Jump to content


Fotografije

Početnička dilema


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
82 odgovora na ovu temu

#1 vladajov

vladajov
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 20 October 2013 - 08:11 AM

Najpre pozdrav svim forumašima i ljubiteljijma biciklizma.
Početnik sam u svetu drumskog biciklizma i to sa 38 godina.
Naime, početkom 2013. godine kupio sam retro specijalku iz 80-tih godina u nameri da napravim fixie bike. Međutim nakon probne vožnje, odustao sam od fixie projekta, prodao svog Focus trekkinga i prešao sam sa specijalkom ove sezone oko 1500km. Inače u pitanju je drumaš sa ramom proizvodjača Cinelli (reynolds 531), columbus aelle vilom i opremom Shimano 600.
Pred kraj sezone, porasli su mi apetiti i počeo sam da pratim oglase i tražim novijeg drumaša.
Inače, moj drumaš je tehnički besprekoran, ali u podsvesti imam strah obzirom da su to delovi napravljeni pre gotovo 30 godina, a ja se penjem i spuštam po Fruškoj gori.
Obzirom na relativno skroman budzet od 300-350 eur, imam dilemu da li da vozim svog drumaša i sledeće sezone dok ne skupim bar 500-600 evra ili da preko zime kupim nešto "mladje" u cenovnom rangu do 300-350 eur i polako ga spremam za sezonu.
  • 0

#2 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 20 October 2013 - 08:51 AM

Da li je bolje dati vise ili manje para je uvek diskutabilno. Vecina ce ti reci da skupis jos novca i kupis nesto bolje. Obzirom na kilometrazu koju prelazis skoro sigurno ce ti posao zavrsavati i nesto od 300-350 evra ali covek uvek hoce bolje pa tako pola nas vozi ono sto ne zasluzuje :mrgreen: .

Sto se tice tvog "starog" bicikla, nemoj nista da brines. Nadzivece on bilo sta sto sada kupis ;).
  • 1
.

#3 Rade_NS

Rade_NS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 20 October 2013 - 05:03 PM

Slazem se sa Zaretom. :)

Moje misljenje, ukoliko te taj stari sluzi, ne znam zasto bi ga menjao. Mani se mode, ako lepo ide, ne menjaj ga. U krajnjem slucaju, uvek mozes da promenis na njemu opremu i opet si zadovoljio svoje apetite. :)
Stoji da su samaraljke aktuelnije i perverzije nego stari menjaci, ali stari ce ti prebaciti uvek onako kako zelis, dok samaraljka ako nije dobro podesena ce te zezati (iz iskustva). Posebno sto ides uz/niz Venac, znas kako me nervira kad mi se zezne zadnji menjac pa nece da mi lepo prebaci na najmanji zupcanik ili nece uopste da mi prebaci pa se mucim uz ceo Venac... :)
Mada ako resis da kupis novije nesto, moj savet ti je da nadjes nesto sa 105-icom, jako lepo radi, ako ti nesto rikne mnogo je jeftinije nego ultegra (a posebno dura-ace), a mozes da nadjes za te pare koje imas... :)
  • 0
Vidimo se kad se vidimo, cujemo se kad se cujemo...

#4 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 20 October 2013 - 06:09 PM

Shimano 600 je ultra kvalitetna oprema ali ako zelis modernije....Alu drumas sa 2-3 *8 i samaraljkama u sora -tiagra opremi lepo nastelovan ce zadovoljiti tvoje potrebe uz budzetsku cenu....
  • 1
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#5 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 20 October 2013 - 10:49 PM

ali covek uvek hoce bolje pa tako pola nas vozi ono sto ne zasluzuje :mrgreen: .


Vaistinu! :D
  • 0

#6 vladajov

vladajov
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 21 October 2013 - 10:03 AM

Hvala na savetima.
Neću žuriti sa kupovinom, osim ukoliko "naleti" nešto povoljno i odgovarajuće veličine rama.
Zaboravio sam u prvom postu da napišem da imam mali problem sa veličinom rama. Visok sam 180cm, a ram je veličine 52. Mislim da bi mi 53 ili 54 više odgovarao, mada mi to ne predstavlja prevelik problem u vožnji.
  • 0

#7 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 21 October 2013 - 12:25 PM

Mozes da imas problem sa starim ramom ako je on 52 cm. Da ne pricamo po stoti put, novi ramovi su malo drugacije spakovani kao i sve ostalo na njima tako da za 180 cm visinu ram od 52 cm bi trebao da bude odlican. U najgorem slucaju 54 cm posto se dosta lakse nalaze nego 52-ke.
  • 0
.

#8 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 October 2013 - 10:14 PM

Ja sam 179 pa mi je retro ram od 55cm mali. Za dužinu nisam siguran da li mi je i koliko kraći jer nisam vozio duže, samo probao ali čini mi se kratko. A visina je 53 i to mi je definitivno premalo čak i kad se (fabrička) šticna max izvuče.
  • 0

#9 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 21 October 2013 - 10:55 PM

Ja sam 181, ali mi je Merida Speeder T3 hibrid ram 55,5 nešto veći nego što bi mi bilo idealno. Znači, slušati Zareta... :D
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#10 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 22 October 2013 - 11:59 AM

Zare svaka ti ko u Njegosa! =D> =D>

Kao sto Zare rece za 180 cm je 52, a nisu ni oni bas toliko teski za nalazenje.
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#11 vladajov

vladajov
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 22 October 2013 - 01:31 PM

Hvala Zare, dakle gledam maksimum 54.
Inače, unutrašnja dužina noge mi je 80-81 cm.
Po nekim tabelama koje sam gledao to znači da mi treba veličina 52, mada smatram da neće biti greške ni sa 54.
  • 0

#12 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 30 October 2013 - 11:20 PM

Ja ću, kao i uvek, da kontriram jer mi na 182 najviše odgovara 58, a drugaru koji je visok 179-180 je mala 54-ka koju ima.

Manji ram nije bolji, ram koji odgovara je bolji, tako da probati različite veličine da se stekne neki osećaj.
  • 0

#13 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 31 October 2013 - 12:16 PM

A ja bih bas voleo da vidim kako ti sa 182 cm sedis na ramu od 58 cm i kako je ta bicikla setovana ;).
Isto vazi i za tvog drugara.
  • 0
.

#14 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 31 October 2013 - 02:58 PM

Sedi ko Isus na krstu...Razapet. n:smil42d2
  • 0

#15 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 31 October 2013 - 03:45 PM

Ma znam ja to. Nego treba da vide oni koji ne znaju da ne bi prihvatali savete koji ce da im zagorcaju zivot.
A to sto ja imam 180 cm a volim da spavam na krevetu koji ima npr. 120 cm ne daje mi za pravo da to savetujem svima ostalima :mrgreen: . Od prilike je ovde takva relacija.
  • 0
.

#16 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 31 October 2013 - 05:09 PM

Možda je najbolje uzeti najmanji mogući ram, pa kompenzovati sa šticnom i lulom/spejserima. Dok god može da se postigne isti položaj sedišta i kormana u odnosu na osovinu pogona, u čemu je razlika :mrgreen: ?
Možda samo u upravljivosti zbog dužine lule? Dobro možda i u bezbednosti ako se pretera pa je dužina spejsera ispod lule 10cm :).
Ali uštedi se na težini :).
  • 0
Pozdrav

#17 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 31 October 2013 - 10:58 PM

Manje spejsera je uvek čvršće i bezbednije, naročito ako je tu još i dugačka lula. Takođe, bar po mom mišljenju, 30mm+ spejsera sa lulom od 120mm+ jednostavno izgleda smešno.

Drugi faktor koji je bar meni bio jako bitan kod izbora veličine rama je ugao sedišne cevi - manji ramovi imaju strmiji ugao.


A ja bih bas voleo da vidim kako ti sa 182 cm sedis na ramu od 58 cm i kako je ta bicikla setovana ;).
Isto vazi i za tvog drugara.

Oprostićeš, nadam se, zbog kvaliteta - sekao sam iz klipa snimljenog mobilnim pošto nemam tajmer. Takođe oprosti zbog farmerki i majice, malo me je mrzelo da se presvlačim u dres za slikanje.

Postavljena slika

Drugarovu sliku nemam, a i nije mi baš pri ruci da ga slikam.

Zauzvrat, da li bi me uputio na bar jednog proizvođača bicikala koji svoje drumske bicikle veličine 52 preporučuje ljudima visokim 180cm/5'11"?

A to sto ja imam 180 cm a volim da spavam na krevetu koji ima npr. 120 cm ne daje mi za pravo da to savetujem svima ostalima . Od prilike je ovde takva relacija.

S moje tačke gledišta, ti upravo to radiš. Ja sam krenuo sa bicikla dužine 55 i menjao za veći dok nisam našao onaj koji mi je najudobniji. Da sam se držao saveta sa ovog foruma, sad bih se grbio na biciklu koji mi je premali misleći da tako treba.

Zato i savetujem ljudima da prvo probaju a ne da uzimaju veličinu po preporuci - meni se čini da sam jasno napisao: "Manji ram nije bolji, ram koji odgovara je bolji, tako da probati različite veličine da se stekne neki osećaj." Možda treba da pojasnim? Hoću da kažem da ne treba na slepo kupovati najmanji ram na koji neko te visine teorijski može da se smesti, nego isprobati i uzeti onaj koji najbolje leži. Da li to znači da će svakome moje visine da odgovara isti bickl kao meni? Ni slučajno. Ali neće znati ako ne proba.
  • 0

#18 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 01 November 2013 - 04:23 AM

Ja trenutno vozim 56,5 sa lulom od 100 mm i da bih podesio poziciju morao sam da izvadim drumsku sticnu od 300mm i postavim od 350 i da prebacim spejser koji je bio iznad lule ispod tako da sada imam 3 kom po 10 mm spejsera.....


Moja visina je 2.05 i mislim da bi najvise pasovao ram od 58 ako se ne varam....

Malo pomoci????
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#19 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 01 November 2013 - 11:02 AM

Ako ti baš ta dužina i visina lule najviše odgovara, onda nema mnogo pomoći sem da nadješ ram sa "endurance" geometrijom, kraći i viši od trkačkih.

Postoji nekoliko faktora koji bi mogli da utiču na tvoj izbor. Prvo, ti tražiš malo starije bicikle/ramove ako se ne varam. Kod starih bicikala je postojao običaj da se na veće ramove samo dodaje visina, bez velike promene u dužini što tebi odgovara. Drugi faktor je što trenutno imaš veliku razliku izmedju visine sedišta i dužine volana. Viši a duži položaj volana bi mogao da ti bude udobniji. Opet, ti si navikao da voziš MTB. Drumaš traži dosta drugačiji položaj od MTB; ako ne želiš da se navikavaš na taj položaj, moraćeš da ostaneš na manjem ramu sa kraćom lulom i dosta spejsera.

Najbolje bi bilo ako bi mogao da nadješ nekoga sa većim biciklom pa da probaš, naročito ako će i da ti dozvoli da isprobaš nekoliko različitih lula. Druga opcija je da nabaviš što dužu lulu sa što većim uglom i da je staviš tako da ide uvis kako bi simulirao poziciju većeg rama.
  • 0

#20 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4279 posts

Postavljeno 01 November 2013 - 04:10 PM

Pogledao sam sliku koji si postavio i uglavnom je onako kako sam i ocekivao. Sto rece Stole malo si razapet kao Hrist :). Ali ako tebi tako odgovara onda je ok, to je pozicija koju ti vozis. Ali problem je sto to nije neka "srednja" pozicija od koje se pocinje sa podesavanjem i koja vazi za standardnu ergonomsku poziciju. Jos manje je pozicija koja moze nekome da se preporuci posebno nekom neiskusnom.

Glavna stvar kod tebe je pozicija sedista napred/nazad. Sedis bar 2-3 (a mozda i celih 4) cm napred u odnosu na ono sto vazi kao neko pravilo. Toliko ti koleno ne gadja osovinu pedale. Tu je i 1 cm bas velika razlika a par puta vise je strasno veliko odstupanje. Ako bi seo "kako treba" tesko bi dohvatio volan :).
Onda na to dodas previse ispruzene ruke u napred i pored kratkog compact volana i standardne duzine lule. Compact volan "krati" poziciju za centimetar-dva u odnosu na ostale volane.
Sve to dovodi do male razlike u visini izmedju sedista i volana jer da spustis jos volan tek onda bi bio razapet.
Taj ram u 58 velicini je dugacak 57.5 cm. Oduzmi od te duzine po nekoliko cm za poziciju sedenja i "kracenje" zbog compact volana i doci ces na duzinu rama od 52, max 53 cm ;).

Ali ako tebi tako odgovara onda ja nemam nista protiv. Ali je sigurno da takvu poziciju kakvu ti vozis, vozi mozda max 5 ili 10 % ljudi. A slozices se, to nije reprezentativni uzork koji treba svima preporuciti. A inace se slazem da treba probati pa videti sta kome vise odgovara. Ko ima priliku da proba ;).
  • 0
.




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika