Jump to content


Fotografije

Bol u kolenu


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
86 odgovora na ovu temu

#21 mkuser

mkuser
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 31 July 2017 - 10:21 AM

Pozdrav svim biciklistima i ostalim zainteresovanim za ovu temu, koji zele da se krecu bez bolova zglobova i "ne zele" docekati da koriste treci oslonac tj. stap.

Imam 60 godina i razne bicikle vozim od 1961. i to vise rekreativno. Pre 5 godina bolelo me desno koleno, rame i lakat desne ruke, a od tada uz terapiju govedjim zelatinom vec 5. godina, "MENE VISE NITI JEDAN ZGLOB NE BOLI"!!!

Danas, kao penzioner, vozim drumasa svaki 2, 3 dan, najcesce od 30 do 50 km bez pauze. Ostale dane sa suprugom setam od 2 do 6 km dnevno.

Moram da pojasnim svoja zapazanja o bolu zglobova i pomenutoj terapiji govedjim zelatinom.
Radi bola i krckanja u kolenu, pre 5 godina, pozalio sam se ortopedu na VMA koji mi je preporucio zbog bola u kolenu samo vezbe snage za oslabljene misice natkolenice.
Ali po izlasku iz ordinacije saznao sam istinu o GOVEDJEM ZELATINU... Ukucajte na google "terapija govedjim zelatinom" i proucite sami sve dostupno.

Ja sam terapiju sproveo ovako:
- u prodavnici zdrave hrane sam kupio 150 g "govedjeg zelatina" za oko 300 dinara i to je za terapiju od 30 dana,
- "terapiju ponovljam svakih 6 meseci i to vazi za starije od 50 godina". Od tih godina organizam ne proizvodi potrebne aminokiseline za obnavljanje hrskavica i ...

Govedji zelatin se priprema i koristi na sledeci nacin;
- 1 kafenu kasicicu zelatina u vrh, svako vece razmutiti u 1 cm hladne vode i poklopiti do jutra,
- ujutro, nastalu zelatinsku pihtiju pojesti nataste - malo je ogavno ali istrajte,
- vec nakon 7 do 9 dana bolovi prestaju, bas kao sto je i napomenuto u tekstovima na Google.
- istrajte u terapiji od 30 dana i ponovite ju nakon 6 meseci.

I ponavljam, vec posle 1. terapije "MENE VISE NITI JEDAN ZGLOB NE BOLI"! - - - jer ko podmazuje taj i vozi !

Pored vise dobrih saveta prethodnih komentatora, ja se posebno pridrzavam i preporuke da pedale vrtim sa najmanje 60 obrtaja u minuti u svim situacijama,

jer su pri tom zglobovi rastereceni!

 

Zelim vam svima da srecno i zdravo pedale vrtite najmanje kao Zivorad Zika Micic, ali i kao Bertran Marshand.


  • 4

#22 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 31 July 2017 - 04:35 PM

Bogami, meni se čini da je mnogo ukusnije kuvati supicu od goveđih kostiju pa jesti dva-tri tanjira dnevno nedelju dana.


  • 1

#23 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 August 2017 - 07:38 AM

Није исто да ли некога боли због поодмаклих година, када су хрскавице већ потрошене или раније, када би требало да је све у реду. У том случају, бол говори да нешто није у реду и да може да дође до великих проблема и тешких последица. Ако неко има нпр 30 година тог бола свакако не би требало да буде, па је битно наћи и отклонити узрок, а не тражити неку хемију (лекове, препарате, додатке) који ће да отклоне бол (а вероватно не и узрок).

 

Ја сам једно време имао проблема са болом у спољном делу колена. После доста читања по нету (и овом форуму), мало сам кориговао седиште, али сам мењао и положај стопала на педалама и почео правилније да користим брзине (без много "јуначења" и "челичења"). Не знам шта је од тога тачно помогло у мом случају (можда све), али болови су одавно престали и више нисам имао проблема. Дакле, ја бих прво подесио висину седишта и позицију напред-назад. Ако не помогне (вероватно не може истог тренутка), прешао бих на положај стопала у вожњи. Колико се сећам разних искустава, некима више одговара да је стопало мало ка споља, некима ка унутра, а некима да је стопало скроз уз курблу (тако и ја возим). Коришћење спд система не значи да је стопало у правилном положају, јер нису све ноге ни сва стопала исти. А ни сви кукови. Нарочито је проблем ако је једна нога дужа/краћа. У сваком случају, положај седишта, положај стопала и правилно коришћење брзина ако се бицикл не користи баш за тренинг (у ком случају мора да се користи често иначе су болови нормална ствар).


  • 2

#24 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 21 August 2017 - 08:45 AM

Ajd' da iznesem svoj slučaj. Mene su kolena od pamtiveka poprilično bolela (karate, godine kadence 20 na najjačem prenosu dok se nije naučilo...) i u protekle 2 godine sam se već bio pomirio s tim da imam hroničan bol u kolenu i da je npr. čučanj nešto što donosi booool.

 

Ove sezone nemam bol u kolenima. Ič.

'Bemliga šta sam tako efikasno promenio. Mlađi sigurno nisam. Zimus sam otišao na skijanje prvi put posle 19 godina i skijao po sistemu pukovnik elseif pokojnik, bila su mi kolena prvih dana takva da sam mislio da bi pukla k'o balon da se bocnu. Ajd', prošlo i to - a i to bilo ohoho pre bajk sezone.

Popio sam više surutke nego ikad u životu... ne znam da li je to glavni faktor.

Skinuo sam uzbrdičnu kadencu poprilično, za što mirniji puls, idem na veću snagu. Što je po svim teorijama loše za kolena.

 

Ne znam šta je od svega toga pomoglo, al' je pomoglo.


  • 0

#25 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 21 August 2017 - 09:12 AM

Hroničan bol je često neurološki problem više nego fiziološki. Zato kada jednom pokažeš mozgu da zglob može da izdrži mnogo, i bol može da nestane. Interesantan video, koga zanima malo više - link.


  • 0

#26 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 21 August 2017 - 10:39 AM

Onda mi je mozak mnogo glup, jer sam mu u proteklih 10 godina pokazao poprilično hiljada uspona i hiljada kilometara ;)


  • 3

#27 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 21 August 2017 - 12:17 PM

Da je lako, hronični bol ne bi bio jedan od najvećih zdravstvenih problema u današnjim razvijenim zemljama ;-)


  • 1

#28 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 August 2017 - 06:21 PM

Kolena su kao i gu*ica.. razliciti simptomi kod razlicitih ljudi.
Mene na junskoj turi zaboli desno koleno na unutrasnjoj strani posle Kopaonika. Sutradan na nekom jacem usponu prestalo.. sta mu bi, pojma nemam.

A ono za govedji gel je istina.. neko mi pricao o tome pre 2 godine.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#29 Gagilano

Gagilano
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 22 August 2017 - 07:16 AM

Postoji jos jedna slicna tema u sekciji "Trening" pa bacite pogled, ima raznih iskustava.

 

Kao sto @chamade rece, simptomi za bolove u kolenu mogu biti najrazlicitiji... Meni konkretno je najvise pomoglo to sto sam batalio clipless pedale. Jednostavno, moja kolena nisu mogla da trpe konstantno isti polozaj, i sam taj potez "povlacenja" pedala na gore, i to je to... Dok sam vozio sa clipless pedalama (a probao sam pored SPD-a i Speedplay sa velikim hodom stopala u stranu) svako malo su mi se javljali problemi sa kolenima, a otkad vozim na obicnim platformkama niti jedan jedini put... Tako da, treba biti strpljiv, i isprobati sve (podesavanje visine sedista, razlicite pedale, razlicit polozaj)


  • 0

#30 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 31 August 2017 - 11:37 AM

Meni je ovako nešto pomoglo, stabilizuje koleno 

big_57df68bf754445bdae7a39ad3b8fe0fc.jpg


  • 0

#31 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 06 September 2017 - 01:33 PM

Ima u Decathlonu zaboravih da napišem...


  • 0

#32 clapton

clapton
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts

Postavljeno 07 September 2017 - 07:10 AM

Ima u Decathlonu zaboravih da napišem...

Ima li Decathlon u BG?
  • 0

#33 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 September 2017 - 07:27 AM

Nema. Ima Intersport, koji im je kao konkurencija, samo ne u Srbiji.


  • 0

#34 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 07 September 2017 - 07:40 AM

Ima u Sofiji, Segedinu, Zagrebu...


  • 0

#35 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 September 2017 - 07:44 AM

Ако ћеш тако, има их и у Осијеку (Декатлон радња), па ко је, рецимо, у Новом Саду, има директан аутобус. Вероватно има и до Сегедиа :) али се на мађарској граници потенцијално дуже чека. Сад проверих сајт, зависно од величине има и у Осијеку, за ~21 евро (има и јефтинијих и скупљих модела). Мислим да је на горњој слици баш овај:

http://www.decathlon...html#/379-120-1


  • 0

#36 clapton

clapton
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts

Postavljeno 07 September 2017 - 08:31 AM

Mene interesuje zbog Triban-a 540. :)
Dje bi mi bilo najblize? Pretpostavljam Hrvatska?
  • 0

#37 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 07 September 2017 - 08:52 AM

Verovatno Segedin. Zavisi gde živiš, a granica ti ne gine :P

 

Što se tiče onih Intersportova koje sam video i ovde i u bliskom inostranstvu, "kao" su mu konkurencija u najciničnijem smislu navodnika. Kad uđeš u Dekatlon u Budimpešti, kao da si ušao u hipermarket.


  • 0

#38 clapton

clapton
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts

Postavljeno 07 September 2017 - 10:01 AM

Verovatno Segedin. Zavisi gde živiš, a granica ti ne gine

Što se tiče onih Intersportova koje sam video i ovde i u bliskom inostranstvu, "kao" su mu konkurencija u najciničnijem smislu navodnika. Kad uđeš u Dekatlon u Budimpešti, kao da si ušao u hipermarket.

@mixitron Nikšić :)
  • 0

#39 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 07 September 2017 - 10:30 AM

Aaaa pa ti si jedan od kolega koji nam je organizovao da ne umremo u Nikšiću na Čikeru?


  • 0

#40 clapton

clapton
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 242 posts

Postavljeno 07 September 2017 - 11:05 AM

Aaaa pa ti si jedan od kolega koji nam je organizovao da ne umremo u Nikšiću na Čikeru?

Haha, nisam. Trebalo je da vozim s vama do mora ali obaveze... Pomagacemo se sledeće godine :D
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika