Jump to content


Fotografije

Koje ulje koristiti za podmazivanje lanca?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
207 odgovora na ovu temu

#121 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 11:18 AM

Previše se fokusirate na pranje čišćenje i podmazivanje kapljicama i iglicama, bolje čuvati ram, glavu (kacigom) formu kondiciju i zdravlje nego lanac i kasetu koji su nebitni i potrošni. Evo kako se podmazuje lanac :D

Sad ce Mirek da ti objasni.
Nije bajk mene kupio pa da ga nesto pretjerano cuvam lickam i pickam.
Ciscenje i podmazivanje nakon voznje meni sluzi da provjerim jel sve ok. I dal je bajk spreman za iducu voznju. Eventualna ostecenje se najlakse uoce prilikom ciscenje bajka.
Kaciga je obavezna, kao i stitnici za kolena i laktove, sad imam i protektor za kicmu koji stoji u rusaku.
Na biciklu je sve potrosna roba kao i samo biciklo i ako se neodrzava, kao i covjek, propast ce brze i lanac i kaseta i gume i sve ostalo.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#122 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2020 - 11:33 AM

Ma i ja sam do pre koju god tako lickao lanac (dok sam živeo u selu i imao vremena) i dok nisam skontao da nema svrhe


  • 0

#123 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 11:38 AM

Zar covjek na selu ima vise vremena? Ili mozda bolje uslove?
Oprati bajk u stanu mi djeluje kao nemoguca misija.


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#124 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 27 February 2020 - 11:49 AM

Ranije sam lanac na svakih 200-250km cistio i podmazivao. Sad, ako se setim, na 350-400km :) Neka traje krace, kupicu drugi kad se istegne, nije vredno utrosenog vremena stalno lickati. Cak sam odustao i od brze spojnice, malo brake cleaner da se razgradi stroka ako je zapekla, krpa da pokupi prljavstinu, teflon sprej po lancu natopim, posusim, teraj dalje :) Videcemo koliko ce trajati, sad imam Sram PC-1110, nemam pojma koliko bi trebalo da traje u voznji na asfaltu.


  • 0

#125 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 February 2020 - 02:08 PM

Previše se fokusirate na pranje čišćenje i podmazivanje kapljicama i iglicama, bolje čuvati ram, glavu (kacigom) formu kondiciju i zdravlje nego lanac i kasetu koji su nebitni i potrošni. Evo kako se podmazuje lanac :D

 

 

Tačno se vidi da ti nikad nije pukao lanac u planinskoj zapizdini 20 km od prvog naselja n2:Heristical


  • 2

#126 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 02:42 PM

Sad ce Mirek da ti objasni.
Nije bajk mene kupio pa da ga nesto pretjerano cuvam lickam i pickam.
Ciscenje i podmazivanje nakon voznje meni sluzi da provjerim jel sve ok. I dal je bajk spreman za iducu voznju. Eventualna ostecenje se najlakse uoce prilikom ciscenje bajka.
Kaciga je obavezna, kao i stitnici za kolena i laktove, sad imam i protektor za kicmu koji stoji u rusaku.
Na biciklu je sve potrosna roba kao i samo biciklo i ako se neodrzava, kao i covjek, propast ce brze i lanac i kaseta i gume i sve ostalo.

 

Ja ne znam koliko neko jasnije nije rekao kako se odrzava lanac a i ceo bajs.Mislim sto ne pogledati pre ili posle svake voznje letimicno da li je sve u redu a takodje i lanac,Ocistiti krpom i podmazati, Zameniti ga kada je duzina presla dozvoljenu granicu. Pa sve masine se tako odrzavaju.I sto se tice generalnog ciscenja lanca, leto i nekako i imam volje ali zimi uf!.  nikako.


  • 0

#127 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 February 2020 - 02:44 PM

Tačno se vidi da ti nikad nije pukao lanac u planinskoj zapizdini 20 km od prvog naselja n2:Heristical

A ne bi pukao da si ga mazao mazivom višestruko skupljim od njega samog? :)


  • 1
Homesick for a place you've never been...

#128 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 03:09 PM

Da Bog te, ima maziva skupljih od samog lanca. Šta ti je marketing.
  • 0

#129 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 03:26 PM

Da Bog te, ima maziva skupljih od samog lanca. Šta ti je marketing.

Na zalost skoro pa tacno. Najmenski lubrikanti su zaista skupi al to je tako , uvjek postoji varijanta nafta + testerol i za par evra imas da podmazujes lanac godinama.
E sad sto se sa potrebom ili bez preseravamo , prvi ja pa onda i mnogi drugi je stvar marketinga.
Ovo sa teflon prahom plus parafin ,ako je tacno, je drugi par opanaka. Ja bih u slucaju da je tacno umjesto dva lanca godisnje trosio jedan ako se uzme u obzir i trosenje kasete ima itekako ekonomsku isplativost.
Ako ne probam necu ni saznati dal je sve bilo laz ili ne.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#130 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 February 2020 - 03:27 PM

Šta ti je marketing.

Uzmeš kombinaciju maziva za 14 dolara da bi produžio vek lanca koji isto toliko košta. Jel nije jednostavnije i jeftinije da uzmeš dva, tri lanca, pa menjaš kad mu dođe vreme? :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#131 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 03:36 PM

Uzmeš kombinaciju maziva za 14 dolara da bi produžio vek lanca koji isto toliko košta. Jel nije jednostavnije i jeftinije da uzmeš dva, tri lanca, pa menjaš kad mu dođe vreme? :)

Gdje ima lanac za 14 $?
Po toj logici ne vrijedi ni podmazivati , samo vozi dok ne pukne i montiraj nov.
Koliko ces mu produziti vjek trajanja ako podmazujes?


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#132 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 February 2020 - 03:49 PM

Podmazivanje se podrazumeva, bio Teflon sprej, Singer ulje ili nešto treće, sa cenom od nekoliko eurocenta po podmazivanju. A trajaće koliko ga habaš, neznatno duže nego da ga nisi podmazivao :)

 

Moji lanci svi koštaju oko 14 dolara, pređu 10.000 :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#133 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 03:52 PM

Super , nakupujes lanaca vozas i uzivas. Isto tako pustis druge da eksperimentisu jer ih to dopunjava i u tome uzivaju.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#134 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 February 2020 - 04:11 PM

 pustis druge da eksperimentisu jer ih to dopunjava i u tome uzivaju.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

Potpuno saglasan :) takoreći, svršimo zajedno :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#135 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 04:24 PM

Potpuno saglasan :) takoreći, svršimo zajedno :)

Pa bas da cu svrsiti ako podmazem lanac ne vjerujem.
Malo sam na grub nacin rekao sto sam mislio. Poenta inace komunikacije je nenamtanje svog misljena drugom ili jos gore pravljenje budalom nekoga ko ne posmatra stvari u zvotu kao neko drugi.
To ima svoju definiciju i jako je ruzno. Ja mogu da podjelim iskustvo , misljenje , stav al to necu nametati drugome kao Bogom dato.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#136 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 27 February 2020 - 04:30 PM

Poenta inace komunikacije je nenamtanje svog misljena drugom ili jos gore pravljenje budalom nekoga ko ne posmatra stvari u zvotu kao neko drugi.
To ima svoju definiciju i jako je ruzno. Ja mogu da podjelim iskustvo , misljenje , stav al to necu nametati drugome kao Bogom dato.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

Pa ništa od ovoga u svoja četiri posta nisam primenio, nadam se da se ružnoća ne odnosi na mene. Samo sam svoja iskustva s lancem podelio :)


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#137 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 06:45 PM

Licno mislim da parafin nakon sto postane cvrst bolje sprecava prodiranje sitnih cestica prljavstine u lanac od ulja i masti, takodje parafin popunjava male pukotine nastale usled abrazije bolje od ulja i masti. Mana je sto je parafin mekan pa tu dolazi do izrazaja PTFE koji je dosta tvrdji. Zajedno bi trebalo da bolje usporavaju habanje u rolnicama jer te cestice prljavstine moraju prvo da prodju kroz parafin+teflon da bi nastavile da vrse trenje i habanje na istom mestu gde se pojavila mikro pukotina u metalu. E sad da li se vremenski isplati ostaje na svakom da odluci licno.


  • 0

#138 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 07:35 PM

Izvinite donekle za off, al' rekoh da priupitam, jel' sam ja jedini ovde koji spricem i iglom iz boce izvlaci par ml ulja i precizno, kap po kap preko svake rolnice, nauljuje lanac ?  :mrgreen:

Ja tako stalno radim kada generalno cistim lanac,samo sto koristim onu bocicu  od kapi za nos. Mislim da je to najbolji vid podmazivanja ako se podmazuje sa svim ovim uljima na trzistu. Jedino posle toga zavrtim pedale unazad da centrifugalna sila izbaci visak ulja i malo  sa krpom ocistim visak.

 

Jedno vreme sam koristio teflon u spreju,meni se nekako cini da to i ne podmazuje nesto lanac, a i skupo je, uopste nisam znao koliko treba da spricam lanac  uvek mi se cinilo da je suv koliko god da spricam.

 

Ovo kako je fabricki podmazan lanac jos  ovde nije niko obelodanio carobnu formulu, kako izmesati komponente u kucnoj radinosti,nadam se da u skoroj buducnosti ce neko doci do tog resenja.


  • 0

#139 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2020 - 08:12 PM

To fabričko nije podmazivanje nego konzerviranje i lanac nije namenjen da se s time vozi.


  • 0

#140 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 11:29 PM

Odakle ta informacija?

https://www.roadbike...rom-the-experts
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika