Jump to content


Fotografije
- - - - -

Ciklotura - Moje prvo putovanje biciklom


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
10 odgovora na ovu temu

#1 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 06 March 2015 - 01:16 AM

Ovu temu posvjecujem biciklistickimom brastveniku Dekiju (koji je 21 godinu mladji) i svim pocetnicima Cikloturizma  n2:Cm-smiley

Ovako sam poceo svoje cikloture, prvo kupih 2009 g. novo biciklo Capriolo Anaconda za 200e, prelijepog izgleda, ovakav:

 

 

Biciklo sam kupio radi malo voznje po okolini, do sela ili za izlete, a sticajem okolnosti prva voznja je bila prilicno duga jer sam iz poslovnih razloga kao DJ odlucio da bas s ovim biciklom podjem do Andrijevice, Plava i Gusinja, na lagano biciklirajuci put od 120 km u cjelom krugu, sa sve punom torbicom DJ kompilacija, a kada su me docekali prijatelji u ovim mjestima bili su iznenadjeno odusevljeni da sam cak dotle dosao bajsom, i smatrajuci me u mnogo cemu posebnim nazvali su me "Argentincem", sto bi znacilo da sam posebno strastven i pozitivno "lud", pa im je ovo bila dodatna potvrda, a kad obavih poslove vratih se u Berane.

 

Medjutim, zbog neudobnog tvrdog sjedista i potpuno nepriviknut za duze bicikliranje, nakon ovog puta je cjela pozadine i medjunozje bolno oteklo, da se nisam mogao oporaviti u narednih 7 dana, pa mi se biciklo smucilo i nisam ga dugo pogledivao, a kao prijasnji strastni pjesak i planinar sam nastavio svoja putesestvja, tako da je ovo biciklo stajalo u hodniku stana svih narednih 5 god. s mozda nesto 20-tak kratkih voznjica u lokalu.

 

Ovoga ljeta u julu 2014-te, zbog svakodnevnih kisa dugo nisam mogao planinariti, a kise bi cesto padale pola dana pa se poslepodne negdje dalje nije moglo ici, tada se sjetim bicikla koje mi svo vrijeme stoji pred ocima i pozelim da laganim bicikliranjem sa setanjem obilazim blizu i siru okolinu grada da iskoristim ostatak dana, a da bih omeksao sjedalo uzmem neki djeciji frizbi napravljen kao krug od platna i sundjera, pa ga u voznji podmetnem pod sebe i tako lagano bicikliram i uzivam u okolini.

 

Narednih dana isto tako ali sve vise sireci krugove i pojas bicikliranja po okolini, pa kad sve i vise puta obidjoh u okolini Berana, onda sa manjim rancem i hranom 20km magistralnim putem do kraja Andrijevice, pa predjem na drugu stranu Limske obale i uglavnom makadamskim putem se vratim, pa drugi dan isto al' obratnim pravcem uz dodatni obilazak okolnih sela i veliki broj carobnih plaza na Limu sa plivanjem i skakanjem u istom, a onda se iznenadim i odusevim sta sve moze da se obidje s bajsom u jednom danu i na kakvim sve lijepim mjestima se moze uzivati opusteno cjeli dan, pa sam se vracao uglavnom nocu.

 

Tako se iz dana u dan sirio krug, obidjoh sve okolne gradove, sela i sve planine, rijeke i jezera, pa naposletku i kroz Plav za Gusinje i kroz alpske Prokletije sve do granice s Albanijom, pa i nesto dalje po planini, svakim danom nesto drugo, a nesto i vise puta, posebno carobna jezera i vrhove na planini Bjelasici, ali uvjek s obaveznim dolaskom u centar svijeta i na najljepsem mjestu u njemu, suncajuci se, plivajuci i setajuci okolinom Pesica Jezera, gdje sam jednom davno najblize bio i najprije spoznao svoga Oca i stvoritelja Boga Tvorca !

 

Ovu temu nastavljam sjutra i prenijecu svoja prva i potonja iskustva, uz korisne savjete i detaljna uputstva iz licnog iskustva.

 

Pozdrav svim starim, sadasnjim, novim i buducim Cikloturistima n2:Cm-smiley    


  • 0

#2 deki87

deki87
  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • LocationKragujevac

Postavljeno 06 March 2015 - 10:47 AM

@Noves da li ste mislili na mene kada ste posvecivali temu?Ako jeste hvala vam puno znaci mi dosta gde mogu dobiti sirok spektar informacija vezano za biciklizam


  • 0

#3 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 06 March 2015 - 07:44 PM

@Noves da li ste mislili na mene kada ste posvecivali temu?Ako jeste hvala vam puno znaci mi dosta gde mogu dobiti sirok spektar informacija vezano za biciklizam

 

@Deki87, naravno da sam mislo na tebe i sve ljude koje zanima putovanje s biciklom - Cikloturizam  n2:Cm-smiley

S obzirom da nakon obrade ove teme necu vise pisati i ucestvovati na ovom forumu, slobodno pitaj sve sto te zanima i razgovarajmo na Ti, a to sto sam stariji od tebe ne daje mi veci znacaj, vec se gleda samo kvalitet ljudskog karaktera, a moje ce iskustvo i spoznaje biti od koristi jer ih iznosim iskreno i dobronamjerno (ujedno se ne osjecam kao multiplicirana tj. visestruka licnost, vec sasvim utemeljeno i samosvojno, pa mi u ovom slucaju persiranje sa "Vi" djeluje nepotrebno i pomalo smijesno kad pomislim da li smo to "mislili mi", ali ga razumijem kao znak postovanja, pa ipak ostanimo na Ti, moj biciklisticki brastvenice)

 

Dakle, posle svih obilazaka s biciklom u ovom planinskom regionu u toku toplih, ljetnjih i veoma uzivajucih dana, po ovakvoj Bozjoj prirodnoj ljepoti:

 

0 Berane nocu pogled s Jasikovca.jpg 01 Berane grad pogled sa Tifrana.jpg 02 Berane pogled s Tifrana.jpg 03 Berane grad pogled sa Balja.jpg 04 Berane pogled iznad Buca.jpg 05 Berane pogled sa Balja.jpg 06 Berane pogled sa Čukara.jpg 07 Berane put uz rijeku Lim prema Andrijevici, Plavu i Gusinju.jpg 08 Andrijevica ispod planine Komovi.jpg 09 Andrijevica put prema Plavu i Gusinju.jpg 10 Plavi i Plavsko jezero pogled sa Visitora.jpg 11 Plavsko jezero ispod planine Visitor.jpg 12 Plav iznad grada Hridsko jezero.jpg 12 Plav iznad grada Hridsko jezero.jpg 13 Plav iznad grada Hridsko jezero pogled s obale.jpg 14 Gusinje i dolina do Plava i jezera pogled sa Vezirove brade.jpg 15 Gusinje selo Vusanje ispod planinskih masiva Prokletija.jpg 16 Gusinje selo Vusanje vodopad Skakavice.jpg 17 Prokletije i dolina Grebaje tu se nalazi i planinarski dom Grebaje.jpg 18 Prokletije i dolina Grebaje gdje se nalazi i planinarski dom Grebaje.jpg 19 Prokleteije u podnozju restoran u Grebajama.jpg 20 Prokletije i vrh Maja Jezerce pogled sa Visitora.jpg 21 Prokletije vrh Maja Jezerce pogled sa Komova.jpg 22 Prokletije vrhovi stijena s otvorima i procjepima Suplja vrata.jpg 23 Prokletije vrhovi stijena s otvorima i procjepima.jpg 24 Ropojansko jezero prilaz.jpg 25 Ropojansko jezero s obale lijeve strane.jpg 26 Ropojansko jezero sa vrhova Karanfila s desne strane.JPG 27 Bjelasica stijena Zdravac na novom safaltnom putu za Jelovicu.jpg 28 Bjelasica rijeka Bistrica.jpg 29 Bjelasica planinarski dom Suvodol u selu Kurikuce.jpg 30 Bjelasica planinski potoci i vodopadi.jpg 31 Bjelasica i vrh sa tornjem Zekova Glava.jpg 32 Bjelasica katun sa stadom ovaca kod Pesica jezera.jpg 33 Bjelasica Pesica jezero u jesenjem periodu.jpg 34 Bjelasica suma u jesenjim bojama.jpg 35 Bjelasica pogled na vrhove i Sisko jezero.jpg 36 Jelovice na Bjelasici pogled sa Prelevaca.jpg 37 Komovi pogled s vrhova prema sjeveru i Beranama.jpg 38 Komovi i Prokletije zimi pogled sa zapada.jpg 39 Komovi zimi iznad Eko katuna.jpg 40 Komovi zimi pogled od Eko katuna sa terase restorana.jpg 41 Bjelasica zimi i katuni Siske.jpg 42 Bjelasica zimi Sisko jezero pod snijegom.jpg 43 Bjelasica zimi centralni dio Jelovica sa hotelom.jpg

 

...odlucim se krajem ljeta i dolaskom hladnijeg perioda u ovoj regiji, da uzivam biciklirajuci i setajuci po toploj i veoma prijatnoj obali mora Crne Gore u vansezoni, a s obzirom da su na netu najavljivali desetinu toplih dana na moru, dok je ovdje padala kisa, odlucim se da barem pet dana provedem tamo, tako sto cu odvoziti do Bijelog Polja s bajsom, a onda vozom se spustiti do toplog mora...

 

...o svemu tome vise za sjutra... 


  • 1

#4 deki87

deki87
  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • LocationKragujevac

Postavljeno 07 March 2015 - 09:07 AM

A zasto se ne bi spustio biciklom do mora?Nije bezbedno kroz kanjon ili?


  • 0

#5 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 07 March 2015 - 12:36 PM

@Deki, ne vozi mi se biciklom od Berana preko planincina, pa kroz opasni kanjon Morace do Podgorice, po kisi i jako hladnom vremenu, cjelih 150km i 10h putovanja.

A kasnije sam vozio vise puta do mora svim pravcima, prvo preko Durmitora, pa onda kroz Moracu, a naposletku preko Tresnjevika i Bjelasice do PG i mora.

 

Dakle, kada se odlucih za bicikliranje, pjesacenje i plivanje na moru u Septembru tj.pocetkom vansezone, nisam imao obaveznu opremu, ni kacigu, svjetla, alat za bajs, rezervne unutrasnje gume, pa se obratih prijatelju, starom i slavnom beranskom biciklisti, koji je dr. sporta, da mi pozajmi nesto od toga, a on mi svesrdno dade bici-kacigu, nesto alata, manja signalna svjetla, malu torbicu za precku, a kupih 2 unutrasnje gume i manju plasticnu ceradu, pa spakujem sto je potrebno u veci Hi-tek ranac, rezervnu odjecu i ves, peskire, tanje cebe, vrecu za apavanje, ispod ranca kvalitetan dusek za plazu, a na akciji u beranskom marketu kupim desestak tunjevina (komadi) teglu maslina, integralni njemacki hljeb u kesici, kefir i pavlaku, svjeze povrce i voce, orasaste plodove i brusnicu, razne bonzita slatkise i bonbone negro limeta, hladni caj u flasi, a na bajsu flasu planinske izvorske vode.

 

Rano ujutru oko 6h, dobro naspavan, ispijem pola litre izvorske vode (sobne temperature) pa spremim obilan dorucak sa 3-4 vrste svjezeg voca koje usuitnim i pomjesam u zdjeli i sameljem 3-4 vrste orasastih plodova koje pomjesam sa vocem i polako s uzivanjem pojedem, onda na spakovan ranac stavim svjetlo-odbojni oranz prsluk, ranac na ledja, kacigu na glavu, pomolim se Bogu Tvorcu za srecno putovanje i krenem za Bijelo Polje tj. 30km do Ribarevina gdje staje lokalni voz na prvoj stanici, dok tog jutra nije kisilo ali je bilo prilicno hladno i vjetrovito, tako stignem do stanice i sacekam pola sata voz koji polazi u 9h za Bar.

U vozu smjestim i privezem bajs u prvom vagonu do toaleta i kondukteru platim 5e za sebe do Bara i dodatno kartu za bajs 4e (toliko iznosi bolo gdje da se unese bajs u voz) tako putujem veoma prijatno i u PG me docekuje veoma toplo vrijeme, pa presvlacim zimsku odjecu u vozu i obalcim sortc s majicom kratkih rukava i nastavljam do mora gdje stizem oko 12h, iznosim bajs iz voza i s rancem na ledjima zapocinjem svoju uzivajucu cikloturu po cjeloj obali mora...

 

...ali zbog lijepog, suncanog i toplog vremena u predivnom morskom ambijentu, sa svakodnevnim plivanjem i suncanjem nag po najljepsim divljim plazama, a potom bicikliranjem s pjesacenjem po cjeloj carobno lijepoj okolini, umjesto 5 provedem 14 dana na moru, obidjem detaljno cjelu obalu 3 puta s kraja na kraj, svim putevima i brdima, od Igala do Ulcinja i Ade Bojane, a onda poslednja 2 dana na ovoj rajskoj cikloturi podjem do Albanije i prelijepog grada Skadra na Bojani, pa onda do mora u Velipoje sa cjelodnevnim suncanjem i plivanjem na carobnoj plazi mora i ujedno na uscu drugog rukavca rijeke Bune (mi je nazivamo Bojana) sa pogledom na crnogorsku obalu Ade Bojane, a potom se vratim za Skadar, obidjem izuzetnu tvrdjavu na stijeni, koja se nalazi izmedju dvije rijeke, gdje se Drin uliva u Bunu, pa nastavim uz Bunu (Bojanu) gdje se ova predivna rijeka izliva iz Skadarskog jezera, onda se vratim, pa nastavim kroz Skadar magistralnim putem sa sirokom biciklistickom stazom 60km do Podgorice, gdje odspavam na obali uz Moracu, pa rano ujutru nastavim do Bioca, ispijem 2 kafice u basti restorana do mosta s pogledom na divnu Moracu i njen kanjon, potom predjem mostom i nastavim uspon carobnim kanjonom Male Rijeke, pa se preko planina spustim u Lijevu Rijeku i nastavim kroz Verusu dolinom i uz rijeku Taru do Mateseva i potom usponom do Tresnjevika, gdje na prevoju svratim na kaficu i tu pocinje kisica, pa nastavim spustom do Andrijevice i stignem oko 22h u Berane, pa na sred korzoa ostavim bajs s rancem i u odlicnom cafe-restoranu Royalto, gdje se emituju moje DJ kompilacije, kazem osoblju da za moju dusu puste meni omiljenu Flamenco muzicku kompilaciju, uz koju ispijem odlican nescafe i potom veceram izvanredan mix salata sa svjezim povrcem, sirom i tunjevinom, a onda u ponoc sit, zadovoljan, srecan i zdravo umoran, zahvalim se Bogu na svim darovima i pruzenoj ljepoti, pa podjem na zasluzeni pocinak...

 

...a o detaljima sa ove prve visednevne cikloture bice nesto vise opisa u toku dana... n2:Cm-smiley    


  • 0

#6 deki87

deki87
  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • LocationKragujevac

Postavljeno 07 March 2015 - 03:34 PM

Sve pohvale sta reci.POstalo mi je primamljivo bicikliranje.Sigurno ako naleto budem isao za Budvu kod majke,posto se moze desiti da ode sezonski da radi ponecu bajk.Spakovacu ga u bus ili voz nekako.Hvala na ovolikom opseznom textu.Vidim da ovdeima dobrih ljudi koji zele da prenesu svoja ciklo iskustva :-)


  • 0

#7 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 07 March 2015 - 11:57 PM

Slika 04 Berane pogled iznad Buca.jpg je aerodrom?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#8 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 08 March 2015 - 03:04 AM

Deki, ovo licno iskustvo i svu ljepotu koju ti prenosim i darujem, meni je darivao Bog Tvorac, sve sto ti je korisno je ujedno i obavezujuce za tebe, kada zapocnes svoje Bozanske cikloture onda nastavi da svesrdno i nesebicno svoje licno iskustvo i dozivljaje darujes drugim ljudima i nastavis da prenosis Bozansku ljepotu, jer ces ubrzo kao iskren i dobronamjeran covjek da spoznas sve dimenzije bicikliranja, pa i one najbitnije, koje su Emotivne i Duhovne prirode.

 

Ono sto trebas sam da uradis prije svakog duzeg putovanja je da svoje biciklo dovedes u besprekorno stanje, provjeris ispravnost u probnoj voznji strmim putem, posebno na ispravnost i kvalitet kocnica, uvjek kod sebe potreban alat, dvije unutrasnje rezervne gume i manju pumpu, na otvorenom magistralnom i gustog saobracaja putu nosi na sebi uvjek svjetlo-odbojni prsluk i danju i nocu, ili na rancu ili bisagama, da si uvjek dobro uocljiv svim vozacima, kacigu uvjek povezanu na glavi, u nocnim i slabovidljivim uslovima uvjek upaljena zadnja crvena i prednja bijela svijetla, kupi neka kvalitetna i jaca, ujedno i jos jace svjetlo za na glavu po totalnom mraku, a zgodno je i za sve rucne upotrebe prilikom kampovanja.

 

Slusaj svoje instikte na putu, ako osjecas neodredjenu opasnost ili zebnju, skloni se sa puta na neko vece i lijepo prosirenje, gdje se mozes opustiti i ugodno predahnuti, nesto pojesti i popiti u prijatnoj okolini, ovo isto vazi kada te stigne zamor, ili iz bilo kojih razloga gubis smirenost i koncentraciju u voznji, odmah gledaj gdje mozes ugodno da predahnes, razmisljaj na nacin da o svojoj bezbjednosti samo ti vodis racuna, vjeruj u sebe i svoje instikte.

 

Nikada ne odredju precizno vrijeme za koje "moras" stici, ne forsiraj sebe u voznji ako ti to nije prijatno, a kada osjetis polet, poleti i uvjek uzivaj u putovanju, opusteno i smireno, upijaj ljepotu okoline gdje prolazis jer te ona nadahnjuje, snazi i hrabri, daje ti uzvisen osjecaj pripadnosti i cjeline s prirodom, budi voljan i spreman da na putu duze odmoris ili odspavas na mjestima gdje nisi planirao, kada te stigne zamor, ali uvjek izaberi lijepo i sklonjeno mjesto od puta, gdje imas mir i komociju za odmor, s lampom ispitaj blizu okolinu da imas osjecaj i predstavu za prostor oko sebe, skloni sve sto bi ti smetalo na mjestu gdje postavljas lezaj i stvari stavljaj na rukohvat pri lezanju, posle par nocenja imaces licno iskustvo i osjecaj za sve sto ti je potrebno, budi oprezan ali odagnaj strah, spavaj spokojno jer priroda te voli istom mjerom, ali ako ti instiktivno nesto stvara jacu zebnju spakuj se i potrazi ugodnije mjesto, instikti ti govore i rade za tebe, a meni u svemu tome pomaze i sami moj Tvorac, nedvosmisleno i pouzdano jasno, pa kad osjetim spokoj spavam baby snom.

 

Ne preporucujem ti da uzimas one mini kompjutere, mjerace ovog-onog, samo odvlace paznju i cesto ti mjenjaju bioritam tvog prirodnog bicikliranja, jer pogledujes na brzinu ili kilometrazu i usiljeno ubrzavas, nesto mjeris a u stvari se bespotrebno bleji i mjenja prirodni, ugodni tempo voznje, ako ga vec koristis onda ga pogledaj na kraju putovanja ili da samo utvrdis koliko je km preostalo do neke destinacije, ali nemoj da ti to mijenja prijatan tempo voznje, vozi i uzivaj u oklinoj. ljepoti. 

 

U Bozanskom bicikliranju i cikoturizmu ne postoji "moram", vec samo Trebam i u onoj mjeri koliko ti je to ugodno, ne vozi kada si premoren ili psihicki razdrazen, bez stabilnog i definisanog osjecaja svoga psiho-fizickog stanja, jer postoje momenti koje sam licno dozivio, posebno u duzoj nocnoj voznji kada se lagano gubi taj stabilan osjecaj svoga bica, ulazi u neki slatko-opijajuci trans kao da letis, skoro bestjelesan, kao da postajes samo duh koji lebdi u kretanju i prostoru, i ako je to veoma prijatan skoro svemoguc osjecaj, veoma je opasan, lagano popusta koncentracija i ako se nastavi s voznjom ubrzo sledi neka greska i pad, tako sam u nekoj sputajucoj krivini s povratka iz Skadra pred dolazak Ulcinju zamalo izletio pri brzoj voznji s puta u dubok jarak, pa onda naglo kocenje i cimanje volana sa ozbiljnim padom i rasturanjem po asfaltu, jos da je neko naisao s autom osta samo palacinka, a nakon toga na ugodnom mjestu sam se izlezavao, odmarao, jeo voce i bonzita slatkise, opusteno kao da je tu kraj svijeta i nema dalje, sve dok se nisam ponovo osjecao stabilno i cjelovito bice, kao tijelo i duh u svoj sprezi i punoci cjeline.

 

Svaka greska se debelo i bolno placa, ujedno oporavak zahtjeva mnogo vremena, zato je uvjek bolje da smjerno zastanes na lijepom mjestu i ljudski predahnes, okrijepis se, popijes, pojedes, sagledas lijepe utiske i opusteno nastavis Bozansko putovanje.

 

Ako te nesto posebno zanima, bilo koji detalj ili mogucnost, slobodno pitaj, koliko znam ja saznaces i ti.

 

U nastavku cu objasniti kako planiram svoje ture, na google mapi pregledavam put i teren kojim cu proci, oznacavam vizuelno i instiktivno dobra mjesta za odmor, spavanje ili duze plandovanje, suncanje i plivanje, a na takvim mjestima je najcesce i najbolje ostati, vecerati i nociti, ali to se odredjuje na samom terenu, uzivo...

 

...i tako opusteno biciklirajmo i potpuno uzivajmo u svim darovima... n2:Cm-smiley  


  • 1

#9 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 08 March 2015 - 07:17 PM

Bitno je na duzim putovanjima sa sobom imati vlazne maramice, ili jos bolje 2 manja pakovanja, jedne bez alkohola za ugodno umivanje i osvjezavanje lica, ruku ili tijela, a druge s alkoholom za dezinfekciju i ciscenje ruku, higjena ruku i hrane je presudna da se izbjegne trovanje i stomacne slabosti.

 

Ako ste na moru, pranje ruku s pjeskom i morskom vodom, umivanje, zapiranje ili kupanje u istoj je odlican nacin za dobru higijenu, ako postoje neke anomalije na kozi, nakon plivanja u moru suncajte se tako nagi, a nakon poslednjeg kupanja samo prebrisite tijelo peskirom (bez tusiranja obicnom vodom) i tako spavati, a dobro je imati aktivan donji ves, u ovom slucaju pruza potpuno ugodan osjecaj tijelu i ne zadrzava znoj, kosu isto tako prati 1-2 dana, a onda obicnom vodom.

Morska voda i suncanje, sa opustenim uzivanjem, ubijaju gotovo sve stetne bakterije, gljivice i lisajeve, licno provjereno, jer ono sto nisu mogle mjesecima izlijeciti skupe njemacke masti i kreme, za samo par dana izlijecilo je more, sunce i uzivanje, cjela se koza regenerise, postaje glatka, mekana i njezna ka baby dupence.

 

Uz sve to opusteno i prijatno bicikliranje, kroz ugodnu tjelesnu aktivnost, emotivno zadovoljstvo, uzivanje u prirodnom ambijentu, duhovnu punocu u srodjenoj povezanosti sa ljepotom okoline, njenim i vasim Tvorcem, sa stalnim udisanjem cistog vazduha punim plucima doprinosi potpunoj regeneraciji krvi, koja tako na najbolji nacin hrani cjelo tijelo i ujedno se vrsi potpuna regeneracija istog, dobija se izuzetan osjecaj lakoce i gipkosti, tijelo ostvaruje svoj idealni oblik, gubi se suvisna masa i dobija elegantna izduzenost i aerodinamicnost, akumulira se i razvija postojana i dugotrajna snaga, emotivna i duhovna punina, istancano prepoznatljivi instikti, veca moc zapazanja i prosudjivanja, ostroumnost, osjecaj sigurnosti i pouzdanja u svoje uvecane mogucnosti, dobija sve i vise i ljepse.

 

Od ostalih bitnih sitnica treba imati nesto kanapa za razna vezivanja, onaj elasticno-rastegljivi stezac sa zakackama za lako fiksiranje stvari, cvrscu samolepljivu traku za razna povezivanja, manji multi-funkcionalni pribor kao swiss-koplet i slicno, manji kuhinjski pribor (nozic, kasicica i viljuskica) manju plasticnu posudu s poklopcem (s obzirom da ne kuvam i termicki ne obradjujem, vec jedem svjezu hranu koju ne solim, ne uljim, ne sircetujem, nit bilo cime zacinjavam, ovo mi je dovoljno) cistu manju kuhinjsku krpu za prostirku, a nakon jela sav pribor oprati u morskoj vodi ili prebrisati alkoholnim maramicama, uz koje treba uvjek imati i papirne.

 

Vazno je da sve svoje otpatke odlazete u kesi i bacate u predvidjenim kontejnerima, a iza sebe ostavite cisto i uredno kako je i bilo prije dolaska, pozeljno je ako ima i drugog neorganskog smeca od prije, da barem jedan dio pokupite i sa svojim otpacima bacite na predvidjeno mjesto, jer priroda u kojoj boravite je vasa i Bog vam je dao na koristenje i uzivanje, pa je treba cuvati i u svoj ljepoti odrzavati a iznova vracati na svoja rajska mjesta, a ja se uvjek sjetim Bozjih rijeci iz Svetog Pisma: "Ko unistava prirodu sto nam je dao i On ce njega unistiti" i time sasvim jasno upozorava i opravdano sprovodi pravdu, a i sami znamo da nam je dao na nasu korist i uzivanje, pa se tako i ponasajmo.

 

Vezano za destinacije putovanja koje zelite obici, prije polaska pogledati na netu google mape zeljenog regiona, uvecati putne pravce i odredista, uociti karakteristike puta i mjesta za obilazak i odmor, recimo skrovite plaze i slicna mjesta za kampovanje gdje nema blizih naseobina, popisati ta mjesta, njihovu poziciju i udaljenost na svojoj nacrtanoj internoj mapi, pogledati i slike tih mjesta na netu, upisati na svojoj bitne orijentire i detalje koji ce vam pomoci kad dodjete na to mjesto, ja sam najbolja mjesta ovako otkrio na netu i uglavnom su se pokazala odgovarajuce uzivo, neka i vise sto sam ocekivao.

Takodje u toku bicikliranja i obilazenja raznih usputnih mjesta, sve sto ste pogodno uocili za kampovanje pamtite ili jos bolje zapisujte, bice vam korisno u povratku ili sledecem putovanju, sve sto licno zapazite, istrazite, upoznate od najvece je koristi.

 

Najbolje je da niko ne zna na kojem cete mjestu divlje kampovati, mozete se javiti na sms porodici i prijateljima sa naznakom gdje nocite i kampujete, u komunikaciji s nepoznatim ljudima ostavite utisak otresite i sposobne osobe, ako ste sami a pitaju vas suvisno kazite da ocekujete dolazak prijatelja biciklista ili odlazite njima, birajte s kime komunicirate i ne upustajte se u detalje, dovoljna vam je korisna informacija i nastavite smjerno dalje, nikome ne pokazujte ako ste zbunjeni ili privremeno izgubljeni, uvjek stalozeno, uljudno i pronicljivo s nepoznatima, ako vam nekad treba drustvo drugih birajte oprezno, ne preporucujem na proputovanjima slucajne intimne kontakte, a licno za time na cikloturama nemam potrebu, sasvim sam ispunjen vec pruzenom ljepotom i ugodjajima.

 

Ako ima nekih pitanja izvolite, rado cu objasniti, pa da ostavim ovo mjesto u svome redu i miru i nastavim svojim putevima...   

 


  • 4

#10 deki87

deki87
  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • LocationKragujevac

Postavljeno 19 March 2015 - 08:40 AM

Dobar dan Noves.Treba mi par odgovora od Vas.Prvo koliko je bolje voziti u biciklistickim sprintericama u odnosu na obicne sportske patike?Drugo da li dobra navlaka sedista moze zameniti ulozak u helankama za biciklizam?Pozdrav


  • 0

#11 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 20 March 2015 - 08:27 AM

Dobar dan Noves.Treba mi par odgovora od Vas.Prvo koliko je bolje voziti u biciklistickim sprintericama u odnosu na obicne sportske patike?Drugo da li dobra navlaka sedista moze zameniti ulozak u helankama za biciklizam?Pozdrav

 

Deki, nisam nikad vozio u sprintericama, nit ih imam, ali navodno oni koji u njima voze kazu da je udobnija i efikasnija voznja tj. pedalanje i da se navodno tako manje umaraju noge jer koriste vise grupa misica pri okretajima, pa se moze brze i duze pedalati, ali tek kad probam patike sa SPD plocicama onda cu reci svoje utiske po iskustvu, s tim ako SPD patike za hodanje koje imaju unutar djona ugradjene plocice, nisu potpuno udobne za duze hodanje, ili nije pozeljno u njima duze hodati zbog moguceg ostecenja plocica ili neceg drugog, onda mi takve SPD patike, a jos manje sprintarice uopste trebaju. 

 

Za mene je bitno da mogu opusteno i udobno da bicikliram i uporedo tako hodam u istoj obuci na visednevnim turama, ako to nije izvodljivo s nekim modelom SPD patika, onda me jedino zanimaju veoma udobne, dobro luftirajuce i kvalitetnog djona obicne sportske patike, da mogu podjednako udobno biciklirati i pjesaciti.

 

Sto se tice navlake za sjediste, prvo moje biciklo (jeftino, ali slavnije od svih skupih) Lolo Anaconda, ima veoma lose i tvrdo sjediste da nema sansi voziti se par sati bez ozbiljnog samorazvalivanja pozadine i medjunozja, a to sam rijesio tako sto mi je iskusni biciklista prijatelj, pozajmio Silikonsku navlaku na sjediste za sve buduce cikloture, pa sam tako svukud i dugotrajno vozio, bez uloska u sortcu i trenerci, bez nekih vecih problema i tezih povreda pozadine.

 

Mada jos nisam probao voznju sa uloscima u gacama, sortcu ili helankama, svi koji jesu potvrdjuju da je mnogo udobniji osjecaj pri duzim turama, a ja opet istinktivno osjecam da je to potpuno tacno, jer mnogo znaci kada se medjunozje dobro izoluje od direktnog pritiska i trenja, pa ti svakako preporucujem da imas neke udobne gace s kvalitetnim uloscima.

Takodje je dobro imati sto kvalitetnije i udobnije sjediste na biciklu, pa sa ugodnim gacama s uloscima je zagarantovana najbolja moguca mood rasterecenost.

 

Dakle, pravio sam ceste i dugotrajne cikloture od septembra pa sve sad do marta, sa obicnim ali kvalitetnim sportskim patikama, obicnom sportskom odjecom bez ulozaka, na prvom biciklu sa silikonskom navlakom preko sjedista, a na sadasnjem biciku je prilicno dobro Bontrager sjediste, tako da sam sa onim sto imam maksimalno proputovao i uzivao u Bozanskom bicikliranju, sa sve velikim rancem od 20kg na ledjima, i kampovanjem tj. spavanjem na rajskim plazama u toku ljeta, jeseni i zime sve do sada, bez ikavog satora, vec samo dobar dusek i vreca za spavanje, a tako moze da uradi i bilo koji drugi covjek koji slicno uziva u Bozjoj prirodi i Bozanskoj slobodi proputovanja sa osnovnim stvarima kojima raspolaze.

 

Ipak, vjerovatno niko nije do sada pravio ovakve ture sa jeftinim biciklom, teskim rancem na ledjima i spavajuci na otvorenom bez satora.

Kao sto vjerovatno niko nije u Evropi ove zime boravio u stanu ili kuci, a da nijednom nije upalio sporet ili drugo grejno tjelo za zagrijavanje prostorije.

Pri svemu ovome nisam se nijednom razbolio (prethodnih zima uvjek i vise puta) a snage i vitalnosti imam vise no prije, jer su  Bog, priroda, biciklizam, pjesacenje i plivanje, uz kvalitetnu ishranu, doprinjeli ovom stabilnom, otpornom i zadovoljnom izdanju i dugotrajnom stanju. 

 

Deki, iz ovoga zakljuci da se mnogo moze s onim sto vec imas, a glavno je da bajs bude sasvim ispravan i na duze staze pouzdan, uz tvoju dobru i jaku volju.

Sa druge strane, sto vise imas na raspolaganju kvalitetnih stvari to je i veci ugodjaj duzeg bicikliranja, pa ti preporucujem dobre gace s uloskom i kvalitetne udobne patike sa dobrim luftiranjem, a za kampovanje dobar dusek, vrecu i sator.

 

Uglavnom, podji s tim sto sad imas na jednu duzu turu sa jednim nocenjem, pa ces da osjetis i uvidis sta treba poboljsati, onda sledeci put sa tim poboljsanjima provedi 2-3 dana na putovanju i saznaces sta jos moze i treba nadomjestiti, a za trecu turu duze proputovanje od 5-7 dana, nakon cega ce ti sve biti jasno iz licnog iskustva.

 

A ovo ti moze biti posebno korisno jer sam se mnogo puta licno uvjerio da covjek koliko god bio spreman i opremljen, snazan i voljan, ipak je samo mali stvor koji zna da umislja svoju "velicinu", dok samo u jednom trenu moze djavo da mu ga donese i ka slamcicu prelomi, pa sa sobom odnese, da ga zacas strefi da ga nema, ka da ga nikad ni bilo nije, pa je vise no dobro i po samog covjeka korisno da se obraca svome zivom Bogu Tvorcu, zamoli za mir, sigurnost i pomoc i osloni na sva dobrocinstva koja mu ukaze njegov i cjelog svijeta Stvoritelj, tako valja da razmisljas, a u toku svojih ciklotura sve ces ovo i sam da osjetis, dozivis, sagledas i osvjedoceno prihvatis.

 

Ako te jos nesto zanima a mogu ti objasniti, samo izvoli...

 

...uz pozdrav Dekiju, cikloturisti i ljubitelju slobodnog kretanja i uzivanja prirodom !


  • 1




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika