Jump to content


Fotografije

Podešavanje cestovnog bicikla


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
24 odgovora na ovu temu

#1 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 11:43 AM

Pozdrav svima, imam jednu nedoumicu oko podešavanja cestovnog bicikla.

Vozim već 4g cestovne, ali nikako da si podesim bicikl kako treba.

Visok sam 184cm, unutrašnja visina noge mi je 86cm (mjerio sam se bos).

 

Po nekima mi ide rama 58, po nekima 56...

 

Ok, do sad sam vozio 58 ramu (top tube 575mm, seat tube 540mm). Kod te rame sam imao problem da si sjedalo nisam mogao dovoljno pomaknuti naprijed kako bi mi visak iz koljena bio okomit na osovinu pedale. Uvijek je visak bio ispred pedale (znači da mi je rama prevelika). Pokušao sam sa cijevi sjedala bez offseta...ali uz maximalno pomaknuto sjedalo naprijed ja sam i dalje iza pedala.

 

Prodao sam taj bicikl i sad sam si uzeo Canyon koji ima malo kraće TT cijevi, znači rama 56 (top tube 540mm, a seat tube 560mm). 

Lulica je 110mm.

To znači da je sadašnji bicikl kraći za 35mm od prethodnog.

 

Uglavnom, isti problem imam. 

Znači tek uz cijev sjedala bez offseta i maximalno pomaknuto sjedalo prema naprijed dođem jako blizu traženog položaja...ali i dalje mi nedostaje 1cm.

 

Također, sjedalo mi je na visini od 800mm (mjereno od osovine pogona do vrha sjedala).

Računao sam po formuli visina noge x 0,883 = 75cm

 

http://3sporta.com/k...estovni-bicikl/

 

Ali meni je na tih 75cm sjedalo prenisko...ne znam . čudan osjećaj...

 

Znam da što više podižem sjedalo prema gore da se i udaljavam od željenog položaja koljena na pedalu, zbog same geometrije bicikla.

 

Probao sam bratov cestovni od 54cm ramom i tu si mogu podesiti kako treba koljena i sjedalo, ali mi je lulica od 110mm prekratka i osjećam se zgrčeno.

 

Uopće ne kužim zašto je to tako...po nijednoj tablici mi 54 rama ne smije biti dobra već mala.

Da li ste imali takva iskustva?

 

Napomenuo bih da se ja osjećam odlično na 56 rami, isto tako sam i na 58 bio u redu što se tiče mog osjećaja u vožnji...ali nikako si koljeno podesiti iznad pedale...htjeo bi dobiti maximalno učinkovit položaj.

Srećom da me leđa ne bole, nemam problema ni sa jednim položajem pa mogu kombinirati različite.

 


  • 0

#2 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 September 2018 - 12:17 PM

Pozdrav svima, imam jednu nedoumicu oko podešavanja cestovnog bicikla.
Vozim već 4g cestovne, ali nikako da si podesim bicikl kako treba.
Visok sam 184cm, unutrašnja visina noge mi je 86cm (mjerio sam se bos).

Po nekima mi ide rama 58, po nekima 56...

Ok, do sad sam vozio 58 ramu (top tube 575mm, seat tube 540mm). Kod te rame sam imao problem da si sjedalo nisam mogao dovoljno pomaknuti naprijed kako bi mi visak iz koljena bio okomit na osovinu pedale. Uvijek je visak bio ispred pedale (znači da mi je rama prevelika). Pokušao sam sa cijevi sjedala bez offseta...ali uz maximalno pomaknuto sjedalo naprijed ja sam i dalje iza pedala.

Prodao sam taj bicikl i sad sam si uzeo Canyon koji ima malo kraće TT cijevi, znači rama 56 (top tube 540mm, a seat tube 560mm).
Lulica je 110mm.
To znači da je sadašnji bicikl kraći za 35mm od prethodnog.

Uglavnom, isti problem imam.
Znači tek uz cijev sjedala bez offseta i maximalno pomaknuto sjedalo prema naprijed dođem jako blizu traženog položaja...ali i dalje mi nedostaje 1cm.

Također, sjedalo mi je na visini od 800mm (mjereno od osovine pogona do vrha sjedala).
Računao sam po formuli visina noge x 0,883 = 75cm

http://3sporta.com/k...estovni-bicikl/

Ali meni je na tih 75cm sjedalo prenisko...ne znam . čudan osjećaj...

Znam da što više podižem sjedalo prema gore da se i udaljavam od željenog položaja koljena na pedalu, zbog same geometrije bicikla.

Probao sam bratov cestovni od 54cm ramom i tu si mogu podesiti kako treba koljena i sjedalo, ali mi je lulica od 110mm prekratka i osjećam se zgrčeno.

Uopće ne kužim zašto je to tako...po nijednoj tablici mi 54 rama ne smije biti dobra već mala.
Da li ste imali takva iskustva?

Napomenuo bih da se ja osjećam odlično na 56 rami, isto tako sam i na 58 bio u redu što se tiče mog osjećaja u vožnji...ali nikako si koljeno podesiti iznad pedale...htjeo bi dobiti maximalno učinkovit položaj.
Srećom da me leđa ne bole, nemam problema ni sa jednim položajem pa mogu kombinirati različite.

Pa mozda su ti plocice na sprintericama pogresno postavljene...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#3 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 12:19 PM

Podesio sam ih tako da mi je sredina pločice na najširem dijelu stopala, kod bočne kosti ispred nožnog palca, tako sam čitao da treba postaviti.

Imam klasične SPD. 


  • 0

#4 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 18 September 2018 - 12:20 PM

Podesio sam ih tako da mi je sredina pločice na najširem dijelu stopala, kod bočne kosti ispred nožnog palca, tako sam čitao da treba postaviti.
Imam klasične SPD.

Treba da ti je osovina pedale na najsirem delu stopala a ne sredina plocice.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#5 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 12:31 PM

Lupi tacku na cipeli gde ti je cukalj tj najsire stopalo, onda plocicu podesi, tako da je ta tacka iznad sredista osovine pedale, kad se skljocnes.

 

Zatim to da koleno mora da ti je iznad sredine osovine, je neka orjentir tacka, ne moras da imas takvu poziciju, to je nesto sto nije uklesano u kamenu, i ne mora se toga slepo drzati.

 

Po ovome sto ti pises ispada da ti je butna kost kraca nego uobicajeno, bar meni tako izgleda.

 

Ja sam 183, i vozim sve od 53 do 63, najvise mi godi 58-60, sto se klasicne geometrije tice.


  • 0

#6 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 12:36 PM

A ko je tebi rekao da koleno treba da bude iznad osovine pedale? To je veliki mit koji nema veze sa dobrim polozajem na biciklu i samo pukom slucajnoscu se desava da odredjen broj ljudi pogodi da mu se dobar polozaj poklapa sa tom besmislicom.

Polozaj plocica na sprintericama nema apsolutno nikakve veze sa horizontalnom pozicijom kolena u odnosu na pedale.
  • 2

#7 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 12:47 PM

Ok, tako sam i podesio. Sredina pločice mi je ujedno i sredina osovine na pedalama.

Tako mi je na svim SPD Shimano pedalama. 

Znam da je to samo preporuka, ali htjeo sam isprobati i taj položaj čisto da vidim razliku kad pomaknem iznad osovine odnosno malo čak ispred osovine pedale...ali ja ne mogu nikako ni doći u taj položaj. 

Ispada da bi u taj položaj trebao bez problema doći...ali ni sa ramom 56 ne mogu. 

 

Piše na svim linkovima gdje se spominje podešavanje cestovnog bicikla da tako treba podesiti i od te točke krenuti.

http://3sporta.com/k...estovni-bicikl/

"Opće je pravilo da blokej treba postaviti na sredinu prednjeg dijela stopala (najširi dio stopala, jastučić), jer noga na tome mjestu prenosi svu svoju snagu na pedalu. Ako su blokeji postavljeni malo iza jastučića, blokej se nalazi preblizu svodu stopala, koji nema tako dobar kontakt s pedalom, a to može rezultirati bolovima u stopalu, pa i ozljedom koljena. Neki vozači su skloni postavljanju blokeja ispred jastučića stopala, što im daje slabiju polugu, no više izravne snage. Takav položaj koriste najčešće sprinteri u svojoj disciplini, stoga se ovakav položaj ne preporučuje cestovnim vozačima.

Najbolje je, dakle, početi s „nultim“ položajem, blokejima na sredini jastučića i vrhom cipele usmjerenim ravno naprijed. Nerijetko je potrebno i nekoliko dana vožnje da bi se definirao konačan i najbolji položaj, a jednom dobivena prava pozicija blokeja se ne mijenja sve dok se ne promijene cipele."

 

Isto tako piše za pomicanje sjedala naprijed-nazad:

"Pozicija na biciklu (pomicanje naprijed-nazad)

Nakon određivanja ukupne visine i podešavanja blokeja, sljedeći korak je određivanje pozicije na biciklu. Obucite hlače u kojima inače vozite i obujte svoje sprinterice s podešenim blokejima. Sjedalo pomaknite do kraja unatrag. Uzmite komad konopca ili debljeg konca i za jedan kraj privežite neki manji metalni predmet, poput ključa. Naslonite bicikl na zid, popnite se na njega, a pedale okrenite tako da poluge budu paralelne s tlom. Nakon što ste se namjestili i zauzeli poziciju na biciklu, uzmite konopac za slobodan kraj i pustite ga da visi oslonjen na prednji rub koljena, okomito u odnosu na tlo. Pravilan položaj se dobiva tako ključ ili neki drugi predmet privezan na donji kraj mora biti u položaju da siječe osovinu pedale točno u njenom centru.

Ako se odmah na početku mjerenja, sa sjedalom pomaknutim maksimalno unatrag, ispostavi da predmet siječe osovinu točno na sredini, vaš bicikl ima najstrmije moguće kutove, koji još uvijek dozvoljavaju pravilnu poziciju pedaliranja. Ipak, vjerojatnije je da će predmet prolaziti iza osovine pedale i sve što trebate napraviti je pomicati sjedalo prema naprijed dok ne dobijete idealan položaj.

Pomicanjem sjedala može se dogoditi da više neće odgovarati visinom, jer su ukupna visina i pozicija naprijed-nazad usko povezane, stoga valja i na to pripaziti i, po potrebi, dodatno korigirati."


  • 0

#8 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 01:19 PM

Kad ovakve tekstove uzimas kao merilo dobrog fitovanja na bicikl, onda ti savetujem da ispitas ko je autor teksta koji ove stvari pise. Ceo tekst je manje-vise zastareo i nema veze sa podesavanjem pravog polozaja.

Potrazi strane tekstove na tu temu, pogledaj malo po jutjubu ljude koji se zaista bave fitovanjem, pa ces malo promeniti sliku o tome kako dobar fit treba da izgleda.
  • 0

#9 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 01:25 PM

Lupi tacku na cipeli gde ti je cukalj tj najsire stopalo, onda plocicu podesi, tako da je ta tacka iznad sredista osovine pedale, kad se skljocnes.

 

Zatim to da koleno mora da ti je iznad sredine osovine, je neka orjentir tacka, ne moras da imas takvu poziciju, to je nesto sto nije uklesano u kamenu, i ne mora se toga slepo drzati.

 

Po ovome sto ti pises ispada da ti je butna kost kraca nego uobicajeno, bar meni tako izgleda.

 

Ja sam 183, i vozim sve od 53 do 63, najvise mi godi 58-60, sto se klasicne geometrije tice.

 

Izmjerio sam se na onoj stranici Competitive cyclist, lower leg (donji dio noge mjeren od vrha koljena do stopala dok sjedim pod kutem od 90°) mi je 59cm, a Inseam 86cm.

Butnu kost nisam mjerio...predpostavljam da bi to trebalo mjeriti od sredine koljena do zdjelice. Ali to si nisam mjerio jer nigdje nije bilo traženo za mjerenja prilikom određivanja veličine rame.


  • 0

#10 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 01:29 PM

Kad ovakve tekstove uzimas kao merilo dobrog fitovanja na bicikl, onda ti savetujem da ispitas ko je autor teksta koji ove stvari pise. Ceo tekst je manje-vise zastareo i nema veze sa podesavanjem pravog polozaja.

Potrazi strane tekstove na tu temu, pogledaj malo po jutjubu ljude koji se zaista bave fitovanjem, pa ces malo promeniti sliku o tome kako dobar fit treba da izgleda.

Ok, može li neki dobar link koji preporučuješ pa da si probam tako podesiti? 

Uglavnom rekreativac sam, ali želim vidjeti mogu li podešavanjem bicikla na kvalitetan način dobiti još udobniji i primjereniji položaj sjedenja. 


  • 0

#11 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 01:52 PM

Sedlo ti je previsoko nekih 2,5-5 cm, dok to ne rešiš ne vredi druge stvari da gledaš. Većini ljudi je u početku instinkt da dižu sedlo tako da se koleno ispravi na dnu rotacije pedale, onda ubace u najteži prenos koji mogu da podnesu i gaze kao da se penju uz stepenice - ovo nije efikasno i može da dovede do povreda na duge staze. Pedale treba da vrtiš u krug, što znači niži stepen prenosa, viša kadenca i niže sedlo. Pravilan položaj prati pravilnu tehniku, obrnuto ne ide tako lako.


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 September 2018 - 01:53 PM

Ovako sam ja objasnio podešavanje sedla u odnosu na pedale, tj. položaja sedenja na biciklu.

Isto sam se držao pravila čašica kolena iznad osovine pedale, kao sasvim OK početnog položaja, nakon čega ljudi po svojim afinitetima podešavaju dalje.

 

Druga bitna stvar je podešavanje drumskog kormana.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 05:47 PM

Ovako sam ja objasnio podešavanje sedla u odnosu na pedale, tj. položaja sedenja na biciklu.
Isto sam se držao pravila čašica kolena iznad osovine pedale, kao sasvim OK početnog položaja, nakon čega ljudi po svojim afinitetima podešavaju dalje.

Druga bitna stvar je podešavanje drumskog kormana.

E upravo to što si opisao, išao sam baš tim redom i jednostavno nikako ne mogu dobiti KOPS položaj ispravan, znači cijev bez offseta i sjedalo maximalno naprijed...izmjerim KOPS i cca 1-2cm sam iza osovina pedale.

Htjeo sam isprobati taj agresivniji položaj na pedalu...ali ispada da mi treba rama 54 za tako nešto. Ili čak rama 52 sa normalnom cijevi sjedala koja ima offset 20mm. To mi je suludo na moju visinu od 183cm i duljinu nogu od 86.

Poslano sa mog Redmi 4 koristeći Tapatalk
  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 September 2018 - 06:02 PM

E upravo to što si opisao, išao sam baš tim redom i jednostavno nikako ne mogu dobiti KOPS položaj ispravan, znači cijev bez offseta i sjedalo maximalno naprijed...izmjerim KOPS i cca 1-2cm sam iza osovina pedale.

Htjeo sam isprobati taj agresivniji položaj na pedalu...ali ispada da mi treba rama 54 za tako nešto. Ili čak rama 52 sa normalnom cijevi sjedala koja ima offset 20mm. To mi je suludo na moju visinu od 183cm i duljinu nogu od 86.

Poslano sa mog Redmi 4 koristeći Tapatalk

 

Te brojke 54, 52 i sl. već preko decenije nisu relevantne (ni blizu dovoljno precizne).

O veličini rama.

 

Opet, ugao sedalne cevi ne varira toliko drastično da je nemoguće podesiti KOPS položaj, uz sve šticnu bez offseta i pomeranje sedla napred - to mi je baš čudno. Sigurno meriš dobro? Na ravnom, sa dna čašice kolena?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 07:21 PM

Te brojke 54, 52 i sl. već preko decenije nisu relevantne (ni blizu dovoljno precizne).
O veličini rama.

Opet, ugao sedalne cevi ne varira toliko drastično da je nemoguće podesiti KOPS položaj, uz sve šticnu bez offseta i pomeranje sedla napred - to mi je baš čudno. Sigurno meriš dobro? Na ravnom, sa dna čašice kolena?

Bicikl na ravnom, sjednem na bicikl i pustim visak na užetu iz koljena.
Ovaj na Ridley biciklu mjeri tako da pušta visak ispod koljena, ja sam mjerio kao ovaj na canyonu točno sa vrha koljena. Pedale vodoravno...sad sam pomaknuo sjedalo max naprijed koliko ide, čak 1cm iza mjerne skale na railovima, to je preko max koliko sjedalo po railovima dopušta. E u takvom položaju sjedala sam točno u KOPS položaju. Ali čudno izgleda moj bicikl tako...nešto ne štima tu ili sam ja ultračudno građen. Zadnja slika bicikla sa torbicom je moj bicikl sa tako podešenim sjedalom.

Još jednom sam si izmjerio inseam, znači bos, vaser vaga između nogu za max točnost i izmjerio sam 86.5cm. e81f25fdcf442af8742a96ba2d61887f.jpgb8d70df13381d45f079dc348972b6da0.jpg64e1152b3e32ba121eb97dc503fa6f11.jpg

Poslano sa mog Redmi 4 koristeći Tapatalk
  • 0

#16 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 18 September 2018 - 07:48 PM

Još jednom, sedlo ti je previsoko, nije ni blizu optimalne visine za tvoju dužinu nogu. Zato ne možeš da namestiš koleno iznad pedale.
  • 1

#17 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 September 2018 - 06:10 AM

Još jednom, sedlo ti je previsoko, nije ni blizu optimalne visine za tvoju dužinu nogu. Zato ne možeš da namestiš koleno iznad pedale.

 

+1

Ni sam ne mogu zamisliti drugo objašnjenje (bez da vidim čoveka na bajsu) zašto na ovakvom biciklu sa takvom šticnom ne može da se namesti da koleno bude iznad pedale.

 

@Wolf1984:

Kada brzo vrtiš pedale, da li ti kukovi šetaju gore-dole (levo-desno) - kako da opišem... da li moraš malo nagnuti kukove na stranu pedale koja je u najudaljenijoj tački od sedla?

Kada meriš visinu sedla oslanjanjem pete na pedalu, da li proveriš i sa druge strane, bez pomeranja kukova, da li i druga noga može lepo da se nasloni na pedalu? Tj. da nisi slučajno, pri merenju, nagnut (nesvesno) na stranu s koje meriš, pa da s te strane peta stoji na pedali, ali sa istim položajem kukova, sa druge strane (kad zarotiraš pedale), da peta ne može dohvatiti pedalu?

Ili su patike sa takvim đonom da je peta puno viša od dela gde su prsti. To bi isto davalo pogrešan rezultat merenja.

 

Kada se uklipuješ i vrtiš pedale, možeš li komotno pedalati sa stopaima paralelnim sa zemljom (vodoravno postavljenim), ili moraš prste spuštati na dole kada je pedala udaljena od sedla (u donjem položaju, na 4-5 sati)?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#18 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 19 September 2018 - 09:18 AM

Ovo deluje kao da pokusavas da napravis TT/pista  bicikl.

Prakticno ceo svoj trup rotiras oko kuka napred u smeru kazaljke na satu, kako bi ledja doveo u horizontalan polozaj.

 

bajs.png

 

Ovo pokusavaju kolege da ti kazu, ako se spustas a sediste pomeras u nazad, zadrzavas isto rastojanje, od pedala, to probaj.


  • 0

#19 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 19 September 2018 - 10:41 AM

Sa ili bez rotacije, odstojanje sedla od pedala je preveliko. Visinu sedla od 80 cm voze ljudi sa 4 cm dužim nogama.
  • 1

#20 Wolf1984

Wolf1984
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts

Postavljeno 19 September 2018 - 11:51 AM

Ok, hvala na savjetima. Spustit ću si sjedalo na 76-77cm pa probati kako je za voziti. Znam da moram dati malo priliku novom položaju pa ću vidjeti kroz tjedan dana kako će se pokazati. Ova mjera je klasična LeMondova metoda, znači 865mm x 0,883 = 763mm. 

To je 37mm niže postavljeno sjedalo od dosadašnjeg.

 

Uvijek sam se bojao prenisko postavljenog sjedala , i slušao sam onu: "ne znaš što je previsoko sjedalo dok ne probaš"...a meni se ovo nije činilo previsoko.

 

Svakako ću još pratiti kukove, pa vidjeti gdje griješim. Hvala svima.

Javim se sa dojmovima.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika