Jump to content


Fotografije

Da li menjati bajs?

bicikl

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2 odgovora na ovu temu

#1 kizami88

kizami88
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 13 April 2019 - 12:51 PM

Pozdrav narode.

 

Citam vas s vremena na vreme, ali nisam pisao. Posto kao novi clan imam pravo na 3 poruke, pokusacu (vec u prvoj) da vam obrazlozim svoju  problematiku.

 

Odmah da naglasim to da imam 182cm i 79-80kg

 

Dakle imam trenutno Cross enduro sa prednjim i zadnjim amortizerima. Nesto na ovu foru:

 

 https://fanatic.rs/b...b-product-view2

 

Samo naravno stariji model, bez zadnje disk kocnice.

E sada da li ga vredi menjati i ako bi valjalo, za sta bi ga valjalo menjati?

Molio bih samo da uz eventualne predloge, navedete i razloge.

 

Uglavnom bi ga vozio po Bg-u i okolini, ajde da kazem do 30-40 km van Bg-a, sa veoma retkim izletima na neke zahtevnije brdsko-planinske terene i offroad voznje.

 

Recimo jedan prodavac mi je rekao da treba izbegavati bicikle sa zadnjim amortizerima jer, po njegovim recima, skracuju ram tokom voznje, pa ga vozim pogrbljen. I usput mi preporucio Capriolo Gila.

 

E sada ja uvek vise volim da cujem savete i predloge ljudi koji nemaju koristi  od kupovine moga bicikla.

Ne kazem ja da taj prodavac nema postene namere u davanju saveta, ali volim da cujem jos misljenja.

 

Naravno za kraj i onaj najbitniji uslov, a to je cena.

Trenutno bih bio voljan da izdvojim 200-300e, pa eto kome nije tesko da izdvoji po koji bajs u tom cenovnom rangu i baci koji momentar pride (za/protiv), bio bih mu zahvalan.

 

Pozdrav


  • 0

#2 specialized990

specialized990
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 14 April 2019 - 07:17 PM

Pozdrav druze.Cross je izbacio od 2001 do danas sest generacija ENDURO modela.Ako na tvome dominira cist aluminijum uz malo plave i crne boje a ram ima ugao odmah ispod vrata gde lezi viljuska sa traverzama onda govorimo o ENDURO 2 modelu.Svi ENDURO modeli do pojave geometrije rama kao sto si naveo na slici su generalno losi .Ovaj kao sa slike i predjasnji koji je isti samo drugih boja su prihvatljivi (imao sam ga) ako govorimo o ramu .Ostale komponente su diskutabilne a diskovi sa klestima da gadjas kuce ako te pojuri ,za drugo nisu,krive se,lose koce ,sve u svemu ,sminka.Medjutim ti navodis da je zadnji V brejk ,ako sam dobro razumeo ,pa je onda verovatno u pitanju enduro 2 ili 3 .3 je prvi model sa promenjenom geometrijom koja slici ovom belom sa slike koju si postavio.Problem je sto nisi naveo komponente,da li bandasi imaju retko pletivo isl,to su sve parametri koji bi mogli navesti na zakljucak da bi trebao kupiti nov bicikl ili se drzati starog,onda izrabljenost itd.Avaj za tip voznje koji si naveo ces uraditi sledece:Sedni na biciklu,vidi kakvo je stanje,da li se klati viljuska,kako koci disk ,koliko je istrosen zadnji bandas,da li menjaci dobro rade ili preskacu,da li je sedlo udobno isl.Sve komponente koje nisu dobre zapisi i onda pogledaj po netu ili u gradu koliko ce te izaci zamena onih koje nisu dobre.Ako ispadne do 100 evra a ram je kao sa slike onda kupuj i menjaj ,ako predje 100evra ne misli se kupi nov bicikl.Ako je star ram ,bas ono metalik kao bez farbe ,a bicikl ima plave i crne nalepnice ,ne maj se,za 300 evra mozes da biras bajkove tako da u stare Enduro nije pametno ulagati .Enduro 2 se pojavio 2003-4 dakle staro . Sto se tice zadnjeg amorta ,on menja malo geometriju kada se giba ali minimalno a ti se ne trkas te je to nebitan faktor,a ako ga smatras bitnim ,zategni ga i prestace da mrda ili ce jedva da se giba te si resio problem.

 

 

Sto se tice bicikala do 300 evra ,tu imas svega i svacega.Moja preporuka su ti bicikli sa dobrim v brejk kocnicama.Diskovi su generalno sminka ili opaka prica ali ako si bas zaljubljenik u biciklizam i vozis cesto bez obzira na vremenske uslove,ako hoces jedan kasvetan bajk za neke laganije turice kad imas vremena onda su ti diskovi samo glavobolja.Dobra v brejk podrazumeva SHIMANO lx,slx,xt,xtr,u najgorem slucaju samo da pise SHIMANO na njemu sve ispod toga je kocka a znamo da su kocnice osnov bicikla jer cuvaju zivot.Dakle takvi bicikli su cesto KTM sa tockom 26.Oni umeju jako dobre komponente da upakuju a te bicikle su cesto od 220-270 evra vise ne.Imas i opciju SPECIALIZED HARD ROCK SPORT 29 ili 26.Po meni vrh vrhova,pre svega 26.Dizajn ujeda,komponente odlicne i ,,kondicijski prijateljske,, dakle odnos zupcanika je takav da ti omogucava da uspesno savladavas teren i bez mnogo kondcije ,sve u svemu vrh vrhova.Jedina mana su PROMAX v brejk kocnice ,mada nisu djubre, mogu da prodju.Bicikl je ekonomican na svaki nacin,dugotrajan ,nemas glavobolju oko servisa i cena delova .Lepota u jednostavnosti uz odlican kvalitet i dizajn.IMa sad tu i trekking bajkove,ali sta god uzimao ako si ,,vikendas,, tj vois kad imas vremena i uzivas,ne hvataj se diskova ,hidraulike,vazdusnih vila i tih aksesoara za hobiste ili zaludjenike ,to ti je sve glavobolja i ulaganje kad se pokvari .Dakle kocnice v brejk,zadnji menjac ACERA,ALIVIO,DEORE,iznad toga ti nije potrebno ispod je posebna prica,prednji menjac bilo koji samo da nije XING DONG  ili neki naziv kreiran nakon bacanja serpe niz stepenice,devetofaz(devet zadnjih zupcanika) ,vila Suntour XCM,XCT sa mehanickim zakljucavanjem obavezno,ili bez te opcije.Navedene vile su kalasnjikovi u svetu biciklizma,doduse kineski NORINCO ne bas ruski ali rade poso a veoma se lako servisiraju,nije ti potrebno znanje ili neki profi serviser.Samo redovno uljanje ,uljem za sivace masine na stapovima i miran si.Velicinu rama gledas spram visine ,tezina ne igra ulogu sem ako nemas 150kg.Uz bicikl sa navedenim komponentama ima da uzivas,neces ulagati velike svote novca na odrzavanje ,mocices sam da servisiras skoro sve sem ako nisi od onih koji zamisljaju da voze Mig 29 pa uvek predaju tehnicarima i serviserima prljav poso .Ako jesi placaces vise ali ja licno nisam za to.Nove bajkove u tom rangu cene ne gledaj,ne pomisljaj ,jer za tu svotu mozes naci opake bajkove ,jednostavne,poznatih marki,dobro ocuvane i veoma pouzdane u svakom smislu.

 

Sto se tice CROSS-a, da ponovim ,ako dominira aluminijum,bacaj,sve je tu slabog kvaliteta i nasminkano.Ako je kao sa slike ili veoma slican po geometriji vidi koji delovi su propali i menjaj ,ako vidis da cena preskace 100 evra odustani i trazi nesto novo.Srecno i vetar u ledja !!!


  • 2

#3 kizami88

kizami88
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 03 May 2019 - 05:16 PM

Hvala prijatelju na iscrpnom odgovoru i izvinjenje sto se tek sada javljam.

Dakle bajs jeste, kao sto si ti opisao metalik sivi sa plavim i crnim detaljima, tj jeste Enduro 2.

 

Nisam stigao da ga slikam, jer mi je trenutno u selu, ali cim odem da ga prevezem u BG slikacu.

 

Inace sve se vise vodim mislju da izguram jos ovu sezonu sa njim pa sledece da ga prodam dodam para i kupim nesto drugo, e sada da li polovno ili novo to je vec pitanje.

 

Ako bih sacekao sl sezonu mozda bih mogao da izdvojim nekih 400e. Mogu i sada, ali imam neke druge, u ovom trenutku, bitnije stvari.

 

Pitanje je za koliko i ovaj bajs mogu prodati. On po godinama mozda jeste malo stariji, ali po predjenoj kilometrazi mislim da je jos pionir.  :)

 

Tako da evo mozet ti, a svakako i drugi da ostavite po koji savet, tipa koliko mogu ocekivati da cu uzeti za ovaj bajs, posto ne znam kako se krecu cene, i da li je pametnije da za nekih  do 400e uzmem nov ili polovan bajs, i naravno koji polovan /nov uzeti.

 

Hvala jos jedno i tebi i svakome o bude pisao.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: bicikl

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika