Jump to content


Fotografije

Rasprave


  • Ova tema je zaključana Ova tema je zaključana
126 odgovora na ovu temu

#21 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 October 2021 - 01:06 AM

Ajde direktno da te pitam,posto ne umes da citas izmedju redova-Ja 7 godina intezivno vozim  bicikl svaki dan ,godisnje predjem oko 15000km.cak i zimi,sto ti mozes samo da sanjas,jer ne daj boze da se  tvoj bicikl smrzne,trebace mu Zoran Radmillovic iz  Majstorske radionice O:) a tek tvoje sportsko visocanstvo,kuku lele,BRRRRR!zima!!!! a butine mi ni priblizno nisu razvijene kao kod tebe,nisu naglaseni misici,posto ti volis  da slikas selfi O:)  pa stavljas na forum i svoje nogice onda imam prava da komentarisem. Da li koristis steroide ili neke supstance ili si koristio ,jer po meni prirodno nema sanse da se toliko nabilduju butine,spotisto! Jel ti sada jasnije ili treba da ti nacrtam.Uostalom ti si se zalio i izrazavao melanholiju i ceznju za selom,i plakao si nam na ramenu kako je grad surov za tebe i kako ne mozes to da  podneses i kako ti je tesko. Tacno se to i vidi da  imas frustracije,jer tebi je prvo bicikl na pameti pa onda sve ostalo,i porodica i svalerka itd. O:) U redu je to,jer se uglavnom po tom pitanju uklapas u prosek,samo sto si auto zamenio biciklom  O:) SPORTSKI POZDRAV!Zelim ti mnogo kilometara,ali i zimi.(bar priblizno kao ja) O:)

 

Nisi uopšte inspirativan za diskusiju :D jer nemaš blage veze o ovom tipu biciklizma, a i nije tema za to, ali da ti odgovorim ipak.

Džabe voziš 7 godina, ne znaš očigledno i dalje šta znači intenzivno i ta reč - intenzitet haha. A i kažem nisi prošao pored sportiste pa je razumljivo da ne znaš, ne viđaš to, ne družiš se sa takvim ljudima, ne voziš u grupama, ne pratiš ni na internetu ljude koji zagriženo i jako voze, treniraju a ima ih jako mnogo. Onda bi znao kako ko i šta vozi i kako izgledaju i da li imaju mišiće. Koliko ti vati recimo stiskaš na tim tvojim vožnjama a koliko ljudi sa kojima pokušavaš da se porediš, zatim puls na kome ti voziš uporedi sa drugima, pa potrošnja kalorija na vožnji, da ne pričam o usponima i nagibima i sili na pedalama uz te niske kadence (torque). Evo na primer pošto se nadobudno hvališeš stalno na forumu nekim znanjima i veštinama kako sve znaš najbolje a drugi nemaju pojma, sad ovo zadnje vidim hvališ se godišnjom kilometražom, de reci koliko imaš visinca ove godine? Kad bi i znao taj podatak. A da znaš, onda bih ti rekao koju, mada slabo bi ti cifre značile jer ne možeš to da pojmiš. Prvo idi tamo penji recimo Frušku od Vrdnika, to mi prvo pade na pamet jer sam nedavno bio. Pa onda probaj da zamisliš takav uspon ali ne 2km nego 20 u kontinuitetu. Sećam se kad si na nekoj temi odvaljivao kako usponi ne menjaju ništa i mogu se porediti sa ravničarskim vožnjama jer posle uspona ide nizbrdica hahah.

A što se tiče mišića, sećam se tamo recimo letos onih rasprava o kadenci i kasetama od 25 i mlakonjama koji voze veće kasete i kadence jer nemaju snage.. te rasprave su se vodile u kasnim večernjim satima 22-23h, pa ja nestanem iz diskusije ali ne zato što sam lego da spavam nego zato što izađem napolje na trening na brdo od 20% gde recimo u 20 ponavljanja na 30 km dužine bude preko 1500m elevacije, a kadenca u jakom prenosu pada na 40 pa i ispod a kolena i kvadricepsi pucaju.. samo ne piskaram i ne nastavljam se jer nemam nikakav interes da se ovde objašnjavam. Pratim na internetu i uživo se konsultujem s ljudima koji su jaki i iza čijih reči stoje dela i rezultati, njihovo mi mišljenje znači a i koristi. Forum je postao razonoda za smejanje likovima koji lupetaju kao ti na primer. n2:hahaha

Ovo za vožnju zimi ne znam da li da komentarišem, ti se vidim ložiš na to i dičiš kao da je ne znam kakvo dostignuće i podvig, lol. I misliš da si neki poseban biciklista zbog toga, i jedini valjda. A nisi uopšte svestan koliko ljudi i zimi vozi i trenira, pogotovo ciklokros i po snegu i blatu i šta sve ne. Sećam se i to kad si odvaljivao kako odgovorno tvrdiš da nije moguće voziti drumaša na 5 stepeni duže jer jer kao promrznućeš ostavlja ozbiljne posledice :D pa sam ti zatim okačio vožnju u sred zime od 140 km na 4 stepena sa prosekom preko 30 hahah. Ali je tebi misaona imenica kadenca 95-100 i koliko drumski biciklista troši kalorija i koliko toplote generiše itd. Sve gledaš veoma ograničeno, iz svog ugla, ali si na temama najglasniji a znanje o istima ti je preskromno ili nepostojeće.

I ne nisam koristio ni suplemente a kamo li steroide ili bilo kakav doping. Ne voziš samo ti "intenzivno" n2:Heristical  poslednjih sedam godina. Rekoh ti, to šta i kako ti i ja vozimo nije za poređenje, kao dupe i oko. To što tvrdiš da ne mogu prirodno da budu mišićave noge ti je još jedan pokazatelj totalnog neznanja o temi. Niti možeš da pojmiš kako izgleda kada se teraš do apsolutne granice, i to često i redovno. Od toga se napreduje. Ti bi mislio da umireš da to doživiš. Takođe jel znaš šta je teretana, si ušao tamo nekad? Znaš kako ide onaj vic "šta zna dete šta je sto kila". Ja se čak ni ne hranim kvalitetno, jedem šta stignem, često krš. Kompletno ništa od povrća uopšte ne jedem, čitav život, jer ne volim. Kamo sreće da mogu da gutam recimo cveklu, spanać i ostalo. Mislim da čak imam negativne predispozicije za endurance sportove, nivoi gvožđa mi nisu zavidni, a eritrociti samo 4.03 to je čak ispod referentne vrednosti koja je 4.34 do čak 5.72. Da uzimam doping epo steroide šta ti već zamišljaš hahah kontam da bi to bilo dosta više.

Što reče moj drugar jednom "Ja sam krv propišao da dođem do ove forme, nisam se rodio s tim niti mi je palo s neba". Ljudi uvek misle da je drugima lakše. A u ovom sportu ima zaista i dosta sujete, čim je neko bolji od tebe odmah uzima nešto nelegalno. Ne mislim ovde na tebe, ti si irelevantan jer nemaš pojma o tematici. :D

Doping uzimaju ljudi koji se takmiče. A i onda ne svi,  a i onda je pitanje koliko ima smisla i da li je vredno rizika. I imaju znanja oko toga, kontam da je potrebno dosta znanja i opreza, ali pre svega razloga za rizik. Ti to zamišljaš tako, da rekreativci imaju dostupan doping kao bombone, i pijuckaju onako, hahah. Ja bre do pre godinu dana vozikao prave rekreativne vožnje, slikanje ovo ono, ponekad se malo zategne ali daleko je to od pravih i redovnih treninga, tek poslednjih meseci pojačao malo. Ni trenažer nikad nisam imao,

tek razmišljam prvi da nabavim. Koji crni doping, smešan si. Ja smišljam ovaj blender što mi stoji godinama kako da ga uposlim i blendiram cveklu i ostalo povrće ako budem mogao nešto na taj način da popijem, da bar malo popravim ishranu. Znaš, ako i ima rekreativaca koji uzimaju neki vid dopinga, kontam da imaju trenažer godinama hahah i da su prvo izvukli iz sebe i treninga, ishrane koliko mogu pa onda razmišljali o tome.

A ovo zadnje što si odvalio da se ja negde kao žalim i kukam na surov grad i imam melanholiju za selom, o čemu pričaš ti?! Ajde nađi pa citiraj. Iz sela sam otišao jer nema ničega. U gradu je skoro sve daleko bolje, osim zagađenog vazduha. Ne može se porediti.


  • 0

#22 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 11 October 2021 - 05:03 AM

Vidak-Pa jeste vozikas se ti sada najvise na makini O:) ,  zapostavio si bajs. Ja sam se izjurcao  nekad, i to zapravo,sreca nisam se zakuco negde,ali bilo je padova.

 

Sto se tice treninga samo da kazem evo napr. ima i film. Usein Bolt je na sebe zakacio drvena vrata i vukao ih kada je trenirao. Sta  znace 100gr. u neprofesionalnom treningu, nista ,to je van pameti.Treniraj biciklom od 40kg pa kada sednes na 7kg ,ima drugi ledja da ti vide,a ne da se hvalis kako vozis bicikl od 8 kg a druge omalovazava, i ti (uckur, varenje i  te stvari, ) pa da vozi sa mnom ,a i ti, tu gde ja vozim sa gumama na 8 bara otpale bi vam jajca. O:) Vidim ja na kojim putevima voze oni(oni koji treniraju :-]* ),uglavnom biraju tamo gde je bolji asfalt,i razumem iih.

 

Dalje, sustina treninga. Amaterskog (izvini,vozikanja  po tvom shvatanju). Nije trenazer. Ides na cist vazduh,i zimi, malo pobegnes od kuce, pa kosava ,ne mozes cepati, da ne dobijes upalu pluca,ali koliko puta sam pomislio ,sto mucim svoje telo,ali kada vidim kako ljudi umiru jer zive nezdravim zivotom i kako su mlitavi puno mladji od mene, a znajuci stanje u Srpskom zdravstvu ,to mi daje elan da nastavim sa biciklarenjem.Nadam se da sam ti objasnio sustinsku razliku biciklarenja izmedju nas,ali u krajnosti se svodi na isto-motanje O:) .

 

Gadjan- Hvala na romanu,ali stvarno nemam nameru da citam ,jer znam sta pise. Procitao sam zadnju recenicu. Moje pitanje je kako ja onda znam,da si ti momak sa  sela? i tu ne mislim nista lose. I tebi zelim sto vise motanja,i mani se desetinki sec. Cak je i Anstajn rekao da je vreme relativno O:) ,ali valjda ces to shvatiti godinama ,ako bude zdravlja.(I zivi zdravije ,mislim na spavanje -post napisan u 2.06 ujutru,bas i nije u skladu sa zdravim zivotom)


  • 0

#23 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 11 October 2021 - 05:31 PM

Сагласан са оним што је написао Видак. Године мењају све, не само у могућности и способности тренирања, већ доносе и сагледавање из других и другачијих перспектива, па човек, ако је иоле склон промишљању, схвати неке ствари. Сад имам пунух 57, а у периоду од двадесете па до тридесет и пете сам тренирао буквално манијачки (не бициклизам) и после тога још неколико година високим интензитетом. Да могу да се вратим, никада у животу не бих поново тренирао (можда јефино неку вештину потребну за опстанак) већ бих био у константном рекреативном режиму.
Слажем се и са оним што је Гађан рекао, (можда не и са тоном) осим са последњом реченицом. То је данас веома, веома упитно. И тек ће да буде.
  • 0

#24 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 11 October 2021 - 08:36 PM

Tek sad našao i iščitao temu.
Nastavite, molim vas, baš je zanimljivo... :)
  • 0

#25 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 12:28 AM

Hteo bih nešto da pitam Gađana, pa ću ovde (da ne tražim odgovarajuću temu), pošto će ovde sigurno videti:

- Kako uspevaš da se motivišeš da treniraš, tj. da ozbiljno treniraš?

Moja je pretpostavka da ne voziš trke, da si amater, a ako grešim, onda se izvinjavam.

Gledam neke žabarske sajtove i jednu fb grupu (o treninzima) i vidim da tamo ima baš mnogo onih koji ozbiljno treniraju, a amateri su. Ali tamo u Italiji ima mnogo Granfondo trka, pa na njima mogu da se dokazuju, i za njih da treniraju.

Ali kako u Srbiji motivisati sebe da se toliko ozbiljno trenira i napreduje, kad nema trka?
  • 0

#26 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 05:35 AM

Nisam znao da postoji razlika i u kilometru. postoji virtueni,savremeni,napredni kilometar O:) -treningasti ,a postoji   vozikasti kilometar,nazadni,kocijasti zaprezni O:) , to je velika razlika,pogtoovo kada to kaze biciklista koji  vozi motocikl. O:) Koji kada vidi uckur ili var na biciklu  toliko se iznervira,da mora odmah da ode na tavan da se obesi medj sunke. O:)

 

NIsta,moramo da obavestimo svetsku organizaciju za mere,da smo otkrili novu mernu jedinicu. O:)


  • 0

#27 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 08:11 AM

Nisam znao da postoji razlika i u kilometru. postoji virtueni,savremeni,napredni kilometar O:) -treningasti ,a postoji   vozikasti kilometar,nazadni,kocijasti zaprezni O:) , to je velika razlika,pogtoovo kada to kaze biciklista koji  vozi motocikl. O:) Koji kada vidi uckur ili var na biciklu  toliko se iznervira,da mora odmah da ode na tavan da se obesi medj sunke. O:)

 

NIsta,moramo da obavestimo svetsku organizaciju za mere,da smo otkrili novu mernu jedinicu. O:)

 

Gresis u ovome. Kilometar jeste kilometar, ali je razlika koju ces imati formu, ako predjes npr. 5000 km vozikajuci se ili ako treniras, ti, vozis jake treninge visokog inteziteta. To su ne merljive stvari.


  • 0

#28 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 09:15 AM

Мирек, ово што говориш се назива карикирање. Ниси у праву овога пута. Ако препешачиш два километра и претрчиш два километра - шта ће ти бити напорније? Такође, после десет пута трчања, једанаести пут ће ти бити лакше него први пут, што значи да ћеш моћи да повисиш интензитет тог трчања. Е, то се зове тренирање. Да не говоримо о томе колико ћеш лакше преоешачити тих два километра.
  • 0

#29 Wizard74

Wizard74
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 02:04 PM

Pocetnicko zapazanje

Mrzeo sam i nisam vozio brda,average oko 26 plafon na ravnom
Doslo mi i poceo voziti brda redovno ,sad average stabilnih 31
Drumas 8,1kg

Bez brda nema napretka
  • 0

#30 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 02:17 PM

Pocetnicko zapazanje

Mrzeo sam i nisam vozio brda,average oko 26 plafon na ravnom
Doslo mi i poceo voziti brda redovno ,sad average stabilnih 31
Drumas 8,1kg

Bez brda nema napretka

 

Ovo sto cu da napisem je neko moje misljenje i verovatno se nece sloziti svi sa tim. Mislim da nije tako kako si napisao.

 

Primer vozis sat vremena brdo na 85% od tvoje maximale, a onda sutra vozi sat vremena ravno, isto na 85% od maximale. Napredak ce biti isti. Pravices istu snagu u W, potrosices isto kalorija samo sto ces preci vise kilometara. Znaci nije vazna konfiguracija terena. nego koliko dugo i u kojoj zoni drzis puls.


  • 0

#31 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 02:36 PM

Ja vozim 100% od maximale nizbrdo, misici mi takvi da mogu volu rep da iscupam.


  • 1

#32 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 12 October 2021 - 03:01 PM

Kako znaš da vozis 100% od maksimale nizbrdo?

To u opšte nije lako kako se čini, mnogo je lakše dati maximum uzbrdo nego nizbrdo

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#33 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 03:11 PM

Stavis napred 58 zuba i cepas.


  • 0

#34 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 03:21 PM

Ovo sto cu da napisem je neko moje misljenje i verovatno se nece sloziti svi sa tim. Mislim da nije tako kako si napisao.
 
Primer vozis sat vremena brdo na 85% od tvoje maximale, a onda sutra vozi sat vremena ravno, isto na 85% od maximale. Napredak ce biti isti. Pravices istu snagu u W, potrosices isto kalorija samo sto ces preci vise kilometara. Znaci nije vazna konfiguracija terena. nego koliko dugo i u kojoj zoni drzis puls.



Apsolutno bih se složio sa ovom konstatacijom. Ove sezone sam vozio prevashodno brda sa drugarom, odnosno nije bilo vožnje bez minimum 500 do nekih 2000m elevacije u zavisnosti od dužine i kilometraže. Dakle to malo kondicije što imam sam stekao vozeći se na brdu.

Letos sam vozio po ravnom sam, ruta oko devedesetak km. Plan je bio da prebacim prosek 30. Uspeo sam i bio sam na 31 ali nekih 5,6 km pred povratak kući uhvati me grč u desnoj nozi. Verovatno je to bio samo nedostatak magnezijuma ali nije da se nisam umorio.

Može se i na ravnom muški zapeti samo je psihološki lakše u vožnji na brdu. Imaš neki cilj, a to je da se što pre i lakše popneš na to brdo pa potom sledeće. Taj cilj je ostvariv za relativno kratko vreme. Na ravnom juriš cilj od početka do kraja vožnje, i naravno tu je i vetar da ti pomrsi račune.

Može se i na ravnom trenirati dobro, samo treba dosta volje. Na brdu je jednostavno zanimljivije...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#35 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 03:32 PM

Apsolutno bih se složio sa ovom konstatacijom. Ove sezone sam vozio prevashodno brda sa drugarom, odnosno nije bilo vožnje bez minimum 500 do nekih 2000m elevacije u zavisnosti od dužine i kilometraže. Dakle to malo kondicije što imam sam stekao vozeći se na brdu.

Letos sam vozio po ravnom sam, ruta oko devedesetak km. Plan je bio da prebacim prosek 30. Uspeo sam i bio sam na 31 ali nekih 5,6 km pred povratak kući uhvati me grč u desnoj nozi. Verovatno je to bio samo nedostatak magnezijuma ali nije da se nisam umorio.

Može se i na ravnom muški zapeti samo je psihološki lakše u vožnji na brdu. Imaš neki cilj, a to je da se što pre i lakše popneš na to brdo pa potom sledeće. Taj cilj je ostvariv za relativno kratko vreme. Na ravnom juriš cilj od početka do kraja vožnje, i naravno tu je i vetar da ti pomrsi račune.

Može se i na ravnom trenirati dobro, samo treba dosta volje. Na brdu je jednostavno zanimljivije...

 

 Da. Mi imamo jednu nasu stazu gde cesto vozimo i ima oko 30 km, da je 1 do 2 stepena nizbrdo. Imamo tu obicaj da zapnemo,da napravimo kao neki prosek. Tu kada se vozi do daske ne mogu da dodjem do vazduha, ugusim se kao da vozim najvece brdo, Samo je vazan puls i on ti sve govori. Nebitno uzbrdo-nizbrdo.

 

Razlog sto se kao vise napreduje na brdu je taj, ako je jako i dugo brdo moras konstatno da zapinjes, nema zabusavanja, a kada je ravno mozes malo i da odmaras i lazes sebe nesvesno.


  • 0

#36 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 12 October 2021 - 03:34 PM

Stavis napred 58 zuba i cepas.

Znaci nisi probao n2:doh

 

 

Može se i na ravnom muški zapeti samo je psihološki lakše u vožnji na brdu. Imaš neki cilj, a to je da se što pre i lakše popneš na to brdo pa potom sledeće. Taj cilj je ostvariv za relativno kratko vreme. Na ravnom juriš cilj od početka do kraja vožnje, i naravno tu je i vetar da ti pomrsi račune.

Može se i na ravnom trenirati dobro, samo treba dosta volje. Na brdu je jednostavno zanimljivije...

Ako upotrebis istu snagu isto je na ravnom i u brdima i nizbrdo, zato kazem da Dusan nije probao (subjektivno lakse je voziti uzbrdo 350w nego nizbrdo).

 

U praksi je lakse voziti kratka brda (takva rekretivci obicno voze) pa se posle malo odmori nizbrdo a onda penje sledece i tako nakupi elevaciju, malo njih vozi konstanan uspon od 20-30km

 

na ravnom nema odmora konstantno trosis energiju (kao da vozis dugacko brdo) i ako ti je prejak tempo lako ces da pregoris.

 

Ovo se odnosi na jake solo voznje sa nekim ciljanim tempom a ne vozikanje


  • 0

#37 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 04:18 PM

Pa nema ni uz brdo odmora, ako vozis 100% maksimalne kao ja onda vozis, nema odmora. Ne mozes porediti 200km ravnog puta sa 200metara uzbrdo, pa onda kazes ravno je teze, vozis 200km uzbrdo 100% maksimalne i onda kazes ravno je teze.


  • 0

#38 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 12 October 2021 - 04:24 PM


Pa ja sam napisao da je isto


Ako upotrebis istu snagu isto je na ravnom i u brdima i nizbrdo...




Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#39 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 04:29 PM

Pa nema ni uz brdo odmora, ako vozis 100% maksimalne kao ja onda vozis, nema odmora. Ne mozes porediti 200km ravnog puta sa 200metara uzbrdo, pa onda kazes ravno je teze, vozis 200km uzbrdo 100% maksimalne i onda kazes ravno je teze.


Da li si svestan šta si napisao? I da li znaš sta je 100 %?
  • 0

#40 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 12 October 2021 - 04:54 PM

100% je manje od 120% koje vozim u intervalima onda se opustam na 100%. Za nekoga kome je cilj da zivi zivot 300% meni 100% nije nista. Jedino ako me ovi kompjuteri koji mi mere zivot ne lazu. A onda ako su lagali mene i ja lazem vas.


  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika