Jump to content


Fotografije

Odmašćivač


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
148 odgovora na ovu temu

#1 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 09 October 2009 - 07:14 AM

Pozdrav svima...

Imao sam juče jednu situaciju. Po prvi put u mom (skorašnjem) biciklističkom životu, mi se desila (po)glupa situacija. Pukao lanac. I to na očigled pune stanice ljudi koji čekaju na autobuskoj stanici. A ja htio da se popnem na jedno malo (strmo) brdašce, da dođem do drugog nivoa ulice. Dva okretaja, i puc. Puče lančić, kineski, 6 KM (3 EUR). Leže na zemlju. #-o
Nista, šta ćeš. Podsmješljivi pogledi čekalaca. Bicikl podigao gore, okrenuo ga naopačke, neki majstori na građevini pitaše: "Momak, treba li pomoć ?", lanac uvukao, spojnicu spojio snagom desne šake, i uz pomoć rama. Sve ukupno mi je trebalo ne više od 10-tak minuta.
Pogledah šake svoje, kad ono masne, i to prljavo masne. Da, znam, zapuštam bicikl. Prljav je, 200 km, a nisam ga nijednom pošteno oprao. Shame on me. :?
Dođe momenat pranja. Pošto je bilo kasno, nisam mogao raditi napolju, već ću raditi u podrumu. Sjetim se da sam negdje našao recept za dobar odmašćivač. I tako napravih sljedeću recepturu:

1. Prazna špricaljka od sredstva za čišćenje prozora 750ml (a taman se potrošila :) )
2. Topla voda skoro do vrha
3. Par kapi tečnog deterdženta za suđe
4. 2.5 čepa sirćeta (ona mala bijela plastična bočica)

...promućkao, i otišao u podrum.

Počeo da pršćem, sačekao malo, počeo da brišem, ekstra, bicikl se počeo pojavljivati. Sve niklovane površine dobiše svoj stari sjaj. Kočione površine na točkovima biše crne, a nakon brisanja vrati im se stari sjaj.

Lanac sam rasporedio po krpi i dooobro našpricao. Za vrijeme čekanja, malo sam detaljisao bicikl.

Nakon 10 min. čekanja, lanac provukoh dooobro kroz magičnu krpu, kad ono čist kao suza. Po dlanovima nisu ostajale masne fleke. Pa još malo kroz magičnu krpu. zasjajio se. Ekstra.

Nakon toga montaža. I onda podmazivanje. I to podmazivanje čitavog bicikla. Prvo dobro podmazah lanac, pa onda i sve ostale dijelove. Nakon toga, suvom krpom prebrisao sve.

Još malo pregledao i podesio kočnice, i ostalo.
Bicikl jutros prede.
Izgleda da ću uvesti servisne intervale, i intrevale čišćenja, jer se dosad vozilo po principu "vozi-deri-ne peri". Shame on me. :?

A jesam ugnjavio.
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#2 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 09 October 2009 - 08:25 AM

razmenjujemo recepte :)

odlično, probaću, mene dosta nervira što mi se jako brzo "ucrni" i "umuljavi" lanac, u roku od odmah... mada nikako čestito da operem te mehanizme, pa džaba pranje lanca
  • 0

I chill harder than you party. 


#3 licmi

licmi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 09 October 2009 - 08:35 AM

razmenjujemo recepte :)

odlično, probaću, mene dosta nervira što mi se jako brzo "ucrni" i "umuljavi" lanac, u roku od odmah... mada nikako čestito da operem te mehanizme, pa džaba pranje lanca

Ej i meni se zacrni i umuljavi lanac brzo ali to zavisi cime ga podmazujes (ja sam barem tako nesto shvatio) Kad sam bio kod servisera zadnji put on mi je reko da treba onim sprejem da se podmazuje lanac nego mene mrzi da odem da kupim to ...
:?
  • 0

#4 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 09 October 2009 - 09:22 AM

Ja sam kupio ulje ono baš za biciš za lanac i rekli mi samo da kad ga nauljim, da skinem višak nekom krpom, što i uradim. Ali opet, pre toga (nakon što sam ga kupio tek) lanac je bio ok jako dugo vremena, nije se prljao, tek kada sam ga podmazao, brate mili... Ko da vozim Garavi sokak na biciklu.
A da ne pominjem koliko sam tako odeće uflekao kada jurim negde pa zaključavam bajk, pa mi se katanac umasti :?
  • 0

I chill harder than you party. 


#5 mouse

mouse
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 420 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 09 October 2009 - 10:25 AM

Podmazivanje lanca teflonskim sprejem ima efekta, ali kratkotrajnog. Potrebno je podmazivati lanac sprejem nakon svake dobre vožnje, tj. pre naredne. On se brzo osuši, ali ne gubi funkcionalnost recimo 50-tak km (totalno odokativna procena :D ). Ulje daleko duže drži lanac kvalitetno podmazanim, ali ako se ide van asvalta eto problema. Retko ulje skuplja prašinu k'o muve ... kolač! Stoga je potrebno češće prati (odmašćivati) lanac za max učinak podmazivanja (ispade kao neka reklama za deterdžent :mrgreen: ). Kad se lanac zacrni, to znači da je tačno pre 107,4 km bio debeo spreman za pranje. Ne mora se uljiti lanac extremno, dovoljno je na opran i suv lanac kapnuti malo ulja ovde onde, ili čak krpicom razmazati, i to je to! A za odmašćivanje nije loš ni domaći Eco-clean (engine cleaner): poprska se na lanac, sačeka par min i ispere 'ladnom vodom.
  • 0

#6 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 09 October 2009 - 01:36 PM

Jes vala, kad se naulji onim obicnim teflonskim uljem, sve sto se tice pogona pocrni kao djavo kroz koji dan. :? Eco-clean, ima ga na skoro svako benzinskoj pumpi, odlican za odmascivanje. A mogu se koristiti i odmascivaci tipa Cif, Axel i ostali. :)
  • 0

#7 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 09 October 2009 - 02:43 PM

Vidim ovde na forumu da je taj Axel odlican. Kupujem ovih dana i isprobavam ga ako budem vozio za vikend. Tek sam oprao lanac i lancanike.
  • 0
.

#8 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 09 October 2009 - 03:02 PM

S Axalom odmascujem i sebe. Tipa, kad zakacim pogon ili lanac nogama, pa se uprljam. Nema dranja koze, kao sa onim pastama. :)
  • 0

#9 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 09 October 2009 - 04:17 PM

- Odmascivanje: skinem lanac (otvorim SRAM Power-Link, naravno, mada ima i Wipperman Connex, KMC i slicnih resenja). Stavim lanac u metalnu ili plasticnu posudu. To svelepo natopim najobicnijim WD-40, ostavim da WD-40 "odradi" svoje. Jos malo pomoci cetkom... Zatim se prospe WD-40 i opere se tecnoscu za pranje sudova. Obrise se cistom krpom, osusi i montira nazad.

- za podmazivanje - koristim samo Rock-N-Roll podmazivac - nikako ulje (dosta puta sam izgledao kao svinja zbog podmazivanja uljem. Kao sto su vec gore spominjali, svaku voznju-dve se suvom krpom izbrise lanac i nabaci se nova kolicina rock-n-roll-a, i sav visak se obrise (krpa oko lanca i pedale okretati u rikverc...
  • 0

#10 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 09 October 2009 - 05:11 PM

A jel čistite i zupčanike, menjače and stuff?
Ja najveću muku imam sa tim. Probao sam sa nekom četkicom isto, ma kakvi, nema šanse...
  • 0

I chill harder than you party. 


#11 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 09 October 2009 - 06:21 PM

Pa i ostalo izribas cetkicom i odmascivacem, u suprotnom lanac ce se vratiti u prvobitno stanje za 5 min.
  • 0

#12 juventino

juventino
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts
  • LocationZaječar

Postavljeno 09 October 2009 - 08:56 PM

Famin je, takođe, odličan, jevtin, naširoko korišćen u industriji, odmašćivač. :D
  • 0
.

#13 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 09 October 2009 - 09:09 PM

Nisam siguran ali cini mi se da Famin nagriza plastiku?
  • 0
.

#14 juventino

juventino
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts
  • LocationZaječar

Postavljeno 09 October 2009 - 09:22 PM

Agresivan jeste, ali je za lanac i lančanike odličan.
Ono što ja praktikujem je da odmah posle odmašćivanja perem iste vrućom vodom i deterdžentom.
  • 0
.

#15 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 10 October 2009 - 03:37 PM

A jel čistite i zupčanike, menjače and stuff?
Ja najveću muku imam sa tim. Probao sam sa nekom četkicom isto, ma kakvi, nema šanse...


Jednom u par meseci skinem prednji pogon i kasetu, i ocistim ih kao sto sam i lanac opisao.

Za u medjuvremenu (ako koristis Rock-N-Roll podmazivac ili slicno vostano podmazivanje), sasvim je dovoljna cetka da se ociste pogonski zupcanici i kaseta (dok je lanac skinut)...
  • 0

#16 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 07 November 2009 - 08:18 PM

Ovaj Axel radi odlicno :wink: . Danas sam ga probao prvi put i odusevio se. Bez problema skida masnocu. Cini mi se da nikada nisam imao ovako cist pogon i lanac.
  • 0
.

#17 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Postavljeno 22 November 2009 - 10:20 PM

Nisam siguran ali cini mi se da Famin nagriza plastiku?


Znam nekog ko radi u Rafineriji gde famin redovno koriste za pranje mašinskih delova. Rastvara žestoko! Tačnije, najbolji je kod masnih mašinskih delova. Donesu prljavi motor natope ga, ostave na pola sata i sve speru na kompresoru s vrelom vodom. Motor ko nov!

Ja sam ga pre koristio za pranje lanca i par stvari sam shvatio:
Ne izlažite farbu njegovom dejstvu - rastopi je pa je posle prstom skineš(al opet nisu sve farbe iste),
gumene stvarčice razlaže, tačnije oslabi im svojstva (al nisu sve iste),
a za plasiku ne znam (držao sam ga u flasama od Coca Cole i nije uspeo da je rastvori).

Ali ne koristim ga vise, ipak je dosta jak! Pazim lanac, WD-40, cetkica, i redovno briskanje su se pokazali kao dovoljni.
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#18 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 11 November 2010 - 10:32 PM

S obzirom da nisam našao pomenuti AXEL (a približava mi se generalka) ja sam uzeo AJAX KITCHEN pa sad kako mu bude, nije baš jeftin, izašo me ~305 din mada, ako je tačno ono što piše na poleđini da jede i aluminijum (pomalo zabrinjavajuće) onda vredi :mrgreen:
Postavljena slika
Postavljena slika
  • 0

profilepic.gif


#19 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 11 November 2010 - 11:40 PM

Do sada koristio 2 odmascivaca

Wurth CISTAC KOCNICA dizajniran da odmascuje masno-impregnirane delove kocionih sistema na automobilima, uglavnom diskove (iliti rotore, kako mi bajkeri preciznije kazemo) moze da se koristi skoro svuda na bajsu za odmascivanje. Laki industrijski cistac na bazi nekog alkohola koji isparava i ostavlja povrsinu suvom i cistom. Sprej boca 500ml oko 400 dinara u gvozdjarama.

Wurth INDUSTRIJSKI CISTAC je mnogo jaci odmascivac i skida ostatke nalepnica cak i ostatke katrana/asfalta. Uvek prvo isprobati kompatibilnost sa sintetickim materijalima jer neki hoce da izgore, onako da se zabele! Znatno skuplji, sprej boca 500ml preko 1000 dinara u boljim gvozdjarama.
  • 0

#20 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 11 November 2010 - 11:58 PM

Wurth jeste izuzetno dobar bez obzira na proizvod koji gledaš ali zato lupaju po ušima sa cenama, mislim da ima dobrih i efikasnih sredstava po znatno nižim cenama i sa boljim odnosom cena-kvalitet čak i on onog što sam ja uzeo.
  • 0

profilepic.gif





2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika