Jump to content


Fotografije

Lanac i istrosenost


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
662 odgovora na ovu temu

#541 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 28 August 2021 - 11:28 AM

Mislio sam za ovaj
https://uniorteos.co...k-lanca-1643-4/
sa ovim krugom sa podeocima. Da ga uzmem ako ne ide skripta uz njega kao uputstvo.

Gurneš alat u lanac, okrećeš krug i na malom prorezu gde su ispisane cifre pročitaš kolika je vrednost

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#542 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 11:30 AM

Živ mi bio :)
  • 0

#543 Zoranue031

Zoranue031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 192 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 12:09 PM

Počeo sam da brinem da se tema ne ugasi.

Bogu hvala pa je aktiviraste. 


  • 0

#544 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 02:00 PM

Sagneš se i pogledaš koliko je propao merač, bez pritiskanja.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Po mome misljenju treba pritisnuti. Koliko god da pritisnes sa dva prsta, ti ne mozes da razvucesl lanac,pa ce da pokaze pogresno merenje. 

 

Sta se desi kada se pritisne. Tada se samo za neki delic milimetra, sabije zaostala prljavstina koja se nakupila izmedju rolnice i pina. To je neka kasasta masa koja moze da pokaze pogresno merenje. Prsti nemaju tu snagu.

Sto je lanac losiji, unutra se stvorio veci zazor, a samim tim se i skupilo vise te prljavstine.


  • 0

#545 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 28 August 2021 - 02:07 PM

Po mome misljenju treba pritisnuti. Koliko god da pritisnes sa dva prsta, ti ne mozes da razvucesl lanac,pa ce da pokaze pogresno merenje.

Sta se desi kada se pritisne. Tada se samo za neki delic milimetra, sabije zaostala prljavstina koja se nakupila izmedju rolnice i pina. To je neka kasasta masa koja moze da pokaze pogresno merenje. Prsti nemaju tu snagu.
Sto je lanac losiji, unutra se stvorio veci zazor, a samim tim se i skupilo vise te prljavstine.

Pa dobro, mislio sam da će se meriti čist lanac, ne treba gurati jako da se ne potroši alat.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#546 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 02:11 PM

Pa dobro, mislio sam da će se meriti čist lanac, ne treba gurati jako da se ne potroši alat.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

 

E da je sreca pa da donose ciste bicikle i lance  :). Mi citamo ovde o bolesnom odrzavanju lanaca, vecina ili ne podmazu ili podmazuju sa tovatnom mascu. Obicni ljudi nemaju pojma.


  • 0

#547 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 28 August 2021 - 02:16 PM

E da je sreca pa da donose ciste bicikle i lance :). Mi citamo ovde o bolesnom odrzavanju lanaca, vecina ili ne podmazu ili podmazuju sa tovatnom mascu. Obicni ljudi nemaju pojma.

Ima i ovde na forumu nekih što kanapčetom vežu viljušku da im ne otpadne sa bajsa, nikad ne menjaju lanac i ubeđeni su da to tako treba.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 3

#548 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 02:18 PM

Tovat mast! Odmah se setim mog ćaleta. On je njegov lanac ranije podmazivao tom mašću. Ja kad sam to video nismo pričali jedno nedelju dana. Od kad je prešao na ulje opet smo dobri. :)
  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#549 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 02:29 PM

Ima i ovde na forumu nekih što kanapčetom vežu viljušku da im ne otpadne sa bajsa, nikad ne menjaju lanac i ubeđeni su da to tako treba.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Vecini obicnih, neupucenih, korisnika, kada kazes da treba da se zameni lanac on te gleda sa cudjenjem. Kao, mene si nasao da j.....? 

A onda ako i ukapira, kako mu objasniti da sa novim lancem moze da preskace, a sa starim nije. E to je na nivou naucne fantastike za objasnit.

 

 

A tek kada kazes da treba da se servisira dobra viljuska. Neeee. Bato.

Posle kuku lele, ispusta vazduh, ulje i sl sranja. Jbg, ko ne plati na mostu, plati na cupriji.


  • 1

#550 Zoranue031

Zoranue031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 192 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 04:11 PM

Ima i ovde na forumu nekih što kanapčetom vežu viljušku da im ne otpadne sa bajsa, nikad ne menjaju lanac i ubeđeni su da to tako treba.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

I veruj mi da im uspeva da uživaju u vožnji. A to je valjda i cilj za rekreativca. 

Dva dana nisam baš zdravstveno dobro, pa eto ima se vremena i na forum izaći.

A stvarno sam se uplašio, šta bi sa temom, pa zar 20 dana prođe, a niko da napiše nešto o lancu.

Da prikočim, i ovo je dovoljno  da se raspišete.


  • 0

#551 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 05:11 PM

Ne plaši se brate, samo veruj.
  • 0

#552 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 August 2021 - 05:43 PM

Nije neophodno ni da se ode bas kod pravog majstora, evo ja najcesce odem samo do Grbica :D

 

P.S. - Uzgred, on se kao preselio u Pop Lukinu (sa pogresne strane mosta), ali kad mu co'ek svrati njega nema a oni unutra se prave da su kao culi za njega.


  • 1

#553 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 August 2021 - 06:11 PM

Nije neophodno ni da se ode bas kod pravog majstora, evo ja najcesce odem samo do Grbica :D
 
P.S. - Uzgred, on se kao preselio u Pop Lukinu (sa pogresne strane mosta), ali kad mu co'ek svrati njega nema a oni unutra se prave da su kao culi za njega.



Nema šanse da mu dodjem. Kad god mu se javim on mi preti sa novom brusilicom :D
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#554 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 06:11 PM


Preterana pažnja se ovde poklanja, oko tako proste stvari kao što je lanac.
Ako je jos u pitanju 6 ili 7 brzina, izuzetno jeftine stvari.
Tako da vozite i uzivajte.
  • 0

#555 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 August 2021 - 06:29 PM

Ja mog operem, dezinfikujem i osušim fenom. Čačkalicom sve iščačkam, i ono čega ima i ono čega nema. Pa podmažem 2 puta, pa izbrišem krpom i podmažem još jednom, nek se nadje.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#556 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 07:00 PM

Obavezno  i dezodorans.


  • 0

#557 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 07:05 PM

n2:Heristical

 

Ma mogu da mu rade sta hoce, ako je los kvalitet dzaba.

Evo to se najbolje vidi na primeru automobila. stari auti pre 40 godina sa jednim lancem prelazili vise od pola mil. km. Sada neki modeli BMW, Golfa 1,2 tsi, , razvlace se ko zvaka, Prave ih ko da su za bicikl. 

Tu se vidi da dugotrajnost nema neke veze preterane sa ciscenjem. Svi su zatvoreni, nemaju nikakvog dodira sa prasinom ili sl. redovno menjaju ulje i sipak. Jos nemaj ni bocno uvijanje kao lanci na bic.

Znaci mozes sa limunom da ga zalivas svaki dan kada je sranje, nema pomoci.

 

Ja sam probao i da cistim i da redje ceistim i uvek mi izdrzi 3-4000 km.

 

Jos jedna prica iz nase nekadasnje glavne fabrike lanaca u SFFRJ, Filip Kljajic Iz Kg. Oni su snabdevali celu zemlju industrijskim lancima, koji su bili najteze moguce optereceni. Od velikih presa pa nadalje.

Krenu da prave lance za bic. sa brzinama, Slovenci im naruce nekoliko stotina metara. Posle nekog vremena, sve im vratili, jer su pucali na bocno uvijanje. 


  • 0

#558 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 07:05 PM

je li neko koristio ovaj

 

 

 

https://planetbike.r...ti-lanca-1.html

 

 

Vec je vise puta receno da taj alat meri i porosenost karika ili zazor,prve i zadnje i zato ne ocitava pravilno potrosenost,tj. ocita da je lanac za zamenu a nije. Najpribliznije bi bilo da stavis neki odvijac u lanac i gurnes kariku  ili zaglavis kariku (koja njije relevantna,vazna je potrosenost pinova) evo ovako,iako je najlakse lenjirom izmeriti koliko odstupa od 12 " ako je vise od 1/16" lanac je za zamenu.Meni nije tesko da ponavljam ako treba i sto puta.Evo ovako je alat koliko toliko precizniji.Ovaj sam nabavio u PB ali u sustini isto sranje kao i ostali meraci

 

SSA56935.JPG

 

 

 

Nabavi lenjir i uradi ovako pa uporedi i onda ces znati i bez lenjira kada je za zamenu lanac.


  • 0

#559 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 August 2021 - 07:21 PM

Vec je vise puta receno da taj alat meri i porosenost karika ili zazor,prve i zadnje i zato ne ocitava pravilno potrosenost,tj. ocita da je lanac za zamenu a nije. Najpribliznije bi bilo da stavis neki odvijac u lanac i gurnes kariku  ili zaglavis kariku (koja njije relevantna,vazna je potrosenost pinova) evo ovako,iako je najlakse lenjirom izmeriti koliko odstupa od 12 " ako je vise od 1/16" lanac je za zamenu.Meni nije tesko da ponavljam ako treba i sto puta.Evo ovako je alat koliko toliko precizniji.Ovaj sam nabavio u PB ali u sustini isto sranje kao i ostali meraci

 

attachicon.gifSSA56935.JPG

 

 

 

Nabavi lenjir i uradi ovako pa uporedi i onda ces znati i bez lenjira kada je za zamenu lanac.

 

Prijatelju, gde si procitao da alat meri samo prvu i zadnju kariku? On ulazi u prvu i zadnju zato sto je dugacak koliko jeste, ali meri i sve karike izmedju. Tj pinove.


  • 0

#560 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 August 2021 - 07:40 PM

Obavezno  i dezodorans.



I to naravno.. zaboravih da napišem.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika