kalkulator pa izračunaj sam:


https://talas.rs/mojporez/calc/
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#224 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 20 January 2023 - 11:50 AM

Samo se nismo razumeli. Doprinosi se izražavaju kao procenat od bruto plate. Bruto je ono što zaradiš. Zatim platiš poreze i sve doprinose. OStane ti neto plata. Taj neto se dobije na račun, kao plata. Samo su ljudi navikli da to plati poslodavac za njih, pa onda računaju koliko su dobili a koliko je neko platio za njih, pa se tako dođe do 60%. Taj procenat nije pogrešan, ali se ne izražava tako.

 

Ne mogu više da otvaram kalkulatore, jedno vreme sam samo to gledao i naše i nemačke (bio sam blizu preseljenja, dobio i posao ali odustao...)

 

Ko je bio preduzetnik i sam vodio knjige i plaćao poreze i doprinose, zna na šta mislim, ali treba biti upućen i ovako površno samo. Ja sam to jedno vreme plaćao sam dok sam bio preduzetnik, jedno vreme sam imao i zaposlenog (suprugu) pa joj plaćao doprinose i zdravstveno. Platu joj nisam nikad isplatio, mogla bi i da me tuži sad, srećom se još držimo pa joj  valjda neće pasti na pamet, mada ko zna šta nosi život.


  • 0

#225 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 20 January 2023 - 12:03 PM

Zavisi od čega polaziš, ako polaziš od neto plate u Srbiji na to se dodaje još nešto manje od 64% za poreze i doprinose za zaposlenog. Obrnuto je naravno ako polaziš od bruto plate. Sad za Nemačku ne znam, ali našao sam ovaj neki kalkulator https://www.brutto-n...tor_germany.php, neka me neko ispravi ako nisam dobar primer uzeo, prosto nisam detaljno gledao kako je to konkretno u Nemačkoj (i uzeo sam sve default vrednosti koje mi je dao za poreze). Ali na osnovu ovog kalkulatora i da uzmemo platu od 1500 evra, što bi negde bilo između prosečne plate u Srbiji i Nemačkoj imamo ovako:

 

Srbija:

1500 eur neto

2433 eur bruto trošak tog radnika za poslodavca

 

Nemačka

1500 eur neto

1890 eur bruto
 
Deluje da je razlika poprilično pozamašna :) I opet se ograđujem, uzeo sam samo default vrednosti, plus mi deluje da u Nemačkoj dažbine zapravo skaču sa povećanjem plate, pa bi na neto platu od oko 4000 eur sa istim parametrima bruto bio oko 47%, dok je recimo u Srbiji obrnuto jer postoji onaj limit gde ti doprinosi rastu do neto plate od oko 4000 eur da bi posle bili konstantni, ali imaš plaćanje poreza na dohodak preko određene cifre godišnje zarade (koji je znatno manji, mislim 10% na ukupna primanja). Hoću reći u Nemačkoj te država više procentualno oporezuje ukoliko imaš veću platu a kod nas manje, moramo da zaštitimo te sa većim platama ;)
 
A da se vratimo na temu o majstorima - da, to značajno više opterećuje malog zanatliju/majstora u Srbiji nego u Nemačkoj. Međutim opet naglašavam činjenicu da ti to prosto moraš ukalkulisati kada se uopšte odlučuješ da se time baviš. 

  • 0

#226 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 20 January 2023 - 12:12 PM

Ovaj podatak za nemačku možda jeste tačan, ali je zato što se ova plata vodi kao nedovoljna za život, pa su mnogo manji porezi u tom slučaju. Hoću reći da nije mnogo realan.

 

Možeš videti na kalkulatoru da je salary tax 0% za taj slučaj.


  • 0

#227 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 459 posts

Postavljeno 20 January 2023 - 12:27 PM

Ok, slažem se, ali i veću platu porezi i doprinosi dođu do negde oko 50% dodatno na neto platu, manje nego u Srbiji, zato sam i napisao primer sa 4000 eur neto platom posle, to je otprilike njihova prosečna plata. 

 

Edit: I ok, ima razlike u poreskim razredima, tipa samac bi plaćao veći porez, ali tek tu dolazimo do poreza i doprinosa koji su otprilike u rangu onih u Srbiji. I ključna razlika - manji je porez na manju platu, a složićemo se svi ovde da verovatno majstori za bicikl nemaju baš izuzetno visoke plate u Srbiji. 


  • 0

#228 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 20 January 2023 - 12:36 PM

opet sam uronio u kalkulatore :)

 

nemačka ima pošteniji sistem, slažemo se tu. Manje ćeš da platiš.

 

Ali opet je ovo popust što si naveo. Možeš videti na kategorijama. Ovo je za nekoga ko radi jedini u porodici ili mu je supružnik sa jako malim primanjima.

 

Za dvoje zaposlenih sa normalnim primanjima ILI za nekoga ko živi potpuno sam, porez je 40% na bruto. Kao u Srbiji.


  • 0

#229 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 January 2023 - 04:27 PM

Ovaj podatak za nemačku možda jeste tačan, ali je zato što se ova plata vodi kao nedovoljna za život, pa su mnogo manji porezi u tom slučaju. Hoću reći da nije mnogo realan.

 

Možeš videti na kalkulatoru da je salary tax 0% za taj slučaj.

Kad nemci nisu navikli da ne jedu, kao mi, pa im je to nedovoljno.  :)

 

I još naplaćuju više poreza od bogatih, nego od sirotinje - skroz naopako!
:)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#230 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 20 January 2023 - 04:53 PM

Da, nekom uzmu, nekom dodaju... Prave bolji balans. Ali u proseku isti porez kao ovde.

I da, s platom od 1.5k tamo možeš da biraš, da li da budeš beskućnik ili da nemaš da jedeš.
  • 0

#231 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14607 posts

Postavljeno 12 May 2023 - 08:44 PM

(link)


  • 0

#232 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 12 May 2023 - 09:09 PM

Neka, hvala0ae6b12a03b1fc876c75a154942b2c1d.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#233 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 May 2023 - 06:00 AM

Da, nekom uzmu, nekom dodaju... Prave bolji balans. Ali u proseku isti porez kao ovde.

I da, s platom od 1.5k tamo možeš da biraš, da li da budeš beskućnik ili da nemaš da jedeš.

Možda je glupo da se nadovezujem na komentar od pre 3 meseca koji je iznad svega off topic, ali mi je ova tema zanimljiva pa ne mogu da izdržim da ne nastavljam digresiju. :)

 

Ovo gore citirano jednostavno nije tačno. Sa platom od 1500e neto u Nemačkoj niti si beskućnik niti gladuješ. Štaviše, ni sa platom od 0 eura nisi beskućnik i gladan, jer je Nemački sistem nažalost i na sreću uređen tako da je na ulici i gladan samo onaj ko to svesno izabere, svi drugi imaju izbor. Postoji neka teorija da se oni koji ne rade i ne zarađuju nalaze sveukupno u boljoj situaciji od onih koji rade za malo novca. Onima koji ne rade država plaća stan i obezbeđuje mesečni "džeparac" dovoljan da pokrije osnovne troškove, beplatan javni prevoz, itd. Ako su u priči i deca i porodica, postoje i drugi finansijski dodaci. Nedavno se sa ne nekoj televiziji u jednoj emisiji pojavio čovek koji ponosno tvrdi kako je 30 godina na birou rada i kako je srećan čovek. Država mu plaća sve što treba, on ima taj minimalni džeparac i tvrdu da je njemu dovoljno za život. Ambicijie za automobilom, godišnjim odmorom i luksuzom nema jer tvrdi da ne želi da robuje materijalnim stvarima. Moja pretpostavka je da čovek negde sigurno radi na crno, ali poenta je u tome kako izgleda život čoveka koji nema posao, stan, pokretnu ili nepokretnu imovinu u Nemačkoj i tako živi 30 godina. Ja niti se slažem sa tim niti smatram to korektnim i ispravnim jer njegov život i živote mnogih takvih moramo kroz visoke poreze da finansiramo upravo mi koji radimo i koji smo poreski obveznici. Međutim pričati da si u Nemačkoj uz platu od 1500e beskućnik i gladan je u najmanju ruku neozbiljno. Treba proći, videti, čuti, iskusiti pa na osnovu toga tvrditi nešto...


  • 5

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#234 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 May 2023 - 08:51 AM

Ja niti se slažem sa tim niti smatram to korektnim i ispravnim jer njegov život i živote mnogih takvih moramo kroz visoke poreze da finansiramo upravo mi koji radimo i koji smo poreski obveznici. 

 

Meni je muka videti na primer novopečene programere koje ni kompjuteri ni programiranje ne interesuju, sem što znaju da se "to sad dobro plaća." Isto važi i za takve majstore.

 

Ko nije za posao, ne treba da radi. Kao vrsta imamo dovoljno tehnologije i resursa da niko ne mora raditi više od 4 sata dnevno, a i uz to bi se mogli "nositi" i oni koji nisu za posao.

 

Sve je stvar organizacije i sistema. U postojećem sistemu, ti za prvih sat-dva vremena na poslu zaradiš sve što dobiješ za to, a sve ostalo vreme radiš za bogaćenje nekog drugog. U takvom sistemu je nerad moralno opravdan (ko može da ne radi - ne mogu svi, ne samo zbog novca, rad je prirodna potreba čoveka).


  • 6

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#235 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 13 May 2023 - 09:44 AM

Svaka čast na postu.
  • 0

#236 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 May 2023 - 12:29 PM

Uvek će ljudi da se bave stvarima koje su isplative, a ne koje vole da rade i još manje one u kojima su dobri. Mislim da 80-90% ljudi na planeti radi nešto što ih ne zanima ili u čemu nisu dobri, uključujući tajkune i bogataše. Postoje ljudi koji su rođeni prevaranti, vole to da rade i ide im dobro, ali nije moralno pa ih hapse. Postoje ljudi koji bi bili idealni za čuvanje ovaca ili za ručnu izradu predmeta od kože ili za krasnopisanje knjiga, ali žive u vreme kada ta zanimanja maltene ne postoje pa rade svašta drugo... Svašta što je isplativo. Završi zanat, tu uvek ima posla, završi pravni, medicinu, mašinstvo, menadžment, IT... Završe ljudi pa to rade dobro ili loše ili ne rade to uopšte...

Zabušavanje na poslu je isto što i večita ljudska težnja ka lenjosti koja i pokreće progres. Nije to moralno opravdano, nego neko mora da radi više da bi neko drugi radio manje pa ko se kako snađe. Ako radiš za korporaciju u kojoj glavni rade najmanje pa ti zabušavaš (jer ne želiš da radiš za njih više nego što mora), onda će negde neko drugi morati da radi više, da bi se to kompenzovalo i da bi se progres (koji je nezaustavljiv) održao.
  • 1
The sea, the sea

#237 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 15 May 2023 - 07:55 AM

@Smasher

 

Naravno da nije tačno, upravu si za sve što si napisao. Ali moram da kažem da je to drugi kontekst diskusije bio. Ja sam nespretno upotrebio izraz "beskućnik ili gladan", trebalo je da kažem socijalan slučaj.

 

Moja primedba se odnosila to što je porez na 1500€ ukinut zato što je ta plata za nemačku ispod minimuma dostojanstva. Pa sam rekao da s tom platom čovek može da bira da li će da plati stan ili da kupuje hranu. Loše sam se izrazio i tvoja primedba je sasvim na mestu, jasno je da nemačka država gaji socijalnu pravdu i da neće dozvoliti da neko spava na ulici ili nema šta da jede (kao naprimer u USA :) ). Izvinjavam se za nespretno definisanje.

 

Dakle, samo sam iznosio argument da ne može da se poredi porez na platu od 1500 u srbiji i porez na platu od 1500 u nemačkoj. Svako ima svoj minimalac, a naš je prilično nizak u svakom pogledu.

Za plate kojima raspolaže srednja klasa u SRB i u DE, porez je prilično jednak.


  • 0

#238 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 May 2023 - 08:42 AM

Srednja klasa ne postoji.  :)

 

Postoje samo:

- kapitalisti: koji ne moraju da rade da bi živeli, već žive od svog privatnog kapitala (rente i tuđeg rada); i

- radnička klasa: svako ko mora da radi (za drugog) da bi živeo, čak i ako ima "dobru platu." Samostalni preduzetnici isto tu spadaju, iako načelno nemaju "gazdu."

 

"Srednja klasa" je pojam idealan da se radnička klasa podeli i teže izbori za život dostojan čoveka. Ljudi koji sebe smatraju "srednjom klasom" su u neku ruku "zadovoljni robovi" izrabljivačkog, nepravednog sistema.


  • 3

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#239 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 15 May 2023 - 09:25 AM

ja se ne bih menjao ni sa jednom kapitalistom u životu.


  • 0

#240 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 15 May 2023 - 11:27 AM

To je već kliše nas koji nismo kapitalisti.
Nema (ili ja ne znam za njih) kapitalista koji su se otarasili kapitala i živeli obilnim životom. Već suprotno, daju sve (moral, obraz, dignitet...) za kapital.
Valjda su ljudi spoznali da u stvari u reslnosti i nema Boga i obećanog raja već im novac obezbedjuje upravo sve to ovde i sada. Ne znam kako bi drugačije to shvatio.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika