Jump to content


Fotografije

Prelazak za 10 na 11 brzina


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
153 odgovora na ovu temu

#41 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 24 January 2016 - 06:51 PM

Mala digresija.

 

Koliko vas je ikada vozilo bilo kakav 1x pogon?


  • 3

ಠ_ಠ


#42 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 January 2016 - 07:04 PM

Ja sam par puta probao od drugara,presao je sa klasicnog 3x...razmisljao sam i ja da se prebacim,ali za mene je to jos uvek egzotika,nisam jos rad eksperimentisati.. Htedoh reci da mislim da je za off road(ozbiljan ne povremeni) u prednosti nad 3x. Zato sto cenim da tih 10-11 brzina pokriva potrebe za vecinu vozaca,tako da su one dve sajbne visak.. Tu ne pricam o manjoj gramazi na bajsu nego funkcionalnosti i jednostavnosti..
  • 0

#43 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 January 2016 - 07:18 PM

Kod off road vožnje, 11 brzina pozadi ima manu što je kaseta šira - znači slabiji točak. Druga stvar je cena opreme - kaseta koja daje dobar raspon 11-40 je dosta skupa.

 

Prednosti je kolega objasnio.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#44 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 24 January 2016 - 07:25 PM

mojih 2 dinara misljenja.

 

posto vozim 1x pogon vec 3 goidin.

 

 

1. cena nije nista skuplja, stavise mozes jefinije da prodjes ako znas koje stvari treba da kupis. (pogotovo dolaskom NW lancanika, gde ne treba vodilica napred)

2. 40 ili 42 zuba pozadi je apsolutno nepotrebno (11-42 kaseta kosta odprilike 50ak eur, isto kao i XT kaseta) 11-36 kaseta sa 32 ili 30 zupcanikom je sasvim dovoljna

3. pouzdanije je

4. volan lepse izgleda

5. po meni prednji menjac nema apsolutno ikakvu poentu vise

 

 

cisto moje misljenje kao dugogodisnji korisnik ovakvog sistema


  • 2

ಠ_ಠ


#45 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 24 January 2016 - 07:30 PM

Kod off road vožnje, 11 brzina pozadi ima manu što je kaseta šira - znači slabiji točak.

 

Sirina 11s i 10s kasete za MTB je potpuno ista sto znaci da se 11s kaseta moze montirati cak i na m756 generaciju koja je projektovana za 9 brzina.

 

@Draka

 

Vozis 26 ili 29? (Ili 27,5 :D) Ako si vozio sa 26, jel bilo kakvih smetnji dok si koristio 1x. Smetnje u smislu da li ti je sve bilo taman, ne kao problemi sa saltanjem brzina i to.


  • 0

#46 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 January 2016 - 08:07 PM

mojih 2 dinara misljenja.
 
posto vozim 1x pogon vec 3 goidin.
 
 
1. cena nije nista skuplja, stavise mozes jefinije da prodjes ako znas koje stvari treba da kupis. (pogotovo dolaskom NW lancanika, gde ne treba vodilica napred)
2. 40 ili 42 zuba pozadi je apsolutno nepotrebno (11-42 kaseta kosta odprilike 50ak eur, isto kao i XT kaseta) 11-36 kaseta sa 32 ili 30 zupcanikom je sasvim dovoljna
3. pouzdanije je
4. volan lepse izgleda
5. po meni prednji menjac nema apsolutno ikakvu poentu vise
 
 
cisto moje misljenje kao dugogodisnji korisnik ovakvog sistema


Slažem se da 11-36 kaseta može da reši stvar sa manjim lančanikom napred - s tim što se tada dobija puno uži raspon brzina prenosa u odnosu na dubl/tripl. Da li je veći raspon nepotreban? Opet stvar izbora & prioriteta.

Pouzdanost? Ja uvek glasam za 3x6, ili 3x8 kad je pouzdanost u pitanju. Opet, stvar izbora.

Uz nešto veću iskošenost lanca kod 1x sistema (u najsporijem i najbržem prenosu). Tu je tripl neprevaziđen.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#47 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 January 2016 - 08:10 PM

Sirina 11s i 10s kasete za MTB je potpuno ista sto znaci da se 11s kaseta moze montirati cak i na m756 generaciju koja je projektovana za 9 brzina.
 
@Draka
 
Vozis 26 ili 29? (Ili 27,5 :D) Ako si vozio sa 26, jel bilo kakvih smetnji dok si koristio 1x. Smetnje u smislu da li ti je sve bilo taman, ne kao problemi sa saltanjem brzina i to.


10fazne kasete su uže od 8 i devetofaza. Postoje nable sa freehubom baš za 10faz i na njih ne staju ni 8 i 9faz kasete.
11 faz je širi i od 8 i devetofaza, a svakako širi od 10faza.

Kad se 10faz kaseta montira na nablu za 8 i 9faz se dodaje uži spejser (obično stiže sa kasetom) pre same kasete.

Na nablu za 10faz, 10faz kaseta staje bez tog spejsera, ali 8 i 9faz ne staju nikako.

Na nablu za 11faz, stavlja se širi spejser kad se montira 10faz kaseta (uz spejser koji se stavlja pri montiranju 10fazne kasete na 8faznu i 9faznu nablu - sveukupno preko 2 mm u spejserima), dok za 11faznu ne ide taj spejser, naravno.

Prvi put čujem da su za MTB napravili 11faz iste širine kao 10faz. Doduše, uglavnom sam se igrao sa drumašima, tako da možda grešim.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#48 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 24 January 2016 - 09:41 PM

@fallout

 

 

drumski 11faz je siri, dok je mtb 11faz iste sirinne. (definitivno provereno)

 

Iskosenost lanca nikada nije predstavljala problem ako je linija prednjeg lancanika dobro centrirana (49mm +-1mm), stavise, imam utisak da lanac duze traje. Lanac sam zamenio tek nakon skoro 2 god voznje. (tada je poceo da pokazuje znake rastezanja)

 

@niipheus

 

vozio sam do sada 26ce u kombinacijama 36/11-36, 34/11-34, 34/11-34, 34/11-36, 32/11-36

 

novi bajs koji spremam je 29er, i prenos ce biti 32/11-42 10faz

 

A sto se tice funkcionisanja 1x pogona, moja preferenca je NW lancanik i menjac s kvacilom, jedino tu nije mi ni jednom pao lanac. Pre toga, koristio sam nekoliko tipova lancanika, ali se NW najbolje pokazao od svih.


  • 1

ಠ_ಠ


#49 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 24 January 2016 - 09:45 PM

Inace koga zanima, 11faz je vec zastarela stvar jer je divni sram odlucio da izbaci jos jedan standard i 12faz kasetu...

 

 

gXP9366.png

Tio9yDM.png

 

 

sa 10-50 kasetom, cisto za one ljude koji su toliki pomodari i zele da imaju to a ne zele da treniraju da bi mogli da koriste klasican 1x pogon.


  • 1

ಠ_ಠ


#50 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 January 2016 - 10:05 PM

@fallout

 

 

drumski 11faz je siri, dok je mtb 11faz iste sirinne. (definitivno provereno)

 

Iskosenost lanca nikada nije predstavljala problem ako je linija prednjeg lancanika dobro centrirana (49mm +-1mm), stavise, imam utisak da lanac duze traje. Lanac sam zamenio tek nakon skoro 2 god voznje. (tada je poceo da pokazuje znake rastezanja)

 

11 faz kaseta mora biti šira od 10fazne. Mora biti šira i od 8-9 fazne. Jesi bio u prilici meriti šublerom širinu?

 

Ovo što kažeš, ako sam dobro shvatio, da 11faz MTB kaseta može da se uglavi na nablu za 8 i 9 faz (na koju 10fazna kaseta mora sa spejserom). To su onda super uradili za off road, da se ne slabi dodatno konstrukcija točka.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#51 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 24 January 2016 - 10:12 PM

Nisam imao mogucnost da proverim shublerom.

 

Znam da sam citao clabak o novom XTRu gde je jedna od glavnih stvari bila ta da nova nabla i novi frajlauf apsolutno nije potreban za Shimanov MTB 11faz.

Razlika je u tome je da najveci zupcanici na kaseti se ne zavrsavaju na kraju frajlaufa vec idu i preko njega, tako da se nalaze iznad tela nable blize zicama, pa su time uspeli da naguraju 11 brzine na isto telo kao za 10faz.

 

Dok na primer za Sram treba novi XD frajlauf.


  • 1

ಠ_ಠ


#52 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 24 January 2016 - 10:39 PM

11 faz kaseta mora biti šira od 10fazne. Mora biti šira i od 8-9 fazne. Jesi bio u prilici meriti šublerom širinu?

Zasto mora? Koji su to konstrukcioni uslovi koji zahtevaju da 11obrzinska kaseta mora biti sira? Meni 10s kaseta stoji na m756 nabli bez ikakvih spejsera i zajebancija. Poredjani redom lancanici i zavrnuta navrtka na kraju.

 

@Draka

 

Ja ne verujem svojim ocima :D Na kraju ce napraviti lancanik ko felna. Jes da skoro nikad ne treba tolika redukcija, ali npr evo sad bas racunam prenos 36/50 je i dalje tezi od prenosa 24/34 koji jeste veoma lak, ali ima i on svoju svrhu. Meni se svidja sto su ubacili ovaj raspon, sad nema greske.


  • 0

#53 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 24 January 2016 - 10:47 PM


  • 0

#54 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 24 January 2016 - 10:48 PM

ponekada pomislim da je jedna brzina sasvim dovoljna a da su ovo samo filozofije za uzimanje para :P


  • 0

ಠ_ಠ


#55 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 24 January 2016 - 11:06 PM

Zasto mora? Koji su to konstrukcioni uslovi koji zahtevaju da 11obrzinska kaseta mora biti sira? Meni 10s kaseta stoji na m756 nabli bez ikakvih spejsera i zajebancija. Poredjani redom lancanici i zavrnuta navrtka na kraju.

 

@Draka

 

Ja ne verujem svojim ocima :D Na kraju ce napraviti lancanik ko felna. Jes da skoro nikad ne treba tolika redukcija, ali npr evo sad bas racunam prenos 36/50 je i dalje tezi od prenosa 24/34 koji jeste veoma lak, ali ima i on svoju svrhu. Meni se svidja sto su ubacili ovaj raspon, sad nema greske.

Kolega Draka objasnio praktičan deo.

 

Konstrukcioni uslovi? Za početak Shimanova specifikacija širine samih lančanika, kao i razmaka između njih.

Druga stvar čvrstina samog materijala - traži određenu širinu.

Izmeri 11faz MTB i 10faz kasetu, pa uporedi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#56 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 24 January 2016 - 11:10 PM

Kolega Draka objasnio praktičan deo.

 

Konstrukcioni uslovi? Za početak Shimanova specifikacija širine samih lančanika, kao i razmaka između njih.

Druga stvar čvrstina samog materijala - traži određenu širinu.

Izmeri 11faz MTB i 10faz kasetu, pa uporedi.

 

Sta je objasnio? Da moze 11s na 10s? To i ja kazem. Kakve veze ima sirina lancanika i razmaci i cvrstoce sa tim da freehub od 9 i 10 brzina moze da prihvati i 11 brzina?


  • 1

#57 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 24 January 2016 - 11:15 PM

ljudi ne razumemo se lepo

 

 

1. 11faz je fizicki neznatno sira do 10faza ako se uzme jedan kraj lancanika na drugi prostom cinjenocom da je razmak 11faz lanca isti kao i na drumasima.

2. Nosac 11faz MTB kasete je isti kao i kod 10faza, za razliku od drumaskih 11faza gde nije moguce to izvesti zbog toga sto su zupcanici manje.

 

 

nadam se da smo sada svi na istoj stranici :D


  • 2

ಠ_ಠ


#58 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 24 January 2016 - 11:19 PM

ljudi ne razumemo se lepo

 

 

1. 11faz je fizicki neznatno sira do 10faza ako se uzme jedan kraj lancanika na drugi prostom cinjenocom da je razmak 11faz lanca isti kao i na drumasima.

2. Nosac 11faz MTB kasete je isti kao i kod 10faza, za razliku od drumaskih 11faza gde nije moguce to izvesti zbog toga sto su zupcanici manje.

 

 

nadam se da smo sada svi na istoj stranici :D

 

Meni je to jasno odmah bilo ali gospodin Gremlin trazi sublersku potvrdu posto ipak niko ovde nije popio pameti kao on.


  • 1

#59 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 January 2016 - 05:27 AM

Meni je to jasno odmah bilo ali gospodin Gremlin trazi sublersku potvrdu posto ipak niko ovde nije popio pameti kao on.


Toliko:
 

Sirina 11s i 10s kasete za MTB je potpuno ista sto znaci da se 11s kaseta moze montirati cak i na m756 generaciju koja je projektovana za 9 brzina.



Što se nable tiče, kolega Draka je lepo objasnio o čemu se radi.

I freehub za 8&9 i 10 brzina nisu iste širine. 10fazni je nešto uži. S tim što je onaj za 8 i 9 brzina puno rasprostranjeniji, na njega se 10faz kaseta stavlja sa spejserom (i kod MTBa koliko znam).
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#60 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 25 January 2016 - 08:35 AM

@FAlloutboy

 

9faz je isao bez spejsera koliko se secam dok je za 8faz isao spejser koji je dolazio sa kasetom.


  • 0

ಠ_ಠ





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika