Jump to content


Fotografije

Cannodale 2.8 R800 - retro drumaš na moderan način


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
117 odgovora na ovu temu

#61 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 15 May 2020 - 08:29 PM

Ako je kao Force s kratkim kavezom, onda je zvanično 28 zuba maksimum.


  • 0

#62 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 04:19 AM


Takodje, stigao mi prednji menjac koji se kaci na adapter umesto na selnu. Nisam ni pitao kakav tip prednjeg menjaca ima jer sam kontao da pre 10 godina kada je ova grupa bila aktuelna, je bila retkost prednji menjac na adapter pa jos na grupi koja je cela srebrne boje. Ocigledno sam se lepo prevario. Svakako, drugi polovan prednji menjac sa selnom se lako nabavi za male pare. Ili ipak nekako mogu da montiram selnu na postojeci?

 

Može, ima adaptera, potraži malo za tvoj prečnik cevi. Ko klasika šelna sa otvorom za vijak menjača. Viđao si 100%...


  • 1

#63 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 May 2020 - 04:25 AM

Što se tiče prednjeg menjača, to može da ide na adapter bez problema. Imao sam sličnu situaciju, uzeo grupu, a nisam obratio pažnju na FD i dobio takav, a ne na šelnu.

Attached Thumbnails

  • mpart-front-derailleur-clamp-EV146181-9999-1.jpg

  • 1
The sea, the sea

#64 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 05:53 AM

Jeste, postoji ta selna, s tim da kosta 11 eura a ceo menjac polovan na oglasima 12. :) Kontam uzecu menjac i gotova prica.

Nego, sto se tice onog woolftooth adaptera, video sam da je to malo govance, mali komadic aluminijuma sa 2 navoja skup kao ceo jedan Shimano menjac nize srednje klase. Kosta cak 23 eura, verovatno jer je americki produkt. Nov menjac Sram Apex Wifli je 42 eura tako da bih radije dao te pare i uzeo ceo menjac nego da me sisaju ko ovcu za adapter.

Medjutim ima jedna alternativa woolftooth-a. Zove se Sunrace extender Link, isto izgleda, isto radi posao a kosta 7,5 eura. Radije bih okusao srecu sa time, pa me zanima ima li iko ko ovo cita iskustva sa bilo kakvim extenderima za menjac, ili bar poznaje nekog ko ih je koristio da moze da slljaka ili ne moze? Sad kontam ja da ce taj extender da omoguci da ide veca kaseta, ali me zanima da li sa druge strane moze da se desi da lanac ima preveliku opustenost u 2,3 najmanje brzine na kaseti...

Sad se verovatno pitate sta sam toliko zapeo za kasetu od 32 zuba. Istina je, sa kompakt pogonom i kasetom od 28 zuba mogu da se savladaju gotovo svi usponi kod nas i prosecnom pa i ispod prosecno utreniranom biciklisti ne treba sitnije. Ja na svojoj kaseti ionako najmanja brzina koju koristim je 24. Medjutim, sa ovim bajsom bih se rado opet oprobao na brevetima a prosle godine sam imao iskustvo kada smo vozili brevet 200 da smo umesto predvidjenih 2000m visinaca na kraju imali skoro 3000 i jako je zeznuto kada na vec izmaku snaga ispred vas se prikaze brdo uspona preko 10 procenata a vi umorni, gladni, a nemate bas malo kila i jos morate da se penjete. Tih 32 zuba bi bilo ona zadnja slamka spasa koju ne planiram da koristim sem onda kad stvarno ne bude druge opcije, a opet vise volim ovakav setup jer je jednostavno prostiji za upotrebu od tripla...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#65 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 16 May 2020 - 07:08 AM

Na tvom mestu bih prvo probao menjac, makar i provizorno, da li ce raditi sa 32, pa onda odlucivao o adapterima. Imas u temi o gravel bike-u Reljin link gde se koristi adapter pa baci pogled.
  • 1

#66 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 07:26 AM

Podržavam, prvo probati postojeći. Ako ne radi, ja bih radije išao na novi menjač nego adapter za kuku. Za konfiguraciju koju planiraš postoji fabrički menjač koji je za to dizajniran, a nije ni preterano skup. Adapter služi za ekstremne kasete gde nema alternative i uvek predstavlja kompromis.
  • 1

#67 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 11:04 AM

Prodato. Probacemo ili da namestimo postojeci menjac ili ide Apex.

Sad kad sam malo citao postove iz teme o gravel bajsu, i kad vidim da je Vidak bez ekstendera na 105 menjacu dugog kaveza montirao kasetu od 40 zuba, to mi uliva optimizam da bi ovaj fabricki setup sa kasetom od 32 zuba mogao da upali.

Jos jedno pitanje oko izbora kasete i lanca. Isao bih na varijantu Sram Sram ili Shimano Shimano. U svakom slucaju jedina kaseta desetofaz u toj izvedbi koju Shimano nudu je Tiagra, dosta povoljna oko 25 eura. U toj kombinaciji bih uzeo lanac Ultegra/105/DA, koji je oko 22, 23 eura, kontam odlicnog kvaliteta.

Ili kombinacija kasete Sram Pg 1030 sa nekim Sram lancem. Medjutim, vidim u opisu kasete da je namenjena za MTB. Pase li to na drumsku nablu? Hoce raditi OK sa drumskim menjacima ili moram da gledam neku sram kasetu specificno namenjenu za drum? Pojma nemam, zato pitam. Hvala...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#68 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 May 2020 - 11:16 AM

Prodato. Probacemo ili da namestimo postojeci menjac ili ide Apex.

Sad kad sam malo citao postove iz teme o gravel bajsu, i kad vidim da je Vidak bez ekstendera na 105 menjacu dugog kaveza montirao kasetu od 40 zuba, to mi uliva optimizam da bi ovaj fabricki setup sa kasetom od 32 zuba mogao da upali.

Jos jedno pitanje oko izbora kasete i lanca. Isao bih na varijantu Sram Sram ili Shimano Shimano. U svakom slucaju jedina kaseta desetofaz u toj izvedbi koju Shimano nudu je Tiagra, dosta povoljna oko 25 eura. U toj kombinaciji bih uzeo lanac Ultegra/105/DA, koji je oko 22, 23 eura, kontam odlicnog kvaliteta.

Ili kombinacija kasete Sram Pg 1030 sa nekim Sram lancem. Medjutim, vidim u opisu kasete da je namenjena za MTB. Pase li to na drumsku nablu? Hoce raditi OK sa drumskim menjacima ili moram da gledam neku sram kasetu specificno namenjenu za drum? Pojma nemam, zato pitam. Hvala...

Uh nisam ja, to je profa uradio sa 105 menjačem i okačio snimak, ja sam oduševljen kako radi, ali reč je o 11-fazu.

Ja sam se malo igrao sa mtb menjačem, 9-fazni mtb menjac upario sa 10-faznom grupom (sve Shimano sa triple pogonom) i možeš da teraš 36 zuba kasetu bez problema.

Kaseta je kaseta, lanac je lanac, nije bitno da li pise drum ili mtb mozes kombinovati lance i kasete Shimano i Sram.




Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#69 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 16 May 2020 - 12:35 PM

Jedino je razmak na 11 faz kasetama razlicit drum i mtb sto opet ne smeta svim menjacima, ne znam da li je 10 faz isto ili je isti razmak.
  • 0

#70 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 12:44 PM

Sram 1030 može za drum, Tiagra desetofaz je dobra, a i starije generacije desetofaznih 105 i Ultegre mogu još uvek da se nađu za poručiti.
  • 0

#71 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 01:13 PM

Znam da mogu da se nadju, s tim da je Ultegra najmanja kaseta za 10s 12-30 a kosta 50 eura. A Tiagra ima 2 zuba vise i plus je duplo jeftinija tako da je svakako best buy. No kontam ici cu na varijantu Sram Sram da vidim ima li tu uopste nekakve razlike u performansama saltanja u odnosu na 105.

I jos samo jedno pitanje. Cuo sam da je kod Srama stepen povlacenja sajle menjaca skroz isti za MTB i za drumase. Jel to znaci da bih teoretski mogao da uparim samaraljke sa nekim zadnjim MTB menjacem? Za sada mi stvarno ne treba vise od 32 zuba na kaseti, ovo pitanje je cisto informativno. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#72 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 01:33 PM

Dok je desetofaz, trebalo bi da može: https://forum.cruzbi...40-build.11743/
  • 1

#73 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 May 2020 - 04:48 PM

Primljeno k znanju. Tnx! ;)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#74 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 May 2020 - 09:57 AM

Opet (jos) jedno pitanje. Reko bolje da pitam nego da se zeznem.

Posto treba da porucim tu selnu prednjeg menjaca ili ceo menjac, zanima me da li postoji neka mogucnost da znam da li mi treba selna 31.8 ili 34.9mm a da to ne merim sublerom?

Pitam jer mi je taj bajs 1300km daleko a ne bih da cimam caleta da se penje na tavan da to pokusava da izmeri.

Pokusao sam da nadjem u Cannondale katalogu za tu godinu ali ne pise nista.

Sticna je promera 27.2mm ako ista pomaze. Pretpostavljam da je 90% 31.8mm ili gresim?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#75 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 18 May 2020 - 11:21 AM

Kod novijih ramova (tipa CAAD8-9) je šticna 27,2 ali šelna menjača 34,9 - cev se širi u donjem delu. Ovo je teško proceniti po slici, tako da najbolje ipak cimaj nekog da proveri.

 

Edit: nađoh ovaj sajt, kaže 31,8: https://www.bikepedi...aspx?item=54581


  • 1

#76 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 May 2020 - 11:32 AM

Haha, bravo Fiery, bravo! Ja trazih ali ne uspedoh da nadjem, a ti iz prve! :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#77 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 05 June 2020 - 07:29 PM

Završen upgrade na bajsu. Dosta toga je izmenjano, faktički je ostao samo ram sa viljuškom isti, kao i točkovi. Montirane su zimus gume Conti GP5000 25mm, šticna Kaloy Uno 27.2 mm sa offsetom, Kaloy Uno kompakt korman 42mm, i lula Modolo Even 100mm. Promenjena je i komplet grupa, Relja montirao Sram Rival 2x10 (u srebrnoj varijanti što je baš teško naći), sa kompakt pogonom 50/34. Zadnji menjač je ipak morao da ide Sram Apex sa dugim kavezom jer posle probne montaže Sram Rival menjača sa kratkim kavezom, Relja je ustanovio da neće da proguta kasetu od 32 zuba što je u suštini bio najbitniji aspekt ovog upgrade-a. Relja je sve montirao, uštelovao, testirao i sve radi kao švajcarski sat. Zbog nedostatka vremena a i ovih ludih vremenskih prilika nisam još uvek stigao ni na probnu vožnju. Ovo je verovatno poslednji put da će mu pogonski sklop biti ovako savršeno čist pa je bilo greota ne slikati. Jedino sam možda malo zeznuo sa izborom trake. Želeo sam čisto crnu, ali je nije bilo od plute na stanju u 2 prodavnice, a nisam imao više strpljenja da je poručujem online i čekam da stigne. Možda i ovako ne izgleda loše? ....

 

 

 

Attached Thumbnails

  • IMG_20200605_1500213.jpg
  • IMG_20200605_1500435.jpg
  • IMG_20200605_1500599.jpg
  • IMG_20200605_1501219.jpg
  • IMG_20200605_1505565.jpg
  • IMG_20200605_1506218.jpg

  • 3

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#78 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 June 2020 - 11:34 PM

Stvarno je lep, uživaćeš sa njim!
  • 1

#79 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 12:40 AM

Zadnja korpica bidona je naopako.
  • 1

#80 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 06 June 2020 - 06:03 AM

Haha! Joj Fiery ala imas oko sokolovo. Tebi nista ne moze da promakne. :) U pravu si, naravno. Na taj nosac bidona uvek montiram nosac za pumpu pa sam u zurbi prilikom montaze okrenuo naopako. Dzaba sam slikao. :)

Inace, pricao sam sa Reljom i moram da priznam da me je gadno utripovao. Uspeo sam da nabavim tu lulu kormana koja je kao nova i mnogo lepsa od one stare, medjutim Relja je odmah istakao mane tog sistema orah lule koja se uvrce u viljusku. Svakako da je meni jasno i da se slazem da je Ahead bolji sistem, ali s obzirom da je ovo ram od pre skoro 25 godina logicno je da ima stari standard. Posto sam nasao korman koji mi idealno pase nisam nameravao da menjam sistem. Medjutim, Relja mi kaze kako je njemu jednom prilikom voznje pukao sraf koji drzi lulu kormana. To ume da bude bas gadno. Ja sam malo citao o tim starim lulama na navrtanje i koliko sam uspeo da vidim, nije bas da je svaka druga pucala, a opet mogu da zamislim koja je to katastrofa ako se tako nesto desi na brzem spustu.

Koje je vase misljenje? Da li je visoko preporucljivo da se predje na A head ili je ovaj sistem dovoljno pouzdan i mozda nije toliko alarmantno menjati ga?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika