Jump to content


Fotografije

Zadnji menjac ss ili gs

menjaci dugi kratki kavez

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
21 odgovora na ovu temu

#1 luksha

luksha
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 28 November 2014 - 12:03 PM

Vozim tripl, kombinaciju na drumasu, na prethodnom biciklu napred sam imao najveci lancanik 52 (42,30) zuba, pozadi kaseta 12-25 - bicikl je tako kupljen nov... Kasnije sam deo elemenata preselio na drugi ram,... poslednja varijanta je da sad vozim napred najveci lancanik 50 (39,30) zuba, pozadi kaseta 12-23.

Tek pre neki dan shvatim da je zadnji menjac (onaj preseljen) SS - kratki kavez?! Mislio sam da na tripl ide obavezno varijanta menjaca sa dugim kavezom. Mozda bih menjao zadnji menjac pa sam sad u zbunu.


  • 0

#2 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 29 November 2014 - 08:37 PM

Bolje bi bilo da staviš dugi kavez. Radiće kratki, naročito na tako maloj kaseti, ali ćeš imati probleme na ekstremnim kombinacija brzina. Ili će lanac da bude predugačak za malu šajbnu napred i mali zupčanik pozadi, ili će da bude prekratak za veliku šajbnu i veliki zupčanik. Jeste da se te kombinacije u principu ne voze, ali može da se desi zbog nepažnje, umora ili defekta.


  • 0

#3 luksha

luksha
  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Postavljeno 30 November 2014 - 01:05 AM

Hvala Fiery, ...vec montirao ultegru ss - radi savrseno!

Ekstremnim kombinacijama ne prilazim ni blizu - bas ne volim videti ukosenost lanac kad spustim pogled.

Verovatno cu se vratim na kasetu 12-25 sledeci put kada budem menjao lanac.


  • 0

#4 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 24 February 2015 - 10:50 PM

Ako moze da neko pomogne.Jel mogu ubaciti 6 faz ili 7 faz na  ove rucice menjaca i zadnji menjac?

http://velobase.com/...fa-ecae1b3062ef

http://velobase.com/...465e6f&Enum=108

 

Sta znaci ovo za zadnjeg menjaca Max Chain Wrap 30T?A ovo Max Cog Size 28,znaci da podrzava da najveci zupcanik bude 28 zuba?


  • 0

#5 johnii

johnii
  • Members
  • PipPipPip
  • 76 posts
  • LocationLoznica

Postavljeno 24 February 2015 - 11:15 PM

Rucice mogu sigurno jer su frikcione, koliko potegnes sajlu toliko povuce zadnji menjac... a sto se tice menjaca moze da menja do 30 zuba u kaseti.
  • 0

#6 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 25 February 2015 - 08:17 AM

.. a sto se tice menjaca moze da menja do 30 zuba u kaseti.

a sta je onda pomenuto MAX COG SIZE 28T?


  • 0

#7 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 25 February 2015 - 08:24 AM

Chain wrap se računa tako što broj zuba velike šajbne sabereš sa brojem zuba najvećeg zupčanika, pa od toga oduzmeš zbir zuba male šajbne i najmanjeg zupčanika. Na primer, imaš pogon 53x39 i kasetu 12-28. Chain wrap je (53 + 28) - (39 + 12) = 30.

Maksimalni chain wrap menjača treba da bude isti ili veći nego to što izračunaš za svoj bicikl. Ako je manji, nikako nećeš moći da namestiš dobru dužinu lanca - ili će da bude predug na kombinaciji mala šajbna-mali zupčanik, ili će da bude prekratak za kombinaciju velika šajbna-veliki zupčanik.

Max cog size je to što si rekao, najviše 28 zuba na kaseti.

Što se tiče ručica, johnii je u pravu. Frikcione ručice rade sa bilo kojim menjačem na bilo kojoj kaseti.
  • 0

#8 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 25 February 2015 - 08:56 AM

Sta znaci ovo za zadnjeg menjaca Max Chain Wrap 30T?A ovo Max Cog Size 28,znaci da podrzava da najveci zupcanik bude 28 zuba?

MAX COG SIZE 28T (neki proizvodjaci oznacavaju kao DOHVAT menjaca) je to sto si rekao, najveci zadnji lancanik moze da ima do 28 zuba, i to je odredjeno geometrijom menjaca, tj polozajem gornjeg tockica, (tkzv guide ili g- pulley) tacnije njegovim vertikalnim odstojanjem od ose osovine zadnjeg tocka (koja se poklapa sa osom zadnjih lancanika).

 

MAX CHAIN WRAP 30T (neki proizvodjaci oznacavaju i kao KAPACITET menjaca) sto bi bio zbir dve razlike, zbir 2 raspona (prednih i zadnjih lancanika). Ovaj kapacitet uveliko zavisi od duzine kaveza jer njegovim pomeranjem napred-nazad se dobija odredjeni "kapacitet" lanca koji se po potrebi "predaje" prednjim lancanicima na upotrebu ili se "zateze" unazad.

 

U konretnom primeru zadnjeg menjaca sa linka rec je drumskom menjaci starije generacije. Tada su se napred najcesce vozili lancanici 52/42 a nazad od 12 do...eto npr 28 zuba. Raspon prednjih lancanika 52-42 je 10z, raspon zadnjih lancanika 28-12 je 16z, 10+16 je 26z, sto se uklapa u dati MaxChainWrap od 30z. Po ovoj logici ovaj menjac kapaciteta 30z ne bi mogao da opsluzi 3ple napred jer (tadasnji) 48/38/28 ima raspon od 20z (48-28) pa bi potreban kapacitet bio 36z. Da ovaj menjac ima (dovoljno) duzi kaze mogao bi da opsluzi i 3ple napred ali uz uslov da najveci lancanik nazad i dalje bude 28, jer bi gornji tockic bio previse blizu lancanicima sa vecim brojem zuba pa ne bi mogao optimalno da nabaci lanac na taj, veci od 28z lancanik.


  • 3

#9 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 25 February 2015 - 11:57 AM

Hvala puno na odgovorima Jognii,Fiery i Igore.E sad mi je dosta jasnije ovo u vezi menjaca.A ove Rucice menjaca,sto kazete da su frikcione,ja sam razumio da to ovako znaci:one mogu raditi i na npr 8-9 brzina,samo moram uzeti menjac koji podrzava 8-9 brzina i kasetu 8faz ili 9 faz?Ako uzmem 7 faz kasetu na ove rucice i zadnjeg menjaca,a 7 faz je 14-28.Kod mene je stari Giant drumas 52-42 to je 10z i kaseta 28-14 to je 14 zuba,sto jest 10z+14z=24 zuba, znaci moze ta kaseta na mog drumasa,pod uslovom da je onaj  npr moj zadnji menjac 7 fazni menjac?Nije mi jasno,ja kad na ovom sadasnjem 5faz 14-28,hocu da prebacim na 28 zuba,tj najveci broj zuba koji menjac podrzava,on uvijek preskoci sa 28 zuba i spadne sa racne,valjda ako podrzava do 28 zuba je nemoguce da preskoci sa 28 zuba i spadne,jer to bi znacilo da ide dalje od 28 zuba,a to menjac po njegovoj deklaraciji ne podrzava,da ide dalje od 28 zuba?Da nije kod mene zadnji menjac poludio,mutirao n2:Heristical ?Nije mi jasno,majstor kod koga uvijek radim bicikl,mi je rekao da na ovog drumasa moze samo 5faz,zato sam i postavio 5 faz


  • 0

#10 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 25 February 2015 - 12:40 PM

Kad imaš frikcione ručice, nije bitno za koliko brzina je deklarisan zadnji menjač, samo je bitno da ima odgovarajući dohvat i kapacitet. To što ti sada menjač prebacuje preko prve i spada je zato što je limiter loše podešen (limiteri su dva mala šrafa na menjaču), nema veze sa veličinom zupčanika.

Što se tiče broja brzina koje možeš da staviš, to zavisi od širine zadnje vile na tvom ramu, nema veze ni sa menjačem, ni sa ručicama.
  • 0

#11 johnii

johnii
  • Members
  • PipPipPip
  • 76 posts
  • LocationLoznica

Postavljeno 25 February 2015 - 01:19 PM

Ako ti je sirina zadnje vile 126mm
onda moze 6 i 7 a ako je 130mm onda moze vise od sedam.
  • 0

#12 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 25 February 2015 - 01:33 PM

Pa da li ovaj moj zadnji menjac Shimano z503 ima dohvat i kapacitet da podrzi 52-42 i kasetu 7faz 14-28,isao bih preko 28,al jel tako da ne moze,tako pise u onoj deklaraciji da najvise podrzava 28zuba.Kolega Fiery,pokusavao sam sa onim limitom,objasnio mi kolega Grbic kako se to podesava,postavio je onaj jedan klip,al ne moze,namjestim,al ne moze da prebaci na 28 zuba,kao prebaci pola lanca na 28 zuba a druga polovina lanca ostane na 24 zuba ili grebe,struze 24 zuba a ako jos malo pomjerim limiter 1mm samo onda se prebaci citav lanac preko 28 zuba i spadne.Mogu namjestiti na 28 zuba samo na jedan nacin,al moram posmatrati dok vozim zadnji menjac,znaci povucem rucicu na 28 zuba i kada vidim da hoce da spadne sa 28 zuba,moram pomjeriti rucicu nazad,znaci na 24 zuba,ne skroz da povucem na 24 da ode lanac nego  samo 1mm i on ce ostati na 28 zuba.Necu tako da se mucim vise.E johnii to mi je problem,kod mene je zadnja viljuska 118mm bila,ja sam je rasirio na 122mm,a nabla je 120mm,tako da sad idealno ulazi  u viljusku,al imam problem sa onim dropovima,objasnio mi je kolega grbic kako bi se to moglo djelimicno ispraviti al je bolje da odem kod majstora da sredi to,a to je isto problem,majstor nema pojma,kako ispraviti one dropove,rekao mi bolje kupi novo biciklo.Ja bih sad rasirio ram na 130mm,jer imam naci zadnje nable od 130mm gdje god hocu i postaviti 7ili8 faz.Jel smijem rasiiriti ram sa 122m na 130,da ne pukne?Prosli put kad sam to radio,morao sam rasiriti viljusku na 140mm i kad sam opustio sarafe i matice,vratila se viljuska na 122mm.Sad bih morao rasiriti na 145-150mm,da ne pukne od tolikog pritiska?


  • 0

#13 johnii

johnii
  • Members
  • PipPipPip
  • 76 posts
  • LocationLoznica

Postavljeno 25 February 2015 - 01:46 PM

Nikad nisam imao priliku da vidim tako mali raspon zadnje vile. Sa 126 na 130mm moze lako da se rasiri i da ne bude peoblema ali sa 118 nisam bas siguran. Zavisi i od kvaliteta rama, moze da pukne, a i dropove ce biti teze dovesti u pravilan polozaj. Ako ide sa petofazom, vozi tako, stedi pare pa ako hoces classic drumski ram nadji sa sirom vilom ili uzmi alu :D
  • 0

#14 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 25 February 2015 - 02:59 PM

Ispravka,kolega johnii,zadnja viljuska je bila 110mm,znam da zvuci uvrnuto :D A zadnja nabla je bila 118mm i jedva sam nekako ubacio u viljsku,iskoristio sam i red bull i popajev spanac da ubacim u viljusku tocak.A sad je nakon sto sam je rasirio 122mm.Tako da li bi mogao da ubacim zadnju nablu od 126mm u tu viljusku od 122mm ili moram jos rasiriti?Mada bi trebalo da moze,ako sam mogao ubaciti,jes jedva nekako,nablu od 118mm u viljusku od 110mm.Ne znam sta cu za dropove,majstor mi je rekao slijedece:

trebas na tehnickom pregledu špuru da ti izvuku

jbg,nemas ti tu nekog rjesenja, nego da nadjes odgovarajuci tocak

il drugi bajk da kupis

Lopov izgleda,kakve veze ima tocak,ako su krivi dropovi,nece drugi tocak ispraviti dropove,a on ima jedan tocak sto gleda da mi uvali vec 2 mjeseca,garant to rekao jer hoce da mi uvali taj tocak

a drugo,to za drugi bajk da kupim,to je rekao jer kod njega se zanimam za dva drumasa sto ima u radnji

A dropovi izgledaju ovako,ne znam jel se moze na osnovu slika procijeniti u kakvom su stanju:

Attached Thumbnails

  • 2015-02-24 11.13.46.jpg
  • 2015-02-24 11.25.26.jpg
  • 2015-02-24 11.25.48.jpg

  • 0

#15 johnii

johnii
  • Members
  • PipPipPip
  • 76 posts
  • LocationLoznica

Postavljeno 25 February 2015 - 03:14 PM

koliko vidim sa slike mislim da si previse dropove gurnuo ka unutra, cak mi desni izgleda i kao da je uvrnut, ako me oko ne vara.
  • 0

#16 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 25 February 2015 - 08:19 PM

Kolega Fiery,pokusavao sam sa onim limitom,objasnio mi kolega Grbic kako se to podesava,postavio je onaj jedan klip,al ne moze,namjestim,al ne moze da prebaci na 28 zuba,kao prebaci pola lanca na 28 zuba a druga polovina lanca ostane na 24 zuba ili grebe,struze 24 zuba a ako jos malo pomjerim limiter 1mm samo onda se prebaci citav lanac preko 28 zuba i spadne.Mogu namjestiti na 28 zuba samo na jedan nacin,al moram posmatrati dok vozim zadnji menjac,znaci povucem rucicu na 28 zuba i kada vidim da hoce da spadne sa 28 zuba,moram pomjeriti rucicu nazad,znaci na 24 zuba,ne skroz da povucem na 24 da ode lanac nego  samo 1mm i on ce ostati na 28 zuba.Necu tako da se mucim vise.


Kriva ti je kuka menjača, što je za očekivati ako su i dropauti krivi. Sve to može da se ispravi, ali ti treba bolji majstor.
  • 0

#17 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 25 February 2015 - 08:49 PM

@ramo:

kako ja vidim stvari tebi nista nece da radi dok se ne srede ove stvari na koje su ti kolege ukazale. I mozda jos neke :(

Tako da bih ja njegovom predlogu za tocak prisao sa jedne druge strane:

sta ti je rekao koliko ce to da kosta? Taj njegov tocak i da ga namesti da radi kako treba?!?!?

 

Gledam ovako, za ispravljanje kuka/drop-outa moras da platis, za ispravljanje kuke zadnjeg menjaca moras da platis,

za centriranje trapa/zadnje vile moras da platis...i mozda za jos nesto sto nismo/nisi jos otkrio

mozda ti je bolje/jeftinije kupis od njega tocak a da ti on sve to uradi, ali da ti da garanciju da ce to da radi,  ili da mu ne platis dok ne proveris da li je sve dobro.

Posle prodas njegov tocak na berzi ili oglasima, i ti si svoj na svome, jer...

dobrog majstora koji ce to da ti uradi kvalitetno, kao sebi...tesko ces da nadjes lokalno, to treba da bude neko sa ozbiljnim i alatom i iskustvom.


  • 2

#18 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 25 February 2015 - 09:40 PM

Pa majstor ne zna da ispravi ove dropaute citiram ga:

trebas na tehnickom pregledu špuru da ti izvuku

jbg,nemas ti tu nekog rjesenja, nego da nadjes odgovarajuci tocak

il drugi bajk da kupis

Ili stvarno ne zna,nema pojma ispraviti ili laze da ne zna,hoce samo da mi uzme pare za zadnji tocak ili da kupim novi bicikl kod njega

A rekao mi je da ce tocak da kosta 15eura,polovan je,neki stariji,al jes komplet,sve ok,barem on tako kaze,samo da se ubaci ona igla za brzo skidanje+za ruke sto bude jos trebalo raditi,ne razumijem ga,eto ako i kupim tocak,opet treba ispraviti dropove,a on eto tvrdi:jbg,nemas ti tu nekog rjesenja, nego da nadjes odgovarajuci tocak.Vidjecu sutra da ja sam ispravim dropove kao sto mi je rekao grbic i tmrki u jednoj temi o felni

Attached Thumbnails

  • maxresdefault.jpg

  • 0

#19 ramo92

ramo92
  • Members
  • PipPipPip
  • 143 posts

Postavljeno 27 February 2015 - 11:44 AM

Kriv zadnji menjac,lanac nije paralelan na poginu i na racni

Attached Thumbnails

  • 101_3643.jpg

  • 0

#20 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 27 February 2015 - 02:23 PM

Nije kriv menjač, kriva je kuka - nosač menjača. To smo već i pretpostavljali, sad je provereno.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika