Jump to content


Fotografije

Kaciga u gradskoj vožnji


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
55 odgovora na ovu temu

#1 -Nikola-

-Nikola-
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 495 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 08 May 2015 - 09:08 PM

Otvaram zasebnu temu čisto da bi više ljudi pročitalo jer sam, tokom par meseci kako je koristim, primetio da je kaciga dosta korisna stvar pri vožnju unutar grada. Manje više što će vas skršiti auto te će vas kaciga spasiti od onog "Što na umu to na drumu" ili će vas zaštiti od klizanja facom po asfaltu i na stranu to što vas kaciga štiti kako od sunca tako i od vetra, ali ono što sam ja primetio je da vas drugi učesnici u saobraćaju ozbiljnije doživljavaju kada nosite kacigu. Vozači automobila i autobusa vas mnogo češće propuštaju na pešačkom jer im se čini da brže vozite (još ako imate i naočare i dres, ihaaa) i da neće stići da skrenu pre no što vi prođete. Što se pešaka tiče, kada vam se nađu u velikom broju na nekom frekventnom putu ili kod semafora i pozvonite im, svi se odmah sklanjanju jer se zbog kacige osećaju kao na vašoj teritoriji dok im se u slučaju nenošenja kacige po glavi vrzmaju misli tipa "Gde si sad našao tu da prolaziš, pi*ka ti materina" ili "Je*o te bicikl, siđi pa guraj" i nerado se sklanjaju, nekako usporeno.

 

Tako da eto, ako ste se premišljali da li vam treba kaciga ili ne, ovo je dobar razlog da je ipak kupite :)


  • 1

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14665 posts

Postavljeno 08 May 2015 - 09:55 PM

Stekao si pogresan utisak i nemoj da te uspava taj lazan osecaj sigurnosti


  • 0

#3 -Nikola-

-Nikola-
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 495 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 08 May 2015 - 10:02 PM

O kakvoj sigurnosti pričaš i kako misliš da me uspava? Obrazloži malo odgovor jer ovo što si napisao deluje kao citat iz neke knjige.


  • 0

#4 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 08 May 2015 - 11:23 PM

Ja bih se složio sa tom konstatacijom da nas sa kacigom ozbiljnije shvataju. :)


  • 2

#5 Hornet

Hornet
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 173 posts
  • LocationKragujevac / Beograd

Postavljeno 09 May 2015 - 06:23 AM

U pravu si Nidžo, recimo i sam za upravljačem motornog vozila respektujem bicikliste u full opremi, dok ove gologlave pavijane gazim k'o ništa. Još ako neko biciklira u trenerci ili pantalonama, sa štipaljkama, taj pada pod točak, za slobodu, garantovano!
  • 5

Live before you die!


#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 May 2015 - 10:05 AM

Moj subjektivni osećaj je da na magistrali ređe trube kad vozim s kacigom. U gradu nisam primetio neke razlike.

 

U slučaju nezgode kaciga zaista može da pomogne dosta.

 

Ne nosim je gotovo nikad. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 antilop

antilop
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Postavljeno 09 May 2015 - 12:19 PM

Jedno drugacije misljenje, vrlo blisko i mom stanovistu:

 

Mikael Colville-Andersen - Why We Shouldn't Bike with a Helmet

 

Pozdrav


  • 0

#8 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 09 May 2015 - 12:20 PM

Ne vozim po gradu često uglavnom samo prolazim koliko moram do šume ili kad isprobavam nešto na biciklu. Iz mog iskustva, kaciga mi više treba u gradu nego u šumi :) Kakvih sve ludaka ima...


  • 0

#9 -Nikola-

-Nikola-
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 495 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 11 May 2015 - 09:29 PM

Pošto sam pokrenuo temu eto da kažem drago mi je što imam istomišljenika. Što se tiče antilop-ovog posta i linka, pogledao sam snimak do pola i nisam mogao više jer generalno ne podnosim te govornike koji sarkastično pljuju po nekim stvarima za koje je opšte poznato da imaju svrhu i da nisu džaba izmišljene. Iako u ovoj temi uopšte nije akcenat a sigurnosti, eto napraviću analogiju sa onim vicem kad Lala komandir u policiji priča polaznicima saobraćajcima važnost vezivanja pojasa i daje primer: "Evo prošle nedelje bio čeoni sudar dva automobila pri brzini od 150 km/h, ni vozač ni suvozač nisu bili vezani, jedan sa razbijenim licem, polomljenim nogama, drugi sa otkinutom rukom, krvi na sve strane, strahota jedna! ... dok su ovi u drugim kolima što su vezali pojas bili baš kako treba, k'o živi.."

Dakle jeste, kaciga vas ne može puno spasiti od ozbiljnijih nezgoda ali je bezbroj slučajeva da je glavu spasila pri onim manjim, to lično tvrde ljudi koji su ih imali.

 

Hornet, štipaljka ili savijanje trenerke i upasivanje u čarapu :D


  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 May 2015 - 09:35 PM

Kacika doprinosi bezbednosti. Kad sabereš sve prednosti i mane. Ja je ne nosim jer je cimanje i cenim da nisam previše ugrožen (iz istog razloga iz kog je ne nosim kad idem peške - a i tada bi doprinosila bezbednosti).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 folcika

folcika
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Postavljeno 12 May 2015 - 07:27 AM

Juce bas isao do bg obavljao neke stvari i posle lagane i mirne voznje od mene do bg oko 30km (tada nisam nosio kacigu) i posle ulaska u bg ,guzve,levo desno,pogodio spic ...zlo nevidjeno,bar meni jer ja od mene do bg 30km puta ni priblizno gusto kao po bg,sam utvrdio da bez kacige tesko da cu opet pogotovo po gradu. 
Posle pada sam poceo da je nosim pa opet ostavio malo sa strane,ali definitivno da sam je juce imao osecao bi se bar psihicki opustenije i naravno sigurnije bar malo.


  • 2

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 May 2015 - 12:52 PM

Kaciga spasava život. Udarac glavom o bankinu/haubu sa kacigom neće biti fatalan. Udarac koji je toliko jak da ubije i preko kacige je najčešće pri brzini pri kojoj bi i udarac u torzo bio fatalan. Ne znam koliko sam dobro objasnio šta mislim. Ja prvi ne nosim kacigu, ali u slučaju pada, ili saobraćajke, svaki komad zaštitne opreme pomaže. Samo je stvar procene koliko je šta nezgodno za nositi, koliki je stepen rizika i slično.

Meni se desilo pri laganoj vožnji preko prelaza (mesto na bulevaru u NS gde bici staza prelazi preko Bulevara), na moje zeleno, auto koji uslovno skreće desno STANE. Računam propušta me, krenem polako. Prođem ispred kola. Tada on naglo stane na gas, smota u levo, ka meni, pokupi me. Kao da je namerno hteo. Čovek u stvari gledao ide li neko s njegove leve strane, pa hteo odmah u levu traku, jer na sledećem skretanju ide levo. Uopšte nije gledao. Tada sam na sebi imao full motociklističku zaštitnu opremu i prošao bez ogrebotine. Inače bi bilo gadno.

Opet, nikad ne bih vozio bajs u full opremi, pretoplo je i cimanje je stavi-skini. Svako mora izabrati za sebe, ali mislim da je pogrešno tvrditi da oprema ne doprinosi bezbednosti, ili da čak odmaže.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 12 May 2015 - 06:22 PM

Na šta misliš kad kažeš full oprema? Ne kapiram kako je pretoplo, pa kapiram da mislimo na različite stvari.

 

Što se tiče kacige, ja sam od onih koji bi ih propisali zakonom kao obavezne.

Povrede glave nisu karakteristične biciklističke povrede, pa sa te strane gledano kaciga i nije mnogo bitna, međutim povrede glave su najteže povrede i mislim da je razumno štiti je u meri u kojoj je moguće.

Jasno nam je i da bici kaciga nije svemoguća. Lagana je da bi mogli da je teglimo satima i puna rupa da bi hladili usijane glave, ali i takva kakva je ipak znači.


  • 2

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 May 2015 - 06:25 PM

Na šta misliš kad kažeš full oprema? Ne kapiram kako je pretoplo, pa kapiram da mislimo na različite stvari.

Što se tiče kacige, ja sam od onih koji bi ih propisali zakonom kao obavezne.
Povrede glave nisu karakteristične biciklističke povrede, pa sa te strane gledano kaciga i nije mnogo bitna, međutim povrede glave su najteže povrede i mislim da je razumno štiti je u meri u kojoj je moguće.
Jasno nam je i da bici kaciga nije svemoguća. Lagana je da bi mogli da je teglimo satima i puna rupa da bi hladili usijane glave, ali i takva kakva je ipak znači.


Mislim na kacigu, rukavice, štitnike za ramena, leđa, laktove, kolena, cipele...

Što se obaveznosti tiče, onda se opet vraćamo na diskusiju kao za prsluke: što onda ne propisati obavezu kacige i za pešake? Isto su najteže povrede glave. Dešava se da ljudi padnu, lupe glavom, poginu - o bankinu, ili im padne nešto na glavu...

Koristim bajs kao glavno prevozno sredstvo. Cimanje mi je vući dodatnu opremu. Pekara, radnja, posao, kuća, pijaca... samo mi fali kaciga. Ni na motoru je ne nosim uvek (ali onda vozim do 35 na sat, kao bajsom :) ).
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 12 May 2015 - 06:35 PM

Za ostatak opreme se slažem, mada ona i nije karakteristična za sve bicikliste.

Ja ne sedam bez rukavica, naočara i kacige.

Da moram da biram samo jedan komad birao bih naočare kao najobavezije.

 

Što se tiče obaveznosti kacige, slažem se da je priča dosta slična kao sa prslukom i da postoje argumenti za i protiv. Nije crno belo, ali ako moram da biram, biram obaveznu kacigu. 


  • 0

#16 Hornet

Hornet
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 173 posts
  • LocationKragujevac / Beograd

Postavljeno 12 May 2015 - 09:22 PM

@FalloutBoy
Na taj način se banalizuju stvari. Možemo napraviti paralelu sa kupanjem u kadi, ili čak spavanjem u krevetu, jer ne daj Bože šta ako padnemo i povredimo glavu. Naravno da nećemo propisati upotrebu kacige u tim uslovima.
Ipak, obavezna upotreba kacige u saobraćaju ne bi bila glupa stvar. Više odgovorna. Ne znam kako stoje stvari za bicikliste preko granice, ali znam da je u mnogim stranim skijalištima kaciga obavezna da bi uopšte izašao na stazu.
Za prsluk se ne slažem, ali obavezna rasveta na bicikli, ukoliko se krećemo po javnim saobraćajnicama bila bi dovoljna i takođe mudra obaveza.
Doduše ni sam ne nosim kacigu po gradu, ali razlog je samo jedan - mrzi me.
  • 1

Live before you die!


#17 -Nikola-

-Nikola-
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 495 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 12 May 2015 - 10:20 PM

Zašto biciklisti da nose kacigu a pešaci ne - samo zbog toga što se dosta brže kreću i mogu se povrediti i pri običnom padu.


  • 0

#18 Hornet

Hornet
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 173 posts
  • LocationKragujevac / Beograd

Postavljeno 13 May 2015 - 06:20 AM

Zato što pešacima nije dozvoljeno da se kreću saobraćajnicama. Znači, ima smisla da svako prevozno sredstvo koje se kreće saobraćajnicama ispuni određene uslove. Ako motorciklisti moraju da nose kacige zašto bi biciklisti u javnom saobraćaju bili izuzeti od toga? Recimo, traktor na njivi, u oranju, ne mora da ima svetla, niti mora da bude registrovan, jer Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima se, po svoj logici, ne odnosi na njive, pašnjake i druga nepregledna prostranstva. Ipak, sve ovo mora ukoliko se kreće na putevima.

Znaš, u startu se i sam ježim svake nove zakonske obaveze, po onoj čuvenoj Čorbinoj "pravila, pravila". Ipak, kad posetim recimo Švajcarsku momentalno se oduševim uređenošću te države, bez obzira što se ona zasniva na dataljnim, striktnim i neumitnim pravilima. Zadnji put na relaciji Bissone - centar Lugana, starim putem uz jezero, nailazim na neko udruženje vlasnika Ferarija, gde njih 10 - 12 praznu deonicu van naseljenog mesta u koloni vozi sa ne više od 60 km/h. Nema pojma da nekom padne napamet malo da se zaleti preko ograničenja. Ejjj, Ferari na 60 km/h. Takođe, tamo nikom ne bi palo napamet da popne vozilo na mesto koje nije predviđeno za parking. Za malo veća prekoračenja u saobraćaju ode auto (zaplena), pa možeš da budeš ko god hoćeš. A kod nas? Kod nas debelovrati, ćelavi vlasnici lux automobila (koji obično ne znaju šta su zaista prestižne marke), obično iz Audi ili BMW ergela (uz iskreno izvinjenje pomenutim proizvođačima jer greška nije u njima), mogu da nateraju svog mezimca na svaki trotoar, pešačko ostrvo, travnjak i nikom ništa.

Elem, zašto ovo navodim. Ne sme da bude tako i moraće kad tad da se uvede red o kome se ne raspravlja. Ipak, ukoliko se pravila odnose na vozače pomenutih marki, ne znam zašto se ne bi odnosila na sve učesnike u saobraćaju, bilo da su oni pešaci, biciklisti ili motorciklisti.


  • 0

Live before you die!


#19 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 May 2015 - 09:21 AM

Ma da se ja pitam uveo bih kacigu kao obaveznu,odma kaznu ako te pajkan uvati bez nje na putu... Samo jednom je dovoljno da glava cukne o asfalt ili bankinu i da pukne ko lubenica,a kaciga ti moze zivot spasiti...ima i ona prica,kada je kod nas jednog biciklistu sa ledja kamion skupio...ovaj se kasnije budi naslonjen na drvo,ok je ali niceg se ne seca sta se desilo i pokazu mu kacigu sto je nosio a ono fali ravno pola kacige,zadnji deo ne postoji...da je nije ima falio bi mu citav potiljak.. E zato bi ja kacigu propisao kao obaveznu a ne neke prsluke ove idiotine sto stavljaju u zakone,tantuzi jedni,verujem pola njih bajs ne zna da vozi... Nazalost ja prvi ne nosim kacigu,cak je ni nemam,ali shvatam njenu svrhu i neophodnost...
  • 0

#20 -Nikola-

-Nikola-
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 495 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 13 May 2015 - 11:02 AM

Alexx, slažem se da bi bila dobra ideja ali koliko bi građana dalo 1000-2000 din (minimum) za kacigu kad "ne mogu" dati 100 din za običnu blinkalicu kako bi bili noću vidljiviji.


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika