Jump to content


Fotografije

Ishrana i sve o njoj


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
41 odgovora na ovu temu

#1 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1500 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 28 August 2013 - 10:53 PM

Evo ovako trazio sam po forumu ali nigde nisam video da je neko objasnio sve lepo sta kako. Sada i ova tema sa vegeterijancima.. Ima tu neke istine ali uglavnom je to sve samo na papiru. Prvo sto vegeterijanci grese u dve glavne stvari. Prva je ne unose kreatin drugo kunu se u soju a ona je pod brojem JEDAN na gmo listi. Ajde da krenemo redom. Prvo cu napisati sta je sta u ishrani i sta nasem telu treba. Baveci se provesionalno Judo-om preko 15 god isprobao sam razne ishrane razne dijete sto za masu sto za definiciju....

1. Protein

Protein sluzi kao osnovni gradivni materijal za vase misice. Iz njega se oslobadjaju aminokiseline koje su potrebne vasem telu da bi se ono oporavilo od stresa kojem je bilo izlozeno u toku treninga i omogucilo vasem telu da raste. Glavni izvori proteina su
Jaja
Pilece i curece bijelo meso
Cisto crveno meso
Tunjevina i oslic
Proteinski sejkovi

2. Ugljenihidrati

Uglavnom potcenjeni u korist proteina, uh prdstavljaju nase osnovno gorivo. Cesto cemo naci da ljudi uzimaju premalo UH iz straha da se ne ugoje ili zato sto pogresno misle da su proteini ti koji daju masu. Ne, masa dolazi od UH, oni su nase primarno gorivo, osim ako medju nama nema Eskima, onda se izvinjavam….
Druga vrlo bitna stvar kod UH su izvori tih istih UH.
Najbolji izvori su:
Inegralni i beli pirinac
Krompir
Inegralna i bela testenina ( nije bas za svakoga pogodna )
Ovsene pahuljice
Sve su to izvori kompleksnih UH. A sta je sa prostim secerima?
Sto se tice prostih secera njih treba drzati na nivou 50-100gr dnevno, i to gotovo iskljucivo u PWM, a eventualno ako je organiza tolerantniji, onda moze i uz prvi obrok neka manja kolicina.

3. Masti

Cesto potcenjene, masti igraju veoma vaznu ulogu u nasoj ishrani, ako nista drugo vazne su za odrzavanje hormonskih procesa u teli. A ako ste ih zapostavili na neki period, kao sto ja jesam svojevremeno, kad krenete da ih unosite ponovo, mozete da ocekujete poboljasnje opsteg psihofizickog zdravlja, a u teretani prirast snage.
Koji su izvori masti?
Maslinovo ulje
Zumanca
Kikiriki, bademi, lesnici
Laneno i susamovo seme
Masnije ribe, kao sto je losos
Kikiriki puter ( bez dodatog secera )
Koliko nam je masti potrebno?
Pa recimo da ja te brojka 0.5-1gr po kg.
Kad ih je najbolje uzimati?
Generalno, ujutro i kasno uvece, mada naravno, potrebne su i u toku dana

7. Voda

Recimo da vam je potrebno minimum 4l vode dnevno. Voda igra kljucnu ulogu u odrzavanju tela zdravim i funkcionalnim i ne bih se bas time bavio, jel to vec treba da se zna, samo cu reci da je vazan unos vode jel on omogucava famozni osecaj pumpe u misicima, tako da ako neko od vas cesto nema taj osjecaj, mozda je uzroka nedovoljan unos vode.

8. Vlakna

Neki minimalan unos vlakana je 30gr dnevno. Obavezna su bilo na ishrani za masu bilo za definiciju. Jedite ih tokom celog dana.
Dobri izvori vlakana su kosunjavo voce, zeleno povrce, razne vrste sjemenki, a mozete i da kupite vlakna u vidu suplementa
  • 1

#2 vladalion

vladalion
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationBeograd, Zvezdara

Postavljeno 22 October 2013 - 08:11 PM

Najbolje je unositi dnevno 1 gr proteina, 1 gr masti i 4 gr ugljenih hidrata po kilogramu telesne mase.
  • 1

#3 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 09 November 2013 - 06:40 PM

Nezahvalno je jednosmerno komentarisati ishranu u sportu. Vecina ljudi kalkulise ishranu naklonjenu body bulidingu, jer je vecina s time upoznata iz teretana, knjiga, časopisa. Svaki sport za sebe ima posebnu kalkulaciju, i nije baš pametno to prenostiti u druge vrste sportstova, posebno ne mešati to sa profesionalnim sportom.
Primera radi, vozači RAAM biciklisticke trke (race across America) su rekorderi po kalorijskoj potrosnji na 24 sata, sto iznosi skoro 17000 kcal. Ishrana im je gotovo sasvim bazirana na ugljenim hidratima. Proteinski unos je ispod 10% na dnevnom nivou. U hidrate koje pojedu u toku dana, naravno, spadaju voce i povrce pored testenina..... da li mislite da je ovo pogresan nacin ishrane. Pa i ako mislite ne bi trebalo da je to tako, samo su ishranu prilagodili aktivnosti koju upražnjavaju tih nedelju dana, ili koji dan više.
Ishrana je individualna, i mnogo se razlikuje od sporta do sporta.
  • 1
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#4 vladalion

vladalion
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationBeograd, Zvezdara

Postavljeno 10 November 2013 - 11:03 AM

Mislim da cemo se sloziti da je RAAM ekstreman sport i odstupa od svake vrste pravila, tako da je apsolutno irelevantan
  • 0

#5 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 10 November 2013 - 05:43 PM

Mislim da cemo se sloziti da je RAAM ekstreman sport i odstupa od svake vrste pravila, tako da je apsolutno irelevantan


Svaki sport je svet za sebe i nije za porediti. Ovo je biciklisticki forum i ovde sve naginje ka tome. Tenis, maraton-atletika uopste, plivanje, olimpijsko dizanje tegova, rvanje, bocanje; sve ima svoj ritam i svoje potrebe, energetske i po pitanju mentalnog fokusa.
Svako ko bicikl vozi iz zabave nemora posebno brinuti o svakom detalju u ishrani, pod uslovom da se normalno hrani. Ko ima konkretnije ambicije, morao bi ozbiljno da razmisli o razmeri odricanja i da se uhvati u kostac sa takvim nacinom zivota.
  • 1
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#6 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 03:33 PM

Ne znam kako vi, al' ja poslednjih dana na svakoj vožnji stučem od pola do 1 kg...

#dudinke :D

IMG-20200601-173915.jpg
  • 3

#7 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1336 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 June 2020 - 03:59 PM

Toliko je lepog voća i povrća rodilo, prosto me sramota da kupujem u pekari :D

Svakodnevno po' kile trešanja ili jagoda, za dudinje nisam siguran... Nisam probao nikad.
  • 0
The sea, the sea

#8 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 04:08 PM

Ma odlične su, još i osećaj sreće kad na vožnji naletiš na drvo kraj puta... :)
  • 0

#9 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 02 June 2020 - 04:26 PM

Eh dudinje, obožavam!
Podsećaju me na detinjstvo, imali smo pored škole dudove i trešnje, nismo silazili sa drveća, kao majmuni smo se pentrali.
Sada tih dudova više nema, sve počupano...
Retko ih viđam...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#10 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 05:07 PM

U okolini Soluna ih ima dosta.
  • 0

#11 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 14 June 2020 - 04:35 PM

Prolaze dudinke, stižu polako šljive... :)

IMG-20200614-150348.jpg
  • 1

#12 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 19 July 2020 - 09:13 PM

Jedete li na vožnjama prirodnu hranu ili industrijski prerađenu? :)

Danas prvi put u sezoni probao i kupine, stižu i one polako, kao i smokve.


IMG-20200719-172632.jpg
  • 2

#13 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 July 2020 - 09:22 PM

Izbegavam voce iz vocnjaka usput, jer ne znam cime je i kad prskano. Nazalost sam imao u komsiluku raznih bisera od seljaka, koji oprskaju plod da bi dobio boju i tako iznesu na pijacu. Zapravo ne sme da se pipne jos X dana jer je otrovno itd., pranje ne pomaze...

Medjutim iz dvorista itd sta pretekne na ulicu uzimam :) Najsladje ove godine su mi legle visnje iz Aleksandrovacog kraja kad sam se vracao sa Kopaonika, milina. Kupine bas juce pogledah po zbunju, nisu jos stigle, malina ima dosta. Ovo barem usput, kod mene kuci i kupine stigle, vrv druga sorta.


  • 1

#14 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 19 July 2020 - 09:23 PM

Ja nalazim drveće pored puta, ničije... :)
  • 0

#15 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 July 2020 - 09:25 PM

Skoro sam tako jeo niciju divlju tresnju, zrela ali gorkaaa :)


  • 1

#16 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1336 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 July 2020 - 10:46 PM

Jedete li na vožnjama prirodnu hranu ili industrijski prerađenu? :)

Na kraćim vožnjama obično neki baunti maznem, bonžitu ili sl. Za duže vožnje dodam suvo voće, biskvite i semenke. Na 150+ km ipak dodam i energy barove, čokoladno mleko ili poneki sendvič. Super je fora na pola vožnje napraviti malo dužu pauzu za supu i kolač, ako ima neka kafana usput, a obično organizujem tako da ima. U slučaju nužde, pekara, pizza i sl. uvek pomaže. Bureci, pljeskavice i ostala teška hrana mi baš ne prijaju, jedino ako pravim baš dugu pauzu pa ima vremena da se slegne.
  • 0
The sea, the sea

#17 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 July 2020 - 06:26 AM

Meni odlično prija burek sa sirom&jogurt dok sa mesom zna biti težak.
Ako idem na celodnevnu vožnju često napravim sendvič.. dobro, 2-3 :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#18 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1336 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 July 2020 - 07:38 AM

Nikada nisam merio vate, mada sam proračunavao na nekim usponima pa imam otprilike ideju koliko snage trošim prosečno pri određenim nivoima napora. Te cifre su smešne kada se porede sa ozbiljnim, snažnim vozačima, ali na moju kilažu su dovoljne da neke od njih ostavim iza sebe, pogotovo na usponima.

Hoću da kažem da utrošena snaga i potrebne kalorije veoma zavise od konstitucije vozača pa i ishrana u toku vožnje varira. Znam ljude koji moraju da nose mnogo hrane sa sobom jer jednostavno troše mnogo kalorija. Neki obilato koriste gelove i energy barove, neki jedu bureke i pljeske, a ja više volim da jedem dobro par sati pre vožnje, da se dopunjujem srazmerno trajanju vožnje često, a pomalo i da uvek uglavim u toku ili na kraju dugih vožnji supu ili čorbu. Supe i čorbe su zakon :)
  • 0
The sea, the sea

#19 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 20 July 2020 - 09:09 AM

Potpis za supe i corbe! Medjutim, za voznju meni treba nesto tesko da bih imao goriva. Energy bar-ovi, banane i slicno mi produze maks sat-dva, ako ne pojedem nesto konkretno pre voznje (jaja, slaninica i tome slicno...) ili na pola dugacke, voznja mi postaje mucenje. Nazalost, bez mesa moj organizam kao da nije registrovao unos hrane, tako da mi je to glavno gorivo.


  • 0

#20 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 July 2020 - 09:14 AM

...

ili na kraju dugih vožnji supu ili čorbu. Supe i čorbe su zakon :)

 

Ovo je najtačnija rečenica koju je iko, ikada, igde izgovorio.

 

Sveže voće i povrće, jogurt, sir, plus kojekakvi koštunjavi plodovi - ovo su stvari koje mi najviše prijaju i okrepljuju me tokom vožnje. Pri tome mislim na ono što bih grickao na kraćim pauzama. Najlepše je kada negde još stanem na malo dužu pauzu pa proverim kako lokalna kafana\restoran\bircuz pravi čorbu, uz svežu salatu naravno.

Tura je nešto drugo, jer tu u principu jedem sve što mi dopadne ruku, po mogućstvu jestivo. Kuvam viršle u supi. Totalni kulinarski nemar i razvrat.


  • 2




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika