Jump to content


Fotografije

Lanac i istrosenost


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
662 odgovora na ovu temu

#21 genius

genius
  • Members
  • PipPipPip
  • 130 posts

Postavljeno 29 May 2009 - 05:24 PM

Ja lanac lično menjam na 2000-2500 pređenih km,nebitno da li je u pitanju Shimano ili Sram-ov lanac.Mada sam pre par sezona promenio lanac posle pređenih 1700 km.Po meni,a iz ličnog iskustva,ako menjate lanac na vreme,kaseta i prednji zupčanici će vam trajati mnogo duže.Prošle sezone,svojom greškom sam izvezao sa lanem oko 2700 km,i morao sam da menjam srednji lančanik napred i 3 komada nazad,tako da sada više sa lancem ne idem preko 2000 km,jer bolje menjati lanac koji košta oko 15evrića na svakih 2000 km,nego svake sezone menjati kasetu.
  • 0

#22 ttomo

ttomo
  • Members
  • PipPip
  • 53 posts

Postavljeno 29 May 2009 - 10:45 PM

Tako je, ja na primer imam 2 lanca HG93 i na svakih 500-600km ih izmenjujem. Pa duze traje...
  • 0

#23 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 29 May 2009 - 11:54 PM

Ja lanac lično menjam na 2000-2500 pređenih km,nebitno da li je u pitanju Shimano ili Sram-ov lanac.Mada sam pre par sezona promenio lanac posle pređenih 1700 km.Po meni,a iz ličnog iskustva,ako menjate lanac na vreme,kaseta i prednji zupčanici će vam trajati mnogo duže.Prošle sezone,svojom greškom sam izvezao sa lanem oko 2700 km,i morao sam da menjam srednji lančanik napred i 3 komada nazad,tako da sada više sa lancem ne idem preko 2000 km,jer bolje menjati lanac koji košta oko 15evrića na svakih 2000 km,nego svake sezone menjati kasetu.


Ja jedva predjem 1K km a lanac je otisao u tri lepe. Zatim produzavam da ga vozim jer nemam vremena da ga promenim. Iskreno kazem nemam vremena. Na moj bajk posecujem paznju jedva 2-3 puta mesecno. :P
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#24 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Postavljeno 30 May 2009 - 12:45 PM

Može ta spojnica da se iskoristi.


Ovo me najvishe interesuje, jel si probao ili...?
  • 0

#25 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 30 May 2009 - 05:30 PM

Može ta spojnica da se iskoristi.


Ovo me najvishe interesuje, jel si probao ili...?

Reci mi zašto ne bi mogla? Ako je nisi rasturio može bez problema.
  • 0

#26 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 May 2009 - 05:44 AM

Koje ste lance koristili,koji vam je stil voznje i na koliko koji lanac menjate(a da mu je vreme za menjanje)?
Plasticno:"Vozim teske prenose,goredoliranje pri cemu su oko 40% voznje brda,prosecan nagib moje voznje je 4% a maksimalan 15%,pri takvoj voznji XXX lanac sam zamenio posle 3000 km i dosta bolje se pokazao od YYY koji je izdrzao jedva 2000 km a u istom su cenovnom rangu".

Sta kazu iskusni(pretpostavljam da ste promenili dosta XXX i YYY lanaca :wink: )Marko,Branislav,Misa,Hari,Ciklo,...
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#27 gamzzy

gamzzy
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3667 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 31 May 2009 - 08:32 AM

Normalno je da će svaki lanac brže da se troši ako se cepaju veliki prenosi, nego kada se vozi "na kadencu".
Trajanje lanca je skoro direktno povezano sa njegovom cenom. Jedino što ja ne želim da dam pare za 991 jer je preskup a nije toliko bolji od 971. Imao sam dotični 991 i trajao mi je skoro isto koliko i 971. Vozio sam i XTR koji mi je pukao na brdu na treningu snage (kada se tada nisam polomio, nikad neću), a sa druge strane svi hvale isti. XTR (Dura-Ace) jeste dosta dugotrajniji od XT-a (Ultegra), ali sam se ja ipak okrenuo Sramu. Prošle sezone sam posle 4 meseca cepanja doveo do stanja menjanja KMC X10SL (gold). Tako da je to za mene neki "ultimate" lanac
  • 0

#28 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Postavljeno 01 June 2009 - 03:58 PM

Može ta spojnica da se iskoristi.


Ovo me najvishe interesuje, jel si probao ili...?

Reci mi zašto ne bi mogla? Ako je nisi rasturio može bez problema.


Cekaj mozda me nisi rayumeo spojnica se rastavlja, zato i sluzi da rastavish lanac rucno a ne da koristish kljuc. Kao kod vecine SRAM-ovih lanaca, pa ja sad hocu da iskoristim jednu takvu i da stavim na nov lanac! E sad da li mogu, mislim da cu moci probam pa ako tu ne preskace onda je ok!
  • 0

#29 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 June 2009 - 06:21 PM

Nece preskakati ako stavis staru spojnicu na nov lanac, ali ako stavis nov lanac na staru kasetu imas velike sanse za preskakanje.
  • 0

#30 negas

negas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 450 posts
  • LocationKako kad !

Postavljeno 02 June 2009 - 02:29 PM

Nece preskakati ako stavis staru spojnicu na nov lanac, ali ako stavis nov lanac na staru kasetu imas velike sanse za preskakanje.

Ma da to svi znamo, i da opet zavisi koliko je kaseta istroshena, dal malo, ili...pa moze i da ulegne posle 200-300km...ili nece...
  • 0

#31 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 03 June 2009 - 07:03 PM

pa moze i da ulegne posle 200-300km...ili nece...


Nece [-X

Ako novi lanas preskace na staroj kaseti, kaseta se menja...
  • 0

#32 bmsradulovic

bmsradulovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Postavljeno 04 June 2009 - 12:58 PM

sve zavisi ipak kolikoje kasetaistrosena obicno se desava da zadnja cetiri zupcanika prave problem posto se najvise koriste kod nekih i habaju ako na vreme promenis lanac tj. ako ga redovno kontrolises i menjas na vreme ovo se ne bi trebalo desavati ili bi kratko trajalo!
  • 0
MTB!je*eno dobar sport!

#33 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 18 November 2013 - 02:16 PM

Ljudi muku mucim sa lancima brzo upadaju na 1% istegnutosti ne znam zasto tako brzo.Kada sam ceo prenos menjao-pogon FC M171,racna megarangova 14-34 i lanac kmc z51 je trajao 925km dobro to i ajd ali posle tog prvog ni jedan nije izdrzao preko 500km tj sledeceg sam stavio isto z51 na staru kasetu i pojeo se za 300km mislio sam daa je bio razlog to sto nisam sa njim zajedno i racnu zamenio pa sam posle tog kmca odlucio da predjem na Sram pc830 i novu megarangovu 14-34 i do sada sam sa njim presao 500km i vec se isteglio tj upada na 1% nije mi jasno kako tako brzo a voznja mi je po ravnom sa cestim pranjem i podmazivanjem.Prenosi su ravni tj napred prva sajbna:nazad prve 3,napred 2 sajbna nazad 4,5brzina i napred 3 sajbna 6 i 7 brzina ima li neko da zna zasto ovako brzo propadaju?
  • 1

#34 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 18 November 2013 - 03:10 PM

Pa istrosen ti je pogon. Samo njega nisi menjao kada si menja zajedno lanac i lancanike.
  • 0
.

#35 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 November 2013 - 03:26 PM

Meni to 300-500 km zvuči nemoguće bez obzira na stanje pogona, pa da je i onaj najkrš kineski kwo lanac od 250 din...
A tim alatkama za merenje ništa ne verujem. Ajde pošto već imaš spojnicu izmeri dužinu komplet lanca ako te ne mrzi, baš me zanima, pa da izračunamo i uporedimo s tim meračem.
Znači okačiš lanac na ekser i izmeriš tačno od centra gornje do centra donje rupe. I napiši koliko linkova ima, tj da li si kratio lanac i koliko. Sram znam da nov ima 114 linkova.
Upravo taj 830 vozim, evo baš pogledah i tačno je 3000km +-50 a nedavno kad sam merio bio je izdužen za samo 0.5% možda malčice preko, znači može još malo da se vozi. Menjam obično između 0.5 i 0.75.
  • 0

#36 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 18 November 2013 - 03:45 PM

Iako je bila spojnica u kompletu nisam je stavio sa njim zato sto je kocila i nije se zatvarala,fabricki ima 114 ali sam ga skracivao kad sam ga stavljao pa cu kad ga budem menjao za koji dan da ga izmerim celog i da uslikacu pogon ne izgleda istroseno ali vi bolje znate pa cemo videti
  • 0

#37 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 18 November 2013 - 04:39 PM

A jel treba da se to meri, ta istegnutost :?: :D
Danas imao domaći zadatak, da savladam jednu deonicu sa dobrim % uspona i padne mi na um da li će lanac izdržati. Bogu hvala sve ja prošlo bez problema.
A što ja ovde učestvujem u raspravi :?: Ne znam ni ja sam, verovatno mi čudna ta istegnutost na 500 km. Zato ja to i ne merim :wink:
Ma da ne ureknem, 12720 km sa trenutnim lancem. KMC Z-50.
  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#38 BlackBiker

BlackBiker
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 269 posts

Postavljeno 18 November 2013 - 04:44 PM

uu koja kilometraza =D>
  • 0

#39 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 18 November 2013 - 05:06 PM

@BlackBiker
Proveri pogon, ali, ja bih pre uradio ovo sto Gadjan kaze. Nemoj da meris lanac tim meracima jer ranije pokazuju istrosenost. Ja sam sa pc-830 trenutno na ~4500km i tek ce mu uskoro sledovati zamena, sada je na 0.5%. A preziveo je sve i svasta u tih 4500, kisu, sneg, so... Cistim/podmazujem ga na svakih 250km okvirno, nekad pre nekad kasnije. Dodudse gotovo uvek vozim veliku kadencu, mozda i zato toliko traje.

@Gadjan
Ocigledno nisi video dobro istrosen pogon, zacudio bi se onda kako lanac moze i 100km na njemu da prezivi :lol: Ja sam video jedan, kao testera, znaci svaki zubac ostar da se ubodes ako ga malo pipnes.
  • 0

#40 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 November 2013 - 05:07 PM

fabricki ima 114 ali sam ga skracivao kad sam ga stavljao pa cu kad ga budem menjao za koji dan da ga izmerim celog i da uslikacu pogon ne izgleda istroseno ali vi bolje znate pa cemo videti


OK, u tom slučaju izmeri isto od centra gornje do centra donje do rupe, samo prebroj recimo spoljne karike koliko ima jer je tako najlakše, kao na ovoj slici, nov lanac bi tako imao 56 spoljnih karika i spojnica = 57 (+pola linka, tj unutrašnja karika koja je izbijena). Ako si skraćivao za više od pola linka, imaćeš 55 ili 54 spoljnih.
Samo obavezno meri vertikalno da lanac visi i zategni ga malo koliko može.

Edit:
Čuj nisam video testera pogon :D eno mi ga na seoskom bajsu za njive, blato, sneg...
Šta misliš kako sam vozio dok se nisam edukovao ovde, tj saznao da to treba nekad i da se menja :mrgreen: i naučio kako se meri. Ono što mi je došlo fabrički na kobri sam terao kao i Zoran, hiljade kilometara i saranio sve, pa sam menjao komplet pogon račnu i lanac. Sutra ću slikati zupce baš da vidimo ko ima bolji cirkular :)

Attached Thumbnails

  • Lanac.jpg

  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika