Jump to content


Fotografije

Srednji pogon...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
133 odgovora na ovu temu

#81 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 23 December 2021 - 01:03 PM

Sve sto si nabroja ima veze. I visina vozaca, duzina nogu itd. Duza kurbla veca poluga, bolje za brdo. Kraca kurbla, bolja za vecu kadencu. Znaci zavisi od dosta stvari. 

Medjutim malo se zna da duzina kurble dosta utice na aero dinamiku vozaca. Citao  sam davno neko istrazivanje, da se najbolje vreme na brzim stazam postizali sa kratkim kurblama. Razlog je taj, kada su noge u polozaju jedna gore, druga dole, prave  veliki otpor vazduha. Ispostavilo se da su najbolja vrmena postizali sa malo kracim kurblama nego sto je bilo uobicajno.


  • 0

#82 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1363 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 December 2021 - 01:34 PM

Koliko znam, dosta se priča o toj temi, ali ne postoji konsenzus, osim da proizvođači diktiraju dužinu kurbli koja se pakuje fabrički proporcionalno veličini rama/visini vozača, a da to nimalo ne odgovara realnim potrebama. Otprilike kao sa kadencom, najbolja je ona koja ti odgovara i na koju si navikao, tako da i dužina kurbli može da varira, telo se nakalibriše.

Stvar koja je bitna je da dužina kurbli utiče na visinu sedišta. Duže kurble - niže sedište i obrnuto. Kraće kurble dozvoljavaju agresivniju poziciju vozača jer u gornjem položaju ne zatvaraju kuk kao duže kurble, tako da od fleksibilnosti vozača i njegovog položaja zavisi kolika je najveća dužina istih.

Ja sam na raznim bajsevima imao razne dužine i mogu da kažem da se razlika oseti tek na nekih 5mm kraćim/dužim, ne toliko u snazi koju možeš da izbaciš, koliko u kadenci i položaju nogu. Za profi vozače verovatno važi da je svaki milimetar bitan, ali razliku između 175 i 172,5 zaista nisam osetio, tek 170 primetno diže kadencu.
  • 0
The sea, the sea

#83 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 23 December 2021 - 01:56 PM

Ja mislim da se ne treba sa tim previse opterecivati. Ne postoji univerzalno resenje. Duza je bolj za nesto, kraca za nesto drugo. Vozis sta imas i to je to. Pogotovu je tesko dati nekom savet, neznajuci ni gradju, ni formu, ni terene kuda se vozi, ni sta je kome vazno. Tih 2,5 mm nam realno, nece napraviti neku razliku.

 

Ja da zivim negde u Vojvodini, isao bi na krace kurble, po brdovitoj Sumadiji na malo duze. 


  • 1

#84 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 23 December 2021 - 02:34 PM

2.5mm je 5mm u prečniku.
Spusti sedište za 5mm pa reci da li se ne primeti razlika

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#85 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 23 December 2021 - 02:41 PM

2.5mm je 5mm u prečniku.
Spusti sedište za 5mm pa reci da li se ne primeti razlika
Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


2.5 mm spustis sediste, a ne 5. Al to nema veze sa tim. Ti posle namestas sediste, po skopljenom biciklu.
  • 1

#86 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 23 December 2021 - 02:42 PM

Hoću da kažem da za 2.5mm razlike kurble noge prave 5mm veći krug u obimu
5 mm svakako da se primeti.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#87 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 23 December 2021 - 07:31 PM

И сам сам свестан да има фоста фактора и да не може баш укратко да се објасни. Углавном, да ли је вредно да као неко ко превезе више од градског бициклисте, али опет мање него неко ко тренира, да се замарам разликом између 172,5 и 170? Да ли уопште може да буде толика разлика да би ми донела не знам какву предност или у супротном, неко битније отежање?
  • 0

#88 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 23 December 2021 - 07:32 PM

И сам сам свестан да има фоста фактора и да не може баш укратко да се објасни. Углавном, да ли је вредно да као неко ко превезе више од градског бициклисте, али опет мање него неко ко тренира, да се замарам разликом између 172,5 и 170? Да ли уопште може да буде толика разлика да би ми донела не знам какву предност или у супротном, неко битније отежање?

Mislim da nećeš osetiti bitnu razliku, čak nikakvu

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2

#89 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 May 2022 - 03:59 AM

Pozdrav drugari, jedno pitanje.

Menja se pogon na bajsu napred, prelazi se sa 3x na 1x. Da bi se zadržala kako tako korektna linija lanca, koju dužinu patrone srednjeg pogona u ovom slučaju odabrati? U pitanju je pogon na četvrtku, 68mm, engleski standard...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#90 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 May 2022 - 04:48 AM

Pozdrav drugari, jedno pitanje.

Menja se pogon na bajsu napred, prelazi se sa 3x na 1x. Da bi se zadržala kako tako korektna linija lanca, koju dužinu patrone srednjeg pogona u ovom slučaju odabrati? U pitanju je pogon na četvrtku, 68mm, engleski standard...

 

Uobičajene (česte) dužine osovina na četvrtku - spram tipa pogona


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#91 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 May 2022 - 07:24 AM

Tako sam nešto i kontao oko 110, ali rekoh bolje da pitam. Hvala...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#92 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 16 May 2022 - 09:12 PM

Pozdrav svima
Imam jedan problem sa srednjim pogonom na svom biciklu, Polar Mirage Comp 29.
Naime, problem je u tome sto lanac struze o kavez prednjeg menjaca, na koji god zupcanik da se namesti lanac,naravno namestim i nazad na odgovarajucu brzinu da lanac ide pravo, prilikom okretanja on kaci, i vidi se da je nesto tu krivo i baca, kao da je bukvalno ceo prednji pogon zakosen, na svakom zupcaniku isto baca i struze....
Ovako laicki, ja kapiram da je kriv sam srednji pogon ili osovina patrone (ako je to uopste moguce, da napomenem da lufta u patroni nema), pa bi mi bilo kakav savet, kako da ustanovim sta je od ta 2, bio od velike pomoci, da ne kupujem i menjam delove napamet...
  • 0

#93 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 May 2022 - 09:15 PM

Pozdrav svima
Imam jedan problem sa srednjim pogonom na svom biciklu, Polar Mirage Comp 29.
Naime, problem je u tome sto lanac struze o kavez prednjeg menjaca, na koji god zupcanik da se namesti lanac,naravno namestim i nazad na odgovarajucu brzinu da lanac ide pravo, prilikom okretanja on kaci, i vidi se da je nesto tu krivo i baca, kao da je bukvalno ceo prednji pogon zakosen, na svakom zupcaniku isto baca i struze....
Ovako laicki, ja kapiram da je kriv sam srednji pogon ili osovina patrone (ako je to uopste moguce, da napomenem da lufta u patroni nema), pa bi mi bilo kakav savet, kako da ustanovim sta je od ta 2, bio od velike pomoci, da ne kupujem i menjam delove napamet...

A štelovanje menjača?

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#94 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 16 May 2022 - 09:50 PM

Ne pomaze stelovanje, kad ga nastelujem, pomocu onog finog stelovanja preko sajle, on bude u sredini, medjutim, prilikom okretanja u jednom trenutku on kaci desnu stranu kaveza, a u sledecem levu stranu, naj prostije sto mogu da objasnim je recimo da tu gde je kurbla, kad se vozi, struze uz desnu ivicu, a onda kad se do menjaca okrene suprotna strana od kurble kaci levu stranu kaveza, bukvalno kao da je nekako koso nalegao, kad motam rukom pedale tacno se vidi da lanac seta levo-desno...
  • 0

#95 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 16 May 2022 - 10:10 PM

Ako tako sevrda, onda ili luftira patrona, ili ti je kriv lancanik, od udarca npr.
  • 0

#96 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 May 2022 - 10:23 PM

Ne pomaze stelovanje, kad ga nastelujem, pomocu onog finog stelovanja preko sajle, on bude u sredini, medjutim, prilikom okretanja u jednom trenutku on kaci desnu stranu kaveza, a u sledecem levu stranu, naj prostije sto mogu da objasnim je recimo da tu gde je kurbla, kad se vozi, struze uz desnu ivicu, a onda kad se do menjaca okrene suprotna strana od kurble kaci levu stranu kaveza, bukvalno kao da je nekako koso nalegao, kad motam rukom pedale tacno se vidi da lanac seta levo-desno...

Prednji menjač se ne šteluje isključivo preko sajle, on je komplikovaniji za podešavanje od zadnjeg, može da se zakreće, ima i šrafove za podešavanje graničnika itd.
Uglavnom ako ne umeš ili pogledaj manual, ili neki klip na youtube ili teraj kod majstora.
Ovako na slepo teško je reći šta je jer si loše opisao.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#97 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 16 May 2022 - 10:50 PM

Jedna (dobra) slika vredi hiljadu reci...


  • 0

#98 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 17 May 2022 - 04:21 AM

Prednji menjač se ne šteluje isključivo preko sajle, on je komplikovaniji za podešavanje od zadnjeg, može da se zakreće, ima i šrafove za podešavanje graničnika itd.
Uglavnom ako ne umeš ili pogledaj manual, ili neki klip na youtube ili teraj kod majstora.
Ovako na slepo teško je reći šta je jer si loše opisao.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Ja sam daleko od majstora/profesionalca, medjutim, i kao laiku mi je jasno da je nesto 100% krivo jer motanjem pedala unazad golim okom vidim da lanac seta levo-desno sto sigurno nije normalno i nema neke veze sa menjacem...
Proveo sam dosta vremena pregledajuci razne tutorijale o stelovanju menjaca i pokusao x puta da ga ustelujem, ali sam se uvek vracao na pocetak, tj da ipak nije do njega i da je nesto krivo...


Jedna (dobra) slika vredi hiljadu reci...

Pusticu malo kasnije par slika, nije problem...
  • 0

#99 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 May 2022 - 08:05 AM

Pogon ti je najverovatnije kriv. Proveri da li šeta na svim šajbnama da ne gubiš vreme bezveze menjajući šajbne, može da bude do nje ali ako samo na recimo velikoj to radi.

Ili je patrona/osovina. Slikaj koja je patrona i kakav je pogon. Sa menjačem i štelovanjem to nema veze.


  • 1

#100 Amater993

Amater993
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 17 May 2022 - 08:45 AM

Evo slika

Ovo je kad ne kaci

https://postimg.cc/9RPgHLh9

A ovo kad se okrene i kaci, i tako jedno pola kruga

https://postimg.cc/hQqsCTQG

Setanje se primecuje na svakom disku, sad je slikano nazad na najmanjem zupcaniku, napred na najvecem, jer je tu kavez prednjeg menjaca najuzi pa se bas lepo vidi, naravno ovo setanje lanca je jos izrazenije kada se vozi (opterecuje)...
Patrona nzm koja je, ali pretpostavljam da je jos originalna, jer sam je kupio dok je jos bila u garanciji, pogon je takodje originalan, medjutim informacije koje oni daju o ugradjenim delovima su veoma sture tako da ja licno pojma nemam sta je i kako...
Pise za patronu na sajtu "PATRONA / 5 DELOVA"
A za pogon "ČELIK 42x34x24T 170mm"
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika