Jump to content


Fotografije

Pomoc pri kupovini


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
84 odgovora na ovu temu

#1 philip

philip
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 02 January 2018 - 12:08 PM

Pozdrav svima i srecna nova godina :)

Gledam da kupim bicikl koj bih vozio jedno 70-80% po gradu (do posla i posle posla) i 20-30% offroad (nikakav extreman offroad). Visok sam 179-180cm.

E sad, pitanje je da li da gledam da kupim nesto novo ali "skromnije", tipa:

http://planetbike.rs...ENI-2015/18460/

ili

http://planetbike.rs... bicikli/17947/

 

Ili s druge strane da gledam nesto polovno. Ono sto mi je problem u toj prici je cinjenica da ne znam mnogo i ne umem da procenim sta kupujem (osim cinjenice da sam procitao vise tekstova i postova ovde)...

Jel mislite da mi je u toj varijanti sigurnije da kupim nov, i da li bi neki od dva pomenuta bio solidno resenje? Ako ne, jel imate neki predlog sta bih trebao da gledam/kupim?

 

Hvala unapred svima na misljenjima i savetima! :)


  • 0

#2 philip

philip
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 02 January 2018 - 12:10 PM

I zaboravih da kazem da nemam jasno definisan budzet, ali ne bih davao mnogo para jer sam ipak rekreativac, tako da recimo da mozemo da uzmemo cenu dva pomenuta bicikla kao budzet (ili nesto malo preko).


  • 0

#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 January 2018 - 01:06 PM

Polovan bajs, ako se ne razumeš, jeste mačka u džaku. Za neku pomoć pri pregledu polovnih, za početnike, napisao sam (kratak?) vodič ovde:

http://www.bikegreml...lovnog-bicikla/

 

Što se tipa bicikla tiče, napravio sam mali upitnik, uz automatizovan algoritam. Ovde je kraće uputstvo, sa linkom ka samom upitniku na istoj strani.

http://www.bikegreml...a-moje-potrebe/

 

 

Pre same preporuke, vidi prvo sam sa sobom: da li ćeš bicikl ostavljati zaključan dok si na poslu, ili dok obavljaš druge stvari bajsom. Ako hoćeš, gledao bih bicikl koji je što manje primamljiv lopovima. Za ravničarske predele je sasvim izvodljivo uzeti "šklopociju" bez brzina, menjača, i bilo čega što deluje lepo i privlači pažnju. Uz uzimanje drugog bicikla kada se ide samo u vožnju radi vožnje - koji se neće ostavljati zaključan.

 

Svakako, ako se bajs igde, ikada, koliko god ružan bio, ostavlja zaključan, savetovao bih odvajanje barem 50 evra za dobar lanac, kako se ne bi svakih mesec dana kupovao drugi bicikl. Uz pravilno zaključavanje.

 

Druga stvar, nevezano za prethodno izneto, bicikli kakve si linkovao, sa amortizerima i disk kočnicama, su među manje praktičnim za do posla, barem po mom mišljenju & iskustvu. Bajs na koji se mogu montirati pak treger i blatobrani je puno praktičniji i zahvalniji po tom pitanju. Ovako na primer izgleda moja "fensi" "mazga":

18672897_1002405043223830_73912051821739

 

Ovo je "budžetskija" varijanta (na slici je sa montiranim "ledeno/snežnim" gumama, inače se voze ćelavije za grad):

15994660_911158889015113_285015546130353

 

 

Dobar amortizer i disk kočnice podižu cenu bicikla značajno, kao i primamljivost lopovima, a po meni malo šta doprinose u gradskoj vožnji (ima ko ne može zamisliti vožnju bez njih, ovo je moje iskustvo, mišljenje & ukus).

 

Ovako nešto je po meni OK nov bicikl za 80% grad & blagi off road:

 

http://fanatic.rs/bi...-2-fx-1045.html


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 philip

philip
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 02 January 2018 - 03:52 PM

Hvala puno na odgovoru i savetu, razmislicu i gledati u tom pravcu.
Nisam znao da si ti autor tekstova (bikegremlin), ali sam ih vec procitao i jako su korisni, hvala najlepse na istima :)
  • 0

#5 philip

philip
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 02 January 2018 - 04:39 PM

Za pomenuti Trek 7.2 fx bi mi verovatno trebao ram od 20" za moju visinu (postoje 17.5; 20 i 22.5), a to je jedina velicina koju nemaju :)
Ako ne nadjem to, jel imas (ili bilo ko drugi ko je voljan da se ukljuci) jos neki predlog?
  • 0

#6 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 02 January 2018 - 05:20 PM

Uzmi Polar Avalanche 27,5" i stavi napred disk ESMRT56M_1-270.jpg od 180mm

uz odgovarajuci adapter ISMMAF180PSA_1-270.jpg.

Ako ces da ga ostavljas napolje ili u hodniku obavezno dve razlicite sprave za zakljucavanje i alarm.

 

primeri (link) (link) (link)


  • 0

#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 January 2018 - 05:38 PM

Iz mog iskustva, od alarma je slaba vajda - barem u Novom Sadu. Dobar lanac svakako.

Hodnik zgrade kao mesto za zaključavanje izbegavati ako je ikako moguće (važi za veliku većinu zgrada).

 

Ako Trek nema veličina, možda ovako nešto (niži kvalitet većine komponenti, kao i cena što je niža):

 

http://www.crossbike...price&order=ASC


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 philip

philip
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 02 January 2018 - 06:18 PM

imam jos jedno pitanje, u nadi da nisam previse dosadan :)
Jel ima kod nas (u Srbiji) prodaja sklopivih bicikala normalne velicine? I ako postoji, da li su takvi bicikli resenje koje moze biti pristojno/dobro po kvalitetu? (mozda neki primer modela koj je dobar, ako znate?)
Pitam jer bi mi takva varijanta bila ubedljivo najzgodnija iz vise razloga.
  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 January 2018 - 06:24 PM

imam jos jedno pitanje, u nadi da nisam previse dosadan :)
Jel ima kod nas (u Srbiji) prodaja sklopivih bicikala normalne velicine? I ako postoji, da li su takvi bicikli resenje koje moze biti pristojno/dobro po kvalitetu? (mozda neki primer modela koj je dobar, ako znate?)
Pitaj jer bi mi takva varijanta bila ubedljivo najzgodnija iz vise razloga.

 

Ima tema o sklopivim biciklima:

 

http://www.2bike.rs/...l/?hl=+sklopivi

 

Drugar to vozi, kad se vidimo, ako ne zaboravim pitaću gde i kako je to nabavio. Nisam video da je kod nas neka ponuda, ali nisam ni nešto tražio.

NAPOMENA: u linkovanoj temi ima komentara o uvijanju i sl, ali pomenuti drugar je pristojnih gabarita i nije mu se raspao bajs.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 philip

philip
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 02 January 2018 - 06:31 PM

Hvala, pregledacu link. S druge strane jako cesto idem u Austriju, sto zbog posla sto zbog porodice, tako da je opcija i da tamo uzmem. Tako da je zapravo bolje pitanje koj model bi bio prihvatljiv (s obzirom da zivim u Beogradu, i gde god da krenem idem ili uzbrdo ili nizbrdo ;) )
  • 0

#11 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 02 January 2018 - 06:48 PM

Ja ne bih uzimao sklopivi bicikl u razmatranje za voznju gore - dole po Beogradu. Razlog je komfor i sigurnost kao i dostupnost rezervnih delova rama, volana i preklopnih kopci da budem tacniji. Bas dobri sklopivi bicikli su retki i dosta skuplji od obicnog bicikla.


  • 0

#12 philip

philip
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 02 January 2018 - 08:13 PM

OK, ako zanemarimo sklopive za sada, jel ima jos neko predlog koji model bi bio dobar za razmotriti (pored ovih par pomenutih)? Cisto da imam sta da uporedjujem i odaberem sta je najbolje resenje?


  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 January 2018 - 09:09 PM

Da, jedan jeftiniji i jedan skuplji, pa da se izabere onaj srednji.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 philip

philip
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 02 January 2018 - 09:10 PM

:)
Svakako cenim tvoj predlog, kao nekoga ko zna neuporedivo vise od mene o biciklima, tako da cu vrlo verovatno krenuti tim putem :)
  • 0

#15 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 January 2018 - 09:53 PM

mozda neko ponudi i nesto bolje. zavisi i sta se tebi svidja. ali znam da, kad hoces nesto da prodas, treba ponuditi i skuplji i jeftiniji model. tada se 90% ljudi brze odluci na kupovinu i to uglavnom za onaj srednje cene.


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#16 philip

philip
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 04 January 2018 - 04:58 PM

Hvala puno na pomoci do sada, i na predlozima.

Hteo sam da podelim s vama jos jednu dilemu koju imam, i da zamolim za pomoc. Naime, imam problem jer dok god gledam bicikle, sve mi deluje ako dodam jos 5k, mogu ovaj, pa jos 5k mogu nesto jos bolje itd. S obzirom da nemam fiksno odredjen budzet, ne znam gde da stanem, hahaha.


Cinjenica je da zbog nacina zivota (posao, porodica itd.) nemam mnogo vremena da vozim, I verovatno cu najvise koristiti bicikl do/od posla, sto je 5-10km dnevno, sa mozda nekim izletima vikendom gde bih vozio par sati.


Tako da je moje pitanje ustvari gde da stanem, i sta je realno neki bestbuy za rekreativca? S jedne strane mogu da dam vise para, i jasno mi je da koliko para toliko muzike. S druge strane bih se osecao glupo da dam 700-800-1000 eura za bicikl, ako za ovo sto meni treba realno ne pravi nikakvu (bitnu) razliku.


Nadam se da vas ne zamaram previse pitanjima, i zaista bi mi znacilo misljenje ljudi.


Hvala!
  • 1

#17 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 04 January 2018 - 05:11 PM

Uzmi onaj Polar Avalanche 27.5" od 40000 stavi napred veci disk i sedi i vozi.


  • 0

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 January 2018 - 05:24 PM

Odgovor na osnovu mog iskustva & pogleda na svet i biciklizam:

 

Ako se bicikl ostavlja napolju, zaključan, bolje je da košta što manje (kako u novcima, tako i u vremenom potrošenom na nalaženje, sklapanje itd). Manje će biti izgubljeno kada, ne ako, bude ukraden. Dobar lanac (tipa od 50ak i više evra) će, uz dobro zaključavanje, ovu verovatnoću smanjiti, u smislu da se nov bajs ne kupuje svakog meseca, već svakih par godina, ili ređe (moj prosek je sada nekih 8 godina po jednoj krađi). Pomaže ako bicikl ne deluje primamljivo.

 

To na stranu, što se budžeta tiče, za opisanu namenu (posao, kuća, izleti) mislim da na delovima kao što su menjači, zupčanici i sl može da se uštedi. Isto važi i za amortizere i disk kočnice. Podižu cenu, a ne doprinose preterano upotrebljivosti, plus povećavaju atraktivnost bajsa kao "plena". Isto važi i za broj brzina. 2 ili 3 lančanika napred, pozadi 6, ili 8. Jeftiniji u nabavci, jeftiniji zamenski delovi, a ne gubi se ništa bitno u odnosu na 10, ili 12 zupčanika pozadi.

 

Na šta vredi dati novac? Dobar ram. Da odgovara dimenzijama vozača i nameni bicikla. Sklopiv, drumski, treking - kakav god da se uklapa. Mislim da je za ovu namenu bolje gledati neki treking ram, kao najuniverzalniji.

 

Kvalitetni točkovi i ležajevi točkova. Niža-srednja klasa Shimana (Alivio za MTB i Sora za drumske delove) je sasvim OK, daje najviše za dati novac. Dobre žbice (što više to manje boli glava, idealno po 36), duplozidne alu felne.

 

Kvalitetno sedlo, ručke kormana i pedale se kasnije mogu dokupiti po želji i ukusima. Moj običaj je - kad nađem šta mi odgovara, to se prenosi sa bajsa na bajs (ili ide kod lopova :)  ).

 

 

Opet, dok čovek nije 100% siguran kakav bajs i kakva oprema će biti optimalni, često je bolje kupiti jeftiniji bajs, pa onda videti šta na njemu smeta i šta unaprediti (ili kakav bajs naredni kupiti). Čak mislim da se tako najmanje novca izgubi na neki srednji/duži rok.

 

Bajsevi koje sam linkovao u temi, od novih, nude OK odnos uloženo/dobijeno za nove bajseve. Meni bi, Dušanov predlog za MTB sa 27,5" točkovima bio tek iza njih na listi, daleko od toga da nije dobar i da "ne vredi te novce". Naravno, ti moraš sam za sebe prelomiti.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 Xicolina

Xicolina
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 05 January 2018 - 01:07 PM

Kad se vec ovde pise imam slican problem kao philip samo manji budzet :( Isto bih najvise vozio rekreativno pa sam hteo da vidim misljenja o ovoj bicikli sa nekim buducim ulaganjima u njega
http://www.capriolo....-crno-zuta-2016

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
  • 0

#20 Xicolina

Xicolina
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 05 January 2018 - 01:07 PM

Visok sam 188

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika