Jump to content


Fotografije

Konverzija 3x10 na 2x10 savet

konverzija prelazak prednji manjac

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
40 odgovora na ovu temu

#21 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 02 May 2016 - 09:23 PM

Da li ti ovo 66 znaci da si 66.godiste?

n2:thumbsup


  • 0

#22 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 02 May 2016 - 09:33 PM

A mene zanima cemu tolika investicija da bi dobio jedan zupcanik manje ako se vec ne takmicis i treba ti bicikl i za asfalt i za sumu i za sve ostalo? Sta ti toliko smeta kod 3x pa ces da kupujes i drugi menjac i drugi pogon a vec imas XT a nisi takmicar?
Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Izgleda da 3x nije vise u modi.... Ja razumem prelazak na 1x ali skidanje vec postojeceg dobrog 3x i budziti to na 2x mi je suludo. Mada svako ima svoje razloge...
  • 1

#23 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 02 May 2016 - 09:34 PM

Eh ti modni trendovi...


  • 0

#24 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 02 May 2016 - 10:19 PM

A mene zanima cemu tolika investicija da bi dobio jedan zupcanik manje ako se vec ne takmicis i treba ti bicikl i za asfalt i za sumu i za sve ostalo? Sta ti toliko smeta kod 3x pa ces da kupujes i drugi menjac i drugi pogon a vec imas XT a nisi takmicar?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Obozavam prirodu. Sa planinskim biciklizmom se bavim 4 godine, i potpuno sam zaludjen istim. Zivim u NS pa kad pogledas i nemas neki izbor zdravih porodicnih aktivnosti... more min. 500km, planine skijanje min 450km... ostaje ovaj dar prirode u vidu Fruske Gore koja zapravo pruza fenomenalne mogucnosti za planinski bicikilzam za celu porodicu a na 10km od kuce, amogu da ga upraznjavam skoro cele godine, a ne da bacam pare na kojekakvu ski opremu koju koristimo eto max. 20 dana godisnje..... glupost nevidjena.

Puno sam stvari probao i tacno znam staje ono sto zelim ukljucujuci i biciklo.

Nigde bez bicikala ne idemo, trudim se da nedeljno odvozam oko 100km 3 ili 4 puta po 30km... oko 2,5h .

Ne takmicim se, ali vozim ostro, lancanik 42T u principu samo smeta, kad prelazis peko kamenja stena, panjeva itd...ali to ne treba da objasnjavam a imas i onu pricu sa nepotrebnim preklapanjem brzina, kad dodjes na ravno opet ti ne treba... 

Kucu kola imam, ne pusim,  ne pijem, radim svoj privatni biznis pa mi nije problem da dam malo oduska eto i na MTB-e.

Odluka je pala na nov shimano xt 2x10 pogon sa 24 i 38T, nazad ostaje 11-36T, plus nov prednji menjac 2x10 xt .

Sve to se uklapa u nekih 20.000 rsd, pa sa obzirom da je novo i nije neka investicija, oko 180 Eur... a ostaje mi 3x10 xt dinasys pogon + 3x xt prednji manjac za prodaju...

Stize sve do cetvrtka, pa ce ono klepetanje u najlaksoj brzini nadam se nestati uzasno me narvira, a i estetski dojam ce biti maksimalan a vreme ce se taman prolepsati....  :-]*


  • 0

#25 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 02 May 2016 - 10:23 PM

Eh ti modni trendovi...

Da iskljucivo....  n2:hahaha


  • 0

#26 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 02 May 2016 - 10:25 PM

Da iskljucivo....  n2:hahaha

i zamisli 29ka i sve u xt i naravno karbon....


  • 0

#27 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 02 May 2016 - 10:33 PM

Moda je po meni izuzetno glupa stvar, ali ne bih sada o tome.

Skoro sam sklopio 1x10 prenos i pre par dana sam ga probao. Pravi razlog prelaska na 1x10 je promena (necega). Jos ako ti to nesto i odgovara to je pun pogodak. Sve je nekako cistije i jednostavnije. Levom rukom samo kocis i ne razmisljas o saltanju. Ranije sam hvatao sebe kako bacim pogled na prednje lancanike, lanac i zadnje lancanike da slucajno mnogo ne ukrstim lanac, sto se u principu nije desavalo ali me je nesto teralo da to proveravam. Sada to vise nije slucaj. Sto se tice kasete obavazno idi na 42. Ako ti finansije dozvoljavaju idi na 11-ofaz.


  • 0

#28 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 02 May 2016 - 10:44 PM

Ej pa za to ne treba da menjas nista ostavi sve kako je bilo samo skini najveci zupcanik, umesto da sifter prebacujes na 2x ostavi ga na 3x samo granicni sraf ka najvecoj sajbni ogranici toliko da ne moze da prebaci na najvecu sajbnu vec da ide samo do srednje, promeni srednji lancanik na veci i teraj

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#29 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 03 May 2016 - 08:50 AM

Moda je po meni izuzetno glupa stvar, ali ne bih sada o tome.
Skoro sam sklopio 1x10 prenos i pre par dana sam ga probao. Pravi razlog prelaska na 1x10 je promena (necega). Jos ako ti to nesto i odgovara to je pun pogodak. Sve je nekako cistije i jednostavnije. Levom rukom samo kocis i ne razmisljas o saltanju. Ranije sam hvatao sebe kako bacim pogled na prednje lancanike, lanac i zadnje lancanike da slucajno mnogo ne ukrstim lanac, sto se u principu nije desavalo ali me je nesto teralo da to proveravam. Sada to vise nije slucaj. Sto se tice kasete obavazno idi na 42. Ako ti finansije dozvoljavaju idi na 11-ofaz.

Prelazak na 1x je ok i slazem se sa tobom za gore napisano. Ali ne vidim poentu sa 2x sistemom. Isto imas levi sifter itd. Da kupis bajk sa 2x ok. Da budzis 3x na 2x mi je suludo. Bolje sacekati i preci na 1x kada to dozvole finansije.
  • 0

#30 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 03 May 2016 - 09:15 AM

Drage kolege,

finansije apsolutno nisu problem.

Sve sam napisao i obrazlozio zasto mi 1x sistem ne odgovara i potpuno sam svestan sta i zbog cega kupujem i oko toga nemam nikakvu dilemu !

Ako se secate sa pocetaka teksta nisam ni trazio savet izbora oko 1x ili 2x sistema vec samo o kompatibilnosti prednjeg menjaca.

Ako malo pogledate po forumima primeticete da uglavnom svi sa 1x sistemima voze napred 34T ili 34T elipse pa cak i 32T sto je iskljucivo za planinske uslove dobro a blize je po prenosnim stepenima koji meni odgovaraju za uspon, ali su bezkorisne na ravnom !!!

Jednostavno sa jednim zupcanikom napred ne mozete biti jednako efikasni i uzbrdo i nizbrdo sto se nadam da je svakome jasno.

Delovi su poruceni stizu u cetvrtak.

Zahvaljujem se svima na konstruktivnim savetima .


  • 1

#31 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 03 May 2016 - 10:12 AM

 

1x pogon mi je san

 

 

 

finansije apsolutno nisu problem.

 

Mnogi bi se sa tobom rado zamenili.


  • 0

#32 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 03 May 2016 - 12:41 PM

Sve ste u pravu...

1x pogon mi je san, medjutim vozim dosta i po ravnom, pa je ipak 38 ili optimalno 39t i 24t lancanik neophodan... Novi Sad - Fruska Gora suma...

Ono za sta mi jos treba savet jeste, dali su 2x10 i 2x11 prednji menjaci kompatibilni ???

Verovatno da bi u bliskoj buducnosti presao na 2x11, kad se sistem malo odomaci...

 

Jao "Carobnica"

Procitaj pa selektuj kompletan tekst ili bar celu recenicu - a  ne deo koji tebi odgovara...  O:)


  • 0

#33 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 03 May 2016 - 12:56 PM

Pod udomaci mislio sam da se odomaci kod nas pa da moze da se nadje povoljnije po oglasima povoljnije. Posto je sam sistem kao sistem dosta odomacen na svetskom trzistu, i ako se ima novcanih sredstava ne vidim zasto ga ne uzeti ako se vec prelazi sa 3x na nesto drugo.
  • 0

#34 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 03 May 2016 - 01:37 PM

@Belgarath

Zivim u Srbiji pa kad kazem odomacio mislim na rodnu Srbiju sto je i logicno posto mi je dom-domovina ovde ...

U svetu ili da budem tacan na zapadu se jeste odomacio, ali u mojoj domovini nije... a kad u jednoj Srbiji imas od necega komad ili dva onda se ne moze reci da se nesto odomacilo... bar ne po mom svatanju...


  • 0

#35 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 03 May 2016 - 01:39 PM

Jao "Carobnica"

Procitaj pa selektuj kompletan tekst ili bar celu recenicu - a  ne deo koji tebi odgovara...  O:)

Jao "Coolg66"

Nije bitno sta meni odgovara. Odnosno bitno je meni, i ja sam to (skoro) postigo.

Ono sto sam ja ukapirao citajuci tvoje tekstove je da bi voleo sa prenosom 1x11 da postignes brzinu na ravnom i da ti uzbrdice ne predstavljaju problem.

I za to postoji resenje koje je izvodljivo.


  • 0

#36 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 May 2016 - 01:42 PM

Jao "Coolg66"

Nije bitno sta meni odgovara. Odnosno bitno je meni, i ja sam to (skoro) postigo.

Ono sto sam ja ukapirao citajuci tvoje tekstove je da bi voleo sa prenosom 1x11 da postignes brzinu na ravnom i da ti uzbrdice ne predstavljaju problem.

I za to postoji resenje koje je izvodljivo.

 

Ima i 1x12  :)

 

http://velonews.comp...-for-mtb_399614

 

https://www.sram.com...amily/xx1-eagle


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#37 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 04 May 2016 - 10:05 PM

Drage kolege,

mozete Vi filozofirati o mogucnostima 1x10, 1x11, pa ako hocete i 1x12 sistemima.

Meni to ne odgovara.

I dalje tvrdim da je taj sistem extra u prilicno brdovitim krajevima stim  da prednji lancanik moze biti max 36T za nas rekreativce pa i za vecinu takmicare a to je za duza ravna predela katastrofa... ako stavite 34T koji je vec sasvim ok. za rekreativce i za neke takmicare onda je katastrofa po ravnom jos veca i tako dalje....

 

zato 2 x 10 Kupljeno, montirano !

Uskoro na prodaju XT FC M780 42X32X24 ili 26 x 175...

 

Attached Thumbnails

  • IMG_20160504_232649.jpg

  • 2

#38 joca93

joca93
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationNi

Postavljeno 03 August 2017 - 09:10 PM

Zdravo. Prešao sam na 1x9 tj skinuo najveću i najmanju sajbu, a ostavio srednju od 32. Razlog je sto ove dve ostale bukvalno nisam koristio. Moje pitanje glasi: da li je potrebno skratiti lanac nakon konverzije posto sam duzinu lanca ranije odredjivao tako sto obavijem oko najveceg napred i najveceg nazad pa produzim za dva linka (tutorijal sa youtube). Da li je moguce na isti nacin odrediti duzinu ili postoji neka druga tehnika za 1x? Hvala.
  • 0

#39 viktor_je_bog

viktor_je_bog
  • Members
  • PipPipPip
  • 161 posts
  • Locationbelgrade

Postavljeno 03 August 2017 - 09:35 PM

Zdravo. Prešao sam na 1x9 tj skinuo najveću i najmanju sajbu, a ostavio srednju od 32. Razlog je sto ove dve ostale bukvalno nisam koristio. Moje pitanje glasi: da li je potrebno skratiti lanac nakon konverzije posto sam duzinu lanca ranije odredjivao tako sto obavijem oko najveceg napred i najveceg nazad pa produzim za dva linka (tutorijal sa youtube). Da li je moguce na isti nacin odrediti duzinu ili postoji neka druga tehnika za 1x? Hvala.

ja imam istu stvar na drugom bajsu,kupio sam NW sajbnu i skratio sam lanac za 4 linka da ne bi spadao,mislim da ne moras da ga kratis ako imas menjac sa dugim kavezom


  • 0

#40 Milos_89

Milos_89
  • Members
  • 9 posts

Postavljeno 04 August 2017 - 01:46 PM

Skrati bice ti zategnutiji lanac.

 

Konverzija 3x10 na 2x10

 

Moguce je da prednji menjac za x3 radi na x2 ali se mora postaviti mnogo vislje tj. kao da postoji i treci lancanik. jer je srednji deo i donji deo kaveza menjaca predvidjen za te lancanike, a ne gornji kao sto si postavio. to naravno povecava mogucnost da ti spadne nalac prilikom skakanja-udaraca... ali menjanje brzina ce raditi bez greske.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: konverzija, prelazak, prednji manjac

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika