Jump to content


Fotografije

Restauracija ponike


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
23 odgovora na ovu temu

#1 radar

radar
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 26 July 2015 - 03:55 PM

Prvo, nisam siguran dali je temi mesto ovde ili u "servis"-u, pa neka moderatori prebace ako sam pogrešio.

 

U naslovu piše restauracija, ali zapravo hoću da sredim jednu staru poniku, bez opterećivanja da to sve budu originalni delovi i da izgleda kao original.

Izvukao sam je iz garaže i s obzirom da nisam u svađi sa majstorisanjem i mehanikom, rešio sam da mi to bude zanimacija preko zime, a na proleće da je poklonim jednoj devojčici.

Dakle, imam osnovnu ideju, ali potrebni su mi konkretni saveti, šta i kako, jer bih veći deo želeo da odradim sam, a prvi put se upuštam u posao ovog tipa.

 

Prvo bih peskario ram (to je jedini deo koji bih poverio majstoru) i zatim ga sam ofarbao. Boja na ramu i nije u toliko lošem stanju, ali bih ga prebacio u neku žensku boju, i na njemu ispisao ime devojčice kojoj je namenjen. Taj deo mi je u principu jasan, samo su mi potrebni saveti koju podlogu, boje i lak u spreju da koristim, to jest koje su najbolje, a da se mogu naći na našem tržištu.

 

Veći problem mi je šta da radim i kako da sredim ostale delove, kao što su guvernala, šticna, točkovi, ručica kočnice, lančanici, blatobrani, kurble, nožica itd... Sa nekih delova sam skidao koroziju (vidi se guvernala na slikama), ali kako da dobijem metalik sjaj ili i to peskariti i farbati.

 

Imam još milion pitanja, ali to ću postavljati kroz temu kako budem nailazio na probleme. Za početak su mi potrebni osnovni saveti za početnika, a dobro bi došla i preporuka za neki dobar tutorijal na netu.

 

Evo par fotki kako izgleda ponika u stanju kada je izvađena iz garaže.

01.JPG

 

02.JPG

 

03.JPG

 

04.JPG

 

05.JPG

 

06.JPG

Pre skidanja korozije...

 

07.JPG

... i posle (korozija je skidana samo sa desne strane).


  • 2

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 26 July 2015 - 04:47 PM

Najjeftinije je kupiti PUROL pastu za poliranje metala http://www.bolago-m.rs/purol-100-gr u farbari

 

http://www.poliranje.rs/set1.html

http://www.flexing.r...vi-za-poliranje

 

Bojenje posle ogoljenog metala

- ColorMatic 1K Epoxy Primer - zastita metala i priprema za boju

- Boje u spreju mogu da ti smuckaju i napune u Ehom-u ima svih mogucih nijansi kao i onih sa "sljokicama" ili metaliziranih.

- Posle bojenja rama sledi zastita lakom Dupli-Color Car's Rallye Klarlack.

Sve ovo za farbanje moze da se kupi u Ehom-u http://www.ehom.co.rs/kontakt.htm

 

Nakon zavrsetka farbanja i lakiranja rama napraviti pauzu od 3 dana pre pocetka vracanja delova na bicikl.


  • 1

#3 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 26 July 2015 - 05:02 PM

Posle peskarenja moras vrlo brzo da naneses neki sloj farbe, kita ili cega vec jer ce vrlo brzo da zardja. Nekada je potreban samo jedan dan da se posle peskarenja uhvati rdja.


  • 0
.

#4 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 26 July 2015 - 07:49 PM

Najjednostavnije je da das ram na plastifikaciju i nije skupo.
  • 0

#5 radar

radar
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 26 July 2015 - 08:00 PM

Pitanje u vezi plastifikacije. Jel plastificiranje može da se radi samo u jednoj boji ili mogu da se rade šare, pošto sve što sam video od plastifikacije je bilo jednobojno, a ja imam ideju da to uradim malo šarenije.


  • 0

#6 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 26 July 2015 - 09:42 PM

Ma pusti plastifikaciju ovako je zabavnije. Sare i dekoracije mozes da nacrtas akrilnim markerima pre nego sto zastitis ceo ram lakom.

 

 

http://www.instructa...rames/?ALLSTEPS


  • 0

#7 radar

radar
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 26 July 2015 - 10:01 PM

Pa da, tako nesto sam i planirao.
  • 0

#8 radar

radar
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 09 August 2015 - 09:23 PM

Još dva pitanja.

1. Da li se ovakvi ili ovakvi low end pištolji sa kompresorom mogu koristiti za ovu namenu i kakav je krajnji kvalitet u odnosu na farbanje i lakiranje bojom iz spreja?

2. Koliko je boje potrebno za farbanje jednog rama?


  • 0

#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 10 August 2015 - 01:05 AM

1. Mislim da je tesko podesiti ih da farbaju ujednaceno na tako maloj povrsini.

2. Sprej od 400ml po sloju farbe, oko 2~3 spreja za ceo ram.


  • 0

#10 radar

radar
  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Postavljeno 10 August 2015 - 11:05 AM



2. Sprej od 400ml po sloju farbe, oko 2~3 spreja za ceo ram.

Jel se ovo odnosi i na prajmer i zavrsni lak? Po 2-3 spreja od svega?
  • 0

#11 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 10 August 2015 - 11:53 AM

Verovatno negde izmedju ali kod spreja moras kupiti celu bocicu iako ces potrositi mozda jednu petinu. Ne vidim neki problem ako zafali odes pa kupis isti takav i nastavis gde si stao.

Osnovna je dovoljno u jednom sloju ako je kvalitetna ali od umeca onog koji farba zavisi i potrosnja boje.

Boja u dva sloja najmanje, zavisi i od nijanse tamnije boje bolje pokrivaju.

Zavrsni lak dva sloja najmanje.

Zavisi i od velicine rama a svakako od iskustva onog koji farba, evo podsetih se da je pony u pitanju, dovoljno je jedan sprej osnovne, jedna do dve bocice boje i jedna do dve laka.


  • 0

#12 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 31 January 2017 - 02:23 PM

Znam da je dugo proslo od poslednjeg posta ali bas me zanima kako je ispala ponika kad ste ej sredili skroy :) Mozete li slike da postavite :) Hocu i ja svoju staru poniku staru 25 godina da sredim. Imam utisak da su stari poniji kvalitetniji nego ovi koji se sad prodaju + moj stari moze da se sklapa i paktreger moze da mu se ukloni po potrebi. Kod novih toga nema. Otprilike je u istom stanju kao i vas. Koliko ste ulozili u sredjivanje vaseg bicikla?


  • 0

#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 31 January 2017 - 03:40 PM

Imajte na umu da u vreme kada smo vozili poniku imali smo oko 30kg a danas imamo oko 90kg pa kad tolika tezina sedne na poniku nije to vise ona ista iz nasih secanja kako smo se lepo navozali sa njom. A i taj zglob za preklapanje nije bas kvalitetan pa mu to dodje i kao mana...


  • 1

#14 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 02 February 2017 - 03:34 PM

Uh, nisam uopste pomislila na to.  n2:doh

Mislite da ne treba sredjivati staru poniku? Vidim Capriolo Pony na 16000 din, nije na sklapanje, i Scout slicna cena. Sta biste vi radili?


  • 0

#15 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 02 February 2017 - 06:39 PM

Ne kazem da ga ne treba sredjivati vec da smo mi porasli a to je uglavnom bio decji bicikl iz nase mladosti... Prednja kocnica je losa.

Ako nije zardjao lako ga je ponovo ofarbati pa ce izgledati lepse.

Ovi poniji iz Kaprijola su mnogo ruzni za moj ukus. Ono sto mene zanima je zasto ste se zainteresovali za poni, da li vam je potreban mali sklapajuci bicikl? Ako jeste a resili ste da cesto vozite bicikl onda bi nabavka modernih sklopivih bicikala bila optimalno resenje ali su oni dosta skupi (Giant Expressway 2).
Ukoliko zivite u gradu gde su trotoari betonirani i VEOMA ravni onda bi moja preporuka bila nabavka gradskih trotineta za odrasle npr. Oxelo Town 9 (link) ili ako su trotoari losijeg kvaliteta a ne biste dnevno vozili vise od 20km onda neki mali sklopivi sa gumenim tockovima Mibo ili Yedoo (link)


  • 0

#16 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 02 February 2017 - 07:43 PM

Zao mi da bacim taj poni. Inace imam mtb, 26 inca tockovi, prepravljen da lici na gradski (podignuta maksimalno zglobna lula, stavljen zakrivljen korman za gradske bicikle), njega vozim. Sad mi se svidjaju vise gradski zbog oslonca na sedistu a ne na vratnoj kicmi. A poni sam htela za kevu da sredim, ona nece nista drugo sem ponija, kaze da se oseca nestabilno :) Nece ni onaj poni iz Capriola sa tockovima 24, kaze nestabilni su, hoce standardne od 20. Secam se kad smo bili klinci da prednjom kocnicom nismo nikad kocili, samo kontrom. Verovatno nam je neko rekao da je slaba prednja. Hvala na predlozima za trotinete, ali nekako mi je lepsi bajk i prakticniji (ima paktrege pa moze nesto i da se ponese na njemu u korpu). Giant Expressway 2 mi se bas svidja, ali mi je skup.


  • 0

#17 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 02 February 2017 - 08:38 PM

Sad mi je malo jasnija situacija, ako ste iz Beograda kontaktirajte Gribic-a majstora za bicikle i sta jos ne pa ako nema preca posla bice bicikl spreman za voznju do  proleca.


  • 0

#18 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 265 posts

Postavljeno 02 February 2017 - 08:47 PM

Secam se kad smo bili klinci da prednjom kocnicom nismo nikad kocili, samo kontrom. 

Ponika sa kontrom i banana sedistem. 
Kakav mtb, drumasi, tt....:P


  • 1

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#19 Suncokret

Suncokret
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 226 posts
  • LocationLeva obala Save

Postavljeno 02 February 2017 - 10:01 PM

Hvala na odgovorima svima :) Pretpostavljam da je Grbic ovaj clan http://www.2bike.rs/...r/42983-grbic/?


  • 0

#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 02 February 2017 - 10:51 PM

Jeste.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika