Jump to content


Fotografije

Koje ulje koristiti za podmazivanje lanca?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
207 odgovora na ovu temu

#101 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 26 February 2020 - 06:19 PM

Ja sam vec kupio. Ma nije ni jeftino to veselje na kraju krajeva nesto vise od 14$ je 50g teflona plus parafinski vosak. E ako produzava vjek trajanja lanca i kasete kako je vec na klipu receno onda ima ekonomsku isplativost.
@FalloutBoy
Ne znam kako da napravim poredjenje bez teflona. Kad ga ubacim u vosak vec sam napravio mix.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#102 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 February 2020 - 06:22 PM

Ja sam vec kupio. Ma nije ni jeftino to veselje na kraju krajeva nesto vise od 14$ je 50g teflona plus parafinski vosak. E ako produzava vjek trajanja lanca i kasete kako je vec na klipu receno onda ima ekonomsku isplativost.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

 

Stvarno me zanima da vidim rezultate testa - koliko traje lanac tako podmazivan, u odnosu na obično fino ulje.

Isto tako me zanima, ako te ne bude mrzelo - poređenje (na narednom lancu) tog voska bez dodatog teflona - tj. doprinosi li tako pomešan teflonski prah išta trajnosti lanca.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#103 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 26 February 2020 - 06:35 PM

Stvarno me zanima da vidim rezultate testa - koliko traje lanac tako podmazivan, u odnosu na obično fino ulje.
Isto tako me zanima, ako te ne bude mrzelo - poređenje (na narednom lancu) tog voska bez dodatog teflona - tj. doprinosi li tako pomešan teflonski prah išta trajnosti lanca.

11 speed lanac se obicno brzo trosi. Trenutno imam skoro nov KMC X serije. Kilometrazu cu svakako objaviti ovdje.
E sad ne vjerujem da cu testirati bez teflona. Jer je zaista posao podmazivanje na ovaj nacin je ogroman u odnosu na nanosenje ostalih lubrikanata na lanac.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#104 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 February 2020 - 06:42 PM

11 speed lanac se obicno brzo trosi. Trenutno imam skoro nov KMC X serije. Kilometrazu cu svakako objaviti ovdje.
E sad ne vjerujem da cu testirati bez teflona. Jer je zaista posao podmazivanje na ovaj nacin je ogroman u odnosu na nanosenje ostalih lubrikanata na lanac.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

 

Šta ako se ispostavi da si bacio pare na teflon tj. da ne pravi razliku?

To mi zvuči kao podleganje sujeverju, na neki način - neki amer je rekao da to koriste trkači - OK, ali zašto to ne proveriti?  :)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#105 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 26 February 2020 - 06:48 PM

Volim da eksperimentisem
Onda bar ostali clanovi na furumu ce znati da ta metoda ne pije vode.
Nije neka lova u pitanju , vise bi me iznrviralo gubljenje vremena.


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 1

#106 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 February 2020 - 06:54 PM

Volim da eksperimentisem
Onda bar ostali clanovi na furumu ce znati da ta metoda ne pije vode.
Nije neka lova u pitanju , vise bi me iznrviralo gubljenje vremena.


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

 

Podržavam - uz pomenuti predlog da, pogotovo ako se pokaže dobro, probaš i bez teflona, da vidiš ima li razlike.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#107 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 26 February 2020 - 07:15 PM

Onda bih trebao odma nabavit vosak i pocet testirat. Teflon se moze otegnuti 2 mjeseca plus ako zaluta , ja cu ovaj lanac vec iztrositi.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#108 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 February 2020 - 07:35 PM

Onda bih trebao odma nabavit vosak i pocet testirat. Teflon se moze otegnuti 2 mjeseca plus ako zaluta , ja cu ovaj lanac vec iztrositi.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока

 

Eto - iskoristiš vreme produktivno.  :)

Što da ne?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#109 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 26 February 2020 - 08:17 PM

Izvinite donekle za off, al' rekoh da priupitam, jel' sam ja jedini ovde koji spricem i iglom iz boce izvlaci par ml ulja i precizno, kap po kap preko svake rolnice, nauljuje lanac ?  :mrgreen:


  • 0

#110 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 February 2020 - 08:20 PM

@MarkoRis



Spomenuo si da ti se 11s lanac brzo trosi? Koliko ti kilometara traje ako nije tajna? Pretpostavljam da vozis iskljucivo off road?
I kako meris istrosenost lanca? Verujes li onom alatu za merenje ili meris lenjirom?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#111 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 26 February 2020 - 08:43 PM

Mogu ti reci za 10 s lanac , shimano sam sprzio za nekih 2.700 km.
11 s imam od pre par mjeseci pa ti iskreno ne mogu reci iz svog iskustva. Iz iskustva mog prijatelja je oko 2.000 shimano takodjer.
Inace mjerim alatom. Lenjir mi se nije pokazao kao mjerodavan.
Alat koji imam ima posebne utore za 11 i 10 brzina i manja je tolerancija , na alatu , za 11 brzina lanac.
Evo slika alata , za 12 i 11 brzina kaze zamjeniti prije 0.5 istrosenosti

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
247e671882b861d78e37425df6e182b6.jpg
  • 0

#112 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 05:51 AM

Cudno kako ti se lenjir nije pokazao merodavnim. Uglavnom je on taj koji je precizan a alat ume da podigne alarm za zamenu cak i nesto ranije nego sto bi trebalo, nego sto pokaze lenjir.

I manje od 3k km za zamenu desetofaznog lanca mi bas deluje malo. Znam da su kolege sa foruma vozili drumase desetofaze i menjali na 8 do 10 hiljada. Sad verovatno su bili kvalitetni lanci, ali pretpostavljam da igra i veliku ulogu to da li se ti kilometri nizu na drumu ili off road...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#113 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 06:43 AM

Izvinite donekle za off, al' rekoh da priupitam, jel' sam ja jedini ovde koji spricem i iglom iz boce izvlaci par ml ulja i precizno, kap po kap preko svake rolnice, nauljuje lanac ?  :mrgreen:

Nisi :)


  • 0

#114 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2020 - 08:23 AM

I manje od 3k km za zamenu desetofaznog lanca mi bas deluje malo. Znam da su kolege sa foruma vozili drumase desetofaze i menjali na 8 do 10 hiljada. Sad verovatno su bili kvalitetni lanci, ali pretpostavljam da igra i veliku ulogu to da li se ti kilometri nizu na drumu ili off road...



Ultegra lanac oko 11 000km. Zamenjen sa hg 95 koji sad gura već više od 12 000km. Za sad ne pokazuje da je nešto značajnije pohaban. Čistim ga sa Akrom prosečno na 300-400km, a posle vožnje oo mokrom obavezno jer voda lako ispere teflon sprej. Podmazivanje sa Motip teflonom u spreju.
Na trekingu lanac ode posle 3-4.. max 5000km zbog tereta jer ide sa punim bisagama uglavnom na planinskim turama. Uz lanac i gume takodje ne traju više od 4-5 hiljada.. teret je čudo :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#115 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 27 February 2020 - 08:35 AM

Cudno kako ti se lenjir nije pokazao merodavnim. Uglavnom je on taj koji je precizan a alat ume da podigne alarm za zamenu cak i nesto ranije nego sto bi trebalo, nego sto pokaze lenjir.

I manje od 3k km za zamenu desetofaznog lanca mi bas deluje malo. Znam da su kolege sa foruma vozili drumase desetofaze i menjali na 8 do 10 hiljada. Sad verovatno su bili kvalitetni lanci, ali pretpostavljam da igra i veliku ulogu to da li se ti kilometri nizu na drumu ili off road...

On prica o mtb-u i offroad voznji.... I meni u takvim uslovima strada lanac mnogo brzo, nisam mogao da verujem prvi put kad sam premerio.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#116 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 08:56 AM

Da, definitivno offraod voznja prije unisti lanac.



Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#117 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 February 2020 - 09:25 AM

Izvinite donekle za off, al' rekoh da priupitam, jel' sam ja jedini ovde koji spricem i iglom iz boce izvlaci par ml ulja i precizno, kap po kap preko svake rolnice, nauljuje lanac ?  :mrgreen:

 

Mislim da ti je brže i lakše u životu da natučeš iglu na istrošenu flašicu lepka za drvo ili tako nečeg :) Preciznost top a manje zajebavanja.


  • 0

#118 Markoris

Markoris
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 27 February 2020 - 10:30 AM

Mislim da ti je brže i lakše u životu da natučeš iglu na istrošenu flašicu lepka za drvo ili tako nečeg :) Preciznost top a manje zajebavanja.

Naravno.
Svi mi tako podmazujemo lanac.
Ja u zadnje vrijeme koristim suvi lubrikant koji se nanosi na isti nacin. ( predonst manje se prlja lanac i kasetu. Mana , vise se cuje lanac, nije postojan u mokrim uslovima).
Meni je najvise potrebno manje prljanja, cesto natovarim bajk u auto i odvezem na planinu. Manje prljanja ruka, manje prljanja auta.
E sad ovo voskarenje je po meni iskreno preseravanje. Al eto probat cu pa da vidim dal zaista cuva lanac i kasetu kao sto kazu.


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
  • 0

#119 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 February 2020 - 10:55 AM

Ako to bude iole nalik na fabrički premaz lanca, biće odlično.


  • 0

#120 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2020 - 10:56 AM

Previše se fokusirate na pranje čišćenje i podmazivanje kapljicama i iglicama, bolje čuvati ram, glavu (kacigom) formu kondiciju i zdravlje nego lanac i kasetu koji su nebitni i potrošni. Evo kako se podmazuje lanac :D

 


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika