Jump to content


Fotografije

Lanac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
49 odgovora na ovu temu

#1 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 03 July 2020 - 08:20 PM

Kupio sam nov lanac jer mi se stari rastavlja tamo gdje sam izbijao pinove da ga operem
Sad sam kupio kmc sa spojnicom a posto je 116 karika trebao bih dodati jos dvije sa ovog starog lanca, kako to nastaviti da se ne rastavlja i odgovara li da na kmc stavim 2 karike shimano hg53?

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#2 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 03 July 2020 - 09:38 PM

Ne spajaju se stari i novi lanac.


  • 0
.

#3 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 July 2020 - 09:49 PM

Kupio sam nov lanac jer mi se stari rastavlja tamo gdje sam izbijao pinove da ga operem
Sad sam kupio kmc sa spojnicom a posto je 116 karika trebao bih dodati jos dvije sa ovog starog lanca, kako to nastaviti da se ne rastavlja i odgovara li da na kmc stavim 2 karike shimano hg53?

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk

Kakav je to bicikl sa tolikim lancem?
Stavi spojnicu na stari lanac umesto tog pina sto ispada.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#4 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 03 July 2020 - 10:41 PM

Ево и ја да упитам, колики је чејнстеј кад је толики ланац?
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#5 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 04 July 2020 - 04:16 AM

Mislim da imam negde par karika koje sam onomad skinuo baš sa hg53. Ako treba mogu da ih potražim i pošaljem...
  • 0

#6 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 04:57 AM

U Bosni sam
Evo ovako, rekli smo da ovde trebaju jos dvije karike a evo i slika starog lanca, nista on nije istegnut po ovom alatu i kad uporedim sa novimIMG_20200704_065043.jpg tapatalk_-1514736800_512x384.jpg

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#7 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 06:39 AM

Auuu, koliki razmak od zadnjeg tocka od vertikalne cevi. Zato i mora toliko dugacak lanac. 


  • 0
.

#8 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 06:42 AM

Da, nego kako da to nastavim da se ne rastavlja a da karike lijepo rade

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#9 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 04 July 2020 - 07:20 AM

Прежалиш паре, пазариш још један исти такав ланац и укројиш по мери ... не видим друго решење ... n2:scratch


  • 0

#10 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 08:22 AM

Opet ne znam kako da taj pin ne ispada
Na poslu ja to zanitam sa dva cekica, al kod mene u firmi su lanci koje mozes udarati petakom bez problema, kako ovaj da spojim lijepo, jel mi treba onaj pin za lanac sto se kupuje odvojeno ili sta

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#11 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 04 July 2020 - 09:13 AM

Бољи си од мене, кад сам се ономад прикључио форуму, нисам уопште ни знао да ланац може да се растави и поново састави избијањем и враћањем пина ... n2:party-021 Ако се добро сећам, Видак је био тај који ме је упутио у ту тајну ... :)  

 

Потребна ти је наменска стегица за ланац, а фора је у томе да кад растављаш не избијеш пин до краја, већ само колико је потребно да растави карика ... Тако после лакше иде састављање ... ;)


  • 0

#12 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 09:16 AM

Sve sam to tako radio, imam alat za izbijanje i vracanje pina ali meni taj pin popusti uvijek. Mislio sam da ima neka fora kako da ga rasirim kad prodje pa da ne ispada

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#13 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 09:31 AM

Po pravilu lanac se na jednom mestu rastavlja i sastavlja samo jednom mada meni nikada nije pustio ni posle nekoliko skidanja. Zato je moguce da posle vise rastavljanja i sastavljanja na istom mestu pin ne drzi. 

Ako je to u pitanju skines problematicne linkove i stavis druge. Ali ti opet treba jos jedan lanac, kao sto su ti vec savetovali. 


  • 1
.

#14 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 July 2020 - 09:33 AM

Sve sam to tako radio, imam alat za izbijanje i vracanje pina ali meni taj pin popusti uvijek. Mislio sam da ima neka fora kako da ga rasirim kad prodje pa da ne ispada

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk

Kupi spojnicu i nemaš problem sa pinovima, recimo kmc reusable.
Pinovi nisu predviđeni za skidanje i vraćanje, nekad operacija uspe, nekad ne. Potreban je i precizan alat da ne razglavi pin, ako imaš onaj najjeftiniji, sa njim tesko da ćeš uspeti da uradiš sastavljanje sa starim pinom, mnogo je grub i neprecizan pa razvali lanac.
Spojnica je tvoj prijatelj i obavezno jedna u rezervi na bajsu da imaš ako ti negde pukne lanac u nedođiji.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#15 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 09:52 AM

Necu ovo produzavati, sugavi lanac kosta 22 evra
Pokusacu staviti ovu spojnicu na stari lanac a kupicu jos jednu, jesam li ja dobro vidio juce u shopu da spojnica za 9 brzina kosta 5 evra?

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#16 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 July 2020 - 10:25 AM

Tako je to kod naših alavih prodavaca.

Kod kineza su spojnice 50 dinara.


  • 0

#17 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 10:29 AM

Evo narucio 3 komada s alija, ne dam 5 evra :)

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#18 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 10:36 AM

U Bosni sam
Evo ovako, rekli smo da ovde trebaju jos dvije karike a evo i slika starog lanca, nista on nije istegnut po ovom alatu i kad uporedim sa novimattachicon.gifIMG_20200704_065043.jpgattachicon.giftapatalk_-1514736800_512x384.jpg

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk

 

Ova fotka nije relevantna jer je lanac u "nemogućem" položaju poznatom i kao "ukrštanje"

Nikad, ali baš NIKAD se ne vozi u ovoj kombinaciji, a meni odokativnom metodom deluje da je dužina lanca ok i da nema potrebe za dodavanjem karika.

 

Ali da ne bismo teoretisali na prazno, postoje sajtovi (možda ima i kod Relje na Bajk Gremlinu) formule za izračunavanje broja karika na osnovu rastojanja između osovine pogona i osovine zadnjeg točka (chainstay lenght) u kombinaciji sa brojem zuba na pogonu i na kaseti.

 

https://www.bergfreu...gth-calculator/

 

http://www.machinehe...lengthcalc.html

 

https://www.parktool...n-length-sizing

 

Kod postavljanja pina kunst je u tome da osetiš kad pin "sedne" Ako nije uguran dovoljno, ili ako je uguran premalo taj spoj karika će biti krut i praviće probleme u vožnji i menjanju brzina.

 

Spojnice za devetofaz su bile 37din u Kapriolu (pamtim ko juče) ali onda su se dosetili da to ne može tako, pa su multiplikovali cene, eto tako...

 

Srećan rad :)


  • 1

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#19 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 04 July 2020 - 10:53 AM

Kupi spojnicu i nemaš problem sa pinovima, recimo kmc reusable.
Pinovi nisu predviđeni za skidanje i vraćanje, nekad operacija uspe, nekad ne. Potreban je i precizan alat da ne razglavi pin, ako imaš onaj najjeftiniji, sa njim tesko da ćeš uspeti da uradiš sastavljanje sa starim pinom, mnogo je grub i neprecizan pa razvali lanac.
Spojnica je tvoj prijatelj i obavezno jedna u rezervi na bajsu da imaš ako ti negde pukne lanac u nedođiji.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Јако битно. Ово сам научио на тежи начин, као и толико других ствари, на жалост. Тек након што су ми се два јефтина "алата" буквално распала... Било ми жао да дам десет евара за квалитетан, па је после испало да сам укупно дао дупло више јбг.   
 


  • 0

#20 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 July 2020 - 11:20 AM

Kod lanaca za 6 i 7 brzina, karike su deblje, pin više štrči, pa je procedura sa delimičnim izbijanjem pina, a zatim vraćanjem, uglavnom efikasna.

Kod 8-faznih - može i tu.

 

Kod lanaca za 9 i više brzina - samo poseban pin za spajanje, ili (bolje) brza spojka.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika