Jump to content


Fotografije

Lanac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
49 odgovora na ovu temu

#21 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 03:01 PM

Moze li se na nov lanac staviti KMC brza spojnica sa starog 10faz lanca, a da to sljaka bez problema ?  Ili na nov lanac mora i nova brza spojnica ?


  • 0

#22 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 July 2020 - 03:17 PM

Moze li se na nov lanac staviti KMC brza spojnica sa starog 10faz lanca, a da to sljaka bez problema ? Ili na nov lanac mora i nova brza spojnica ?

Može stara

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#23 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 03:29 PM

A jel moze KMC brza spojka na Simano lanac?
  • 0

#24 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 July 2020 - 03:48 PM

A jel moze KMC brza spojka na Simano lanac?

Zavisi... Pitaj konkretnije, jer ima razlike za broj brzina i da li je sa campa na shimano itd. Kod 8 faza recimo ne može Sram na shimano itd. Ako je namenska za Shimano može sigurno.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#25 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 04:13 PM

Imam par kmc spojki za 9 brzina sa alija,da li su nameske neznam.E sad da li one mogu na simano ili ne?
  • 0

#26 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 July 2020 - 04:42 PM

Imam par kmc spojki za 9 brzina sa alija,da li su nameske neznam.E sad da li one mogu na simano ili ne?

Pa trebalo bi da može, ali moraš da probaš. Na pravoj kmc piše na pakovanju sa kojim su lancem kompatibilne, za ove sa alija nemam pojma.
Namontiraš, probaš da li radi kako treba.
Znam da za 8faz nisu iste za Sram i Shimano (sram je uži za koju desetu i fizički ne može da se zajopča spojnica), za 9faz pasuje Sram na Shimano, tako da 99% ta kmc može na tvoj 9faz (osim što nisam siguran da može na Campagnolo, ali to ti je nebitan podatak).

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#27 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 06:30 PM

Jesam li ja dobro procitao da se nov lanac ne podmazuje? :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#28 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 07:28 PM

Jesam li ja dobro procitao da se nov lanac ne podmazuje? :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk

 

Apsolutno!

 

Nov lanac se ne pipa, i to fabričko ulje traje najduže - tipa 1000-1500km


  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#29 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 07:37 PM

Ok, taman za ovu godinu onda :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#30 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 08:11 PM

Pusti to, cim ti se lanac previse uprlja, cisti ga (ako treba i odmasti), pa podmazi.


  • 2

#31 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 09:18 PM

Ok, taman za ovu godinu onda :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk

 

Ajde, ajde, može to i bolje! ;)


  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#32 PapaHet

PapaHet
  • Members
  • PipPipPip
  • 167 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 11:18 PM

Opet ne znam kako da taj pin ne ispada
Na poslu ja to zanitam sa dva cekica, al kod mene u firmi su lanci koje mozes udarati petakom bez problema, kako ovaj da spojim lijepo, jel mi treba onaj pin za lanac sto se kupuje odvojeno ili sta

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk

Koliko ja znam Shimano lanac ima jedan poseban pin koji sluzi za odvajanje lanca i uvek se taj izbija. Mislim da se ne izbijaju random pinovi.


  • 0

#33 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 July 2020 - 03:06 AM

Koliko ja znam Shimano lanac ima jedan poseban pin koji sluzi za odvajanje lanca i uvek se taj izbija. Mislim da se ne izbijaju random pinovi.

 

Bilo brza spojka, bilo taj pin - za spajanje.

Razdvajanje ide na bilo kojem pinu.

Ovde sam, od nekog 8. minuta spomenuo princip, ali napraviću poseban video baš o rastavljanju & spajanju lanca:

https://youtu.be/vrUWKrKPct0?t=480


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#34 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 05 July 2020 - 06:15 AM

Ima znam al nisam znao smijem li ga tu rastaviti, mislim da sam i pitao al nije bilo odgovoroa i ja izaberem da ne izbijam taj, ostalo je istorija

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#35 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 05 July 2020 - 06:36 AM

Kad vec pricamo o lancu, ako postavim srednji srednji, jel bi mi tad idealno bilo da lanac bude paralelan s tockom, odnosno da ne bude iskosen? Skoro sam mijenjao patronu pa stavio spejsere na vozacevu stranu a vidim da mi sad tu lanac "bjezi" od te zamisljenje paralele sa tockom. Mogao bih da ih da ih maknem tu a stavim na suvozacevu stranu ako je to idealno za lanac

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#36 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 July 2020 - 07:22 AM

U članku linija lanca sam objasnio šta je "zlatna sredina", kao i koje su prednosti i mane odstupanja od iste.

 

Naravno, bitno je i kako kurble stoje u odosu na ram - da ne bude jedna puno više udaljena od druge.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#37 PapaHet

PapaHet
  • Members
  • PipPipPip
  • 167 posts

Postavljeno 05 July 2020 - 08:45 AM

Bilo brza spojka, bilo taj pin - za spajanje.

Razdvajanje ide na bilo kojem pinu.

Ovde sam, od nekog 8. minuta spomenuo princip, ali napraviću poseban video baš o rastavljanju & spajanju lanca:

https://youtu.be/vrUWKrKPct0?t=480

Na ovo sam mislio.
 

Attached Thumbnails

  • Untitled.jpg

  • 0

#38 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 05 July 2020 - 09:03 AM

U članku linija lanca sam objasnio šta je "zlatna sredina", kao i koje su prednosti i mane odstupanja od iste.

Naravno, bitno je i kako kurble stoje u odosu na ram - da ne bude jedna puno više udaljena od druge.

Ok, to je to, sto bi se reklo i jest logicno. Nece tu biti neke razlike sto se tice kurbli, 2-3 mm tamo vamo se ne moze osjetiti. Nista cekam alat za bb, ovaj sto imam guli boju pa ne bih i novu patronu da upropastim

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#39 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 21 August 2020 - 08:54 AM

Šta se gleda kod kompatibilnosti lanaca i spojnica, jel širina pinova?
Imam par novih Maya lanaca za sedmofaz, širina im je 7.3mm a vidim na netu da su i KMC spojnice te širine. Takodje sam u nekoj staroj temi video da su SRAM spojnice bolje u smislu da se lako skidaju rukama dok KMC moraš kombinirkama. Ali sam naleteo i da su neki kupovali jeftine spojnice preko Alija i da to radi ok. Pa ako može neki savet šta da uzmem ovde kod nas ili link do tih kineskih? Stavljao sam neke najobičnije sa 2 pina na jednoj pločici i ispatio sam se pošteno dok sam to spojio.

Drugo, ako lanci ne treba da se podmazuju prvih 1000-1500km, a ja u 97% slučajeva vozim po asfaltu i trotoarima i kad nema kiše i snega, je li mi onda bolje da se ne petljam sa spojnicama nego da na svakih recimo 2000km lepo bacim lanac i uzmem novi za nekoliko stotina dinara?

Treće, pere li neko od vas lanac i bicikl u auto perionicama pod visokim pritiskom? Video sam i to da rade po netu, a i lik koji mi je prodao jedan bicikl i aktivno vozi drumaša kaže da su on i kolege ranije skidale lance i sve prali i glancali, a sad to odrade u auto perionici za minut-dva
  • 0

#40 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 August 2020 - 09:01 AM

Spojnica se uzima za "broj brzina lanca". Ako je lanac za sedmofaz, onda se traži i spojnica za sedmofaz ("7-speed").

 

Što se podmazivanja tiče, čak i u suvim, čistim uslovima, i sa relativno dugotrajnom fabričkom mašću, već posle nekih 200, evantualno 300 km će lanac početi da se čuje i tražiti podmazivanje - najčešće. 1000 kilometara je baš, baš ekstremna cifra.

 

Za održavanje, pisao sam na sajtu opširnije o tome u članku o čišćenju i podmazivanju lanca bicikla.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika