Jump to content


Fotografije

Drumske kocnice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
122 odgovora na ovu temu

#81 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 31 March 2020 - 01:41 PM

Prvo, ovo nisu klasične drumske kočnice već kaliperi s dužim dohvatom. Obične kratke kočnice ne mogu da se koriste na istom ramu jer neće dohvatiti felnu.

Drugo, u 90% slučajeva ako guma može da prođe kroz ram/vilu, moći će i kroz kočnicu koja odgovara za taj ram. Problemi mogu da nastaju tek kad je u pitanju knap pakovanje u milimetar što mislim da ovde neće biti slučaj. Nema nikakvog razloga da se stavlja proizvoljna granica "do ove širine kaliperi, za šire disk" ako obe širine bez problema prolaze kroz ram.

Meni odokativno deluje da tu bez problema može da stane 10+ mm šira guma bez blatobrana, a verovatno može i sa njima. Ne znam koja je širina gume na tim Za vađenje točka služi polugica za šire odvaranje čeljusti, vidi se na slici. Problemi po tom pitanju mogu da se dese samo ako guma bude mnogo šira od felne, ali to svakako bolje izbegavati.

Na kraju, iako mislim da je moguće postići to što ti treba s kaliperima, mislim da bih na tvom mestu ipak ganjao hidrauliku, mnogo je manje kompromisa kad se sve sabere.
  • 0

#82 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 31 March 2020 - 02:11 PM

Ostalo mi neobrisano "Ne znam koja je širina gume na tim", video sam posle da je u pitanju 25 mm na slikama.


  • 0

#83 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 March 2020 - 03:00 PM

Zar se ne gubi na snazi kočenja produžavanjem dohvata?


  • 0
The sea, the sea

#84 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 31 March 2020 - 08:58 PM

Svakako pomaze, hvala! Onda bi mogli da se nadju kvalitetni paknovi koji bi trpeli mene (95kg) bajs (11-12.5kg) i neki teret pride tj paktreger, bisage, bidone itd., sve skupa ne bi trebalo da prelazi 120kg. Nisam razumeo za ovo sa huda, na sta mislis? Nisam u toku sa drumskim biciklizmom toliko pa ne zameri ako ne raspoznajem ustaljen zargon :)

@Fiery
Nije tajna naravno, rekumbent, Cruzbike S40. Brža verzija od ovog sto imam, bez suspenzije, kruci ram, fiksno sediste i 28 tockovi. Imaju opciju za frameset ili kompletan koji dolazi sa TRP Spyre 160mm mehanickim diskovima. Zato vagam sta mi je pametnije, da li sklapati, uzeti ceo, modifikovati postojeci Q45 da bude malo svestraniji sto ipak mislim da je najlosija opcija jer ram nikad nece imati krutost koju imaju S40/V20. Evo kako na tom ramu izgledaju TRP Long Reach kaliperi i Schwalbe 25 guma (ne znam model gume).
90821671-10221983152634079-3238152496459 91008905-10221983151954062-1415281269805


Sa fabrickom Kenda Kriterium Endurance 700x30c ne izgleda da ima mnogo prostora za kaliper - ili ako bi bilo, da li bi guma moga da se skine bez da se kocnica rasteluje, mozda i gresim, ne znam koliko se dobro vidi na fotkama.
2020-s40-endurance-road-recumbent.png 90985064-10156877778747377-1116193869164

Ne mogu sad da nadjem post na njihovom forumu koji je brend/model gume u pitanju, ali znam da napred staje 36 ili 38mm, pozadi 40mm guma. Predpostavljam da bih isao na 36mm na duzim turama zbog udobnosti - ovde nema stajanja na pedalama kad se naleti na rupu i tome slicno, tako da znaci vise "suspenzije", pogotovo za mene kljakavog :)

Ma trp spyre koci odlicno i mnogo bolje od drumskih kocnica, pogotovo tih sa dubokim zahvatom, tako da ja tu ne bih imao nedoumica, uzmi sa disk kocnicama i uzivaj. Pogotovo što u slučaju diskova imaš i mnogo širi izbor guma.

Opet mi nije jasan razlog koji si naveo da bi uzeo drumske kocnice jer su lakse od diskova a razmisljas o tim debelim gumama, koje moraš da montiras na debele felne sa puno žica (zbog debljine guma i težine tereta koji nosiš) koje pojedu svu ustedu u tezini a bogami i brzini.
Znači u ovom slučaju diskovi rešavaju problem.
Ako praviš lagan i brz bicikl gde je bitna brzina onda ide sve lagano i tanko pa onda i drumske kočice imaju smisla.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#85 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 31 March 2020 - 10:14 PM

@vidak

Nije to jedini razlog, deluje mi jednostavnije sa kaliperima. Skoro ceo zivot vozim v-brake, navikao sam, pride mi delovalo jednostavnije ako bih imao dva seta tockova - jedne brze i druge udobnije/sporije. Dakle, neki kompromis, da idem samo na brzinu uzeo bih drugi bajs tj V20 Vendetta.

Medjutim posto kazete da te sa duzim hvatom losije koce mislim da mi cela ideja pada u vodu i da ce biti diskovi. TRP Spyre predpostavljam da su ok - na nekoliko mesta sam nasao iskusva da su u rangu BB7 ako ne i bolje, pritom rade sa samaraljkama. Ono sto mi se ne svidja jeste sto ne navode specifikacije tockova u kompletnoj varijanti, a cena nije nimalo jeftina da stavljaju neke no-name glave i tome slicno, samo navedu "32 spoke 3 cross black aluminum rims, aero profile, tubeless compatible, 25 mm wide rim, approx 28 mm depth non-machined sidewalls". Al' ajd necu sad da smaram i sa tockovima, nije tema za to.

 

@bakara

Hidraulika za samaraljke - tu nemam dve blage sta bih gledao, sem ako nisu isti modeli kao za mtb u sta sumnjam. Znam da mtb modeli mogu uz neki adapter ili modifikaciju na samaraljkama da se stave, ne secam se sad detalja, ali kad vec radim od nule izbegao bih budzenje.

 

@Fiery
Imas neku preporuku za hidrauliku koja radi sa samaraljkama? Za Q45 sam porucio komplet BR-M6000 sa SLX rotorima, ali zbog trenutne korona situacije jos nisu dosle do mene... Ne znam da li tako nesto odgovara ili jok.

Hvala za info za kalipere, nisam znao.


  • 0

#86 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 01 April 2020 - 07:53 AM

Sva tri glavna proizvođača sad imaju hidraulične grupe na raznim nivoima, reci samo cenovni rang :)

Postoji i opcija TRP HY/RD, hidraulične čeljusti ali se aktiviraju sajlom. Nije jednako dobro kao čista hidraulika ali bi navodno trebalo da je malo bolje od čiste sajle.
  • 0

#87 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 01 July 2020 - 09:16 PM

Da napisem ovde, pre ce nekom koristiti.

IMG_20200701_230841.jpg

https://www.assoluti...r-for-is-frame/

Stigli su mi adapteri za montazu flat mount celjusti na international standard ram. Posto ostali delovi jos nisu stigli, odneo sam strugaru (koji nije samo strugar vec malo vise od toga) da napravi duplikat (mozda ne bas od aluminijuma, ali nije bitno). Ako slucajno opet zatrebaju meni ili nekome, da imam mustru po kojoj moze da se napravi, jer ja eto sem ovih nisam nijedne druge nasao na netu. Porucivanje, cekanje preko mesec ipo dana, itd... Kombinacija je verovatno neobicna za danasnje standarde kocnica, ali mozda ipak nekom bude od koristi.


  • 2

#88 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 02 July 2020 - 01:10 PM

Da napisem ovde, pre ce nekom koristiti.
IMG_20200701_230841.jpg
https://www.assoluti...r-for-is-frame/
Stigli su mi adapteri za montazu flat mount celjusti na international standard ram. Posto ostali delovi jos nisu stigli, odneo sam strugaru (koji nije samo strugar vec malo vise od toga) da napravi duplikat (mozda ne bas od aluminijuma, ali nije bitno). Ako slucajno opet zatrebaju meni ili nekome, da imam mustru po kojoj moze da se napravi, jer ja eto sem ovih nisam nijedne druge nasao na netu. Porucivanje, cekanje preko mesec ipo dana, itd... Kombinacija je verovatno neobicna za danasnje standarde kocnica, ali mozda ipak nekom bude od koristi.

Super! Ja se takodje snebivam i trazim adaptere.. ovde u Srbiji slaba vajda da ima ko!? A da porucujem izvana opet kalkulisem oko vremena isporuke. A trebaju mi adapteri Flat mount to post. Evo ovo tražim:

Attached Thumbnails

  • 9542382D-E8FA-473C-95AB-9AB570D8CA4B.jpeg
  • BAE1651A-AB1F-4226-A340-E8D289C0A978.jpeg

  • 0

#89 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 02 July 2020 - 03:37 PM

Пар реченица о мојим искуствима са друмским кочницама, не рачунајући калипер које никад нисам користио осим пробао. Упоређујући механичке дискове, ББ7 ми је без премца. Не бих рекао да је ТРП раван њима, а камоли исти. Одлично су ми се показале и Хејс механичке чељусти. Мини в брејк (тектро) препоручујем сваком, ја их не волим само зато што не волим изглед в брејка на бициклу, иначе одлично коче. Друмском хидрауликом сам разочаран, али досад сам возио само Шимано 505 за друм. Напомињем да варирам око 83 кг и да нисам товарио преко 25-30кг. Можда неком користи...
  • 0

#90 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 02 July 2020 - 06:43 PM

@profa
Moju kombinaciju u Srbiji nisam nasao. Kad pitam za flat mount izrazi lica su kao da sam pitao za ventil na nuklearnom reaktoru. Cak sta nigde nisam nasao na vecim online prodavnicama iz Evrope, samo u Kanadi ovo sto sam porucio. Ako ima gotov deo, poruci sa bike24.com npr, meni je stigao paket od njih za 3 nedelje. Ovaj iz Kanade, obicnom postom bez trackinga, tacno mesec ipo dana.
  • 0

#91 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 19 January 2022 - 07:30 PM

Pozdrav, da ne otvaram novu temu.

 

Da li je iko uspeo da montira zadnju drumsku čeljust na prednju viljušku, Nek Vam reper bude npr serija R7000, R8000, R9000 ( verovatno pričamo o budževini nekoj ali da li je potrebno da sam zavrtanj čeljusti bude onako dugačak kao kod prednje ili je potrebno da ona osovina-navrtka bude samo duža, itd.), 

 

Razlog za pitanje, hteo bih na fixie bike da stavim prednju kocnicu, nemam ni jednu u rezervi, a drugar mi nudi ali zadnju, pa da li ima uopste potrebe cimati se i uzimati to.

 

Značilo bi mi da znam da je neko probao a i uspeo u tome, jer nešto je ponuda prednjih čeljusti bas slaba, i novih i polovnih, tj prednjih i nema uopste.

 

Takodje ukoliko neko ima gore pomenuti model (crne boje) a  pritom i prednju , rad sam da kupim. 


  • 0

#92 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 19 January 2022 - 07:55 PM

...Da li je iko uspeo da montira zadnju drumsku čeljust na prednju viljušku, Nek Vam reper bude npr serija R7000, R8000, R9000 ( verovatno pričamo o budževini nekoj ali da li je potrebno da sam zavrtanj čeljusti bude onako dugačak kao kod prednje ili je potrebno da ona osovina-navrtka bude samo duža, itd.), 

 

Razlog za pitanje, hteo bih na fixie bike da stavim prednju kocnicu, nemam ni jednu u rezervi, a drugar mi nudi ali zadnju...

zavisi od konstrukcije prednje viljuske, mesta gde se postavlja celjust. 


  • 1

#93 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 19 January 2022 - 08:00 PM

U pitanju je aj da kazemo klasična karbonska viljuška, prihvat gume do max 25mm.

 

Aj jedno glupo pitanje, da li je moguće izvaditi taj takozvano mounting bolt iz čeljusti i zameniti ga drugim. lako bi se napravio novi, pretpostavljam da je sa nekim kontra navojem i slično ako je uopste kao brezon uvrnut u čeljust, ako nije fiksan sa njom bez mogućnosti bil kakvog čupanja-odvrtanja.


  • 0

#94 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 19 January 2022 - 08:21 PM

...Aj jedno glupo pitanje, da li je moguće izvaditi taj takozvano mounting bolt iz čeljusti i zameniti ga drugim. lako bi se napravio novi, pretpostavljam da je sa nekim kontra navojem i slično ako je uopste kao brezon uvrnut u čeljust, ako nije fiksan sa njom bez mogućnosti bil kakvog čupanja-odvrtanja.

pogledaj prvi post u temi...

pomenuti vijak broj 2 osigurava ono sto si ti nazvao mounting bolt (pod brojem 3 je ceo sklop) pa zamenis zadnji za prednji, svi ostali elementi su isti.

 

Ako ces da ides onim drugim putem (koji si najavio)...

 

...verovatno pričamo o budževini nekoj ali da li je potrebno da sam zavrtanj čeljusti bude onako dugačak kao kod prednje ili je potrebno da ona osovina-navrtka bude samo duža...

moguce je ugraditi zadnju umesto prednje koriscenjem duze navrtke

rear road bike brake nuts.jpg

uz najavu najverovatnijeg prilagodjavanja viljuske. Zbog kraceg *mounting bolta* i vece sile kod prednje (u poredjenju sa zadnjom) verujem da je (nesto) manje bezbedno resenje a sa obzirom da je karbonska viljuska (da li ima alu osnovu ili ne..) pitanje je dal bih se licno upustao u budzenje, a kamoli nekome preporucio.

Pre bih krenuo onim prvim putem, nabavkom odgovarajuceg mounting bolta ili cele celjusti.


  • 1

#95 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 19 January 2022 - 08:55 PM

Igore hvala za info, nisam nigde nsao sklopni crtez, ona slika mnogo pomaze, a ako je namenjeno da se razmontira , verovatno je moguće i zameniti sam zavrtanj za duži i rešiti problem najkraće

 

viljuška je karbonska ali sa Alu vratom, dobro si pretpostavio.  i slažem se da i ako je uopšte moguće sa dužom navrtkom nešto postići to svakako nije najidealnije i bezbednije rešenje.


  • 0

#96 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 19 January 2022 - 09:41 PM

Igore hvala za info, nisam nigde nsao sklopni crtez, ona slika mnogo pomaze, a ako je namenjeno da se razmontira , verovatno je moguće i zameniti sam zavrtanj za duži i rešiti problem najkraće

 

viljuška je karbonska ali sa Alu vratom, dobro si pretpostavio.  i slažem se da i ako je uopšte moguće sa dužom navrtkom nešto postići to svakako nije najidealnije i bezbednije rešenje.

koja je tacno celjust u pitanju?


  • 0

#97 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 January 2022 - 10:12 PM

Igore hvala za info, nisam nigde nsao sklopni crtez, ona slika mnogo pomaze, a ako je namenjeno da se razmontira , verovatno je moguće i zameniti sam zavrtanj za duži i rešiti problem najkraće

viljuška je karbonska ali sa Alu vratom, dobro si pretpostavio. i slažem se da i ako je uopšte moguće sa dužom navrtkom nešto postići to svakako nije najidealnije i bezbednije rešenje.

Ne menjaš muški deo na kočnici, nego ženski deo koji je u viljušci za duži ako je postojeći kratak.
Izvučeš stari i turiš drugi, ako je zapekao u viljušci, uvrneš neki šraf unutra pa iščukaš napolje lagano, naprskaj wd pre toga ili neki penetrirajući podmazivač.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#98 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 19 January 2022 - 10:41 PM

Ne menjaš muški deo na kočnici, nego ženski deo koji je u viljušci za duži ako je postojeći kratak.
Izvučeš stari i turiš drugi, ako je zapekao u viljušci, uvrneš neki šraf unutra pa iščukaš napolje lagano, naprskaj wd pre toga ili neki penetrirajući podmazivač.

to mere kod nekih vila,

ali kod nekih bi trebalo busiti sa zadnje strane da duzi zenski deo moze da udje dovoljno duboko

i, kako to Marfijev zakon kaze,

to je potrebno uglavnom na karbonskim vilama, gde nisam siguran da bi to bilo zgodno resenje

zato sam i rekao da (umnogome) zavisi od (konstrukcije) viljuske :(


  • 0

#99 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 January 2022 - 10:58 PM

to mere kod nekih vila,
ali kod nekih bi trebalo busiti sa zadnje strane da duzi zenski deo moze da udje dovoljno duboko
i, kako to Marfijev zakon kaze,
to je potrebno uglavnom na karbonskim vilama, gde nisam siguran da bi to bilo zgodno resenje
zato sam i rekao da (umnogome) zavisi od (konstrukcije) viljuske :(

Aaa, na to misliš, sigurno da ima takvih viljuški, hvala bogu, nisam imao nesreću da naletim na takvu do sada.
To je katastrofa, šta onda uraditi osim budženja, razbušivanja itd.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#100 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 20 January 2022 - 09:02 AM

Sutra mi donosi drugar tu zadnju pa cu da probam sta moze da se uradi, nego jos jedno pitanje, da li je taj unutrasnji navoj na osovinici (navrtki) punom duzinom ili je kraci .  Da narucim najduzu tu navrtku pa da je skracujem ja posle po svojoj meri.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika