Jump to content


Fotografije

Lanac i istrosenost


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
662 odgovora na ovu temu

#81 aiwa

aiwa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 254 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 August 2015 - 09:28 PM

Alat za merenje:

 

http://www.ebay.com/...=STRK:MEBIDX:IT


  • 0

Shimano Line-up chart 2020

 

http://productinfo.s...no.com/#/lc/1.4


#82 Ivca90

Ivca90
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 09:40 AM

Pozdrav društvo, treba mi vaša pomoć oko otkrivanja problema. Imam neki mali problem sa preskakanjem lanca. To se zapravo dogodi možda jednom u 20-50 km, ali me nervira jer ne mogu da lociram problem i da vidim šta je u pitanju. Primetio sam da se to načešće javlja kada usporavam i snižavam stepen prenosa i to na srednji lančanik, pa kad treba opet da podjem on ''štucne''. Da li možda lanac ne legne lepo na kasetu i lančanike prilikom downshiftinga? Menjači generalno rade odlično i precizno, ne muče se, ali ipak se ovo događa povremeno. Primenio sam sve moguće metode za proveru potrošenosti lanca, kasete i pogona, ali to sve mi se čini ok i još uvek u voznom stanju. Lanac je istegnut manje od 1/32 incha, merio lenjirom. Kaseta i lanac su deore, zadnji menjač xt 761, pogon je Truvativ. Možda je tu problem u kompatibilnosti, pošto sam zapazio da Truvativ ima drugačiji dizajn zuba u odnosu na savremene pogone, tj malo su duži i oštriji. Ako treba slikaću danas komponente pa ću da postavim slike.

 

O čemu bi tu moglo da se radi, je li imao neko sličnu situaciju?

Padam u iskušenje da menjam kompletan pogon sa kasetom i lancem, a ne bih da bacam pare ako je u pitanju neki minoran problem.

Pozdrav.


  • 0

#83 hundreder

hundreder
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 09:50 AM

Po onom sto sam cito, a sta niisam cito, sveto pismo tarabice... Ja mislim da je u pitanju potrosena kaseta. Pogotovo ako je lanac nov.
  • 0

#84 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 September 2015 - 11:36 AM

Pozdrav društvo, treba mi vaša pomoć oko otkrivanja problema. Imam neki mali problem sa preskakanjem lanca. To se zapravo dogodi možda jednom u 20-50 km, ali me nervira jer ne mogu da lociram problem i da vidim šta je u pitanju. Primetio sam da se to načešće javlja kada usporavam i snižavam stepen prenosa i to na srednji lančanik, pa kad treba opet da podjem on ''štucne''. Da li možda lanac ne legne lepo na kasetu i lančanike prilikom downshiftinga? Menjači generalno rade odlično i precizno, ne muče se, ali ipak se ovo događa povremeno. Primenio sam sve moguće metode za proveru potrošenosti lanca, kasete i pogona, ali to sve mi se čini ok i još uvek u voznom stanju. Lanac je istegnut manje od 1/32 incha, merio lenjirom. Kaseta i lanac su deore, zadnji menjač xt 761, pogon je Truvativ. Možda je tu problem u kompatibilnosti, pošto sam zapazio da Truvativ ima drugačiji dizajn zuba u odnosu na savremene pogone, tj malo su duži i oštriji. Ako treba slikaću danas komponente pa ću da postavim slike.

 

O čemu bi tu moglo da se radi, je li imao neko sličnu situaciju?

Padam u iskušenje da menjam kompletan pogon sa kasetom i lancem, a ne bih da bacam pare ako je u pitanju neki minoran problem.

Pozdrav.

Problem moze biti u svemu, u lancu, u nekom zupcaniku na kaseti, na nekoj sajbni, u Fh-u... 

 

Da bi locirao problem prvo premeri lanac, izbegavaj sve alternativne metode poput lenjira itd... Sledece je vizuelni pregled zuba na sajbnama i kaseti. Ako ti se to desava u odredjenom prenosu onda obrati paznju na to. Obzirom da ti se desava kad je ceo sklop pogona u naponu, tj kad kreces onda moze biti bas bilo sta od navedenog.

Ako je lanac nov a pogonske komponente trosnije onda lancu treba dati vremena da se upozna sa njime tj. da nalegne ako se to ne desi posle primera radi 100km onda problem traziti u pogonu i kaseti, fh-u.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#85 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 September 2015 - 11:51 AM

Lenjir je jedno od najpreciznijih metoda za merenje istrošenosti lanca.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#86 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 September 2015 - 12:04 PM

Lenjir je jedno od najpreciznijih metoda za merenje istrošenosti lanca.

Obrazlozi

 

Edit: Ukratko, bez linkovanja ka blogu ;)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#87 Ivca90

Ivca90
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 12:07 PM

Bajs je kupljen pre oko dve godine sa novom kasetom i lancem. Nisam ni nešto preterano vozio, sve skupa sam prešao ne više od 3500 km. Za alat za merenje istrošenosti lanca mi se iskreno ne daju pare, to možda mogu u nekom servisu da proverim. Probaću da uhvatim trenutak sledeći put kad se to desi. Evo nekih slika pa pogledajte stanje kasete i pogona. 

Ako su kaseta su kaseta i lanac problem, zameniću ih.

Attached Thumbnails

  • 20150916_131328.jpg
  • 20150916_131337.jpg
  • 20150919_182158.jpg
  • 20150919_182206.jpg

  • 0

#88 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 September 2015 - 12:13 PM

Ima par naostrenih zuba na pogonu, ali nije to nista drasticno. Ako nisi nista menjao dve godine, onda kreni da trazis problem od lanca. Usput receno, cini mi se da ti rotor nije odgovarajuci za tu celjust, na slikama deluje kao da pored kocione povrsine hvata i krake.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#89 Ivca90

Ivca90
  • Members
  • 6 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 12:21 PM

Ok, oteraću sutra bajs u servis na jedan pregled. Ne hvata krake, tako samo deluje iz ovog ugla, paknovi leže iznad njih.


  • 0

#90 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 September 2015 - 12:41 PM

Obrazlozi
 
Edit: Ukratko, bez linkovanja ka blogu ;)


Izmeri se duži deo lanca. Obično 12 karika. Pa ako je istegnut za 1/16 inča, menja se lanac, ako je za 1/8, najverovatnije je i kaseta otišla. Jednostavno i precizno.

Alat za merenje istrošenosti meri obično preko svega 3-4 para karika i obično uračunava i istrošenost samih rolnica u rezultat, što nije od presudnog značaja za habanje kasete, koliko sama istegnutost lanca.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#91 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 September 2015 - 01:07 PM

Koliko sam upoznat, a nadam se da jesam, merenje lenjirima, metrom, istezanjem lanca preko velike sajbne su alternativni nacini merenja lanca i ne tako precizni jer kako si sam napisao ne uzimaju u obzir istorsenost rolnica. Potrosenost rolnica je od znacaja jer je upravo rolnica ta koja trosi kasetu i pogon. 

An alternative, but less accurate, method is to measure the length of 12 links, which on a new chain should be exactly 12”. When 12 links of an old chain measures 12 and 1/8” or less, you can get away with a new chain only. Any more than that however and you are going to have to buy a new cassette and possibly chainrings as well.   Preuzeto sa chain reaction

  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#92 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 September 2015 - 01:46 PM

Jedino važno je rastojanje između susednih karika - za penjanje po zupčanicima. Istrošenost rolnica igra zanemarivu ulogu i čak može da pokvari tačnost merenja. 

 

Chain reaction prodaje te alate za merenje.  :)

 

Evo šta kaže čika Šeldon:

 

http://www.sheldonbr...com/chains.html


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#93 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 September 2015 - 01:50 PM

Obrazlozi

Edit: Ukratko, bez linkovanja ka blogu ;)


Ima već obrazloženo na trećoj stranici :) evo opet
http://pardo.net/bik...il-004/000.html
Tu je sve do detalja obrađeno i objašnjeno zašto su te alatke neprecizne za razliku od ručnog merenja (razmaknu rolnice i taj luft uračunaju kao da je lanac izdužen a nije). Ja se držim metra i to merim ceo lanac.
I detaljno je opisano zašto je samo bitna potrošenost pinova i razmak između istih, a bushing i rolnice su nebitni.
  • 1

#94 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 01:53 PM

Slazem se po ovom pitanju sa Falloutom, rolnice se trose podjednako i ne mogu se uzimati u obzir prilikom merenja. Merenjem preko 20 pinova (254mm=10in) je po meni najbolja metoda, jer nalazi tacno rastojanje izmedju pinova, a rolnice su sve potrosene u skoro podjednakoj meri jer sve prenose podjednako opterecenje.


  • 0

#95 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 September 2015 - 02:50 PM

Kljucno trosenje lanca se desava na pinovina i rolerima, pa se zbog toga stice utisak da je lanac izduzen (razvucen)
10922749_10152977613465280_8598400164343

A kad se to dogodi dobijemo negativan efekat istrosenog lanca na pogonski sklop
10170683_10152977619970280_7582946293423



@Gadjan

Using a ruler can be error-prone because it is necessary to hold the ruler precisely and measure one end while making sure the other does not slip. For that reason, several companies have developed chain wear measuring tools. The advantage of a special-purpose tool is that it is faster to measure wear.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#96 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 03:32 PM

Rolere na lancima za bicikle nose same plocice lanca (svaka plocica ima izvrnut deo oko rupe koji ne dozvoljava pomeranje, ne znam kako ovo da objasnim), a ne pinovi, tako da se ovo sa slike ne moze posmatrati u datom problemu. Pinovi se ne krzaju u tolikoj meri kao roleri iz bas tog razloga, inace bi svi pinovi poispadali i svaki lanac bi se rastavio posle 500 km upotrebe. Zbog toga i kazem da rolere ovde treba izuzeti jer se svi isto trose (imaju 90% istu istrosenost), a merenje se onda obavlja lenjirom sa spoljne strane gledajuci pinove.

Ovaj citat bas i nije neki s obzirom da moras biti izuzetno nesposoban da ne mozes da drzis lenjir u odredjenom polozaju nekoliko sekundi.
  • 0

#97 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 September 2015 - 05:18 PM

Upravo tako - tek istrošenost pinova utiče na pojačano habanje kasete. Istrošenost pinova najtačnije se izmeri kad je lanac zategnut - lenjirom. 

 

Sprave za merenje istrošenosti mere posredno i u merenje ulazi i trošenje rolnica - tako da postoji greška pri merenju. Lanac tvrđih rolnica, istrošenijih pinova će biti isto izmeren, kao lanac mekših, pohabanih rolnica, sa netaknutim pinovima. Dok će lenjir uvek reći pravo stanje - samo je sa meračem potrošenosti brži rad. I da barem orijentacion podatak, pa se posle pravo stanje proveri lenjirom.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#98 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 06:08 PM

Upravo tako - tek istrošenost pinova utiče na pojačano habanje kasete. Istrošenost pinova najtačnije se izmeri kad je lanac zategnut - lenjirom.

Sprave za merenje istrošenosti mere posredno i u merenje ulazi i trošenje rolnica - tako da postoji greška pri merenju. Lanac tvrđih rolnica, istrošenijih pinova će biti isto izmeren, kao lanac mekših, pohabanih rolnica, sa netaknutim pinovima. Dok će lenjir uvek reći pravo stanje - samo je sa meračem potrošenosti brži rad...

meni ovo nikako nije jasno, pa aj da krenem sa pitanjima:
kazete da (onaj kupovni) alat za merenje lanca (nepotrebno) racuna i istrosenost rolnica koja ne utice na habanje sajbni i zadnjih lancanika,
jel sam dobro razumeo?


  • 0

#99 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 06:12 PM

Sprave za merenje istrošenosti mere posredno i u merenje ulazi i trošenje rolnica - tako da postoji greška pri merenju... I da barem orijentacion podatak, pa se posle pravo stanje proveri lenjirom.

koliko puta se desila lazna uzbuna tj, da je alat pokazao da nije vreme za zamenu a lenjir pokazao da jeste? A obrnuto?


  • 0

#100 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 September 2015 - 06:30 PM

koliko puta se desila lazna uzbuna tj, da je alat pokazao da nije vreme za zamenu a lenjir pokazao da jeste? A obrnuto?

Ulgavnom, kod lanca sa mekšim rolnicama, alat pokaže da je za zamenu pre vremena.

 

Potrošenost rolnica ne utiče na rastojanje između njih. Samo budu manjeg prečnika, pa za delo milimetra dublje utone ceo lanac u lančanik.

 

Lančanik se troši kad se lanac "penje" po njemu i kad opterećuje neravnomerno zube. To se dešava kada se pinovi potroše, pa se ceo lanac praktično produži. 

 

Da bi alat merio tačno, morao bi biti takav da meri rastojanje spoljna-spoljna, ili unutrašnja unutrašnja. Ovako, kad se ugurava između rolnica, sa suprotnih strana, onda potrošenost rolnica daje utisak veće istegnutosti nego što je zaista.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





1 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika


    Google (1)