Jump to content


Fotografije
- - - - -

mehanicki doping


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
99 odgovora na ovu temu

#21 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 February 2016 - 04:40 PM

Odavno mi je takmicarski biciklizam jedan od najgorih sportova.Za to su krive ,,zvijezde" zeljne para i jos vise slave.Volim da pobjedjujem i u dominama,ali drago mi je samo ako je sve posteno.Kako ti ,,sampioni" mogu sebe da pogledaju u ogledalu ne znam.Posteniji su mi dileri droge od njih.

To je sasvim pošteno. Pošto se prvih 20 dopinguje, onda je takmičenje fer, ravnopravno. Čak se može reći da doping anulira razlike u genetici - svi dobju super "mašinu", pa pobedi ko najviše grize i trpi bola. Kad se ne dopinguješ, isto kao da ideš u trku izduvanih guma. 


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#22 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 04:44 PM

Zanimljivo da je jedan najsumnjivijih Spartacus.Analiziraju se(među ljubiteljima biciklizma) neke od njegovih čuvenih pobeda,naročito ona legendarna iz 2010.Gledao sam na tvu ovu trku i nisam mogao da verujem onome što prisustvujem.

 

https://www.youtube....h?v=z6z7uUe0tVA


  • 0

#23 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 04:51 PM

Da su dileri pošteniji je daleko od istine, al nije tema.

Vrhunski sport je odavno prestao da bude sport i postao je moderno gladijatorstvo. Nekad su glasijatori bacali prašinu u oči danas gutaju sve i svašta.

 

Okriviti samo vozače je nefer. Vozači koji se dopinguju su svakako krivi, ali je velika, ako ne i veća, krivica na timovima jer se to ne radi bez znanja kluba, često i na njihovo insistiranje.

 

Sve u svemu, biciklizam je jedan od najprljavijih sportova, a verovatno će takav i ostati.


  • 0

#24 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 06:22 PM

Nije mi poznato da li se bicikli npr. prvih 20 na nekom takmicenju pregledaju poslije trke?


  • 0

#25 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 06:38 PM

Ako do sada nisu, sada će početi, mada mi je logično da su i do sada kontrolisani zbog težinskog limita.


  • 0

#26 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 February 2016 - 07:19 PM

Ako do sada nisu, sada će početi, mada mi je logično da su i do sada kontrolisani zbog težinskog limita.

E to je meni palo na pamet...kako nisu uocene nepravilnosti u tezini zbog dodate baterije i ostalog?
  • 0

#27 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 07:24 PM

Pregledaju se bajsevi.Prošle godine na Turu,nakon Alpe d Hueza,UCI je pregledao bajs Kontadora,Fruma i Pinoa.Na Điru prošle godine,ponovo Kontador,a zatim i Žilber i pominjani Hesjedal.

Zapravo,to je postala uobičajena praksa sigurno dve sezone unatrag.Kontador se suočavao sa ozbiljni optužbama da je na Mortirolu koristio "mehanički doping",jer je navodno u podnožju promenio bicikl.Kažem navodno,jer u prenosu to nije moglo da se vidi.Tek nakon etape ovo je izneo Mario Ćipolini,što je iznova pokrenule rasprave.

Jedno je izvesno,nešto se muva,šta,ko,kako,saznaće se kada neko odluči da je korisno.

Skoro je iSer Nosonja izneo svoje viđenje ovog problema:http://www.telegraph...-some-time.html


  • 0

#28 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 07:34 PM

 

 

E to je meni palo na pamet...kako nisu uocene nepravilnosti u tezini zbog dodate baterije i ostalog?

Kao što rekoh,promeni se bajs u nekom delu etape.Uobičajena praksa i ništa neobično.Penješ brdo boostovanim biciklom,za ravno uzmeš običan.Razlozi:slab pritisak u gumama,problem sa menjačem itd.Svaki biciklista,pogotovo lideri timova,imaju barem dva bajsa po etapi odnosno trci.

Inače da se razumemo,u biciklizmu se okreće velika lova i ozbiljni su sponzori.Tehnologija koja bi se eventualno koristila za mehanički doping bila bi cutting edge.Tako da...


  • 0

#29 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 February 2016 - 07:38 PM

E to je meni palo na pamet...kako nisu uocene nepravilnosti u tezini zbog dodate baterije i ostalog?

Zato što postoji donja granica težine bicikla. Kako ne bi previše olakšali bicikl, po cenu slabije konstrukcije. Pošto nije (velik) problem napraviti bajs koji je kilogram ispod donjeg limita, pa bude lufta da se doda šta treba od "pomagala".


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#30 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 07:41 PM

E to je meni palo na pamet...kako nisu uocene nepravilnosti u tezini zbog dodate baterije i ostalog?

Zato sto su pojedini modeli bicikli toliko lagani da moraju da ih dodatno otezavaju da bi ispunili minimalni UCI standard u tezini. Taman umesto tog dodatnog olova dodaju motor i baterije.


Sad sam video da je FalloutBoy dao isti odgovor.
  • 0

#31 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 February 2016 - 07:47 PM

Zato sto su pojedini modeli bicikli toliko lagani da moraju da ih dodatno otezavaju da bi ispunili minimalni UCI standard u tezini. Taman umesto tog dodatnog olova dodaju motor i baterije.

Za to znam,ima granica ispod koje ne sme da se ide,u slucaju da se ode dodaju se "tegici" ali oni su valjda vidljivi i moraju da se prijave?... Na kraju coveku ostane da prati amatersko i poluprofesionalno bavljenje sportom jer jedino tu ljubav prema sportu i fer plej imaju neku ulogu.. U profesionalizmu sve se vrti oko para i ne preza se ni od cega da bi se sto vise novca zgrnulo..
  • 0

#32 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 07:57 PM

Upravo tako vrhunski biciklizam je danas sve samo ne pošten sport. Pre bi rekao da je to poligon na kome testira najnovija hemija i biomehanika ljudskog tela, a biciklisti su postali zamorčići. Slavni Miguel Indurain je svojevremeno video da ne može protiv EPO pa se povukao.
  • 0

#33 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 February 2016 - 07:58 PM

Hm u amaterizmu, je stvar mozda mnogo losija jer tu bas nema nikakve kontrole i tu se tek svasta radi, da bi postao zapazen i probio se do profesionalnih voda.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#34 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 08:11 PM

Ne znam šta je smešnije: što ljudi misle da je dopinga u biciklizmu ima više nego u sportovima u kojima se o tome ne priča, što misle da su se dominantni biciklisti u prošlosti dopingovali manje nego današnji, ili što misle da se amateri ne dopinguju.


  • 3

#35 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 08:14 PM

Znam neke domaće bicikliste za koje se slobodno može reći da su poluprofesionalci,ako ne čak i amateri.Ne biste verovali šta trpaju u sebe.Slično je i u drugim sportovima,a razlozi su brojni:od poremećene psihe,preko radoznalosti.do želje da se dokažeš makar i na vožnji Avala Kosmaj.Ne potcenjujmo snagu ljudske gluposti,radi se o jednoj od najmoćnijih sila u univerzumu.


  • 0

#36 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 08:28 PM

@Fiery, poznato je da su biciklisti prvi počeli da koriste neke supstance, kao na primer kreatin. Prosto nijedan sport ne može po naporu i trajanju tog napora da se meri sa biciklizmom, sem možda skijaškog trčanja. Ako posmatraš u tom kontekstu može se reći da su biciklisti bili predvodnici "najnovijih" trendova u dopingu. U prošlosti su verovatno skoro svi poznati biciklisti uzimali neki doping ali u svakom slučaju su bili mala deca za ove današnje. Danas je nauka o dopingu puno odmakla napred.
  • 0

#37 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 08:54 PM

A postoji i ovaj kontekst: biciklizam ima najstrože antidoping kontrole, a neuporedivo manji budžet nego mnogi drugi sportovi. Do čega to jedan biciklista može da dođe što ne postoji u sportovima gde je mesečna plata jednog sportiste u visini godišnjeg budžeta vrhinskog biciklističkog kluba? Šta to biciklista sa biopasošem i stalnim nenajavljenim kontrolama može da uzima što ne može neko iz drugog sporta ko kontrolu vidi jednom godišnje?

 

Ne znam šta bi trebalo da znači to "mala deca", ali znam da su pre dvadesetak godina uzimali EPO do granice da srce stane od preguste krvi, a pre pedeset su amfetamine mešali s alkoholom sa fatalnim posledicama.

 

Na kraju se, čini mi se, svodi na pitanje na šta se misli kada se kaže da se neko dopinguje više od nekog drugog.


  • 1

#38 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 February 2016 - 09:34 PM

Ako baš mora doping neka bude mehanički, zdraviji je, do onog momenta dok ne počnu da im ugrađuju motore u dupe.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#39 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 09:55 PM

Pa vrhunske protour ekipe imaju sasvim dovoljno para da sebi plate najbolje stručnjake iz te oblasti. Realno posle Lensa i njegovog priznanja, biciklizam je postao sinonim za doping, iako je to naravno dobrim delom spinovano. Od tada jesu pojačane kontrole ali ipak i tu ima veliko ali... Da li kontrole baš redovno češljaju sve timove ili za odredjenu sumu novca nekad i propuste da dodju u posetu...
  • 0

#40 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 03 February 2016 - 11:09 PM

Biciklizam je sinonim za doping od pre nego što je doping postao ilegalan... Razlog zašto to i dalje važi je što u biciklizmu Lensa razapnu na krst, u drugim sportovima bi završio u dvorani slavnih čak i ako bi se uopšte čulo da se dopingovao (iz par izuzetaka). A mislim da nisi svestan koliko su mali budžeti u biciklizmu u poređenju sa velikim sportovima. Onaj koga mogu da priušte stvarno veliki klubovi nema šta da traži sa biciklistima, samo kalja ime zbog postojećih predrasuda. Jedino što gura bicikliste napred u razvoju novih metoda da je što više moraju da beže od kontrola, pa su spremniji da isprobaju bilo šta novo.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika