Jump to content


Fotografije

Lanac i istrosenost


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
662 odgovora na ovu temu

#381 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 06 February 2020 - 03:31 PM

KMC X serija lanaca je 2 do 3 puta dugotrajnija od Z serije, da se primetiti. Sto se tice izbijanja razne prljavstine iz lanca, ja u svrhe odmascivanja koristim Famin i posto posle njega lanac mora da se ispere vodom, to ucinim vodom iz creva pod jacim pritiskom koja je dovoljna da iz lanca istera 99% necistoca.


  • 0

#382 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 06 February 2020 - 05:50 PM

Meni su Z lanci nekako mekši od Šimanovih i sa njima nemam problema oko kaseta. Jednostavno njih kaseta ratsuri a ne obrnuto. Još bolje ako je tako za X seriju. Ovaj X8 je ovako prelep, vidi se da je kvalitetan, lagan i td.

 

Perem tako što ih skinem ubacim u flašu odradim mešanje s dizelom, izvučem, pređem preko s AxelGrasom (ako ga imam), posle vodom. Osuši se prirodno do suta, podmaže se i leti...ma nema tu neke filozofije posebno. 

 

I da se direktno iz dizela izvadi i podmaže posle ne će biti loše.


  • 0

#383 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 06 February 2020 - 09:26 PM

Hm... Zanimljivo poredjenje tih Z i X serija lanaca. Meni ce mozda uskoro trebati novi lanac ako odlucim da predjem na vecu kasetu. Koja bi bila vasa preporuka za kvalitetniji lanac za osmofaz za drumasa? Definitivno KMC Z serija?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#384 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 06 February 2020 - 10:10 PM

Mozes i Wippermann da uzmes u razmatranje ako zelis kvalitetne lance. Lance gledas po ceni pa ako su im slicne cene slican im je i kvalitet. Mozes da probas da eksperimentises naprimer ja imam SRAM 991 cross step 9 spd lanac na 7 spd kaseti i radi bez problema. Sto znaci da ako bi mogao da stavis lanac Deore XT za 9 brzina svakako bi dobio kvalitetniji lanac od bilo kog 8 brzinskog, osim Wippermann-a.


  • 0

#385 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 07 February 2020 - 02:53 AM

Koja bi bila vasa preporuka za kvalitetniji lanac za osmofaz za drumasa? Definitivno KMC Z serija?

KMC X all the way...  KMC Z nije los, ali znatno krace traje.


  • 0

#386 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 07 February 2020 - 10:23 AM

Za 8 faz, jeftino a dobro je Sram PC 830. To je za mene standard, nulta linija.

Za 1000 kinti uvek ide sa brzom spojnicom, lagan, tanak, vrh.

 

Ispod te nulte linije idu Z lanci.

Z lanci su nužda, ako baš ne možeš da daš crvenu za lanac kupi Z51. Oni su meki i neće da "slome" kasetu, ali su nekako "grubi" i čuju se dok voziš...nije "prefinjen" lanac, nego ono, drži vozi i ćuti :) odradiće posao.

Z 51 je širine 7.3 a Z72 7.1 i tu je velika razlika.

Sada postoje i neki Z8.1, kvalitetniji su, hm, ne znam nisam koristio.

Trebalo bi da je PC 830 isto 7.1

Još bolji od njega je PC 850.

Ja sam tipovao poslednji put 850, ali ga tada nije bilo, pa sam kupio X8 za 1300 din, inače bih uzeo 850. Ovog puta sam želeo da častim sebe i bajk malo boljim lancem. Sledeći je PC 830 100%.

https://www.probike....nac-sram-pc850/

 

https://www.bike-dis...ed-chain-755156

https://www.bike-dis...ed-chain-755156

 

Koja je razlika fizički između ta dva lanca nzm, ali je 850 za nijansu skuplji. Vrv i kvalitetniji.

 

https://www.probike....nac-sram-pc830/

https://www.totalbik...zina?sku=195073

Kod nas nema 850 bar za sada, bilo ga je.

U suštini na 8 fazu se jeftino vozi. 

Možda je nabolje to da lanac bude širine 7.1 pa svaki sa tom šitinom će biti ok.

Na primer ovaj već nije preporučljiv Z8.3, jer je širina 7.3:
https://www.bike-dis...ed-chain-798806

Z8.1 je onda 7.1, to mu dođe Z51 verovatno su promenili oznake a Z8.1 ispada Z50 po starom.


  • 0

#387 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 07 February 2020 - 10:57 AM

A kojeg je kvaliteta ovaj  lanac.

Nije bas jeftin, da li bi trajao?

 

U pitanju je  Shimanov lanac u Zlatnom Tocku Vrsac-Lanac MTB Shimano CN-HG-71. Da li mu cena 1970din. opravdava kvalitet?


  • 0

#388 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 07 February 2020 - 06:20 PM

Koliko sam uspeo na brzinu da pogledam, ima jos jedan lanac, SRAM PC870. Znaci li to posto su mu zadnja dva broja veca, da je to jos kvalitetniji lanac od 850?

Sad opet trilema: Sram PC870, 850 ili KMC X8? Posto je ocigledno po ceni sve to tu negde slicno, koja bi uopste bila bitnija razlika izmedju Sram i KNC lanaca?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#389 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 February 2020 - 06:26 PM

Koliko sam uspeo na brzinu da pogledam, ima jos jedan lanac, SRAM PC870. Znaci li to posto su mu zadnja dva broja veca, da je to jos kvalitetniji lanac od 850?

Sad opet trilema: Sram PC870, 850 ili KMC X8? Posto je ocigledno po ceni sve to tu negde slicno, koja bi uopste bila bitnija razlika izmedju Sram i KNC lanaca?

 

Od 850 su pinovi hromirani i trebalo bi da onda lanac duže traje pre nego se izduži.

 

Sve preko toga: nešto manja težina i lepši izgled (zaštita spoljnih karika od rđe, opet da lepše izgleda...).

 

S tim što ni 830 uopšte nije loš.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#390 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 07 February 2020 - 06:57 PM

Meni su SRAM 8 ili 9 uvek krace trajali od Shimana, KMC Z serija takodje ne traje dugo. Trajanje lanca uglavnom zavisi od preciznosti izrade prednjeg lancanika i zadnjeg lancanika. Pre bih koristio lanac Shimano ili KMC u odnosu na SRAM. Pogledaj (link) kako pin za SRAM lanac dobije dva zljeba tokom voznji za razliku od Shimana i KMC, mislim da je to razlog kratkotrajnosti SRAM lanaca.


  • 0

#391 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 February 2020 - 07:40 PM

Meni su SRAM 8 ili 9 uvek krace trajali od Shimana, KMC Z serija takodje ne traje dugo. Trajanje lanca uglavnom zavisi od preciznosti izrade prednjeg lancanika i zadnjeg lancanika. Pre bih koristio lanac Shimano ili KMC u odnosu na SRAM. Pogledaj (link) kako pin za SRAM lanac dobije dva zljeba tokom voznji za razliku od Shimana i KMC, mislim da je to razlog kratkotrajnosti SRAM lanaca.

 

Žljebovi koje unutrašnje pločice prave u kontaktu sa pinovima su ono što izaziva izduženje lanca. Svaki lanac za koji znam se tako potroši. Opširnije:

 

https://bicikl.bikeg...-lanca-bicikla/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#392 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 07 February 2020 - 07:49 PM

Dušane, ovaj PC830 sa fotke verovatno nije u istim uslovima eksploatisan ili nije adekvatno održavan. Pre je ovo drugo a možda i zajedno. Vidi se i na karikama da je "dobro" održavan.

Meni svaki lanac radi odlično do 3K i onda se menja, čak ih i ne merim, samo ga bacim i tako u krug. Ali rade i na 3K bez ikakvih problema. Ima jedno deset godina i više, da mi je na kaseti koju sam promenio nov lanac pravio problem, i to prvih 100km dok nije lego. Posle sam kasetu promenio više zbog broja zubaca tj kombinacije koju sam želeo da vozim pa sam je promenio, a ne što je oštećena. Na ovoj kaseti sam dva puta menjao lanac, na oba puta nije preskakao uopšte nov lanac.

 

Inače, lanac mi je uvek na minimalcu što se tiče podmazivanja. Često se samo osveži s wd-40, da bi se kroz tri dana podmazao uljem za auto i to baš onak tanano-malo i tako u krug. Njemu i ne treba mnogo, čim se ne čuje, to je to.

 

Koji god lanac da uzme Smasher za tu ceno oko 10e neće da pogreši. Uzmi koji bude u radnji s brzom spojnicom i to je to.


  • 0

#393 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 07 February 2020 - 09:08 PM

Koristim i ja 830, onaj 991 lanac sam stavio jer mi ostao u rezervi a ne koristim vise 9spd menjace, za mene se ne moze reci da sam probirljiv ako nadjem lanac na snizenju kupim ga bilo shimano bilo sram. Takodje po mom iskustvu KMC Z serija najkrace traje pa sledi SRAM 8xx pa Shimano HG40, tu negde je i KMC X serija i tako dalje, uglavnom poklopi mi se duzina trajanja sa cenom lanca. A svaki ce izdrzati oko 3000km tako da ako ih menjas na 3000km onda nije problem da uzimas bilo koji. A po ceni otprilike mu isto izadje 3 x SRAM 830 ili jedan Shimano XT... Problem je sto je Smasher trazio kvalitetniji lanac, pretpostavljam da pod kvalitetom trazi da lanac duze traje a to se placa skuplje.


  • 0

#394 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 February 2020 - 10:07 PM

Imam ja jedan PC 870 uzeo ga daavno, ali ne znam koliko traje, neću ga potrošiti nikad jer pređem mtb-om ~500 km godišnje.


  • 0

#395 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 08 February 2020 - 08:03 AM

jednom sam  kupio kmc z-30 za 400 din. trajao celih  600km.  O:)


  • 0

#396 Zoranue031

Zoranue031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 192 posts

Postavljeno 08 February 2020 - 04:07 PM

Nije mi jasno da za KMC lance kažete da su loši i da kratko traju, a ja menjao na 13600, 15500, 18000 i 33000 km. Koliko li su trebali još da pređu iliti koliko prelaze ti bolji i izdržljiviji. 


  • 0

#397 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 08 February 2020 - 04:56 PM

Ne moze se generalizovati pa reci da su KMC ovakvi ili onakvi. KMC ima Z i X serije lanaca, X traje bar duplo duze od Z. Ko god je vozio Z seriju i zadovoljan je, neka stavi X i bice duplo zadovoljniji. Na kraju krajeva, na potrosenost lanca ne utice samo puka kilometraza, vec i stil voznje. Ko pretezno vrti pedale (visa kadenca, laksi prenos) njemu ce lanac duze trajati, a ko voli da ''melje'' u tezim prenosima i cesto da ustaje sa sedista, logicno je da ce se lanac vise iznapinjati i pre potrositi...


  • 0

#398 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2020 - 10:04 PM

Nije mi jasno da za KMC lance kažete da su loši i da kratko traju, a ja menjao na 13600, 15500, 18000 i 33000 km. Koliko li su trebali još da pređu iliti koliko prelaze ti bolji i izdržljiviji. 

 

Ti bolji i izdržljiviji prelaze ugrubo oko 10ak hiljada nakon čega postaju za kantu za smeće. Može manje a može i više.

Lošiji KMC X serije prelaze par do nekoliko hiljada pre nego što dostignu potrošenost i izduženje kada su za kantu.

A najlošiji Z serije mnogo manje i od toga, čak i po samo 1000 km.

 

Može se bicikl voziti i sa izlizanom kasetom i lancem koji preskače, i zavaren i zalepljen i zavezan kanapom šta god, ali to je za neku drugu priču.

Nekad je ovaj forum bio mnogo mnogo ozbiljniji, valjalo bi zadržati neki minimum kvaliteta i ozbiljnosti i mlađim naraštajima koji dolaze na forum ne treba savetovati to, već neka nauče kako se pravilno bicikli koriste i održavaju, da se ne bi skršili negde.

Uostalom kada samo jedan lančanik košta 135-225 eura, bolje je iz teorije naučiti da treba pravovremeno menjati lanac nego iz prakse na svojoj grešci.

 

https://planetbike.r...-fc-6800-2.html

https://planetbike.r...-fc-9000-2.html


  • 5

#399 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 February 2020 - 06:37 AM

Upravo to!

Toliko se provlaci raznih prica o tome kad menjati lanac, kako ga prati, podmazivati, odrzavati, itd. da se stice utisak da je ljudima ili previse skupo ili previse zao da daju novac za nov lanac, kasetu ili druge delove.

Nisam siguran koliko kosta nov lanac, desetofaz boljeg kvaliteta? Mozda dvadesetak eura. Kao sto Gadjan kaze, uz iole redovno odrzavanje preci ce desetak hiljada. Prosecan biciklista rekreativac prelazi godisnje koliko? 3 do 4 hiljade? Ja kad bih imao toliko vremena da za jednu godinu predjem 10k km na bajsu, i da na tom bajsu za toliko predjenih kilometara ponesem toliko lepih uspomena, ne bi mi nikad bilo zao da menjam takav lanac i 2 puta godisnje ako treba.

Naravno, verovatno je nekom previse 20e za lanac, ali ako je tako, onda treba takodje razmotriti opciju da ne mora da se vozi iskljucivo jedanaestofaz ili desetofaz, i da nema apsolutno nista lose u kaseti od 9 ili 8 brzina, kod kojih su i lanci i kasete dosta jeftiniji. Najbitnije od svega je da bicikl bude tehnicki ispravan, da se redovno odrzava i proverava i da se svi potrosni delovi pravovremeno zamene. Pre svega, zbog bezbednosti vozaca...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#400 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 February 2020 - 08:04 AM

Nekad je ovaj forum bio mnogo mnogo ozbiljniji, valjalo bi zadržati neki minimum kvaliteta i ozbiljnosti i mlađim naraštajima koji dolaze na forum ne treba savetovati to, već neka nauče kako se pravilno bicikli koriste i održavaju, da se ne bi skršili negde.
Uostalom kada samo jedan lančanik košta 135-225 eura, bolje je iz teorije naučiti da treba pravovremeno menjati lanac nego iz prakse na svojoj grešci.

https://planetbike.r...-fc-6800-2.html
https://planetbike.r...-fc-9000-2.html



Konačno prava rečenica.

Svako ko ima iole malo bolji bic može jednom godišnje dati 2-3 crvene za lanac. Primera radi, 6701 ili hg93(95) su lanci sa cenom od 30ak € koji ne koroziraju i traju prilično dugo. Kod mene to lagano ide preko 10 000 uz redovno pranje na 300-400km. Prosečnom vozaču koji godišnje vozi 4-5 K km ta zamena bude jednom u 2 sezone.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika