Jump to content


Fotografije

Lanac i istrosenost


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
662 odgovora na ovu temu

#501 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 February 2021 - 08:03 PM

Zanimljivo je da sam pre mesec dana zamenio lanac, osmofazni na nekom bajsu koji ovako drndam skoro svaki dan, od tačke A do tačke B, znači nikakva ozbiljna rekreacija, samo da se zabavno i relativno brzo prevezem do posla, teretane (dok je radila), malo provozam ćerku na sedištu. Bajs sam kupio polovan i ima 1x7 brzina. Čim sam ga uzeo, premerio sam lanac alatom i video da nije još upao ni na 0,75 pa ga posle nisam ni merio. Što se održavanja tiče, čistio sam i podmazivao sam lanac jednom mesečno, možda jednom u 2 meseca, faktički samo sam gledao da su gume manje više redovno napumpane. Sa njim sam za nešto više od godinu dana prešao cirka nekih 1200 do 1300 km, i pre mesec dana proverim da vidim u kakvom je stanju lanac, kad ono upada i na 0,75 a i na 0,1. Zamenio sam lanac ali nikakvu promenu na kaseti nisam promenio. 90% vremena je vožen samo na 2 brzine na kaseti, najviše je to bila četvrta i treća brzina. Ipak, sa novim lancem baš na tim najčešće korišćenim brzinama lanac radi sasvim dobro, iako teorija kaže da bi sad i kaseta trebalo da je pojedena, zar ne?

To je moguce, 01 ne radi bas po principu ON-OFF, to jest ne moze do ove sekunde nije preskakao, a od ove sekunde preskace. Ima tu neke tolerancije. Drugo kako se meri, da li alat sam lako upada u lanac pa cak i ima malo hoda levo-desno ili ga ti gurnes prstima. Ja sam imao slucaj da nece da udje a vidim da je tu blizu, zapnem sa dva palca kolko mogu i alat udje. Naravno  nisam ja tu razvukao lanac, nego sam u rolnicama lanca sabio speknuto ulje i prasinu.

Drugo ima veze i ko proba, ja kada probam retko kada mi preskoci lanac, nekako nezno krecem i drzim visoke kadence, dok jedan moj drug u startu zapne kao sivonja, imam utisak da bi i nove komponente pod njim preskocile. I tako dalje, da ne duzimo.


  • 0

#502 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 February 2021 - 01:39 PM

Čemu služi Uniorov merač istrošenosti lanca sa podeocima
- na jednoj strani 0.2 i 0.5
- na drugoj strani 0,75 i 1,0
sa obzirom da pominjete samo merače sa podeocima 0,7 i 1,0?
  • 0

#503 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 February 2021 - 02:23 PM

Čemu služi Uniorov merač istrošenosti lanca sa podeocima
- na jednoj strani 0.2 i 0.5
- na drugoj strani 0,75 i 1,0
sa obzirom da pominjete samo merače sa podeocima 0,7 i 1,0?

Pa to je ono sto sam prisao gore da se to uvek trosi, ne postoji nepotrosena kaseta ili lanac koji je u upotrebi, samo je pitanje koliko je potrosen.

E sad ovaj njihov alat od prilike znaci ovo. Ako 0,7 znaci promenu lanca, ove druge 2 brojke ti pokazuku kolko imas do te promene. Potrosio si jednu trecinu do zamene lanca. to je 0.2, potrosio si drugu trecinu zivotnog veka lanca to je 0,5, i kada dodje 0,7 treca trecina, tada menjas.


  • 0

#504 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 February 2021 - 02:28 PM

Unior je uvek bio ozbiljan brend :)
https://uniorteos.co...k-lanca-1644-2/

Hvala ti.
Znači li 1.0 što neko pomenu - zamenu i kasete?
  • 0

#505 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 February 2021 - 02:32 PM

Unior je uvek bio ozbiljan brend :)
Hvala ti.
Znači li 1.0 što neko pomenu zamenu i kasete?

To sam ja napisao i tako je pisalo na mom alatu. Najcesce je tako, ali ne uvek.  0.1 ce da pokaze i kada si preterao da nisi zamenio i 10000 km, a pokazace i ako potrefis bas u tom trenutku kada ulazi. Ne znam dal ovo mogu da objasnim recima, malo je komplikovano.


  • 0

#506 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 11 February 2021 - 03:02 PM

Da, razumem, hvala ti.
  • 0

#507 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 05 May 2021 - 08:31 PM

Danas sam zamenio lanac na biciklu i brojke kažu ovo:
- Prvi lanac na ovom bajsu terao je 10.474 km
- Ovaj drugi terao je 10.052 km
Znači da sam se držao onog "pravila" da se lanac menja na 3-4-5 hiljada km
i onog drugog pravila koje kaže 3 lanca, pa nova kaseta,
do sad bih morao da sam promenio već 4-5-6 lanaca i 1, možda i 2 kasete.
Ali, eto nisam... :)
*
- Nakon SVAKE vožnje brišem lanac onim vlažnim bejbi maramicama, 5-6 komada potrošim (jedna je dovoljna taman da se lanac jedamput provrti).
- Pre svake vožnje nabacim ulje na lanac, pa ostavim tako desetak minuta (dok pripremam ostale stvari) i pre nego što krenem skinem višak sa lanca (ulje dodatno pročisti lanac - iznutra).
- Nakon 4-5 vožnji, detaljnije očistim lanac (benzin, sprej za odmašćivanje).
*
Naravno, brzine menjam nežno, a pazim i da ne vozim sa iskošenim lancem. I vrlo retko na uzbrdicama vozim stojeći (i to obično bude veoma kratko). A ima verovatno značaja i to što ne vozim po prašnjavim putevima, a kiša me retko kad uhvati na vožnji (pratim vremensku prognozu).
  • 1

#508 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 06 May 2021 - 07:02 AM

Pevas li mu i uspavanku? O:)


  • 1

#509 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 May 2021 - 10:01 AM

Ja mom pevam.. udri grome :D

Screenshot_2021-05-06-11-59-55-069_com.google.android.apps.photos~2.jpg
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#510 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 06 May 2021 - 10:36 AM

Mora da te jurio čopor pasa mada ni vukovi nisu isključeni
  • 0

#511 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 06 May 2021 - 12:41 PM

Lanci toliko "mnogo" prelaze ako se paze i ako se ne zapinje previše. Čim ideš jaka brda i zapneš ljudski, lanac ne može da traje 10 ili više hiljada. Pa možeš da ga maziš i paziš koliko god hoćeš. 


  • 0
.

#512 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 06 May 2021 - 12:51 PM

Lanci toliko "mnogo" prelaze ako se paze i ako se ne zapinje previše. Čim ideš jaka brda i zapneš ljudski, lanac ne može da traje 10 ili više hiljada. Pa možeš da ga maziš i paziš koliko god hoćeš. 

 

 Tako je. Moras da vozis ko baba da bi tolko presao. i da zivis u nekoj ravnici i po mogucstvu da nemas vise od 60 kg itd. 

Koja opterecenost lancima ne mogu da verujem. Ajd ako je za 9 ili vise brzina, ali za 6,7,8, su lanci dzabe.


  • 0

#513 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 06 May 2021 - 12:58 PM

Ma kad ljudski zapneš ne može da traje ni 5000. Dok sam bio mlad i jak išla i 2 lanca godišnje, sad jedan traje i traje  n2:hahaha .


  • 1
.

#514 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 May 2021 - 02:14 PM

A i ta kaseta posle te dužine skoro sigurno nije ispravna, tj preskače kada se stavi novi lanac.


  • 0

#515 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 06 May 2021 - 02:58 PM

@ zare
Tako je, ne zapinjem previše, možda to nije "ljudski", ali šta da radim, niko ni je savršen... :(
Ne interesuje me da zapinjem, interesuju me velike distance... (da se ne ponavljam, više puta sam to spominjao na drugim temama).
A interesuje me i da čuvam kolena, koja imam samo 1 par.

*

@ milovuk 1967
Kako si zaključio da je neko "opterećen lancima"?
Već sam ranije imao takav jedan komentar, pa moram da ponovim i tebi sad: Sve to (čišćenje, kako vozim...) NE RADIM da bih čuvao lanac, već lanac bude sačuvan zato što to radim (čišćenje, način vožnje...)
Nadam se da ti je sada malo jasnije. Znači nije RAZLOG, već POSLEDICA.
Btw, nije 6-7-8 brzina, opet pričaš napamet, umesto da pitaš. Kod mene je 11 brzina, lanac 32€ (ali nije to ni bitno, samo ti odgovaram).
Inače, nije ravnica oko Soluna, baš je valovito, a ja imam 71 kg.

*

@Gadjan
Danas vozio, sve ok. Možda posle ovog (trećeg) lanca zamenim kasetu, a možda i nakon četvrtog, videću...
A sigurno da kaseta nije kao nova nakon više od 20.000 km, kao što ne bi bila kao nova ni da sam promenio 4-5 lanaca, na svakih 4-5 hiljada km.
  • 0

#516 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 06 May 2021 - 03:47 PM

@ zare
Tako je, ne zapinjem previše, možda to nije "ljudski", ali šta da radim, niko ni je savršen... :(
Ne interesuje me da zapinjem, interesuju me velike distance... (da se ne ponavljam, više puta sam to spominjao na drugim temama).
A interesuje me i da čuvam kolena, koja imam samo 1 par.
 

 

Svako je lud na svoj način, nemam ništa protiv ;).


  • 0
.

#517 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 06 May 2021 - 03:59 PM

@ zare
Tako je, ne zapinjem previše, možda to nije "ljudski", ali šta da radim, niko ni je savršen... :(
Ne interesuje me da zapinjem, interesuju me velike distance... (da se ne ponavljam, više puta sam to spominjao na drugim temama).
A interesuje me i da čuvam kolena, koja imam samo 1 par.

*

@ milovuk 1967
Kako si zaključio da je neko "opterećen lancima"?
Već sam ranije imao takav jedan komentar, pa moram da ponovim i tebi sad: Sve to (čišćenje, kako vozim...) NE RADIM da bih čuvao lanac, već lanac bude sačuvan zato što to radim (čišćenje, način vožnje...)
Nadam se da ti je sada malo jasnije. Znači nije RAZLOG, već POSLEDICA.
Btw, nije 6-7-8 brzina, opet pričaš napamet, umesto da pitaš. Kod mene je 11 brzina, lanac 32€ (ali nije to ni bitno, samo ti odgovaram).
Inače, nije ravnica oko Soluna, baš je valovito, a ja imam 71 kg.

*

@Gadjan
Danas vozio, sve ok. Možda posle ovog (trećeg) lanca zamenim kasetu, a možda i nakon četvrtog, videću...
A sigurno da kaseta nije kao nova nakon više od 20.000 km, kao što ne bi bila kao nova ni da sam promenio 4-5 lanaca, na svakih 4-5 hiljada km.

 

 U pravu si. Oni "optereceni"  posle svega toga sto ti uradis, stavljaju i parfem na lanac. Ti nisi ni blizu tim cudacima.


  • 0

#518 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 July 2021 - 03:33 PM

Jel po vama ovaj lanac odslužio svoje ili da ga guram još dok merač skroz ne legne između rolnica?

Attached Thumbnails

  • IMG_20210712_1656254.jpg

  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#519 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 28 July 2021 - 03:50 PM

Jel po vama ovaj lanac odslužio svoje ili da ga guram još dok merač skroz ne legne između rolnica?

Ja bi to još terao

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#520 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 July 2021 - 06:09 PM

I ja kontam tako nekako... Još jedno 500 km minimum, možda i malo više...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika