Jump to content


Fotografije

Shimano IG lanac i kaseta

Shimano IG

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
22 odgovora na ovu temu

#1 milan019

milan019
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 04 June 2015 - 05:54 PM

Pozdrav drugari...Iako sam na forumu dugo ovo je moj prvi post. 

Naime,muka me pritisla i to sledeca....Pakujem stari trek bicikl(pravim od njega touring).Trek je iz 90.-ih i na sebi ima 7-faz kasetu i STX opremu(srednji pogon i menjaci).Nebih da prelazim na 9-faz jer mi je iskreno preskupo(moram kupiti bukvalno celu grupu) a i ne treba mi,touring moze da se vozi i sa 21 bez problema.Ono sto sam smatrao da treba da bude vrh na turing bajku to sam i stavio(v brake xtr paralelogrami sa coolstop,rucice Avid FR 5 i schvalbe marathon plus gume).Sad doslo vreme zamene kasete i lanca.Sa polovnim mi ne pada na pamet da krecem na cca 2000 km puta u cugu(vozimo Rumuniju).

Tu nailazim na problem a to je taj da mi je srednji pogon matori STX na kome pise da je iskljucivo za IG lance.Stari lanac je bio IG(istegnut je i neupotrebljiv),kaseta je takodje IG(moze da tera ali bih je zamenio).

Recite mi da li neko ima ideju gde naci IG kasetu i lanac ili da li bih mogao tu nesto da napasujem od Srama recimo???Znam da HG lanac i IG srednji pogon nesmeju zajedno(nadjoh guglajuci po stranim sajtovima).

Znaci koja je eventualna zamena za IG lanac???

Koju kasetu mogu da stavim sa tom eventualnom zamenom?

Hvala unapred....

 


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 June 2015 - 06:07 PM

7faz ako je baš na kasetu? Onda ovu kasetu:

 

http://planetbike.rs...zupčanici/6159/

 

Ako je na navoj:

 

http://planetbike.rs...zupčanici/6108/

 

 

Lanac:

 

http://planetbike.rs...ovi/Lanci/1541/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 milan019

milan019
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 04 June 2015 - 06:17 PM

Znaci ovaj lanac nece da zeza srednji pogon sa natpisom IG Chain only???

Kaseta,videcu josh,mozda ostane i stara... nekako mi se cini kvalitetnija od ovoga sto nude u planetbajku...


  • 0

#4 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 04 June 2015 - 06:30 PM

Takodje imam Trek iz 90-ih, STX prednji, zadnji menjac, pogon "samo" IG lanac, kaseta sedmofaz. Oznaka samo IG se odnosi na lance prilagodjene da lakse naidju i lakse sidju sa zupcanika. Specificnost IG lanca je da ima zareze i sa uzlazne i silazne strane dok HG ima samo sa uzlazne iako je "novija" tehnologija. Nikakav stetni efekat neces imati ako koristis HG lanac, cak mozes i osmofaz lanac. Na svom pogonu sam koristio i IG i HG kao i KMC Z-72 a kasetu mozes po volji odgovaraju i SRAM i Shimano... Mozes i bilo koji drugi lanac koji je IG/HG kompatibilan (Sram, Ybn...).


  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 June 2015 - 06:44 PM

Ako ideš na put od 2000 km, onda staviš novu kasetu i ne misliš. Sa novim lancem koji sam preporučio, trebalo bi da isteraš ceo put bez zamene bilo kog dela u pogonu (pod uslovom da prednji lančanici nisu istrošeni, ali to se vidi golim okom).

 

6, 7 i 8 brzina su praktično isti lanac. Stavljam ili najjeftinij 6-faz, ili kvalitetne, skupe lance (kao taj što sam preporučio i koji bi trebalo da izgura taj put opušteno), koji se obično prodaju koa 8-faz, mada idu i na 6 i 7 faz kasete bez problema.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 milan019

milan019
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 04 June 2015 - 06:55 PM

Takodje imam Trek iz 90-ih, STX prednji, zadnji menjac, pogon "samo" IG lanac, kaseta sedmofaz. Oznaka samo IG se odnosi na lance prilagodjene da lakse naidju i lakse sidju sa zupcanika. Specificnost IG lanca je da ima zareze i sa uzlazne i silazne strane dok HG ima samo sa uzlazne iako je "novija" tehnologija. Nikakav stetni efekat neces imati ako koristis HG lanac, cak mozes i osmofaz lanac. Na svom pogonu sam koristio i IG i HG kao i KMC Z-72 a kasetu mozes po volji odgovaraju i SRAM i Shimano... Mozes i bilo koji drugi lanac koji je IG/HG kompatibilan (Sram, Ybn...).

To o razlici sam danas celi dan citao na "stranim" sajtovima...Koliko mi je moj Tarzan English dozvolio uvideo sam da su misljenja razlicita(ono bilo je i dobrih i losih iskustava....Ali takodje sam ukapirao da to nije svemirska nauka niti je moj bicikl Apolo 11.Tako da mogu samo da se zahvalim na to sto si mi preneo licno iskustvo u zameni.Upravo sam to i trazio,nekog sa identicnom opremom.Ako je sljakalo kod tebe i kod mene ce...


  • 0

#7 milan019

milan019
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 04 June 2015 - 06:57 PM

Ako ideš na put od 2000 km, onda staviš novu kasetu i ne misliš. Sa novim lancem koji sam preporučio, trebalo bi da isteraš ceo put bez zamene bilo kog dela u pogonu (pod uslovom da prednji lančanici nisu istrošeni, ali to se vidi golim okom).

 

6, 7 i 8 brzina su praktično isti lanac. Stavljam ili najjeftinij 6-faz, ili kvalitetne, skupe lance (kao taj što sam preporučio i koji bi trebalo da izgura taj put opušteno), koji se obično prodaju koa 8-faz, mada idu i na 6 i 7 faz kasete bez problema.

Zahvaljujem jos jednom.....Lanac cu uzeti upravo taj po preporuci a kasetu,gledacu neku kvalitetniju da nadjem....Msm ne sumnjam da ce ova izdrzati ali bolje da za 500 din vecu cenu uzmem kvalitetniu stvar,nekako mi savest mirnija.... ipak mi je HG 20 dno.....


  • 0

#8 milan019

milan019
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 04 June 2015 - 07:07 PM

Recimo ovako nesto

http://www.totalbike...-730?sku=195064


  • 0

#9 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 04 June 2015 - 08:40 PM

Upravo sam tu kasetu hteo da ti preporucim. Ovo 019 se odnosi na Zajecar?


  • 0

#10 milan019

milan019
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 04 June 2015 - 08:50 PM

Da,kao moje rodno mesto...Inace sam van Zaječara nekih 20-ak godina.Naravno dolazim barem 3-4 puta godišnje.Konkretno baš sada za vikend planiram da dodjem.


  • 0

#11 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 June 2015 - 05:58 AM

Zahvaljujem jos jednom.....Lanac cu uzeti upravo taj po preporuci a kasetu,gledacu neku kvalitetniju da nadjem....Msm ne sumnjam da ce ova izdrzati ali bolje da za 500 din vecu cenu uzmem kvalitetniu stvar,nekako mi savest mirnija.... ipak mi je HG 20 dno.....

Moje iskustvo je da SRAM 30 klasa (730) nije neki preterani kvalitet. 50 je tako-tako, a tek 70 je veoma kvalitetno. Preko toga (90) se plaća da bude lagano, niklovano i šta ti ja znam. Tako bar meni deluje.

 

HG20 je Altus klasa opreme. Nije baš Acera, ali kao kaseta će potrajati oko 3 ta dobra lanca, ako ih menjaš na vreme, a svaki taj lanac bi trebalo da izgura barem 3000 kilometara uz puno prašine, prljavštine i minimum podmazivanja, opterećenu vožnju i slično.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#12 milan019

milan019
  • Members
  • Pip
  • 15 posts

Postavljeno 09 June 2015 - 06:15 PM

Nisam bio na netu ovih dana....Jos jednom se zahvaljujem svima koji su ucestvovali u diskusiji.... n2:drinks


  • 0

#13 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 13 June 2015 - 08:10 PM

Da ne otvaram novu temu, posto vozim rekreativno i mislim da mi je lanac pri, kraju nikako da ga proverim, koji je bolji lanac sram-ov p830 ili kmc-z72, u pitanju osmofaz. Hvala unapred

Sent from my K013 using Tapatalk
  • 0

#14 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 June 2015 - 09:11 PM

Uzmi Sram i zaobidji kmc u varijanti z72, ako uzimas kmc onda X8
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#15 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 June 2015 - 10:10 PM

YNE92.jpg

+1 za SRAM.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#16 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 June 2015 - 12:56 AM

I od mene + za sram, samo te 830 trošim već par godina. A imao sam i Z72, bolji je sram. Sad smo baš neki dan pisali o tome na nekoj drugoj temi


  • 0

#17 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 14 June 2015 - 11:41 AM

Hvala svima

Послато са GT-I9060 уз помоћ Тапатока
  • 0

#18 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 25 January 2017 - 05:49 PM

Pozdrav, kupio sam polovni bicikl... Lanac IG31 narrow je evidentno završio karijeru... Radi, ali neće još dugo... Na srednje pogonu piše "ig chains only" a zadnja kaseta je HG50... Dakle, ovo je funkcionisalo... Zadnja kaseta je skroz OK, dok na srednjoj je srednji lancanik malo istrosen. Ali ovo sve još uvek radi kako treba. Pozadi je deore xt m750, a napred alivio... Koji lanac mi preporucujete?
Hvala

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
  • 0

#19 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 25 January 2017 - 06:25 PM

Pozdrav, kupio sam polovni bicikl... Lanac IG31 narrow je evidentno završio karijeru... Radi, ali neće još dugo... Na srednje pogonu piše "ig chains only" a zadnja kaseta je HG50... Dakle, ovo je funkcionisalo... Zadnja kaseta je skroz OK, dok na srednjoj je srednji lancanik malo istrosen. Ali ovo sve još uvek radi kako treba. Pozadi je deore xt m750, a napred alivio... Koji lanac mi preporucujete?
Hvala

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

bilo koji...da radi posao

sto znaci da treba da odgovara broju brizina (to nisi naveo)

 

ja preferiram SRAM...mozda, ako ti je sve Shimano stavis...

ono najbolje sto mozes da platis (i to nisi naveo)


  • 0

#20 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 25 January 2017 - 06:44 PM

Znaci kao i sve, koliko para toliko i muzike :) 8 brzina. Vozio bih bajs po gradu 95% vremena.
Ja bih neku srednju cenovnu varijantu :)

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika