Jump to content


Fotografije

Cannodale 2.8 R800 - retro drumaš na moderan način


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
117 odgovora na ovu temu

#41 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 May 2020 - 09:15 PM

Prečnik dela u koji ulaze žbice na nabli - tj. na koliko su rupe od centra nable. Ako se poklapa sa starom nablom, moći će žbice da se iskoriste.

Ako je različit, najverovatnije da neće moći.

 

Ako su manjeg prečnika, moraće nešto duže žbice. Ako su većeg prečnika - nešto kraće.

 

U slučaju da su potrebne duže žbice, do se može nadomestiti korištenjem dužih nipli (ako su postojeće dužine 12 mm).

 

Ovde sam pisao o tome kako dužinom niple kompenzovati za dužinu žbica.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#42 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 09 May 2020 - 09:25 PM

Ako zbica nije u visini glave niple postoji mogucnost da nipla pukne tik ispod glave, cak stavise verovatno ce puci.

 

C0BxZJE.jpg


  • 0

#43 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 May 2020 - 10:02 PM

Ako zbica nije u visini glave niple postoji mogucnost da nipla pukne tik ispod glave, cak stavise verovatno ce puci.

 

C0BxZJE.jpg

 

To nije slučaj kod Sapim i DT Swiss nipli koje su duže (14 i 16 mm). U tom slučaju uvrtanje do te tačke poravnanja samo oštećuje navoje na nipli i žbica se drži na manje navoja.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#44 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 09 May 2020 - 10:55 PM

Zbica uvek u visini glave.

 

Sto se DT swiss tice postoji i ovo: "The long DT nipples are likely available to wheel building companies that have a sizable stock of the wrong size spokes, and these weak nipples are to be used by less-than-reputable wheel builders."

 


  • 0

#45 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 May 2020 - 11:00 PM

Moje iskustvo je drugačije.
Još nisam imao problema sa pucanjem DT Swiss i Sapim nipli zbog toga.

Koristim ih kao nužno zlo kad nema žbica optimalne dužine.

Kad sam less than reputable.

Isto tvrdi i Roger Musson - autor ove knjige:

https://www.wheelpro...ilding/book.php

Sad, ne znam koliko je on reputable.

Slažem se da je bolje sa 12 mm niplama i da naležu do kraja kako treba.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#46 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 09 May 2020 - 11:11 PM

Znam da su Sheldon Brown i Roger Musson kao bogovi za tebe, bezgresni. Za mene nisu, svacija ce biti podlezna proveri.

Kada navoj zbice nije u glavi niple onda sama glava niple drzi celu silu, kada je navoj zbice u glavi onda navoji u glavi preuzimaju deo sila. Ovo je jasno ko dan.


  • 2

#47 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 10 May 2020 - 02:05 AM

(link)


  • 0

#48 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 May 2020 - 05:28 AM

Shvatam šta pričaš - ali:

 

Kod tih dužih nipli (barem kod Sapim i DT Swiss), uvrtanje "do kraja" dovodi do deformacije navoja na nipli - pošto deo žbice bez navoja dođe do navoja niple.

 

Zbog toga, sa takvim niplama, u slučaju uvrtanja do kraja, manje navoja ostaje da drži žbicu - što nije optimalno.

 

Nisam imao problema sa pucanjem tih nipli, tako korištenih.  Da li su ojačane, drugačije pravljene? Ne znam.

 

 

Koji autoritet je za tebe dovoljan?

 

Jesi li imao situaciju da ti pucaju takve niple, od tih proizvođača?

 

Što se mene tiče - Šeldon Braun i Muson imaju (tj. za ovog prvog - imao je) dosta znanja i iskustva. Svakako da, barem za mene, ono što su pisali nosi određenu težinu i vredno mi je barem lično proveriti, tj. ne odbacujem to unapred, čak i ako mi deluje malo sumnjivo - barem za većinu stvari.


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#49 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 May 2020 - 06:48 AM

Što više čitam šta pišete sve više vidim da ja te točkove nikako neću plesti sam. :)


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#50 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 10 May 2020 - 09:03 AM

"Kod tih dužih nipli (barem kod Sapim i DT Swiss), uvrtanje "do kraja" dovodi do deformacije navoja na nipli - pošto deo žbice bez navoja dođe do navoja niple."

 

To nam onda govori o (ne)kvalitetu DT Swiss.

 

"Što više čitam šta pišete sve više vidim da ja te točkove nikako neću plesti sam."

 

Bas naprotiv, treba da naucis sam da ih pletes onda neces morati da citas ova nasa razmenjivanja cinjenica.


  • 0

#51 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 May 2020 - 09:28 AM

S tim da cu najbolje nauciti kad ih ne upletem dobro pa mi zbice popucaju negde 50, 100 km ili jos dalje od kuce, a to je ono sto bas zelim da izbegnem. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#52 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 10 May 2020 - 09:48 AM

Sto se statistike tice one koje prvi put upletes ce ti puci 10 metara od kuce ako ih ne budes dovoljno nategao, ako ih budes dovoljno nategao verovatnoca na kom km ce puci je identicna kao i sa najkvalitetnijim tockovima tj. nema teorije da znas kada ce puci. A slazem se sa ovim sto je Senna rekao i pise u tvom potpisu.


  • 2

#53 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 May 2020 - 11:20 AM

"Kod tih dužih nipli (barem kod Sapim i DT Swiss), uvrtanje "do kraja" dovodi do deformacije navoja na nipli - pošto deo žbice bez navoja dođe do navoja niple."

To nam onda govori o (ne)kvalitetu DT Swiss.

"Što više čitam šta pišete sve više vidim da ja te točkove nikako neću plesti sam."

Bas naprotiv, treba da naucis sam da ih pletes onda neces morati da citas ova nasa razmenjivanja cinjenica.


Ne nego govori o dužini navoja na žbici - kad se uvrće do kraja na dužoj nipli, dođe puni deo žbice do navoja na nipli.

Na osnovu tog tvog komentara zaključujem da nisi ni radio sa takvim niplama.

Još nisam imao problema sa pucanjem tih nipli.
Kad/ako se dese, videću o čemu se radi i revidirati praksu spram toga.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#54 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 10 May 2020 - 11:47 AM

Ako prave navoj unutar niple da zbica ne moze da prodje skroz kroz glavu niple onda je u pitanju greska u projektovanju, Sapim bese ima istu duzinu i poziciju navoja unutar niple i za 12mm i za duze niple. Pa se duze niple koriste samo za karbonske felne sa debljim dnom da mogu lepo da se uhvate kljucem.


  • 0

#55 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 May 2020 - 11:50 AM

Upravo tako. Imam i lično takve 12 mm niple samo nisu Sapim


  • 0

#56 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 May 2020 - 12:20 PM

Ako prave navoj unutar niple da zbica ne moze da prodje skroz kroz glavu niple onda je u pitanju greska u projektovanju, Sapim bese ima istu duzinu i poziciju navoja unutar niple i za 12mm i za duze niple. Pa se duze niple koriste samo za karbonske felne sa debljim dnom da mogu lepo da se uhvate kljucem.


Navoj je na užem delu uži od promera žbice.

Zašto projektovati da naleže manjom površinom?

Iz mog iskustva, DT Swiss i Sapim su najbolji na tržištu.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#57 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 May 2020 - 12:23 PM

Koliko kosta u Srbiji jedna nova Dt Swiss zbica, tanjena na sredini?

Ima li uopste kod nas da se kupi?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#58 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 May 2020 - 01:47 PM

Koliko kosta u Srbiji jedna nova Dt Swiss zbica, tanjena na sredini?

Ima li uopste kod nas da se kupi?


Zavisi od dimenzije.
Očajna je ponuda.
Cene su oko evro komad.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#59 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 May 2020 - 08:34 AM

Posle ovolike polemike o zbicama, tockovima, niplama, odlucih da zadrzim svoje tockove i da ih ne diram takve kakvi su.

Potreba za drugim tockovima se javila da bi se na novoj nabli i freehub-u iskombinovala kaseta za 11f jer sam hteo da na bajs stavim 11f 105 grupu.

Medjutim slucajno na oglasima izletela Sram Rival 2x10 grupa u odlicnom stanju, i to u srebrnoj boji. U ovoj boji se jako retko srece i prava je retkost naci je u oglasima i jos da je u dobrom stanju.

Vec sam se dogovorio sa prodavcem i sve porucio, cekam da stigne.

Dakle tockovi i ram ostaju isti, fakticki sve ostalo ce biti zamenjeno (ukljucujuci i gume).

To be continued... :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#60 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 May 2020 - 07:58 PM

Stigla danas Sram Rival 2x10 gruppa koja ce da podmladi matorog amera.

Kada sam pitao prodavca do koliko maximalno zuba na kaseti moze da podrzi zadnji menjac, on mi rece do 32 ali da je on vozio sa kasetom 27.

Medjutim danas kad je stigao paket i kad sam ga otvorio, vidim da je kavez menjaca poprilicno kratak. Mislim da nema teorije da to dohvati 32 zuba. Pogledajte i sami pa recite vase misljenje.

Takodje, stigao mi prednji menjac koji se kaci na adapter umesto na selnu. Nisam ni pitao kakav tip prednjeg menjaca ima jer sam kontao da pre 10 godina kada je ova grupa bila aktuelna, je bila retkost prednji menjac na adapter pa jos na grupi koja je cela srebrne boje. Ocigledno sam se lepo prevario. Svakako, drugi polovan prednji menjac sa selnom se lako nabavi za male pare. Ili ipak nekako mogu da montiram selnu na postojeci?

Sto se zadnjeg menjaca tice, tu imam 2 opcije. Cisto sumnjam da kada je ova grupa bila aktuelna je Sram uopste pravio WIFLI menjace koji su podrzavali velike kasete. Ne znam ima li uopste smisla cekati da sa oglasa naleti zadnji menjac dugog kaveza Rival grupe a da je jos srebrne boje!

Opcija bi bila da kupim Wifli Apex z. menjac sto bi funkcionalno bilo najbolje resenje, ali on dolazi samo u crnoj i beloj boji, a obe odudaraju od grupe koja je cela srebrna.

Druga opcija bi bila da na postojecu kuku menjaca montiram woolftooth adapter koji ce da dozvoli menjacu da proguta vecu kasetu. Koliki su izgledi da ce to tako da sljaka bez greske, na vecem ali i na manjem delu kasete? Hoce menjac uspeti u svim kombinacijama da pokupi lanac kako treba?

Mozda je trebalo da se dobro raspitam kod prodavca pre nego sto sam sve ovo porucio ali je realno gledano grupa tako dobro ocuvana i u tako dobrom stanju, a dobio sam je povoljno, tako da se isplati. Vidi se da ovo nije ozbiljno vozeno, znakovi koriscenja su bas minimmalni....

Attached Thumbnails

  • IMG_20200515_2047159.jpg
  • IMG_20200515_2048557.jpg

  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika