Jump to content


Fotografije

Srednji pogon...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
133 odgovora na ovu temu

#101 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 17 May 2022 - 11:25 AM

Evo slika

Ovo je kad ne kaci

https://postimg.cc/9RPgHLh9

A ovo kad se okrene i kaci, i tako jedno pola kruga

https://postimg.cc/hQqsCTQG

Setanje se primecuje na svakom disku, sad je slikano nazad na najmanjem zupcaniku, napred na najvecem, jer je tu kavez prednjeg menjaca najuzi pa se bas lepo vidi, naravno ovo setanje lanca je jos izrazenije kada se vozi (opterecuje)...
Patrona nzm koja je, ali pretpostavljam da je jos originalna, jer sam je kupio dok je jos bila u garanciji, pogon je takodje originalan, medjutim informacije koje oni daju o ugradjenim delovima su veoma sture tako da ja licno pojma nemam sta je i kako...
Pise za patronu na sajtu "PATRONA / 5 DELOVA"
A za pogon "ČELIK 42x34x24T 170mm"

Sad je jasnije, ili je šajbna kriva što se lako ispravlja, ili je osovina pogona kriva ili ako je na četvrtku kriva je patrona.
Dok sve lepo ne rasturiš nećeš znati šta je.
Ako se dešava na svim lančanicima na istom mestu neki je problem sa osovinom mada i sam pogon tkzv. pauk za koji se kače lančanici može da bude kriv.
Rasturi sve pa pregledaj gde je problem.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#102 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 17 May 2022 - 11:28 AM

Da sam sebe demantujem, u vezi gornjeg posta.
Sad mi nije jasno, šta ti znači da je kod najmanjeg lančanika kavez najuži, kavez je uvek iste širine.

Mislio sam da si slikao jedan te isti lančanik samo u različitim delovima rotacije, a ti si slikao dva različita lančanika i prikazuješ nam situaciju gde je na jednoj slici najveći lančanik daleko od kaveza a na drugoj slici najmanji bliže kavezu?
Jel sam dobro razumeo?


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#103 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 17 May 2022 - 11:57 AM

Znaci bas to sto pise, pri vrhu je uzi nego pri dnu, nije razlika 2 cm, ali uzi je za debljinu izbocine (1-2mm) koju ima pri vrhu o koju i struze lanac, evo slika

https://postimg.cc/cvYHq14B

Drugo, i jeste slikan jedan isti lancanik u razlicitoj rotaciji-najveci, i to i pise, ali ponovicu, prikazane slike u mom prethodnom postu su slikane u kombinaciji najveci prednji lancanik i najmanji zadnji, i na 2 slike je samo razlicita rotacija...
Znaci ovo vrdanje lanca se desava na svakom zupcaniku, ne samo na najvecem, s tim da najveci problem u vozni pravi na najvecem jer tu struze, ako popustim menjac i napravim da ne kaci u levu stranu menjaca, onda prilikom voznje i gazenja desne pedale struze u desnu stranu, znaci nikako ne valja...
  • 0

#104 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 May 2022 - 01:13 PM

Ne može tu ništa da se kaže dok se ne proba, moraš da zameniš jedno od ta dva ili patronu ili pogon pa da vidiš šta je krivo.

Ja i dalje nekako tipujem na pogon tj taj pauk što Vidak reče ali može naravno biti i osovina.


  • 0

#105 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 17 May 2022 - 01:28 PM

@Amater993    Ispravis te lancanike srafcigerom ili francuskim kljucem, pajserom, cime god, to je normalna stvar kod jeftinih celicnih pogona. Pre toga proveris da li je pogon propisno zasrafljen za osovinu.


  • 0

#106 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 17 May 2022 - 02:09 PM

 

Nemoj da ispravljas zube posebno samo ceo lancanik...


  • 0

#107 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 17 May 2022 - 02:49 PM

Znaci ne ostaje nista drugo nego da polako skidam sve i redom trazim problem, jer drugacije nikako nece moci...

@Dusan011
Ne bih ja tu nista ispravljao, kad ustanovim u cemu je problem to ce leteti s bicikla i kupicu nov deo...

Mene sad zanima, da li bih ja mogao da skinem pogon i da umesto njega nabacim pogon sa druge bicikle (imam kuci Polar Pacific, ali nzm dal je pogon isti i da li je to za probu bitno) na kojoj znam da je pogon dobar, pa da na taj nacin iskljucim kao problem samu patronu?
  • 0

#108 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 17 May 2022 - 03:03 PM

Znaci ne ostaje nista drugo nego da polako skidam sve i redom trazim problem, jer drugacije nikako nece moci...

@Dusan011
Ne bih ja tu nista ispravljao, kad ustanovim u cemu je problem to ce leteti s bicikla i kupicu nov deo...

Mene sad zanima, da li bih ja mogao da skinem pogon i da umesto njega nabacim pogon sa druge bicikle (imam kuci Polar Pacific, ali nzm dal je pogon isti i da li je to za probu bitno) na kojoj znam da je pogon dobar, pa da na taj nacin iskljucim kao problem samu patronu?

Probaj, ko to može da zna bez podataka o vrsti pogona na drugom biciklu, bez slika itd.
A najbolje da odeš kod majstora jer vrv nemaš ni iskustvo, ni znanje ni alat.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#109 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 17 May 2022 - 03:17 PM

Evo ovako, ako je patrona kriva, onda ces na suprotnoj strani pogona imati bacanje u kontra stranu, tacno na 180 stepeni.

Ako imas samo jedno uskakanje, bez iskakanja na 180 stepeni sa drige srane kriv je sam pogon, bar da ti skratim testove....
  • 1

#110 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 17 May 2022 - 04:06 PM

Probaj, ko to može da zna bez podataka o vrsti pogona na drugom biciklu, bez slika itd.
A najbolje da odeš kod majstora jer vrv nemaš ni iskustvo, ni znanje ni alat.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Niko se nije rodio naucen, medjutim danas je takvo doba da je sve dostupno na internetu objasnjeno u sitne detalje, tako da mislim da nece biti problema, a taman cu da steknem i neko iskustvo, a alat je najprostije kupiti....
Imao sam neka jako losa iskustva sa majstorima, ne konkretno za bicikle, i onda sam shvatio da koj je god posao u pitanju niko nece tome posvetiti vise paznje i bolje uraditi od mene samog...

@Bax
Hvala lepo na pomoci
  • 0

#111 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 17 May 2022 - 04:19 PM

Niko se nije rodio naucen, medjutim danas je takvo doba da je sve dostupno na internetu objasnjeno u sitne detalje, tako da mislim da nece biti problema, a taman cu da steknem i neko iskustvo, a alat je najprostije kupiti....
Imao sam neka jako losa iskustva sa majstorima, ne konkretno za bicikle, i onda sam shvatio da koj je god posao u pitanju niko nece tome posvetiti vise paznje i bolje uraditi od mene samog...

@Bax
Hvala lepo na pomoci

To je tačno, ako imaš volje i vremena, sve se nauči.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#112 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 17 May 2022 - 04:43 PM

  Ma za pare za majstora uzeces alat, i zavrsiti posao, to je prosta prica.....


  • 0

#113 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 17 May 2022 - 05:32 PM

Hvala svima na savetima i pomoci, javicu sta sam napravio na kraju...
Pozdrav
  • 0

#114 pGale

pGale
  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • LocationTrebinje

Postavljeno 27 March 2023 - 06:26 AM

Imam Cube Attention 2021 koji ima Shimano MT511 bottom bracket (ili kao se to već zove po naški), i

želim da ga zamijenim.

 

Nabavio sam Shimanov XTR SM-BB93 Hollowtech II bottom bracket.

 

Znam da je kasno jer poslije j.. nema kajanja, ali me interesuje da li su "kompataibilni", jer alat za skidanje

starog ne odgovara novom.

 

Problem mi je u tome što mi je postojeći "pritegnut" onako muški pa ne znam šta me čeka kada ga pokušam odviti.

 

LP


  • 0

#115 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 27 March 2023 - 10:50 AM

Deore i XT BB su kompatibilne, skidaj prvo BB sa leve strane bicikla on se uvek odvrce u levo. Na desnoj strani bicikla Shimano BB se odvrce U DESNO.

 


  • 0

#116 pGale

pGale
  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • LocationTrebinje

Postavljeno 27 March 2023 - 11:20 AM

Ako sam dobro razumio navoj je "normalan" sa obje strane, nije kao kod pedala??? 

Odnosno sa lijeve strane je normalan a sa desne kontra navoj???

 

Ali alat nije isti.

 

Prečnik, ajde da kažem, ove glave sa navojem je manji kod XTR nego na MT511?


  • 0

#117 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 27 March 2023 - 11:30 AM

Ne, navoj NIJE normalan, kao i kod pedala jedna strana je kontranavoj ali se srafi kontra od pedala, leva BB se odvija kao normalni sraf u levo a desna BB se odvija kontra, u desno. Alat je razlicit ali je precnik navoja BB isti, dakle kompatibilne su.


  • 0

#118 pGale

pGale
  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • LocationTrebinje

Postavljeno 27 March 2023 - 11:38 AM

Ta kompatibilnost navoja u odnosu na ram mi je birtna.

 

Snaći ću se za alat. Imaju čak i neki prstenovi adapteri, a i ključ je tipa 10€.

 

Zahvaljujem puno na brzom i kompletnom odgovoru.

 

Lijep pozdrav


  • 0

#119 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 March 2023 - 11:49 AM

Važi i za Hollowtech II:

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#120 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 27 March 2023 - 01:50 PM

@BikeGremlin   Ima i "threaded pressfit BB" (link) cije se obe strane odvijaju kao normalni sraf u levo...


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika