Jump to content


Fotografije

Brz vodič za odabir sedla po širini


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
15 odgovora na ovu temu

#1 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 May 2008 - 09:15 PM

Iz pređašnjih razgovora na ovu temu se moglo zaključiti da je odabiranje sedla eksperimentalna nauka koja se lako svodi na sistem probe i greške i da je jedino sigurno da dobar uložak tu najviše vadi stvar.

Međutim, ništa vam neće pomoći ako uzmete sedlo koje vam je preusko - ili preširoko.

teorija:

Rešenje za odabir sedla po širini je u merenju rastojanja između sednjačnih kostiju, preko kojih se - ako je sve u redu - prenosi najveći deo težine za koje je zaduženo sedlo (setimo se da dobar stav na bajku znači da težinu tela u određenoj meri nose i ruke i noge).

praksa: izmerite rastojanje sednjačnih kostiju

potrebno:
parče kartona (onaj mekani, vazdušasti, uzet sa kutija iza dragstora)
tvrda podloga (šamlica, klupa u parku, sto, drvena stolica ravne ploče)
lenjir

Stavite karton na odabranu podlogu i sedite na njega, pritom se nagnuvši unapred *onoliko koliko se nagnete napred kad vozite bicikl*. Vaše sednjačne kosti će se utisnuti u karton.

Ustanite i izmerite rastojanje između centara ulegnuća. Imate razmak svojih sednjačnih kostiju

Kad budete nabavljali sedlo, vodite računa da odaberete sedlo kojem 'najudobniji' deo pada u datoj širini, ili bar sedlo koje će vam držati kosti oko 1,5 cm od ivice.

Ovo NIJE čarobna formula i ne mora da znači da vam 'u milimetar' sedlo neće biti kao kamen posut rizlom u vožnji, ali bar može da pomogne pri eliminaciji.
  • 0

#2 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 25 May 2008 - 09:26 PM

Zvuci logicno :idea:
  • 0

#3 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 25 May 2008 - 09:35 PM

Postujem teoriju ali bez prakse dzabe postoji. Ja vozim Selle Italia SLR. Iz prvog dana mi ''lezi''. Pre neki dan sam probao SDG I-Fly. U geometriju se mnogo ne razlikuje od SLR ali ne odgovara na moju guzu. Kako i da je mnogo je tesko da covek nadje sediste koje bi mu 100% odgovaralo. Kada se kupuje neko sediste uvek treba potraziti nekog drugara(zasto ne i drugaricu) koji/ja vozi isto sediste pa da se proba. Ono kupovina na ''lepe oci'' i zvuzniji proizvodjac-bolje sediste pada u vodu. Dok se ne proba nemoze da se uveris da je sasvim ok za tebe
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#4 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 May 2008 - 09:57 PM

Pa da, ali to su idealni uslovi - poteraš krug i bukvalno ti dođe iz dupeta u glavu. :D

A znaš kako je kad uđeš u radnju i nudiš i pare i ličnu i litar krvi i oni ti ne daju da montiraš sedlo za probu jer onda više nije novo?
Ili kad planiraš nabavku online (kao ja, srećno mi bilo...)?
Ili kad nema niko tvoj sa takvim sedlom?

Inače, ovo što si naveo - skoro isto, al' nije uopšte - stoji 100%. Kao što rekoh, nije čarobna formula ali je korisnije znati nego ne znati, pogotovo ako se uzima napamet kao što su/smo, nažalost, uglavnom primorani.
  • 0

#5 durango

durango
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationDete sa Kriptona!!!!

Postavljeno 25 May 2008 - 10:19 PM

Slazem se sa Mixitronom!Porucio sam sediste Selle Italia Flite Gel Flow,prvo nisam imao gde da ga probam ali sam cio da se nije lose pokazalo.Nisam imao para za SLR pa sam ovo odabrao.Za neki dan bi trebalo da mi stigne pa cemo videti.Jel vozio neko od vas ovo sediste i kako lezi mada je to relativna stvar! #-o
  • 0
Passo di Gavia

#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 May 2008 - 10:36 PM

Evo mog, već pominjanog, kandidata: Selle I. shiver original gel flow ili kako već.
Imam malo širu karlicu pa me njegovih +15 cm širine vrlo privlači.

Postavljena slika

Ako ga neko ima nek' zove na probnu :?
  • 0

#7 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 25 May 2008 - 11:48 PM

i ja sam ranije pisao nesto o ovome: viewtopic.php?p=1514#p1514


Specialized je tu dobar jer mozes da dobijes sediste na probu pa ako ti se svidja kupis, cak rade i merenje sedalnih kostiju (imaju neke kalupe od stiropora) i savetuju u odabiru... bedak samo sto nemamo specialized-ovu radnju u RS :x
  • 0

#8 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 May 2008 - 07:31 AM

bedak samo sto nemamo specialized-ovu radnju u RS :x


:D :D :D :D Misliš da bi ti ovde neko u radnji merio sedalne kosti ili ti DUPE? Srbija je ovo...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 26 May 2008 - 08:29 AM

Misliš da bi ti ovde neko u radnji merio sedalne kosti ili ti DUPE?


Pa na cipelu bi ga probali sigurno kad bi tako nešto predložio u radnji :mrgreen:
  • 0

#10 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 May 2008 - 11:11 AM

Kad je vec pomenuto Specialized i sedista, na specijalki vozim Avatar Gel Saddle Body Geometry.
Za one koji imaju malo sire karlicne kosti ovo je pravi izbor.


1.jpg
  • 0

#11 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 26 May 2008 - 12:11 PM

Šta da ti kažem, doteraj specijalku ovih dana pa zovi na probu. :)
  • 0

#12 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 26 May 2008 - 12:11 PM

Nije sedište jedini faktor udobne vožnje, čini mi se da mnogi previdjaju značaj uloška u gaćama, ali i ono što je po meni ključno - što ste lakši (tj. što manje kilograma imate) sedište će manje da vas nažulji, a bitan faktor je i koliko vremena provedete na istom i koliko često ustajete sa sedišta u toku vožnje - 10. do 15. min je po meni neki interval kad treba ustati i voziti bar minut do dva bez sedenja..
  • 0

#13 TaZ

TaZ
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 26 May 2008 - 01:03 PM

Slazem se sa Mixitronom!Porucio sam sediste Selle Italia Flite Gel Flow,prvo nisam imao gde da ga probam ali sam cio da se nije lose pokazalo.Nisam imao para za SLR pa sam ovo odabrao.Za neki dan bi trebalo da mi stigne pa cemo videti.Jel vozio neko od vas ovo sediste i kako lezi mada je to relativna stvar! #-o



Imam Max Flite Gel Flow koje je malo šire i prezadovoljan sam njime.
  • 0

#14 Aki

Aki
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts
  • LocationNovi Beograd/Dorćol

Postavljeno 02 June 2008 - 09:41 PM

Slazem se sa Mixitronom!Porucio sam sediste Selle Italia Flite Gel Flow,prvo nisam imao gde da ga probam ali sam cio da se nije lose pokazalo.Nisam imao para za SLR pa sam ovo odabrao.Za neki dan bi trebalo da mi stigne pa cemo videti.Jel vozio neko od vas ovo sediste i kako lezi mada je to relativna stvar! #-o

Trenutno koristim upravo ovo sediste...i mogu ti reci da je (za mene) fenomenalno...tako da...sve preporuke. 8)

Attached Thumbnails

  • flite_classic_gel_flow.jpg

  • 0
Doći ću ti u snovima
da ti ukradem poljupce
neka vrijeme samo leti
jos uvijek volim te...


http://www.juraifilm.com/

#15 Hogar

Hogar
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 October 2008 - 06:34 PM

Koliko ovo sedište košta kod nas, i gde ga ima?
  • 0

#16 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 07 October 2008 - 07:53 PM

Ja na MTB-u koristim ovo S.Royal.Men-dosta je dobro,i ima patentirano rešenje sa ventilacijom, koja preko mrežice počinje od vrha i završava udubljenjem na sedištu, izmedju sedalnih kostiju. Ima gel u sebi-tako da može i da se vozi bez bic.gaća
http://www.cyclespor... ... ts_id=4277
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika