Jump to content


Fotografije

Paris-Brest-Paris


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
64 odgovora na ovu temu

#41 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 August 2023 - 07:31 AM

Mićotakis je, koliko vidim, prešao nešto preko 300km za prvih 15ak sati.

https://track.rtrt.m...racker/RKWMC6TN

 

Ja sam, za to vreme, uspeo da pojedem dva puna tanjira pasulja, operem sudove, odspavam dobrih 7 sati, dođem na posao bajsom i popijem dve kafe.


  • 5

#42 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 21 August 2023 - 12:24 PM

Sta je sa @chamade-om jel' i on ucestvuje?


  • 0

#43 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 21 August 2023 - 03:31 PM

Neće Chamade voziti. Kaže čovek ne isplati mu se da daje pare da se muči. Umesto toga ide sa ženom na more da uživaju. Praktičan i logičan čovek. :)
  • 3

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#44 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 August 2023 - 05:04 PM

Ako na linku koji je postavio ljubitelj čorbi :) , u polju za pretragu ukucate Serbia, moći ćete da pratite i ostale naše predstavnike.
  • 4

#45 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 August 2023 - 03:18 PM

Neće Chamade voziti. Kaže čovek ne isplati mu se da daje pare da se muči. Umesto toga ide sa ženom na more da uživaju. Praktičan i logičan čovek. :)



Tačno tako. Ovogodišnja PBP avantura koštaće učesnike u proseku oko 1500€. Tu spada.. učešće, prevoz/transport, smeštaj za 5 do 8 dana, ishrana pre, za vreme i posle breveta, priprema bicikla (gume i potrošni delovi). Dodatno na to, neki su izimali dres Srbije koji je koštao 15 000 din kod Slavke.
Žena i ćerka su htele da se odreknu letovanja u moju korist što je bilo dovoljno da se predomislim iako sam već uplatio prvi deo startnine od 50€.
  • 4
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#46 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 23 August 2023 - 08:58 AM

Džentlmenski nema šta. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#47 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 23 August 2023 - 09:36 AM

Ko ode kajaće se, ko ne ode kajaće se :).

Za sada Milunko i Natalija odustali Sima se bori ali tesko da će moći u roku da završi. Ostali "teraju" fino.


  • 0

#48 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 23 August 2023 - 01:26 PM

neki su izimali dres Srbije koji je koštao 15 000 din kod Slavke.

Nekako zastadoh kod ove informacije. Jel to s predsednikovim potpisom? n2:crazy


  • 1
Homesick for a place you've never been...

#49 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 August 2023 - 01:31 PM

Nekako zastadoh kod ove informacije. Jel to s predsednikovim potpisom? n2:crazy



Hmm ne,to se dodatno doplaćuje :D
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#50 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 August 2023 - 02:10 PM

Ko ode kajaće se, ko ne ode kajaće se :).
Za sada Milunko i Natalija odustali Sima se bori ali tesko da će moći u roku da završi. Ostali "teraju" fino.



Belgarath@ nemam ja tih problema sa kajanjima i odustajanjem. Probao sam ove godine daleko ekstremniji brevet koji nisam završio pa nije bilo kajanja. Zapravo zadovoljan sam postignutim. Sledeće godine eto me na popravnom i samo ću eliminisati greške koje sam napravio oog puta.

Simić neće završiti jer nije u formi za toliku kilometražu.. a i hebe ga alkohol. I ovde je udarao po pivu. Ne može da se odupre tom poroku čak ni kad je PBP u pitanju.
Natalija odustala zbog dijareje i tehničkih problema. Milunović je dobro vozio ali ga prehlada zaustavila.
Mića muzičar je ttenutno na nekih 1100km.. završiće verovatno za ispod 75h.
Hari prži.. završava za mane od 70h.
Bekrić kome je ovo, ako se ne varam, treći PBP ima odlično vreme i završiće za nekih 80-ak sati.
Ostali su tamo negde ali završiće na vreme.
  • 3
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#51 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 23 August 2023 - 06:57 PM

@chamade. Sala je bila ko ode kajace se:). U vremenu u kojem zivimo gde je vecina nas zauzeta raznim poslovima i ostalim stvarima, mislim da bih i ja odlucio da odem negde sa porodicom umesto da vozim brevet. Za simu sam se “potajno” nadao da ce nekim cudom zavrsiti. Bekric je iskusan jako a za micu su reci suvisne… Harija decka ne poznajem licno posto je on poceo kasnije da vozi i nismo se upoznali. Kapa dole za njega.
  • 2

#52 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 August 2023 - 11:11 AM

Simić prekinuo na 900km. Šteta, da je malo ozbiljnije poradio na sebi završio bi na vreme.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#53 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 August 2023 - 11:16 AM

Trebutni finišeri

Mića.. Mi1966 na forumu
IMG_20230824_081341.jpg

Hari
IMG_20230824_081244.jpg

Bekrić
IMG_20230824_081422.jpg

Ekipa iz R. Srpske
Screenshot_2023-08-24-05-36-28-916_me.rtrt.app.ccta~2.jpg

Malopre je i Jelena iz RS završila.. 89:52h.. zamalo da joj se izmakne finiš ove godine.

Čekamo da još trojica stignu.. oni će završiti otprilike za nekih 81-82h
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#54 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 August 2023 - 06:49 PM

Zahirović i Nikolić završili u zadatom vremenu.
Marko Pavlović pred kraj promašio skretanje, izgubio 20-ak min i završio sa kašnjenjem od 15 min.
To je to za ovogodišnje izdanje.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#55 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 24 August 2023 - 07:34 PM

Ljudi, ja ne mogu da vam opišem koliko je ovaj PBP fantastičan.
Tu je sama vožnja (priroda itd) najmanje bitna stvar.
Ali sve što se dešava i pre, i tokom breveta, kao i nakon završetka je neverovatno.
J...š 1500 ili 2000 €, jednom se živi...

(naravno, ako ih imaš, da ne moraš da svojoj porodici uskraćuješ druge stvari)

*

Napisaću "dojmove" uskoro za svoju fb stranicu, pa ću kopirati i ovde.
  • 8

#56 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 August 2023 - 09:11 PM

Herr Mića se vratio na forum, svaka čast za 'vožnju'. Živeli! n:anim_32


  • 0
The sea, the sea

#57 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 09 October 2023 - 03:17 PM

★ PBP 2023 ★

• 20. izdanje
• 1.220 km
• 12.000m elevacije

• 6.810 prijavljenih
• 1.973 francuza
• 4.837 iz ostalih zemalja
• 71 država zastupljena

• 6.505 startera
• 5.158 finišera

• 51 god. prosečna starost vozača
• 1969. najzastupljenija god. rođenja
• 13. učešće za dvojicu francuza

• 120 specijalnih bicikala
• od toga 27 tandema (1 ženski, 8 muška, 18 mešovitih)

• 2.500 volontera

• 2027. sledeće izdanje

* * * * *

- Najstarija trka na svetu, prvo izdanje održano je 1891. godine.

- Trka se vozila na svakih 10 godina, do 1951, a te godine postavljen je i rekord: dvojica francuza (Maurice Diot i Edouard Muller) završili su je za 38:55:45.

- 1931, 1948. i 1951, vozili su i profesionalci i amateri, a od 1956. vozi se samo brevet, najpre na svakih 5, a od 1971. na svake 4 godine.

- 1909. god. Louis Dourand napravio je za vozače PBP-a slatki kolač, koji je nazvao Paris-Brest. Doživeo je veliki uspeh, zbog svojih kaloričnih vrednosti i postao klasik među francuskim slatkišima.
  • 2

#58 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 10 October 2023 - 07:42 PM

Neverovatna priča o prvom Pariz-Brest-Pariz: 1891. godina je, pobeđuje onaj ko uopšte ne spava... 71 sat!

PARIGI-BREST-PARIGI-1891-05-Storia-della

(pobednik prvog PBP-a Charles Terront)



Prvo izdanje PBP-a dogodilo se 6. septembra 1891, kao plod ideje Pierre Giffard-a, velikog ljubitelja bicikala i glavnog urednika "Petit Journal"-a, koji je nekoliko meseci ranije objavio knjigu o biciklizmu "La Reine Vélo".

Te godine PBP postao je najduža biciklistička trka ikad organizovana. Maksimalno vreme za uspešan završetak bilo je 10 dana. Propisi su nalagali da svi biciklisti moraju da koriste isti bicikl na celoj ruti, a kako bi se izbegla njegova zamena, organizatori na startu trke stavljaju poseban pečat na svaki bicikl.

Naučnici su se pobunili. Doktori jednoglasno sude:
"Ova ideja je čista ludost ." "Preterivanje u biciklizmu smrtonosno je za bicikliste kao i predoziranje arsenom. Loše će se završiti".

Ali uprkos tome što je nauka bila protiv njega, PBP je odmah naišao na veliko interesovanje javnosti. Kotizacija za učestvovanje, 5 ondašnjih franaka, dostupna je svima i uredništvo Petit Journal-a ubrzo je bilo preplavljeno prijavama za učešće. Stiže ih čak 576. Mnogi su se kasnije predomislili, ali njih 300 prihvata izazov, a među njima je i 7 žena! Ali u poslednjem trenutku Pierre Giffard odlučiće da ne prihvati predstavnice nežnijeg pola.

Najpre se htelo da trka ima internacionalni karakter, ali ipak je prevladao nacionalni duh i na startu su bili samo Francuzi. Postojao je strah od Engleza, smatrani su prejakima, tako da nisu pozvani. Doslovno su uništili Francuze, u junu mesecu iste godine, na prvoj trci Bordo-Pariz, na kojoj je pobedio George Pilkington Mills iz Londona.

Nagrade koje se mogu osvojiti su zanimljive: 2000 franaka za pobednika, 1000 franaka za drugoplasiranog, 500 za trećeplasiranog itd. do 21. mesta.

PARIGI-BREST-PARIGI-1891-02-Storia-della

Ruta vijuga duž "Route Nationale numéro 12", od Pariza do Bresta, prolazeći kroz Versailles, Trappes, Pontchartrain, Houdan, Dreux, Nonancourt, Verneuil, Mortagne-au-Perche, Alençon Pré-en-Pail, Mayenne, Laval, Vitré, Châteaubourg, Rennes, Lamballe, Saint-Brieuc, Guingamp, Belle-Isle-en Terre, Morlaix i Landerneau. Okret na pola puta, u Brestu (place du Champ-de-Bataille), i povratak istom putem. Na kontrolnim tačkama su predstavnici biciklističkih klubova iz Bretanje, osnovani za tu priliku.

PARIGI-BREST-PARIGI-1891-03-Storia-della

PARIGI-BREST-PARIGI-1891-04-Storia-della

Zora je 6. septembraa 1891, samo tri meseca nakon prvog izdanja trke Bordo-Pariz (5 godina pre prvog Paris-Roubaix, 12 godina pre prvog Tour de France), ispred redakcije dnenvog lista okupilo se 206 trkača (nisu svi od 300 prijavljenih došli). Među biciklima na startu je i 10 tricikala, 2 tandema i jedan velosiped bicikl (onaj da ogromnim prednjim i malim zadnjim točkom). Polazak, u 7:03 sati, daje se trubom.


Nakon prolaska ispod Porte-Dauphinea, pioniri PBP-a započinju svoju avanturu dugu 1.198 kilometara, koju će gotovo u potpunosti voziti po zemljanim putevima.

Charles Terront (34 godine, iz Bayonnea), koji će pobediti na ovoj trci, vozi Humber, engleski čelični bicikl, težak ukupno 21 kg, sa Michelin gumama, revolucionarnim u to vreme. Braća Michelin, Edouard i André, angažirala su ga da testira njihov novi proizvod: gumu koja se lako skida i koja se može ponovno staviti za manje od pola sata, običnim šrafcigerom.

Charles Terront je izvanredno građen, kreće žestoko i ubrzo je sam u vođstvu. Ali nakon 278 km buši gumu i njegov najveći konkurent, 36-godišnji Jiel Laval iz Bordoa, sustiže ga i prestiže. Ali Laval je malo razmažen, gubi previše vremena na jelo i tuširanje, dok Terront zaustavljanja smanjuje na minimum i uskoro mu je za petama. Počinje trka unutar trke, jer jedan koristi gume Michelin, drugi gume Dunlop.

Na oba bicikla postoji i zvono. Koristi se, ne samo za upzoravanje, nego i protiv umora i pospanosti: noću, ako zatreba, zvoniš i to ti pomaže da ostaneš budan.

Terront i Laval voze rame uz rame satima. Torront ponovi buši gumu i opet zaostaje za konkurentom. Na okretnicu u Brestu Laval dolazi sam.

Popodne je, ponedeljak, 7. septembar. Prvu polovinu trke prešao je za 34 i po sata, sa prosečnom brzinom od 17,5 km/h. Na kontrolnoj tački na obali Atlantskog oceana, okrenulo je 106 biciklista (zabeleženo je već 100 odustajanja).

Terront kasni 51 minut za vodećim. Zaostatak se stalno povećava i iznosi sat i 20 minuta na ulazu u Guingamp. Ali tu se događa preokret...


- nastaviće se -
  • 1

#59 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 10 October 2023 - 08:52 PM

- nastavak -

Pada noć i vodeći Laval dobija savet od svojih trenera da se odmori barem nekoliko sati. Međutim, vest stiže do suparničkog tima i Terront ne okleva da iskoristi priliku. Prkoseći snu, odlučuje da obiđe Guingamp, kako ga Lavalovi članovi tima ne bi primetili. Zaobilazi grad sporedni putem i prelazi u vođstvo. Laval mirno spava, a kad se probudio kasnio je već par sati za liderom trke.

Ali Pariz-Brest-Pariz je dugačak i iznenađenjima nije kraj.

Charles Terront prolazi kroz Mortagne-au-Perche (koji je i dan danas jedna od kontrolnih tačaka na PBP-u) i već je viđen kao pobednik trke. Usred noći pozdravlja ga razdragana publika, čak su mu priredili i vatromet. Ali, nakon izlaska iz grada, na spustu, udara glavom u granu jednog drveta i pada. Lomi jednu kurblu, očajan je, ali nastavlja da okreće pedale samo jednom nogom, sve do obližnjeg grada Saint-Maurice. Imao je sreću da brzo pronađe kovačku radnju, gde mu majstor popravlja kvar. Laval je još daleko, a Terront sve bliže ulazu u Pariz.

Njegovi prijatelji i stotine biciklista dočekuju ga u gradu Versailles (Versaj). Zaustavlja se nakratko i slavi s njima uz čašu šampanjca. Od Versaja do Pariza prati ga more obožavatelja na biciklima.

U sredu 9. septembra, u rano jutro, Terront prolazi kroz cilj, na Boulevard Maillot, gde se okupilo 10.000 ljudi, a mnogi su tu proveli čitavu noć čekajući pobednika.

Tri dana i tri noći u sedlu: 71 sat i 37 minuta. 1.198 kilometara, sa prosekom od 16,78 km/h.

Terrontovo vreme je odlično, i u današnje vreme bilo bi za poštovanje. Kad je Laval stigao, već je bilo popodne. Drugi je, ali zaostao je za pobednikom 8 sati i 27 minuta. Treći, Henri Couillebeuf, stigao je u Pariz tek narednog dana.

Prvi Pariz-Brest-Pariz završilo je 98 biciklista. Samo petorica za manje od od 100 sati. Izvesni Laurent, iz Saint-Etienne-a, stiže na cilj sedam dana posle pobednika. Njegovo vreme je 245 sati. A dvojica biciklista stići će još kasnije, daleko izvan vremenskog limita.

Za kompaniju Michelin to je veliki trijumf. Charles Terront, koji je postao zvezda francuskog biciklizma, izjavljuje da je na PBP pobedio zahvaljujući novim gumama: "Imao sam pet bušenja guma, ali zbog jednostavnog demontiranja, za njihove zamene nisam potrošio ukupno više od tri i po sata".

Zvuči nestvarno, ali sve ovo dogodilo se pre 132 godine. 12 godina pre nego što je izmišljen Tour de France, 5 godina pre rađanja modernih Olimpijskih igara.

*

Prvi PBP: 206 startera, 98 finišera.

1. Terront Charles 71:37
2. Jiel-Laval Pierre 80:04
3. Coullibeuf Henri 94:43
4. Jean-Marie trči 95:31
5. Gras Ernest 97:20
6. Allard Marius 104:20
7. Lavoncourt Guillaume 104:58
8. Joyeux Théodore 108:55
9. Taylor Ernest 109:11
10. Germaux Maurice 109:23



napisao Alberto Ferraris, za reviju "Cicloturismo"


-----------------

sutra o PBP 1901. :)
  • 1

#60 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 11 October 2023 - 12:52 PM

Malo popravljen tekst:


http://blog.b92.net/...est-Pariz-1891/
  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika