Jump to content


Fotografije

Lanac i istrosenost


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
662 odgovora na ovu temu

#441 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 28 October 2020 - 06:55 PM

Ako cemo sada traziti bas preciznost,nije ni kacenje lanca na ekser 100% tacno. Zato sto se lanac nejednako rasteze. To je opste poznata stvar . Drugo ako nisu pinovi po sredini obelezeni(kirnerisani), bas i nije lako videti taj jedan inc bar meni. I kada zameniti lanac,kada prodje taj jedan inc koliko cekati i tu moze da se ustedi 500km.. Ok. slazem se da je ovaj shimanov alat precizniji,ali i sa obicnim meracem ukoliko se gurne zadnja rolnica u levo dobija se zadovoljavajuci rezultat,jer sam proveravao i lenjirom. Sreca da nisam pobacao lance,sada ih imam jos dosta za koriscenje dok se stvarno ne istegnu  na tih famoznih 0.5%

 

Evo napr. ja sam nekoliko lanaca poklonio poznanicima,za njih su oni odlicni i ne veruju da su izduzeni,vecini ljudi je to malo patoloski ,oni ne mogu da shvate o cemu se radi. Pa i biciklisti,koliko sam citao nekima i pukne lanac,pa koliko onda oni cekaju da se istegne lanac kada im pukne?


  • 0

#442 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 October 2020 - 07:42 PM

Lanac se ne isteže. Materijal se ne deformiše plastično pod dejstvom sile.
Lanac se izdužuje, ali usled habanja pinova, ne usled nekog istezanja.

Opširnije:

https://bicikl.bikeg...-lanca-bicikla/
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#443 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 October 2020 - 08:50 PM

Mene mrzi više ove prežvakane priče.. isto ko i podmazivanje lanca, svako će raditi kako hoće i misli da je najbolje. Čudno mi je da se ljudi ne mogu složiti oko stvari kao što su: zašto uopšte menjamo lance, na koji način potrošen izdužen lanac haba pogon i kasetu, treba razumeti da je najbitnija ili jedina bitna stvar kako god, korak lanca. Dalje, korak lanca se logično najpreciznije meri na zategnutom lancu od centra pina do centra pina. Dalje, šta je lakše precizno izmeriti, gde je greška procentualno najmanja, merenjem jednog članka od 25.4 mm ili merenjem 10 članaka, ili merenjem 12 članaka - 12 inča ili možda merenjem celog lanca? xD itd

Tako da što se mene tiče i dalje je kačenje lanca zakon, najpreciznije, brzo lako praktično. E sad, ko je odredio da je famoznih 0.5% granica to je već druga priča da li je tako najbolje... A one kvazi alatke svaka drugačije pokazuje i ima svoju politiku. xD

Što se mene tiče, čista logika, najbolje je ono što daje nabolje rezultate. A cilj je, jel tako, preći što više kilometara pre nego što se mora menjati kaseta, tj kada nov lanac na staroj kaseti preskače (nekome to bude posle 2 nekome posle 3 potrošena lanca) a da pri tome lanac nikad ne prelazi famoznih 0.5% da ne bi habao pogon koji je najskuplji.

 

Elem htedoh reći da je sve to elabrorirano sto puta, meni lično je praksa najbitnija, imam sistem kako merim kada menjam i držim se toga. Nego me zanima nešto drugo, jedan plot twist ako je neko za polemiku. Pošto sve ovo o merenju lanaca lenjirom i kačenjem na eksero pada u vodu.

Svi podrazumevamo da je korak novog lanca 1 inč iliti 25.4 mm od centra pina do centra pina, jel tako? Ali zašto nije? Nego je manje.


  • 0

#444 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 October 2020 - 05:06 AM

Habanje pogona je veoma malo, čak i kod aluminijumskih lančanika.

Izdužen lanac najviše haba samu kasetu.

Možda, tek posle nekih 1% izduženosti može donekle ubrzati habanje pogona, ali nisam primetio do sada da je to nešto drastično.

 

"Pravi" korak lanca je isto objašnjen na mom sajtu - u člancima koje sam linkovao u prethodnom delu diskusije. :)

 

Moja glavna zamerka za merenje "ekserom" je što se moram više svinjiti (skidati lanac, a onda je šteta i ne oprati ga...). :)

Ko to svakako skida, a ima gde da okači i uporedi, to je OK metod - mada meri prosek izduženosti na celu dužinu, a lanac se često više izduži na određenim sekcijama. Tako da ima mana, i prednosti.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#445 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 29 October 2020 - 11:09 AM

Meni ova prica kako rolnice nemaju uticaja na povecanje koraka lanca zaista ne pije vodu...

 

same rolnice su glavna kontaktna povrsina na lancanicima, i slazem se da habanje pinova zapravo povecavaju korak lanca ali u zbiru se to sve zajedno trosi, povecava se korak lanca i onda jede zube na lancaniku
nije mnogo bitno ali u zbiru sve je bitno.

 

I svakako nije ni bitno da se to toliko precizno izmeri, a oni alati sluze za brzu kontrolu pohabanosti lanca i nisu merni instrument niti je kao takav potreban za lanac.

 

ja sam na kraju presao na merenje sublerom i sasvim se lepo vidi kako se trosi lanac, na oko 2k prekontrolisem i to je to


  • 0

#446 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 October 2020 - 11:17 AM

Meni ova prica kako rolnice nemaju uticaja na povecanje koraka lanca zaista ne pije vodu...

 

same rolnice su glavna kontaktna povrsina na lancanicima, i slazem se da habanje pinova zapravo povecavaju korak lanca ali u zbiru se to sve zajedno trosi, povecava se korak lanca i onda jede zube na lancaniku
nije mnogo bitno ali u zbiru sve je bitno.

 

I svakako nije ni bitno da se to toliko precizno izmeri, a oni alati sluze za brzu kontrolu pohabanosti lanca i nisu merni instrument niti je kao takav potreban za lanac.

 

ja sam na kraju presao na merenje sublerom i sasvim se lepo vidi kako se trosi lanac, na oko 2k prekontrolisem i to je to

 

Ne drži vodu?

Testirao sam - objasnio i teorijski, a i praktično demonstrirao.

 

Dodao bih još: rolnica, bilo da je većeg, bilo da je manjeg spoljnog prečnika, pravi kontakt na relativno maloj površini lančanika. Razlike u površini naleganja između rolnice koja je za deseti deo milimetra većeg, ili manjeg prečnika, su zanemarivo male. Dovoljne da većinu tih alata navede na pokazivanje da je lanac za zamenu, ali bez uticaja na naleganje lanca, njegov prenos snage, kao i habanje lančanika.

 

Ti alati su zgodni jer brzo vidiš kad je lanac još dobar. Jedino se ne treba osloniti na to kad pokažu da je za zamenu - bolje je proveriti lenjirom.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#447 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 October 2020 - 01:26 PM

Da ali koja svrha merenja lenjirom kada konkretno 10 linkova novog lanca nije dugačko 12 inča tj 254 mm nego malo manje. Sva matematika onda pada u vodu.

 

Pravi" korak lanca je isto objašnjen na mom sajtu - u člancima koje sam linkovao u prethodnom delu diskusije. :)

 

Otvorio sam sva tri linka i nisam video nigde da si pomenuo da link zapravo nije tačno 25.4 mm.


  • 0

#448 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 October 2020 - 02:29 PM

Da ali koja svrha merenja lenjirom kada konkretno 10 linkova novog lanca nije dugačko 12 inča tj 254 mm nego malo manje. Sva matematika onda pada u vodu.

 

 

Otvorio sam sva tri linka i nisam video nigde da si pomenuo da link zapravo nije tačno 25.4 mm.

 

Stvarno ne znam da je korak lanca manji od 1/2 inča od sredine do sredine susednih pinova, tj. 1 inč za par karika.

Koliko znam, nominalni korak lanca je tačno 1/2 inča.

A merenje lenjirom govori kada je korak lanca izdužen za više od 0,5% nominalnog koraka.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#449 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 29 October 2020 - 02:35 PM

 

 

Ti alati su zgodni jer brzo vidiš kad je lanac još dobar. Jedino se ne treba osloniti na to kad pokažu da je za zamenu - bolje je proveriti lenjirom.

Ovim si resio sve dileme oko redovne zamene lanca,mislim ko vodi racuna o tome,i menja lanac na vreme.


  • 0

#450 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 29 October 2020 - 03:33 PM

@Gadjan  Da li koristis kalibrisanu vagu, ovaj mislim lenjir (link:)


  • 0

#451 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 October 2020 - 01:25 AM

Naravno, vaga mi je precizna u gram, a metri mere u milimetar, imam ih više, nisu sigurno svi falični i to jednako falični.

A da li si ti ili neko, nekada izmerio dužinu celog novog lanca?

Znam i ja šta piše na internetu i šta šimano i družina kažu koliko treba da bude dugačak, ali kod mene to u praksi nije slučaj. I razlika nije beznačajna, ceo milimetar.


  • 0

#452 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 31 October 2020 - 02:18 AM

Imas vise lenjira od 1500mm ili duzih? Jesi li probao prilikom merenja da rastegnes lanac da izadje mast iz rolnica da bude metal na metalu?


  • 1

#453 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 October 2020 - 01:42 PM

Više metara, ne lenjira. Ma kakva mast, lanci čisti i prani razređivačem. Ne posedujem niti jedan baš ganc nov lanac jer imam princip da ne plaćam plavu kartonsku kutiju 3-5 hiljada din (zavisi da li je 10 ili 11f). Lance plaćam 500-1000 din koji su malo ili skoro nikako voženi, dakle u rasponu od 10-20% potrošeni do kao novi. Imam ih desetinu raznih, što za 11 10 9 8 brzina, svi u odličnom stanju s obzirom koliko su plaćeni.

Zato nikada nisam imao skroz nov lanac okačen na merku na zidu tj podrazumevao sam da je lanac od 106 zglobova, bez spojnice kad se okači od rupe do rupe = 53 inča minus pola inča za spojnicu dakle 52.5 x 25.4 = 1333.5 mm.

Dalje, 0.5% od toga je 6.7 mm znači životni vek lanca je kad se produži od početne crte do sledeće, tih 6.7 mm.

Međutim imam i dva lanca, sram 1031 i dura ace 7901 koji su čak i kraći od tih 1333.5 mm i to za čitav milimetar, ne vidi se to lepo na slici ali uživo itekako. Pretpostavljam da skoro uopšte nisu voženi i samim tim nimalo potrošeni, dakle identične dužine kao novi.

Ispada da treba da pomerim markere na zidu za ceo milimetar, što je čak 15% životnog veka lanca, tj 15% ranije da ih menjam.

Razdaljina od kraja do kraja lanca je vrlo pažljivo i precizno izmerena, do u pola milimetra, sa više metara i u više navratra proveravana, tako da ne, zid se skuplja i ne širi.

Jedino da svi metri nisu tačni, i to baš jednako netačni da svi 1332.5 mm pokazuju kao 1333.5.

Attached Thumbnails

  • 20201029_190141.jpg

  • 0

#454 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 31 October 2020 - 02:18 PM

Zato sam napisao u sali da ti lenjir nije kalibrisan. Dakle zidarskim metrima si nacrtao oznaku na zidu. Sve se skuplja i siri a razliciti materijali razlicito sa promenom temperature.


  • 0

#455 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 November 2020 - 10:17 PM

Ma kakvo širenje i skupljanje zida.. a i metra. Mogli bi onda reći i da se lanac skuplja i širi pa je opet situacija na istom.

Ne verujem da je do toga. A i mereno je to više puta i zimi i leti.. metri uvek isto pokazuju, 1333.5 mm.

Ako bi ti recimo izmerio isto, da li bi pre verovao lancu ili metru? Nije mi logično da lanac bude merodavniji nego sprave za merenje.

Mogu još da probam ekstreme da zagrejem i ohladim metar iz zajebancije da vidim da li će biti razlike u dužini za čitav milimetar.


  • 0

#456 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 05 November 2020 - 11:23 PM

Na slici odozgo nadole jeftini metar, jeftini lenjir, skuplji metar.

tri_metra_1_cr.jpg

 

Lenjir i jeftiniji metar.

tri_metra_3_cr.jpg

 

Lenjir i skuplji metar.

tri_metra_2_cr.jpg

 

Nadam se da znas cemu sluzi ovo na pocetku metra i kako se upotrebljava.

tri_metra_4_cr.jpg


  • 3

#457 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 06 November 2020 - 05:22 AM

 

 

Nadam se da znas cemu sluzi ovo na pocetku metra i kako se upotrebljava.

attachicon.giftri_metra_4_cr.jpg

Pa treba znati ,jer u suprotnom prilikom merenja one stvari ,moze udariti merioca i po kuglama kada meri . Aaaa? jesam li u u pravu. Pa to se izduzuje i smanjuje od temparature i pritiska,treba meriti odozgo ili odozdo?sve su to filozoska pitanja koja zivot znace.Jbg nekima je dovoljan samo mikrometar kada mere,neki koriste digitalni subler,neki siber ili lenjir da pretvore odmah  mm u ince,nekima nije dovoljan ni zidarski metar,valjda zato sto piju musku vodu(Kladanj).,neki precizni pa koriste skuplji metar, krojacima je najlakse oni uvek imaju metar obesen preko vrata.Neki valjda skidaju lanac  sa bregaste ,i mere,za ne daj boze itd.Mislim pricam o lancu ne o kajli,niste valjda pomislili nesto drugo,eee! onda imate necasne misli ,niste za vamaspir,pardon- manastir.


  • 1

#458 dragospas

dragospas
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Postavljeno 06 November 2020 - 06:19 AM

Iako ovaj post koji postavljam nije vezan za istrosenost lanca vec za broj clanaka(linkova),moze biti zanimljiv!Verovatno svi znaju koliko im lanac ima linkova ali je interesantno dali se sledeca matematika uklapa sa stvarnim stanjem.

Attached Thumbnails

  • duzina lanca.PNG

  • 1

#459 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 November 2020 - 06:25 AM

Iako ovaj post koji postavljam nije vezan za istrosenost lanca vec za broj clanaka(linkova),moze biti zanimljiv!Verovatno svi znaju koliko im lanac ima linkova ali je interesantno dali se sledeca matematika uklapa sa stvarnim stanjem.

 

Dobra fora. Mada - uvek sam koristio merenje za određivanje optimalne dužine lanca, pre nego računanje.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#460 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 06 November 2020 - 06:43 AM

Čudan mi je taj faktor 0,157. Da nije trebalo da bude 0,127?
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika