Jump to content


Fotografije

Trilema veličina točka


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
43 odgovora na ovu temu

#1 Djordje79

Djordje79
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 31 July 2014 - 03:55 PM

Pozdrav svima.

 

Kupujem nov bajs, izbor je pao na Polar Mirage Comp 2014.

Vožnja rekreativna 100% asfalt.

Listajući forum video sam da vi preporučujete kupovinu polovnog bajsa,

ali ja se ne razumem i ne znam da izaberem, tako da ta varijanta otpada.

 

Treba mi vaša pomoć za veličinu točka, Mirage se prodaje sa točkovima u 3 veličine,

prodavac u PB me ubeđivao da uzmem 29" točak.

 

Šta mi vi savetujete?

 

 


  • 0

#2 LordSoru

LordSoru
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 354 posts

Postavljeno 31 July 2014 - 04:23 PM

Ja sam skoro kupio Mirage Pro 29er i ne bih se više nikad vratio na 26.
  • 0

~be here now~


#3 Djordje79

Djordje79
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 31 July 2014 - 04:32 PM

Hvala na odgovoru, ali da bi ja lakše odlučio koju veličinu uzeti, 

ne bi bilo loše da mi napišeš par reči zašto ta veličina.


  • 0

#4 RRD

RRD
  • Members
  • PipPipPip
  • 124 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 July 2014 - 05:33 PM

Ako vozis 100% zasto onda ne gledas neki drumas ili treking?
  • 0

#5 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1416 posts

Postavljeno 31 July 2014 - 05:49 PM

Vecita tema i dilema sta je bolje i sto je bolje.Ja to poredim kao npr. vozaci BMW i AUDI koji je uvek sporeckaju sta je bolje i sto je bolje a znaju da imaju dobra vozila.To ti je i ovde sve ima prednosti i mane.Ja npr vozim 26 i nikada necu voziti 29.Jesam probao vozio i ne lezi mi.

Tako i tebi mogu reci da svako ti moze reci bolje ti je ovo ili ono-ti dok ne probas i ne osetis prednosti ili mane kako jednog tako i drugog neces znati sta je za tebe.

Sve je to individualna stvar i razlikuje se od osobe do osobe.


  • 0

#6 jebivetar

jebivetar
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts
  • Location011

Postavljeno 31 July 2014 - 06:40 PM

26 je bolji za teren okretniji i lakse se vozi uz zahtevne uzbrdice

 

28  drumaska varijanta koja je napravljena za asvalt i samo asvalt lako se vozi vrlo je brz bicikl

 

28 treking je nesto izmedju mtb-a i drumasa  prvenstveno za asvalt i za duze ture a relativno lako savladjuje i zemjane puteve generalno najsvestraniji bicikl

 

29 je 28 na steroidima mozda i najbolja kupovina imas 29 gume kad ti zatreba mtb a za svaki dan po asvaltu stavis mu 28 i uzivas


  • 0

#7 LordSoru

LordSoru
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 354 posts

Postavljeno 31 July 2014 - 09:53 PM

Hvala na odgovoru, ali da bi ja lakše odlučio koju veličinu uzeti,
ne bi bilo loše da mi napišeš par reči zašto ta veličina.

Ja sam dugo vozio 26, takođe nisam mislio da je velika razlika, dok nisam prvi put "seo" na 29-ku.

Stvari tipa brža je, udobnija,..su više placebo. Ono što je definitivno je da je bicikla stabilnija, lepše se ponaša na putu, lakše prelazi neravnine i to su stvari koje se primećuju. Kad sam posle par vožnji 29-ke seo na 26-icu imao sam osećaj kao da vozim neki dečiji bajs. Volan mi je bio preblizu, položaj nekako "zgučen".

Mane su malo slabija upravljivost po brdima, trebati malo veći luk dok se okreneš. Moraš i malo više obraćati pažnju dok prolaziš kroz šetališta da ne zakačiš nekog zbog malo dužeg volana. Takođe, ako bajs držiš u stanu malo ćeš češće "češati" zidove dok unosiš/iznosiš biciklu.

Meni su stvari iznad bile dovoljne da me "dobije" ova veličina točka, mane su nešto na šta se navikneš ili ne. Ja jesam.

Svakako probaj, uporedi i odluči sam. Kod mene je dosta ljudi prešlo sa 26 na 29 i zadovoljni su.

Takođe, ako kupuješ Polar, kod njih je najmanji ram za 29er L. Od osovine do šticne pravolinijski ima 48cm, poželjno za moje dimenzije je 45-47.5cm, ja sam 179cm, 80cm dužina nogu i meni je što se kaže "knap". Ti vidi da li ti odgovara. Kažu da 29er nije preporučljiv za osobe niže od 178cm ali voze ga i dosta niži.
  • 0

~be here now~


#8 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 31 July 2014 - 10:55 PM

Aaaaa ne mogu sada da nadjem nigde klip na yt. U klipu pricaju menadzeri svih velikih proizvodjaca o tome kako su namerno gurnuli pricu i reklamu o 29ci kao necemo wow samo da bi se prodavala a da je u stvarnosti za ljude do 195cm najidealnija 27.5 velicina za mtb. Tek za ljude preko te visine 29 ima smisla. Ako nadjem kaiccim, ako neko,zna o cemu pricam molim ga neka postavi video. Ja licno nisam vozio 29 pa ne mogu da pricam precise, ali sto se tice dostupnosti i dijapazona guma kod nas tu 26 ima veliki plus.
  • 0

#9 Djordje79

Djordje79
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 31 July 2014 - 11:27 PM

Hvala svima na odgovorima.

 

Vozim samo po bici stazama po BGu, rekreativno, 30-ak km.

 

26 znam kako se vozi, ali gde da probam 29 točkove, u kojoj radnji ima za probu?


  • 0

#10 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4574 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 August 2014 - 01:53 AM

A koju veličinu točka vozi najbolji na olimpijadi?

http://jaroslavkulhavy.cz/en/bikes_en/

 

Ili naša najbolja takmičarka Jovana Crnogorac

http://www.2bike.rs/...-mtb-takmicarka


  • 0

#11 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 01 August 2014 - 07:03 AM

Evo jedan citat bas iz teksta o nasoj najboljoj takmicarki.

Ovde će neko verujem ( a već je i bilo komentara ) da pita, zašto ovaj deo, a ne onaj ili zašto 29“ a ne recimo 26“ ili 27,5“ i svašta još...no poenta priče je da kada potpišete ugovor sa nekim klubom – nije tu samo biciklizam u pitanju, vozite ono što klub ima i sa čime je sponzorisan.

Za 2013. godinu kod OM kluba je to 29“ – Polygon u svojoj ponudi ima 26“ i 29“. Ekspanzija 29“ je svakako uočljiva ne samo ovde već generalno kod proizvođača uopšte. Sada se već ustaljuje i 27,5“ na svetskoj pozirnici, ali to nije još masovno zaživelo.
  • 0

#12 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 01 August 2014 - 10:19 AM

Da li ti je prodavac objasnio zasto ti savetuje 29?


  • 0

#13 Djordje79

Djordje79
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 01 August 2014 - 10:50 AM

Pa objasnio mi je, ali mi je to delovalo više kao marketing, jbg, posao mu je da hvali svoj proizvod,

tako da nisam obraćao pažnju mnogo na njegovu trgovačku (uglavnom praznu) priču.

Zato sam i pitao vas znalce, koji imate iskustva iz prve ruke sa točkovima.

 

Druga stvar koja me brine, je to što je ponuda guma neuporedivo manja i skuplja, nego li za 26ice.

 

Nisam pametan, moraću da provozam, a ne znam gde, pa da odlučim.


  • 0

#14 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4574 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 August 2014 - 11:43 AM

Evo i cene guma za 29'', ništa skuplje u odnosu na 26'',

 

http://shop.jankovic...am-hs367-detail

 

ili još jeftinije

 

http://shop.jankovic...ob-hs391-detail

 

 

 

konkretno ove gume su po istoj ceni i za 26 i 29 kod jankovića, a tako je odprilike u svim prodavnicama, a sa ovim drugim setom, jeftinijim sam izvezao Čiker maraton od 400km bez ijednog bušenja.

 

29'' je odličan bicikl, svako ko je seo na 29'' poželeo je da ga ima, ljubav na prvi pogled....


  • 1

#15 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14623 posts

Postavljeno 01 August 2014 - 12:16 PM

Da ne ulazim u problematiku nabavke guma za razne velicine tockova, prvo zapitaj sebe zbog cega kupujes novi bicikl i gde i kako ces ga voziti. Ako kupujes novi zato sto je stari odsluzio svoje onda ce bilo koji da radi posao. Ako ces da vozis po asfaltu... pa opet ce svi da rade posao ali se 29 najlakse kotrlja i najudobniji je. I najveci i najtezi. Tu je i dilema zasto kupovati MTB ako ces ga voziti po ravnom.

MTB sa razlicitim velicinama tockova:
29 se dobro kotrlja i lepo prelazi preko neravnina ali je troma i sa njom se ne skace previse. Ako ces da vozis rekreativno bez ostrih skretanja onda je ovo prava velicina.
27.5 posto su uvideli probleme sa velikim tockovima onda su krenuli da prave malo manje sa kojima mogu da prave MTB bicikle sa amortizerima pozadi. Ovi tockovi bolje prelaze neravnine od 26-ica i daju bolji osecaj prilikom ostrih promena pravca od 29-ke. Za one koji bi malo energicnije da voze MTB.
26 su najjaci tockovi i pruzaju najbolju povratnu informaciju po kakvom se terenu vozi, naravno i "najneudobniji" (pod znacima navoda jer mislim da full suspension 26 nije neudobniji od hardtail 29-ke) i zahtevaju vece iskustvo vozaca prilikom savladavanja prepreka. Oni koji skacu ili nose svoje bicikle na ledjima biraju ovu velicinu. Hardcore.


  • 3

#16 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 01 August 2014 - 12:57 PM

Lepo objasnjeno dusane. U zadnjih par dana postovi koje si postavio su odlicni i ima cega pametnog da se procita.
  • 0

#17 Djordje79

Djordje79
  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Postavljeno 01 August 2014 - 01:16 PM

Evo i cene guma za 29'', ništa skuplje u odnosu na 26'',

 

http://shop.jankovic...am-hs367-detail

 

ili još jeftinije

 

http://shop.jankovic...ob-hs391-detail

Prva guma koji si postavio reklamiraju za blatnjave staze, druga top izbor za penjače.

Napisao sam da vozim po bici stazama, ne off road, i nemam nameru da vozim bicikl po blatu.

Ali sam shvatio šta hoćeš da kažeš, ima guma i nisu ne preskupe.

 

 

Tu je i dilema zasto kupovati MTB ako ces ga voziti po ravnom

Pa ja sam u Planetu prvo seo na Polar Forester i bio oduševljen kako se sedi na njemu,

nekako mi se dopalo na prvi pogled i osećao sam se prirodno, ne znam kako bi drugačije opisao,

ali mi je prodavac onda predložio Polar Mirage Comp, jer ima bolju opremu a ista mu je veličina točka, valjda.

Eto....

 

A onda sam došao kući i video da postoji Mirage sa 3 veličine točka i jbg, bolje da nisam ni gledao jer tek sad ne znam šta bi.


  • 0

#18 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1416 posts

Postavljeno 01 August 2014 - 01:38 PM

Ako ces voziti iskljucivo asfalt uzmi 29 inca.Iako sam veliki pobornik 26-tice ipak mislim da je 29 bolja varijanta za asfalt i za neki kako bih nazvao blazi vid MTB voznje.Sa 29 neces pogresiti za taj vid voznje...


  • 1

#19 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4574 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 August 2014 - 01:39 PM

Prva guma koji si postavio reklamiraju za blatnjave staze, druga top izbor za penjače.

Napisao sam da vozim po bici stazama, ne off road, i nemam nameru da vozim bicikl po blatu.

Ali sam shvatio šta hoćeš da kažeš, ima guma i nisu ne preskupe.

 

 

Pa ja sam u Planetu prvo seo na Polar Forester i bio oduševljen kako se sedi na njemu,

nekako mi se dopalo na prvi pogled i osećao sam se prirodno, ne znam kako bi drugačije opisao,

ali mi je prodavac onda predložio Polar Mirage Comp, jer ima bolju opremu a ista mu je veličina točka, valjda.

Eto....

 

A onda sam došao kući i video da postoji Mirage sa 3 veličine točka i jbg, bolje da nisam ni gledao jer tek sad ne znam šta bi.

U tom slučaju je izbor guma još veći, jer na 29'' možeš da staviš većinu 28'' guma (ne baš sve, ne one preuske) jer je 29'' ustvari 28'' treking felna samo je veća guma za offroad pa se zove 29er, tj. 29'' je ustvari 28'' unutrašnji prečnik gume, tj. 622.


  • 0

#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14623 posts

Postavljeno 01 August 2014 - 01:45 PM

Imas i Polar Glider koji je u stvari Forester bez amortizera ali 5000 din jeftiniji imas i Glider sa blatobranima svetlom i pak-tregerom koji je 2000 skuplji od obicnog Glidera.


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika