Jump to content


Fotografije

Materijali ramova - čelik, aluminijum, karbon


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
664 odgovora na ovu temu

#641 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 December 2023 - 06:45 PM

Постоји ли нека проблематика у вези са стављањем/стезањем карбонских рамова у шапу сталка? Да ли је препоручљиво да се стежу у сталак или их качити некако другачије?


Bolje za šticnu.

Kratak video na temu:

https://youtube.com/...oaXofuycmcBfIcj
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#642 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 December 2023 - 06:46 PM

Pa šticna je baš ta koja je predviđena da trpi stezanje, ne bi trebalo da je to problem. Koliko znam, toptube, seattube su ti koje ne bi trebalo stezati.
  • 0
The sea, the sea

#643 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3353 posts

Postavljeno 13 December 2023 - 07:02 PM

Три - четири пута сам баш качио рам за горњу цев, додуше без неког стезања, тек толико да стоји, није ми била потребна сила пошто сам само мењао точкове и штеловао нешто. Надам се да нисам направио штету :) 

Значи могу влакна да ослабе под притиском стезања, па да дође до пуцања? 


  • 0

#644 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 13 December 2023 - 07:13 PM

Значи могу влакна да ослабе под притиском стезања, па да дође до пуцања? 

 

Da. Ovakvi stalci su po meni najbolji (link), tako nesto moze relativno lako da se napravi i u kucnoj radionici, samo bez okretanja bicikla (link)


  • 1

#645 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3353 posts

Postavljeno 13 December 2023 - 07:36 PM

Имам могућности да прихватим за штицну, него ми је први карбонац, па по навици за рам. Али имао сам у свести да не стежем јако, па ваљда неће бити штете доцније....


  • 0

#646 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 13 December 2023 - 08:27 PM

Kod Bozara sam prisustvovao dva puta padanju ljudi u nesvest (u stvari drugi slučaj je bio skoro padanje u nesvest)
Prvi put je čikica prišao sa pijačarskim bajsom i pitao da li sme da napumpa gume. Naravno, kaže mu neko . On priđe kompresorskoj pumpi , nabije na točak i posle par sekundi - ljudi, kako je guma pukla. Čovek se ko sveća srušio, reč nije progovorio. Probali da ga povratimo, ne reaguje. Onda neko uzme kofu sa vodom (ona prljava, pomešana sa uljem) sruči mu na glavu te ovaj poče da se mrda. Jedva se vratio u život
E ovaj drugi slučaj (skoro padanje u nesvest), je povezan sa raspravom ovde - jedan stariji član foruma, retko se oglašava u poslednje vreme, nik mu neću otkriti . Elem, podigne on karbonca, položi ga nežno na gornju šipku/top tube. Hteo je sa vazduhom da produva kočnice, lančanik ili tako nešto, pa je zbog jačine komprimovanog vazduha, krenuo da poklopi i sa gornje strane top tube, da se bajs ne bi klatio.Krajnje blago je stegao toptube I u tom trenutku se samo čulo "krak". Okrenuo se ka nama, pobledeo u sekundi i pitao "šta se ovo čulo". Posadiše ga odmah na stolicu, dadoše mu hladnu Coca Cola I rekoše "pa polomio si toptube bicikla, kupićeš novi, nemoj sada srčku da nam dobiješ". Čovek se pola sata držao za glavu i ćutao u šoku, ništa on nas nije čuo.
Priznajem, u oba slučaja sam prošetao malo dalje i smejao se njihovim izrazima lica, glupim incidentima itd.

Od tada sam u sebi zapisao - ko god ti kači i gde god ti kače Bajs, uvek za šticnu, nikada za toptube

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
  • 1

#647 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3353 posts

Postavljeno 13 December 2023 - 08:38 PM

Ау, да тако лако пукне... :/
Каква је то конструкција тако баш осетљива? Ако је скуп бајс, не чуди ме што су га посадили на столицу.
  • 0

#648 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 13 December 2023 - 08:53 PM

Nepredvidive su sile pucanja na karbonu. Paja (jedan od čudnih ali meni cool likova) koji radi kod Bozara, vozi stari karbonski MTB sa 26", bandaš kočnicama. Sa njim dolazi na posao svaki dan. Kada dođe nasloni ga na zid u hladu. Dune vetar jedanput, bajs sklizne i preturi se. Rezultat - pukla zadnja viljuška (zakrpili je posle). Slaganje karbona se radi u pravcu očekivanih delovanja sila i tu je ekstra jak. Ali ako se potrefi udarac koji ide mimo zamišljenih sila i najmanja "čvrga" može da izazove pucanje. Toptube služi da poveže prednji i zadnji kraj bicikla. Nisu ređani karbonski listovi da trpe pritisak "na" cevi.
Ona scena u kome Paul Newman vozi točak a na toptubeu sedi ženska u beloj suknjici i sa šeširićem na glavi, teško da bi mogla danas da bude snimljena na modernom bajsu

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
  • 0

#649 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 13 December 2023 - 09:17 PM

Zeznuh se Nije sedela na gornjoj cevi nego na volanu. Davno odgledah film ali moja greška ne menja poentu

https://youtu.be/fcC...0cymIYiUNvahVWG

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
  • 0

#650 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3353 posts

Postavljeno 14 December 2023 - 08:35 AM

Кад смо већ у теми :)
Технологија материјала ми је непознаница (није ми била сфера интересовања), а видео сам неке случајеве лома карбонских бицикала, што би рекли, за бацање. Међутим, после сам чуо од једног пријатеља који је радио нека мања фарбања ствари од карбона, да он може да се веома успешно репарира? Колико је то реално за бицикле?
  • 0

#651 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 December 2023 - 08:50 AM

Кад смо већ у теми :)
Технологија материјала ми је непознаница (није ми била сфера интересовања), а видео сам неке случајеве лома карбонских бицикала, што би рекли, за бацање. Међутим, после сам чуо од једног пријатеља који је радио нека мања фарбања ствари од карбона, да он може да се веома успешно репарира? Колико је то реално за бицикле?

 

Ovde sam pisao dosta detaljno o karbonskim ramovima (i o ostalim materijalima za ramove bicikala):
Materijali ramova bicikala – objašnjeni

 

Relja


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#652 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 14 December 2023 - 01:01 PM



Кад смо већ у теми :)
Технологија материјала ми је непознаница (није ми била сфера интересовања), а видео сам неке случајеве лома карбонских бицикала, што би рекли, за бацање. Међутим, после сам чуо од једног пријатеља који је радио нека мања фарбања ствари од карбона, да он може да се веома успешно репарира? Колико је то реално за бицикле?


Jako realno. Kod spomenutog Bozara pola karbonaca je prošlo kroz njegove ruke. Nema neke labaratorije koja bi ti potvrdila jačinu repariranog rama ali kod njega mi je dovoljna reference da za 10-15 godina koliko to radi nije bilo žalbi. Bajs će dobiti nekoliko desetina grama u težini (nabaci uvek više karbona nego što je bilo fabrički, zlu netrebalo), mravlja kiselina i ostala hemija penetrira i u stari karbon i čine da se novi slojevi sjedine sa starim. Estetiku posle popravljaš (farbaš, lakiraš), ili jednostavno voziš tako sa ožiljkom.

Sent from my CPH2449 using Tapatalk
  • 0

#653 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 14 December 2023 - 01:23 PM

Previše si ti pričao sa Bozzarom, stari je to lisac koji priča razne lovačke priče, takav mu je posao

Sent from my RMX3472 using Tapatalk
  • 4

#654 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 14 December 2023 - 03:46 PM

Bozaro je ovo leto malo na poslu (nešto privatno završava). Ali navraća ostala šarena ekipa. Svaku svoju vožnju završavam tamo (uz kaficu i kolu, slušam razne priče).
Između ostalih, tu sam upoznao profesora Pavla Srbljenovića, koji mi je spasao majku - hitnim urgencijama i preciznim instrukcijama. Još se borim za nju ali hvala bogu izgleda da ce biti sve u redu.
Pri jednoj laganoj vožnji sa profesorom, pitao sam ga šta on traži tamo. Evo šta mi je rekao:

Za vreme bombardovanja jedne noći, puče mi guma. Mrkli mrak u Bgdu, ja mator gde ću sada da je menjam ovako ćorav, Bajs na rame pa polako kod Bozara - možda nekog ima tamo a ako nema, vezaću bajs iza radnje pa ću sutra doći po njega. Posle pola sata, vidim ja u daljini neko svetlance - izgleda da nekog ima tamo. Kad sam prišao blize, vidim jedan drži bici lampu, ostali u tišini stoje i netremice gledaju dvojicu kako igraju sah. Nesvesni bombardovanja, daleko od rata i svih desavanja, ovi ljudi su tada u tom trenutku našli svoju nirvanu i smisao života.

Ja volim priče. Volim drugačije poglede. Volim raznolikost. Volim posle miliona, aviona i kamiona iz Banke , da osetim nešto prizemno.

Jedanput mi Boris na moje pitanje o razlogu njegovih dugih vožnji, rece ukratko (parafraziram) - ne znaš kako prija kada posle meseci buljenja u kompjuter i svakodnevnih problema , probudiš se u šatoru, izađes napolje u wc a trava te golica po jajima.

Znam šta pricas za Bozara, kada mi kazes da je namazan. Hvala, svestan sam, život ga je takvog napravio.





Sent from my CPH2449 using Tapatalk
  • 3

#655 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 16 December 2023 - 05:42 PM

Moj sledeći bajs... ↓↓↓

Čelični Genesis Equilibrium. :)

Attached Thumbnails

  • 2021-genesis-equilibrium.jpg

  • 2

#656 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 December 2023 - 02:25 PM

Dosadio ti trenutni bajs ili mu nešto fali, ili prosto prelaziš/vraćaš se na kvalitetne materijale?
Ili ćeš imati više od jednog bicikla, kao svi normalni ljudi?
  • 0

#657 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 17 December 2023 - 02:32 PM

Oću jedan za sva vremena. :)

Ovaj trenutni je prešao oko 67.750 km i već me brine taj famozni zamor materijala.
Mogu da ga vozim još godinu, mogu i još dve, ali ne doveka.

Mislio sam taj Genesis da uzmem za godinu dana,
ali vrlo je moguće da bude za mesec dana. :)

Kasnije bih mu promenio točkove i značajno smanjio težinu.
Ovako kako je "fabrički", teži 10 kg (tačno 10,04).
  • 1

#658 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 December 2023 - 03:31 PM

Ako ti zafali ideja kako da učiniš bajs težim, javi se, za to sam maher.

Ja se ne bih nešto brinuo zbog zamora materijala na tvom mestu, ipak si ti lagan, voziš po asfaltu, nenatovaren i na finoj temperaturi, ne skačeš i ne pada ti bicikl često.
  • 0

#659 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 December 2023 - 04:19 PM

Samo da dodam da odobravam zamor materijala kao deo racionalizacije da se kupi novi bajs. :D
  • 1

#660 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 December 2023 - 04:19 PM

Samo da dodam da odobravam zamor materijala kao deo racionalizacije da se kupi novi bajs. :D
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika