Jump to content


Fotografije

Gravel bike


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
358 odgovora na ovu temu

#161 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 04 January 2020 - 09:20 AM

Koju bi kombinaciju lančanika i kasete preporučio?
  • 0

#162 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 04 January 2020 - 10:54 AM

Ima smisla ova prica u vezi pogona i težine pod opterećenjem na jakim usponima i brdima. Ne znam sta da vam kazem...licno vozim subcompact 40-36 a pozadi 11-36 Sunrace kasetu. Mislim da ako neko ne zeli da sad postavlja trip.. idealna bi bila kombinacija za nazad 11-42 kaseta. Naravno uz prednji 30. Nije naodmet ekperimentisati. Ali generalno mislim gear kalkulator brzina sa komb mtb-a 22 napred a nazad 32..daje sličan odnos od recimo napred 30 nazad 42?!
  • 0

#163 Tijana88

Tijana88
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 04 January 2020 - 12:05 PM

Hvala svima na odgovorima.
Pala je odluka da ga kupim, cijena je na kraju i niza, pa sam bas sretna!
Svakako trebam i pedale i sprinterice jos kupiti.
Za visednevne rute cemo vidjeti, ostaje uvijek treking na kojem sam dosada vozila.
Makari one manje bisage nisu los izbor, ionako na put nosim najnuznije.
  • 0

#164 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 04 January 2020 - 01:06 PM

Koju bi kombinaciju lančanika i kasete preporučio?

Ja sam eksperimentisao i na predhodnom biciklu sam 10faznu dumsku konfiguraciju modifikovao tako sto sam pogon 50/39/30 prepravio na 50/39/26 a kaseta je bila sa 36 zuba i da bi radila morao sam da stavim 9fazni zadnji mtb menjac.
Ovi novi drumski pogoni su dosta nezahvalni za modifikaciju jer se nose na 4 šrafa elipsasto postavljenim sa sirokim rasponom rupa i za njih nema tako malih lančanika kao za klasicne pogone.

E sad je fora da se modifikuje kaseta i da se ubaci nesto od 50+ zuba ali tu vec idemo u kategoriju 11faza a nisam istrazivao sta je od menjaca kompatibilno sa drumskim 11faz samaraljkama za tolike kasete.
Uglavnom trenutno na touring bajsu vozim treking tripl pogon (opet modifikovan najmanji lancanik sa 26 spusten 24 zuba) i kasetu od 36 zuba devetofaz i to mi je optimalno da uz natovarene bisage da na 99,99% uzbrdica ne moram da guram uzbrdo.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#165 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 04 January 2020 - 02:07 PM

Izvinjavam se u mom postu sam pogrešno napisao :
“licno vozim subcompact 40-36“..
a treba 46-30!
  • 2

#166 bjanko

bjanko
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 175 posts

Postavljeno 05 January 2020 - 10:35 AM

Najbolji bicikl po mom misljenju sad vozim gravel a pre sam imao drumase i to je bilo pacenje voznja po losem asvaltu i ovim nasim putevima.Sve dok nisam probao gravel mislio sam da su drumasi za mene kao stvoreni ali dobar gravel je strasan bicikl jaci dosta i bas kao rodjen za nase terene.Moja preporuka za gravel deblje gume jak ,lagan
  • 0

#167 zemun73

zemun73
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 05 January 2020 - 12:21 PM

Najbolji bicikl po mom misljenju sad vozim gravel a pre sam imao drumase i to je bilo pacenje voznja po losem asvaltu i ovim nasim putevima.Sve dok nisam probao gravel mislio sam da su drumasi za mene kao stvoreni ali dobar gravel je strasan bicikl jaci dosta i bas kao rodjen za nase terene.Moja preporuka za gravel deblje gume jak ,lagan

Odličan i za grad i za poljske puteve. Ja sam veoma zadovoljan. Mogućnos kačenja branika, mehaničke disk kočnice, mogućnost kačenja korpe za bisage itd. Srećno rešenje ko voli.

Poslato sa MYA-L11 pomoću Tapatoka
  • 0

#168 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 January 2020 - 01:54 PM

Težak je ovo prenos za bisage i višednevne ture. Tripl je tu nezamenjiv.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk



Tura ravničarskog tipa može se voziti. Za brdskoplaninske ture potreban je 3x9(10) pogotovo ako se nosi i kamp oprema.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#169 zemun73

zemun73
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 06 January 2020 - 08:09 PM

Tura ravničarskog tipa može se voziti. Za brdskoplaninske ture potreban je 3x9(10) pogotovo ako se nosi i kamp oprema.

2x8 Sora mislite ne moze uz brdo?

Poslato sa MYA-L11 pomoću Tapatoka
  • 0

#170 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 January 2020 - 08:29 PM

2x8 Sora mislite ne moze uz brdo?
Poslato sa MYA-L11 pomoću Tapatoka

Nebitno da li je Sora ili XT.. pretpostavljam da je 2x ustvari kompakt pogon. I naravno da može uzbrdo.. prazan.
Natovari ga sa 4 bisage i suvom vrećom, i napadni Karpate, Kopaonik ili Prokletije. I tako 12 dana.. videćeš da neće moći.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#171 zemun73

zemun73
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 06 January 2020 - 08:41 PM

Nebitno da li je Sora ili XT.. pretpostavljam da je 2x ustvari kompakt pogon. I naravno da može uzbrdo.. prazan.
Natovari ga sa 4 bisage i suvom vrećom, i napadni Karpate, Kopaonik ili Prokletije. I tako 12 dana.. videćeš da neće moći.

Немсм искуства, хвала што делите искуство.

Poslato sa MYA-L11 pomoću Tapatoka
  • 0

#172 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 09 January 2020 - 06:16 PM

[quote name="Fiery" post="249069" timestamp="1578129623"]Koju bi kombinaciju lančanika i kasete preporučio?[/https://youtu.be/zGIoj6JqWHM
  • 0

#173 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 26 February 2020 - 08:52 AM

Клик


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#174 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 05 May 2020 - 09:49 PM

Koristi li neko GRX delove/grupu, kakva su iskustva? Razmisljam da nabavim neke delove od iste ili mozda celu grupu, ali mi treba 2x setup sa kasetom koja ima veliki raspon (npr XT 11-40 ili 11-42), drugacije mi ne odgovara, pa razmatram opcije.

 

RX812 je 1x menjac, pa otpada u startu.

RX810 sam ovde nasao da moze sa 40T kasetom. Koliko vidim lanac je lepo zategnut u svim realnim kombinacijama, ako je duzina lanca odgovarajuca, naravno. Ne znam samo koliko je ovakav setup dobar po pitanju dugotrajnosti komponenti, ali je lepo sto menjac moze da radi sa 40T umesto sa 34T. Jos bolje bi bilo kad bi mogao da radi sa 42T kao RX812, ali to bi vec bilo problematicno bez nekog produzetka kuke menjaca, sto bih izbegao ako mogu. Mozda bi duzi B screw odradio posao, ali nisam nalazio takve primere na netu, sem ovog i ovog gde koriste RX800/RX805, sto su prethodnici ovog GRX menjaca, sa 42T pozadi.

 

Samaraljke imaju zanimljivu opciju, bar u najjacoj seriji, Shimano servowave, da skrate hod rucice tj priblize plocice blize disku za relativno kratak hod rucice. Pritom imaju i nesto vecu polugu od ostalih jer je zglob postavljen nesto vise na samoj rucici. Ne svidja mi se cena istih, ali generalno prvi put istrazujem za bilo kakve samaraljke pa su mi merila drugacija :)

 

Za prednji pogon mi se svidja FC-RX810 zbog 17T razmaka (48/31), ali ga ne nalazim sa 165mm kurblama. FC-RX600 (46/30) je isto ok opcija, njega sam ovde nasao sa 165mm krublama, iako na zvanicnom shimano sajtu stoji da krecu od 170mm, zbunjujuce. Praxxis Works Alba/Zayante u raznim izvedbama imaju kratke kurble, cak i krace od 165mm, ali kao za inat je najmanja kombinacija zupcanika 48/32, nemaju nista sa 30T manjim.


  • 0

#175 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 06 May 2020 - 08:10 AM

Koristi li neko GRX delove/grupu, kakva su iskustva? Razmisljam da nabavim neke delove od iste ili mozda celu grupu, ali mi treba 2x setup sa kasetom koja ima veliki raspon (npr XT 11-40 ili 11-42), drugacije mi ne odgovara, pa razmatram opcije.

 

RX812 je 1x menjac, pa otpada u startu.

RX810 sam ovde nasao da moze sa 40T kasetom. Koliko vidim lanac je lepo zategnut u svim realnim kombinacijama, ako je duzina lanca odgovarajuca, naravno. Ne znam samo koliko je ovakav setup dobar po pitanju dugotrajnosti komponenti, ali je lepo sto menjac moze da radi sa 40T umesto sa 34T. Jos bolje bi bilo kad bi mogao da radi sa 42T kao RX812, ali to bi vec bilo problematicno bez nekog produzetka kuke menjaca, sto bih izbegao ako mogu. Mozda bi duzi B screw odradio posao, ali nisam nalazio takve primere na netu, sem ovog i ovog gde koriste RX800/RX805, sto su prethodnici ovog GRX menjaca, sa 42T pozadi.

 

Samaraljke imaju zanimljivu opciju, bar u najjacoj seriji, Shimano servowave, da skrate hod rucice tj priblize plocice blize disku za relativno kratak hod rucice. Pritom imaju i nesto vecu polugu od ostalih jer je zglob postavljen nesto vise na samoj rucici. Ne svidja mi se cena istih, ali generalno prvi put istrazujem za bilo kakve samaraljke pa su mi merila drugacija :)

 

Za prednji pogon mi se svidja FC-RX810 zbog 17T razmaka (48/31), ali ga ne nalazim sa 165mm kurblama. FC-RX600 (46/30) je isto ok opcija, njega sam ovde nasao sa 165mm krublama, iako na zvanicnom shimano sajtu stoji da krecu od 170mm, zbunjujuce. Praxxis Works Alba/Zayante u raznim izvedbama imaju kratke kurble, cak i krace od 165mm, ali kao za inat je najmanja kombinacija zupcanika 48/32, nemaju nista sa 30T manjim.

Koristim ja i vozim Subcompact pogon grx 46-30 uparen pozadi sa mtb 11 faz kasetom 42T naravno ide bez problema i sa 40 T..A verovao il ne zadnji menjač koji to sve uhvati je 105 ica dugi kavez..B sraf uvrnut do kraja.. Šifteri tj samarljke su 105 hidraulika 11-faz..Ništa ne krcka, niti preskače!

Relja je negde u jednom videu postavio to bukavalno kako 11-faz radi lepo sa Mtb kasetom 11 faz.

Što se tiče grx pogona računaj da ima kojih 2,5 mm isturene lancanike napolje. Znači chainline je cini mi se 46,9mm


  • 0

#176 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 06 May 2020 - 08:33 AM

Koristim ja i vozim Subcompact pogon grx 46-30 uparen pozadi sa mtb 11 faz kasetom 42T naravno ide bez problema i sa 40 T..A verovao il ne zadnji menjač koji to sve uhvati je 105 ica dugi kavez..B sraf uvrnut do kraja.. Šifteri tj samarljke su 105 hidraulika 11-faz..Ništa ne krcka, niti preskače!
Relja je negde u jednom videu postavio to bukavalno kako 11-faz radi lepo sa Mtb kasetom 11 faz.
Što se tiče grx pogona računaj da ima kojih 2,5 mm isturene lancanike napolje. Znači chainline je cini mi se 46,9mm

Ово за задњи мењач је веома занимљиво да има толики опсег. Питам се да ли и за десет брзина може то исто?
  • 0

#177 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 06 May 2020 - 08:46 AM

Ово за задњи мењач је веома занимљиво да има толики опсег. Питам се да ли и за десет брзина може то исто?

 

Da i meni je bilo zanimljivo dok sam eksperimentisao i sve to isprobavao. U teoriji se tačno prepoučuje koliki kapacitet treba da ima zadnji menjač, itd..medjutim ja evo skoro godinu i po vozim praktično u toj komb bez ikakvih problema.

Pokušaću čim stane kiša, danas sutra da postavim bic na stalak i sve snimim da vidite kako to u praksi izgleda. V pozz


  • 0

#178 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 May 2020 - 09:15 AM

Ovo mi uliva nadu da će možda i moj 11f menjač moći 32 zuba, mada zvanično piše do 28.


  • 0

#179 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 06 May 2020 - 10:42 AM

Просто ми је та разлика невероватна. Да ли је у питању посебна конфигурација рама, ланчаника и осталога па се само потрефило да може, или сваки 105 за 11 може толико да обухвати. Ја сам узео екстендер за ултегру десетку, али још нисам пробао на касети 11/36 јер немам сад погон готов
  • 0

#180 starcha

starcha
  • Members
  • PipPipPip
  • 77 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 06 May 2020 - 10:43 AM

Drugari u prilogu video klip legende BikeGremlina. Bicikl moj tako da mogu da potvrdim da RADI 200%, jedino sto je Gremlin zaboravio, nenamerno, da spomene da je zbog činjenice da je MTB kaseta UŽA od drumske morali smo da na kraj freewheel dodamo spacer, takav stiže uz Sunrace kasete mi smo iskoristili stari lančanik sa neke kasete i sve radi kao sat!

 

https://www.youtube....h?v=o71hoJc1snA

 

Znači pogon je ultegra 50-34, a zadnja kaseta je SLX 11-40 i iskorišten je ekstender neki sa aliexpress! Menjač zadnji je Ultegra 11-faz sa "dužim" kavezom!


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika