Jump to content


Fotografije

Saveti za trening


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
160 odgovora na ovu temu

#141 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 February 2023 - 04:16 PM

Treniranje, pravo treniranje je izuzetno komplikovan proces. Na zalost vrlo malo ljudi ima koji su pravi strucnjaci iz te oblasti. Cak i u klubovima nedostaje i znanja i mogucnosti da se posebno posvete svakom pojedincu.

 

Zamisli sada ko sam trenira i misli da nesto  zna. Ide mu dobro sve je jaci, pobedjuje one sa kojima vozi. Sve vise i vise trenira ohrabljen uspesima.

 

Onda pocinj problemi, sto vise trenira ide losije. To se zove pretreniranost. To je ona tanana nit izmedju treninga i odmora. Pisao sam da previse treninga ostecuje telo. Npr, posle jakih treninga do 12 sati telo ima izuzetno los imuni sistem i podlezno je raznim bolestima, nesanica, promena pulsa itd, itd.  Tu od prevelikog treniranja dolazi do opadanja forme.. Treba biti dobar trener pa odrediti za svakog pojedinca tu meru. Zato ja pricam sta je trening a ne nase zezanje koje nazivamo treningom. Trebalo bi da se cesto vadi krv, jer se menja gomila stvari prekomernim treniranjem.

 

Onda svako od nas ima svoj fizicki maksimum. Kada se dostigne taj maximum, sa dotadasnjim treniranjem, povecanjem treniranja, samo pada forma. Preko neke granice koju nam je dao Bog, je nemoguce preci koliko god da treniramo, samo izazivamo kontra efekat. I onada neko misli da zna i da trenira kako treba.

 

Zato mi neki ovde pricamo, da je ozbiljno treniranje svrsishodno samo uz nadgledanje strucnjaka iz te oblasti, kojih imamo vrlo malo i nama amaterima nisu dostupni.


  • 0

#142 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 12 February 2023 - 05:00 PM

Ozbiljno treniranje je ozbiljna stvar. Meni se (mnogo) ranije dok sam bio mnogo mlađi i mnogo jači dosta puta dešavalo da dugo vremena idem kao besan i nikako da idem još besnije  n2:hahaha . Nije pomagao ni odmor ni promena načina "treninga" dok slučajno nisam napravio pauzu nedelju dana i za to vreme trčao 3-4 puta. Posle toga sam išao kao dopingovan i vrlo dugo ostajao na tom nivou. I kasnije sam to radio i uvek je imalo efekta Ko zna, nešto je organizmu odgovaralo kao promena, meni jeste, nekom drugom bi bilo možda još gore.


  • 0
.

#143 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 12 February 2023 - 05:07 PM

Ja sada imam drugi problem. Nema sanse da sebe pretreniram, to sam davno naucio. Medjutim ja sam istrosen. Nisam ja toliko fizicki istrosen, mada je i to normalno s obzirom na godine koliko dugo vozim. Ja sam psihicki istrosen.  Vidim kako sam isao nekada a kako sada, sada daleko slabije. Onda nemam vise motivaciju za nekim jakim ili nekim slicnim voznjama .Hvatam sebe da mi je tesko da sednem na bicikl. Sve su to posledice istrosenosti, ali je glavni problem u mozgu a ne telu.


  • 0

#144 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 12 February 2023 - 05:11 PM

Мења се организам, мењају се перспективе, мењају се и услови живота. Развијају се друга интересовања, промене у размишљањима... Свашта има :)
  • 0

#145 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 12 February 2023 - 05:45 PM

Naravno, menjaju se prioriteti i obaveze. Ali napraviš pauzu 10-15 dana i ceo mesec u sred leta ako treba. Da vidiš kako se vraća motivacija.


  • 0
.

#146 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 February 2023 - 06:13 PM

Motivacija je uvek tu no vremena fali debelo. I da stigneš i postigneš na poslu, i da budeš i otac i suprug, i drug i kum, i još da stigneš i da se provozaš jer tu o treniranju nema govora. Što reče Nešoni, odvajam sebi od spavanja da sve postignem. Neka treniraju jako i najjače ovi što za to imaju vremena. Ja ču lagano pa dokle stignem - stig'o. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#147 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 12 February 2023 - 09:44 PM


  • 0

#148 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Postavljeno 25 February 2023 - 01:54 PM

Iscitao sam vase komentare gdje je krenulo sa temom trening pa do rasprave u vezi spd pedala. Ja cu nastaviti o njima ovdje kad su vec pominjane. Uglavnom se pisalo o strahu od pada zbog istih ali ja moram da vas pitam o vezi izmedju tih pedala i povrede koljena koristeci te pedale. Kakva su vam tu saznanja i iskustva?
  • 0

#149 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 25 February 2023 - 02:11 PM

Stopalo mora da bude u prirodnom položaju, nema tu velike nauke. Ako ga previše rotiraš jer ti pločice nisu podešene samo je pitanje kada će početi problemi. Dobra stvar je što se loš položaj stopala odmah oseti pa možeš odmah da koriguješ poziciju pločica. 


  • 0
.

#150 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Postavljeno 25 February 2023 - 02:45 PM

Stopalo mora da bude u prirodnom položaju, nema tu velike nauke. Ako ga previše rotiraš jer ti pločice nisu podešene samo je pitanje kada će početi problemi. Dobra stvar je što se loš položaj stopala odmah oseti pa možeš odmah da koriguješ poziciju pločica.


Mozes li da budes malo odredjeniji kad pominjes ovo "previse rotiras"?
Ja cu pokusati sto krace objasniti zasto pitam.Biciklizmom se ne bavim dugo, malo vise od 2 godine. Vozio sam prvo mtb pa sad drumasa prvo na flat pedalama pa onda spd. Nisam imao nikakvih padova i slicno. Vozio sam do septembra prosle godine i onda napravio pauzu, da li zbog zasicenja, ljenosti, nedostatka motivacije ili svega toga ne znam tacno. U oktobru pocinje problem sa desnim koljenom u smislu oticanja tako da sam jedva hodao. Nakon pregleda ortopeda isao sam fizijatru gdje sam tretmanima strujom i vjezbama uspio to sanirati. Kako je krenula zima i lose vrijeme nisam vozio. Dakle, od zadnje voznje do sad je proslo 5 mjeseci. Prije 15 dana se problem vratio samo sto sam pri savijanju noge koliko se moglo osjecao bol na unutrasnjoj strani koljena. Uradio sam magnetnu i savjetovana mi je artroskopija, u pitanju su medijalni ligsmenti. E sad, ne mora znaciti da ima veze ali palo mi je na pamet da su pedale jedino sto sam promjenio. Plocice su nastimane tako da noga ima lufta da se pomjera i lakse otkaci. Odbijam da vjerujem u to ali ne mogu da se ne zapitam ima li veze jer nadam se izlijecenju logicno i jednog dana cu opet sjesti na taj isti bicikl.
Izvinjavam se, malo duzi tekst ali vjerujte da sam skratio.
Svaka pomoc i savjet dobro dosli kako bih ili potvrdio ili nadam se demantovao vezu izmedju oboljenja koljena i spd.
  • 0

#151 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 25 February 2023 - 03:10 PM

Моје лично искуство (а чуо сам и већи број сличних) је да вожња бицикла није контраиндикована у случају проблема са коленима. И сам имам неку ранију проблематику, наводно менискус, али и друго лекарско мишљење да није. Елем, нисам се одлучио да наставим у смеру хирургије, већ сам једноставно престао са дуготрајнијим активностима на бетону (трчање, пешачење, као и дужи чучећи положај...) а почео све више да возим бицикл. Од тада нисам имао проблема. Прошле године сам прешао на спд и такође, (осим у једном случају када сам осетио неки мањи бол у једном колену, али се све решило после бољег подешавања положаја плочица, ако је уопште и имало везе с тим) немам никакве проблеме. Имао сам сада већ солидан број стокилометарских или дужих вожњи и спд ми за сада не смета.
Вероватно би било од помоћи да се јави неко са поузданим сазнањем да му је баш спд направио проблем.
  • 0

#152 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Postavljeno 25 February 2023 - 03:21 PM

Моје лично искуство (а чуо сам и већи број сличних) је да вожња бицикла није контраиндикована у слзкају проблема са коленима. И сам имам неку ранију проблематику, наводно менискус, али и друго лекарско мишљење да није. Елем, нисам се одлучио да наставим у смеру хирургије, већ сам једноставно престао са дуготрајнијим активностима на бетону (трчање, пешачење, као и дужи чучећи положај...) а почео све више да возим бицикл. Од тада нисам имао проблема. Прошле године сам прешао на спд и такође, (осим у једном случају када сам осетио неки мањи бол у једном колену, али се све решило после бољег подешавања положаја плочица, ако је уопште и имало везе с тим) немам никакве проблеме. Имао сам сада већ солидан број стокилометарских или дужих вожњи и спд ми за сада не смета.
Вероватно би било од помоћи да се јави неко са поузданим сазнањем да му је баш спд направио проблем.


Hvala na odgovoru. Vjeruj da bih i ja najradije sjeo na bicikl i vozio ali bojim se da ne napravim gore jer sam do neki dan tako reci jedva hodao.
  • 0

#153 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 25 February 2023 - 03:31 PM

Hvala na odgovoru. Vjeruj da bih i ja najradije sjeo na bicikl i vozio ali bojim se da ne napravim gore jer sam do neki dan tako reci jedva hodao.

Наравно. То се не односи на стање под повредом/проблемом. Најпре санирање, па онда било шта :)
Оно што поуздано знам о свом случају је да ми смета тврда подлога (не свакодневно ходање или евентуално нека рекреација на бетону, већ вишечасовно пешачење што сам имао прилике да искусим) а да ми вожња бицикла прија.
  • 0

#154 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 February 2023 - 03:37 PM

Bitan je položaj pločica na cipeli. Ako nisi siguran, manji je problem kad su previše nazad. Ako su previše napred, veće šanse za problem sa kolenima.
Jednako bitna je i pozicija sedišta, kako napred/nazad, tako i gore/dole. Sedište se namešta prema pedalama, a ne volanu.
  • 0

#155 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Postavljeno 25 February 2023 - 03:42 PM

Bitan je položaj pločica na cipeli. Ako nisi siguran, manji je problem kad su previše nazad. Ako su previše napred, veće šanse za problem sa kolenima.
Jednako bitna je i pozicija sedišta, kako napred/nazad, tako i gore/dole. Sedište se namešta prema pedalama, a ne volanu.


Rekao bih da su na sredini a sto se polozaja tice podesio sam sve prema svojim mjerama pocev od velicine rama do udaljenosti sjedala i polozaja koljena iznad pedale kops metodom.
  • 0

#156 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 25 February 2023 - 04:25 PM

Najmanji problem je da li je stopalo više napred ili pozadi, bitno je i to naravno ali mnogo manje nego da li si (da uzmemo za reper) petu u odnosu na svoj normalni položaj pomerio unutra ili spolja. 


  • 0
.

#157 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 February 2023 - 05:35 PM

Nisi napisao koji sistem koristis, ali

 

SPD pedale imaju prilicno veliki luft u odnosu na shimano drumske, pa onda look sistem koji ima najmanji luft.

 

kod drumskih je to lepo regulisano bojama.

 

Bol sa unutrasnje strane kolena vrlo verovatno moze biti od lose podesenih plocica, i vrlo lako nestane kada plocice podesis kako treba.

 

 

I uopste nemoj gledati da plocice budu apsolutno pravilne i ravne vec da tebi odgovara.


  • 0

#158 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Postavljeno 25 February 2023 - 07:51 PM

Nisi napisao koji sistem koristis, ali
 
SPD pedale imaju prilicno veliki luft u odnosu na shimano drumske, pa onda look sistem koji ima najmanji luft.
 
kod drumskih je to lepo regulisano bojama.
 
Bol sa unutrasnje strane kolena vrlo verovatno moze biti od lose podesenih plocica, i vrlo lako nestane kada plocice podesis kako treba.
 
 
I uopste nemoj gledati da plocice budu apsolutno pravilne i ravne vec da tebi odgovara.


Koristim spd pedale za mtb, mislim da sam naveo negdje ranije. Noga ima dovoljno lufta, nije kruto vezana u smislu da moze biti u samo jednom polozaju. Iz tog razloga a i iz razloga sto mi se ovaj problem ponovo pojavio iako nisam vozio odbijam da povjerujem da je to razlog mada ne mogu a da se ne upitam. Zato sam htio cuti i vasa misljenja. Ne vrijedi razgovarati sa nekim ko o tome pojma nema. Sto kaze moja kcerka, dok si vozio nista te boljelo nije i u pravu je.
  • 0

#159 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 February 2023 - 10:52 PM

99% te boli od toga...ne sumnjas ti bez veze u to.

Ono sto mnogi ignorisu je da se plocica jednostavno moze pomeriti sama od sebe i zarotira

i to se taman neosetno pomeri da ti ne smeta da vozis ali te boli koleno na nacin na koji opisujes.

obicno spoljnja ili unutrasnja strana u zavisnosti od strane na koju se pomerila plocica.

 

Ali kao sto rekoh SPD ima dosta veliku toleranciju na to u odnosu na drumske...proveri plocice.


  • 0

#160 Avatarijus

Avatarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

Postavljeno 26 February 2023 - 10:38 AM

99% te boli od toga...ne sumnjas ti bez veze u to.

Ono sto mnogi ignorisu je da se plocica jednostavno moze pomeriti sama od sebe i zarotira
i to se taman neosetno pomeri da ti ne smeta da vozis ali te boli koleno na nacin na koji opisujes.
obicno spoljnja ili unutrasnja strana u zavisnosti od strane na koju se pomerila plocica.

Ali kao sto rekoh SPD ima dosta veliku toleranciju na to u odnosu na drumske...proveri plocice.


Razmatram sve opcije zbog cega je doslo do ovoga. Nisam pao, nisam se udario, sad da li sam napravio nekakav pokret prilikom cucanja ili klecenja to ne znam isto kao sto ne mogu biti siguran i po pitanju pedala i koljena. Pala mi je i ta opcija na pamet jer je to jedino sto sam mijenjao na biciklu.
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika