Jump to content


Fotografije

Novajlija treba pomoc oko izbora bicikla :)


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
22 odgovora na ovu temu

#1 Sladjan85

Sladjan85
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 14 October 2015 - 01:45 PM

Pozdrav svima. Prvi put sam ovde. Ne koristim PC, kuckam sa telefona, pa sam listao teme... koliko sam mogao. Naime vozim vec 2 godine obican Scout Hummer bajs. Vozio sam do Novog Sada i Beograda sto su rute od 100-200 km. Treba mi pomoc oko novog bicikla.

Kao prvo ljudi su rekli da sam lud, jer vozim vece razdaljine sa celicnim ramom i debelim gumama. To sam znao i bez njih :) E sad imam 200 evra. Mada mogu da prodam i telefon da dobijem jos 60e. Moj scout hummer sam izuzetno nalickao. Cesto se ljudi okrecu. Ja sam teski amater. Ne razumem se uopste u delove. Samo volim da vozim "lep" bicikli. Scout Hummer me sluzio odlicno 2 godine. Sad isto izgleda savrseno. Menjao sam mu lanac, zadnju kasetu. Trebao bih i prednji pogon. No odustao sam. Ne zamerite ako se lose izrazim kod nekih delova. Ja sam laik.


Prvo sam razmisljao kakav bajs da uzmem. Mislio sam da idem na trkalice polovne. No ja sam iz malog mesta. Zeznuto mi to narucivanje preko neta. Pojma nemam sta ce mi stici. Sto puta sam uzimao preko neta ali bajs mi je bas skakljiv. Svaki izgleda dobro.... i tako gledam ja nove bajsove.

Odlucio sam se za treking (aluminijumski ram / rogovi) Scout Discovery Fitness. Imaju i trkalice, sa rucicama ali ne znam koliko sam ja dobar za trkalice. Nisam ih vozio nikad. Odlucio sam se za treking. Rute bi bile 100-200km na dan. Recimi proslo leto sam svaki dan vozio prosecno 40 km vrlo tezak bajs. Rekord mi je 200 (2x100).


Pa imam par veoma amaterskih pitanja.

1. Da li je najbolje uzeti treking za amatersku voznju u proseku 50km na dan ?

2. Da li je Scout Discovery okej za amatere ? Ima li nesto bolje ? (cena na netu oko 33000 u Veneri, u mom malom mestu isti 23000)

3. Nasao sam neke "dobre celicne bajsove" preko neta, ali iz mog amaterskog iskustva veoma su teski za voznju na duze staze. Znaci da cimam samo aluminijum ?

4. Moze li mi neko upucen reci koji profil guma da vijam za drumsku voznju ? Necu bas zimske, ali ni one ultra tanke.

5. Ako uzmem neki alu bajs sa tanjim gumama koji ima ravan korman, da li mogu eventualno da kasnije kupim rucice kao na trkalici i nadogradim ga ? Eto ovi Scout Discovery se najvise i razlikuju po kormanu/rucicama.

Mozda se setim jos neceg :) Unapree hvala na odgovorima. Kao sto se vidi laik sam. No volim zdrav zivot.
  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 October 2015 - 02:14 PM

1) Treking je za drum sasvim OK bajs. Lično više volim drumski korman, ali ovo je svakako neka zlatna sredina - između drumaša i MTB-a.

2) Ako postaviš link sa specifikacijama i slikom bajsa koji te zanima, mogu komentarisati.

3) Materijal rama je nebitan, apsolutno. Čak je za duže ture čelik i najbolje rešenje - zakrpi se i zavari u svakom selu.

4) Za drum samo ćelave. Širina je stvar ukusa (i mesta na ramu koliko široke mogu da stanu uopšte). Širina: 32 do 37 mm je neka zlatna sredina. Pogotovo za treking bicikl. Neće biti pretanke pa da budu tvrde i neudobne na lošem asfaltu, ili da se lako buše i traže visok pritisak u sebi. Takođe, nisu ni preteške da osetno uspore bajs na usponima i pri kretanju. Što se širine kao uticaja na aerodinamiku tiče - kod trekinga je sam položaj vozača takav da su gume tu zanemariv faktor za otpor vazduha.

5) Na svaki bajs može se staviti drumski korman. S tim što:
- ručice kočnica za drumski korman mogu da rade sa sledećim tipovima kočionih čeljusti: drumske, cantilever, mehanički disk.
- moderne STI drumske ručice (sa ručicom menjača integrisanim u ručicu kočnice) NEĆE raditi sa prednjim menjačm tipa MTB. Takođe, neće raditi sa zadnjim menjačem za MTB ukoliko je pravljen za 10, ili 11 brzina. STI ručice za 11 brzina rade samo sa drumskim zadnjim menjačima za 11 brzina (ovo nisam isprobao, ako je neko probao i radi, neka me ispravi).

Ram koji odgovara za ravan korman, može lako biti predugačak kad se stavi drumski. A ne mora.
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 October 2015 - 09:49 PM

Ako zaista planiraš da prelaziš 100 i više km na dan, uzmi drumaša i nećeš pogrešiti. Hibrid ili treking kako ga već zovu je OK opcija, ali na njemu imaš samo jedan položaj hvata kormana, na drop kormanu za drumski imaš čak tri, pa kombinuješ u zavisnosti od stila voženje, uspona, spusta, vetra, itd.... No ima to i drugu stranu medalje jer je kod drumskog bickla ta oprema, dakle savremene šamaraljke odnosno menjači na ručicama kočnica, najskuplji deo. 

 

Nisi naveo koliko si novca spreman da izdvojiš za bicikl, ali čini mi se da kada nakon vožnje tvog bicikla, budeš seo na bilo kakav drumski bicikl, bilo da je noviji od nekog renomiranog proizvođača sa dobrom opremom, ili neka starija specijalka u dobrom stanju, preporodićeš se kad budeš video koliko bicikl sa laganim ramom i uskim gumama a velikim točkovima brže ide... i više nikad nećeš poželeti da sedneš na mtb, kao i ja! :) 


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#4 -Nikola-

-Nikola-
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 495 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 14 October 2015 - 11:55 PM

Hibrid i trekking nije isto. Hibrid je najčešće naziv za bicikl drumaške geometrije ali sa ravnim kormanom. Trekking ili Touring ima svoju geometriju, o kojoj sada neću pisati jer je bilo dosta reči, samo bih spomenuo da se na ovaj tip bicikla, za duže vožnje, uglavnom stavlja leptir korman iliti "butterfly handlebar" koji omogućava najveći broj kombinacija hvatova.

Za te pare koliko košta Scout Discovery, možeš naći dosta bolji polovan bajs. Sad je već kraj sezone, cene su niže a pretpostavljam da ti nije mnogo hitno da odmah uzmeš tako da imaš vremena za pregledanje bajseva ovde na berzi pa možda i nađeš neki da ti odgovara a da se nalazi blizu tvoje lokacije, te ga možeš lično pogledati i kupiti.


  • 0

#5 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 15 October 2015 - 12:51 AM

http://www.2bike.rs/...ov#.Vh736NIrLIU

Ako si visok oko 185, uzmi ovaj bicikl. Za te pare ja bih ga odmah uzeo, da mi je potreban, tj uzeo sam već nešto drugo. Možda bi ga Stanko dao i za 200


  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#6 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 October 2015 - 02:37 AM

http://www.2bike.rs/...ov#.Vh736NIrLIU

Ako si visok oko 185, uzmi ovaj bicikl. Za te pare ja bih ga odmah uzeo, da mi je potreban, tj uzeo sam već nešto drugo. Možda bi ga Stanko dao i za 200

Dobar bajs, prema onome što si gledao, ovo je avion i nije skup.

Malo ga provozaj, kada skapiraš da ti treba nešto brže, prodaj ga, skupi još 200-300e, kupi drumaša i bog da te vidi...

Pre ili kasnije ako voziš ture, kako kažeš 100-200km, otkrićeš da je drumaš prava stvar za takve vožnje.


  • 0

#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 October 2015 - 04:44 AM

Ako zaista planiraš da prelaziš 100 i više km na dan, uzmi drumaša i nećeš pogrešiti. Hibrid ili treking kako ga već zovu je OK opcija, ali na njemu imaš samo jedan položaj hvata kormana, na drop kormanu za drumski imaš čak tri, pa kombinuješ u zavisnosti od stila voženje, uspona, spusta, vetra, itd.... No ima to i drugu stranu medalje jer je kod drumskog bickla ta oprema, dakle savremene šamaraljke odnosno menjači na ručicama kočnica, najskuplji deo. 
 
Nisi naveo koliko si novca spreman da izdvojiš za bicikl, ali čini mi se da kada nakon vožnje tvog bicikla, budeš seo na bilo kakav drumski bicikl, bilo da je noviji od nekog renomiranog proizvođača sa dobrom opremom, ili neka starija specijalka u dobrom stanju, preporodićeš se kad budeš video koliko bicikl sa laganim ramom i uskim gumama a velikim točkovima brže ide... i više nikad nećeš poželeti da sedneš na mtb, kao i ja! :)


Prosečan drumski bicikl obično ima korman dosta nisko - čak i gornji deo kormana. Retko kad ima mesta za šire gume u ramu - o blatobranima da ne pričamo, kao i prihvatu za pak treger. Takođe, zadnji točak je dosta blizu šipke sedla, pa se praktično sedi na njemu i osete se više džombe na putu.

Hoću da kažem da nije za svakog i nije za opušteniju vožnju. Sebi sam sklopio drumaški korman na ramu hibrida - sa ipak dosta opuštenijom geometrijom i mestom za sve "dodatke" - deblje gume i blatobrane, pak treger. Ali takvih nema gotovih, sklopljenih da se kupe.

Duže višednevne i višemesečne ture se obično rade na bajsevima tipa treking, ili baš specijalnim turističkim bajsevima. Što reče kolega Nikola, leptir korman zbog hvatova.


Da ne bude zabune - glasam za drumaš, ali treking/hibrid je neka zlatna sredina.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 15 October 2015 - 09:28 AM

http://www.2bike.rs/...ov#.Vh736NIrLIU

Ako si visok oko 185, uzmi ovaj bicikl. Za te pare ja bih ga odmah uzeo, da mi je potreban, tj uzeo sam već nešto drugo. Možda bi ga Stanko dao i za 200

 

Još jedan glas za ovako nešto. Imao sam skoro identičan dok ga dušmani ne ukradoše:

http://www.2bike.rs/...ng/?hl=+speeder

Praktičnije i udobnije od drumaša, a možeš i tanje gume da probaš ako baš hoćeš da budeš brži.


  • 0
Pozdrav

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 October 2015 - 10:17 AM

himzo, on 15 Oct 2015 - 11:28 AM, said:
Još jedan glas za ovako nešto. Imao sam skoro identičan dok ga dušmani ne ukradoše:
http://www.2bike.rs/...ng/?hl=+speeder
Praktičnije i udobnije od drumaša, a možeš i tanje gume da probaš ako baš hoćeš da budeš brži.

Ja sam na tako nešto stavio drumski korman - uzevši naravno ram koji će s drumskim kormanom da bude odgovarajuće dužine. :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 October 2015 - 12:00 PM

I na drumaša uglavnom mogu da se stave oni tanki blatobrani, pod uslovom da su gume od 23 mm. Jeste da na klasičan trkački ram se ne može montirati pak treger, ali zato se može staviti onaj na šticnu, ali to onda već nije drumski bicikl...

 

I ja kontam da je hibrid ili treking sa ful opremom najbolja opcija za duge relacije, ALI... Čovek nije nigde ni spomenuo da će da vozi višednevne ture. Za to mu ni ne treba paktreger, blatobrani, i šta ti ja znam. Za relaciju od 100-120 km mu treba da kažemo grubo 4, 5 sati vožnje, a toliko je napisao da bi povremeno prelazio, od BG do NS i obrnuto. Za takav put mu treba samo dve rezervne unutrašnje gume, montirači, pumpa, nešto hrane i vode, i malo lepog vremena, zar ne? 


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 October 2015 - 12:06 PM

Mora sam izabrati za sebe.

Znam da meni bajs bez pak tregera i blatobrana nije upotrebljiv. Blatobrani zato što inače budem mokar kad je asfalt mokar, makar ne padala kiša. Pak treger zato što već jedna flaša vode kad se mora nositi na leđima ne prija, kamo li išta drugo. Ovako lepo ranac na pak treger i vozi! :)

Drumaši, barem ramovi koji se prave baš kao drumski poslednjih godina, nemaju mesta da stanu blatobrani i gume šire od 23 mm. Ili je to dosta komplikovano. Pak treger može da se "nabudži", ali je isto komplikovano. Taj na šticnu je lošije rešenje - ljulja se kad sprintaš i ne nosi neku težinu. Klasičan je puno bolji, upotrebljiv.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 15 October 2015 - 12:44 PM

He,he, prodala se Meridica...

Baš me interesuje da li ga je kupio pokretač teme ili neko drugi.

Ja sam ga preporučio prvenstveno da ga više ne gledam, pa da dođem u iskušenje da ga kupim.


  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#13 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 17 October 2015 - 03:08 PM

Čovek je pitao za pomoć oko kupovine bicikle.

Priča sad ide u pravcu da je totalno nebitno šta je čovek pitao.

To što vi pričate je sigurno kako postavljaču teme, teko I delu učesnika nepoznato I svakako da je usko stručno.

 

Bolje je dati još neki savet postavljaču ove (po ko zna koji put postavljene), teme... :)


  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 October 2015 - 03:13 PM

Čovek je pitao za pomoć oko kupovine bicikle.

Priča sad ide u pravcu da je totalno nebitno šta je čovek pitao.

To što vi pričate je sigurno kako postavljaču teme, teko I delu učesnika nepoznato I svakako da je usko stručno.

 

Bolje je dati još neki savet postavljaču ove (po ko zna koji put postavljene), teme... :)

Ja sam odgovorio na sva pitanja najbolje što sam znao. Odmah.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 17 October 2015 - 03:15 PM

Da da, nego u poslednjim postovima ste se dotakli nekih usko stručnih tema I mišljenja, koje novom članu ne mogu tek tako pomoći...

 

Svakako je zanimljivo pročitati mišljenja I iskustva, ali na žalost izgubiće se ti postovi u temi, koju posle par dana niko neće

pročitati I eto, možda uzalud utrošenog vremena I gubitka dobre informacije.


  • 0

#16 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 17 October 2015 - 03:18 PM

A dobro ponavljanje je majka znanja... :)

 

Dobro je imati informacije, pa ko šta prihati, prihvati...


  • 0

#17 Sladjan85

Sladjan85
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 17 October 2015 - 05:03 PM

Moram se zahvaliti, pohvaliti kao i iznenaditi ;) Eh da i izvinuti. Nisam juce bio ovde. Procitao sam poruke. Lakse mi je da kupim auto nego bajs :) E sad mozda cu biti nejasan ovaj Scout Discovery mi se nenormalno svidja na oko. Sada imam samo 200 evra. Ukoliko prodam telefon imao bih jos 60e. Znam da to nisu neke para. Morao sam cak da vrtim wikipediju. Dugo vozim sam, ali pojma nisam sta znaci pojam lula/sticla ili kako vec... Ja sam "seljak" :) Zanima me ako uzmem ovaj Scout Discovery u treking varijanti, da li cu mnogo pogresiti ?


Nije problem da cekam do februara. Od marta bih vec vozio kao prosle godine. Ja sam bas aktivan vozac. Samo u fazonu : "sedi i vozi". Totalno sam neupucen u materiju (jbg ja sam fizicar ;). Definitivno cu ici na treking. Zbog onih rogova ili kako se vec zovu. Probao sam juce drumas. Za sada mi je "nisko". Ovo za rucice sam pitao u teoriji. Posto ovaj Scout Discovery prodaju i sa drumskim ruckama ali i bez njih. Mislio sam da nakandno kupim rucke i rucice ako se bas nalozim na drumasa.


Hocu da bajs isti vozim par godina. Nebitno od ulaganja. Posto veze nemam, samo sam pitao u teoriji.
Poslusacu savet za gume. Inace visok sam 176 cm. O udobnosti nikad nisam brinuo posebno. Vozio sam mnogo tura 100-200 km sa losik biciklovima. I ovaj sto kupim nece biti cudo, ali...

Gledao sam polovnjake na KP. Ono sto me brine nasao sam par dobar biciklova (bar po google), svi izgledaju lepo, ali kad se narucuje preko neta, ne znas kakve ce ti kasete, osovine, pedale stici.... Kad sam radio veliki servis mog Scout Hummera, mnogo sam platio lanac, kasetu, srednji pogon. Bojim se da ne kupim rabljeni krs koji samo lepo izgleda. Svako svog konja hvali.


Oduvek sam kupovao polovno. Eto jedino bajsa se malo bojim. Ipak je to mehanika gde se delovi trose. Ima li sta novo bolje od Scout Discovery ?
Hvala svima na iscrpnim odgovorima.
  • 0

#18 Sladjan85

Sladjan85
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 17 October 2015 - 05:06 PM

Zaboravih jos jedno pitanje. Da li je materijal bitniji ili tanke gume ? Svi mi pricaju o aluminijumu. Primetio sam da je aluminijum logicno mnogo laksi. Samo nisam toliko dugo pozajmio bajs da odredim koliko pomaze na duze staze. Znam da nemam neke pare za aluminijum, pa idem na jeftiniju varijantu. Losa godina - nemam vise.
  • 0

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 17 October 2015 - 05:26 PM

Zaboravih jos jedno pitanje. Da li je materijal bitniji ili tanke gume ? Svi mi pricaju o aluminijumu. Primetio sam da je aluminijum logicno mnogo laksi. Samo nisam toliko dugo pozajmio bajs da odredim koliko pomaze na duze staze. Znam da nemam neke pare za aluminijum, pa idem na jeftiniju varijantu. Losa godina - nemam vise.

Koji god metalni ram da kupiš isto ti je. Na udobnost na prvom mestu utiče to koliko ram odgovara tvojim gabaritima. Potom debljina (i kvalitet) guma.

 

Pretraga na forumu za ono što te zanima može pomoći, dosta tema su već obrađene:

 

http://www.2bike.rs/...ery#entry181320


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 17 October 2015 - 05:32 PM

@Sladjan85

Sve je bitno :D, verovatno ima slučajeva gde gume prave razliku, i slučajeva gde gume ne pomažu. Ako ti je izgled 100% onda uzmi Scout, jer kažeš da ti se sviđa. Za iste pare može da se uzme nešto dosta kvalitetnije i pouzdanije polovno, kao ona Merida. Pa izvagaj sam šta ti je činiti. Ako voziš 100ak km nedeljno verujem da će i Scout da traje dugo. Zar nema još neko Scout Disovery ovde na forumu, čini mi se da sam video negde?

 

Pitanje:
3. Nasao sam neke "dobre celicne bajsove" preko neta, ali iz mog amaterskog iskustva veoma su teski za voznju na duze staze. Znaci da cimam samo aluminijum ?

Odgovor:
3) Materijal rama je nebitan, apsolutno. Čak je za duže ture čelik i najbolje rešenje - zakrpi se i zavari u svakom selu.


Sve na konto a priori odbacivanja čeličnih ramova kao dobrog izbora. Dobar ram je dobar ram.

 

Zar ne bi trebao čelik da je udobniji od aluminijuma, slično kao i titanijum.

web.mit.edu/2.tha/www/ppt/Bike-ISEA.pdf

Pa onda i kako guma napravi razliku, makar u ovom konkretnom slučaju:

http://djconnel.blog...-series-of.html

 

Ne znam o kakvom objektivnom osecaju udobnosti pricas kad dupe pripada subjektu koji daje licni stav o tome da li mu nesto pod tim istim dupetom prija ili ne? To je koliko znam subjektivni osecaj i ne moze drugog ni biti po ovakvim pitanjima.

 

Objektivan osećaj u ovom slučaju odgovara testu na slepo. Inače, nakon čitanja nekih utisaka postao sam siguran da i u biciklizmu postoji pojava slična kao i audiofili u audio tehnici - nazovimo ih ciklofili :D. Ciklofil na primer oseti da li je ležaj u točku keramički, doduše nakon što prvo vidi šta vozi :). Naravno, niko tebi ne treba da govori da ne misliš to što misliš. Što se mene tiče, postoji jednostavan test da se utvrdi razlika u udobnosti - zakačiš akcelerometar na bicikl i izmeriš :D.


  • 0
Pozdrav




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika