Jump to content


Fotografije

Prostata i biciklizam


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
25 odgovora na ovu temu

#1 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 May 2008 - 10:12 AM

Za one koji znaju engleski, slovo „C“ u našem ( bajkerskom ) kontekstu neizostavno navodi na „cycling“ ili ti biciklizam – i na sve ono lepo što nosi sa sobom. Za mnoge druge, nažalost, ovim slovom počinje i reč „cancer“ – rak. Za recimo Lance Armstrong-a, „C“ predstavlja i jedno i drugo!
Možda većini deluje gotovo neverovatno da jedan ovakav elitni sportista sa fitnes nivoom o kome velika većina može samo da sanja, bude pridružen onima koji čine statistiku ljudi sa rakom.

Nažalost, statistika retko greši. Štaviše, ona otkriva da je rak prostate najčešći rak koji pogađa muškarce. Pravi uzrok je još uvek nepoznat, ali ako ga je Lance dobio, pretpostavka da mi kao sportisti, biciklisti i rekreativci koji se bave nekom aktivnošću možemo biti izuzeti – nema neke velike osnove.
Najveća ironija leži u tome da nus-produkti metabolizma koji se stvaraju tokom vežbi i treninga mogu doprineti stvaranju raka.
Kada je naše telo izloženo velikim naporima tokom fizičke aktivnosti, i nivo metabolizma raste, kako bi proizveo dovoljne količine energije. Samim tim, stvara se i veći nivo štetnih molekula tzv. „slobodnih radikala“. Oni su, da odmah kažemo, normalan nus-produkt metabolizma i bivaju neutralisani odbrambenim mehanizmom samog organizma. Međutim, ukoliko je njihov nivo takav da organizam ne može da se „izbori“ sa svima, oni deluju štetno na ćelijske membrane izazivajući košmar u ćelijskim funkcijama.
Ovo štetno delovanje, može biti pokretač kancerogenih procesa, a prostata je prema istraživanjima najranjiviji deo kod muškaraca.
Tu je i sve više govora da dugotrajne vožnje bicikla, tvrdo sedište takođe mogu da pospeše ove događaje, a naravno, nasledni faktor – genetika i sklonost igra takođe značajnu ulogu.

Bilo kakav poremećaj kod mokrenja, bol pri istom, često mokrenje ( specijalno noću ), kao i bol u „donjim“ leđima, bokovima, gornjem delu butina ( a da se ne radi o upali mišića, promaji, lošem položaju u snu ), mogu biti znaci početne faze bolesti.
U mnogim slučajevima, rak prostate ostaje neotkriven dok se isti ne proširi i na druge organe u organizmu. Na žalost, ovo se upravo i Lance-u desilo, pa je morala biti primenjena kombinacija hemoterapije i zračenja.

Iako ne postoji nikakva vakcina ili bilo koji drugi način da se ova bolest spreči, postoje brojne studije o tome šta jesti da bi se rizik od dobijanja ovog kancera drastično smanjio.
Likopen – crveni pigment koji daje paradajizu boju, pokazao se kao veoma efikasan. On smanjuje rizik od pretvaranja pred-kancerogenog tkiva prostate u potpuno razvijen oblik kancera. Ovo je i empirijski dokazano, pa je tako procenat vrednosti PSA ( tumor marker za prostatu ) pao za 42% onim ispitanicima koji su uzimali ovaj sastojak.
Dakle, paradajz, paradajz čorba, kečap, pire od paradajiza, su odlični izvori likopena. Međutim, pošto je ovo kompleksna bolest, postoje i druge namirnice koje deluju na smanjenje rizika.
Tako, vitamin E je dokazan kao faktor koji usporava rast tumora prostate. Najbolji izvori vitamina E su cela zrna badema, kikiriki, suncokret, maslinovo ulje, žumance, spanać, brokoli, musli, žitarice.

Dakle, ne dozvolimo da nas ovo zatekne, već krenimo sa zdravom i svrsishodnom ishranom što je pre moguće – pogotovu mi koji imamo preko 40 godina...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#2 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 10 May 2008 - 06:50 PM

Dobar tekst,kad sam poceo da vozim intenzivnije pre godinu dana bas sam se ukenjao od vec pomenute boljke(maligni il benigni tumor prostate) ali prostata je nasjslabiji deo kod nas muskih tako da se redovno treba paziti(dobro sedlo,hrana itd).Posle pedesete godine se preporucuje svakom muskarcu pregled iste a za profi bajkere mozda i ranije,sto da ne :wink: .Ako nastavim sa ovim sportom a hocu jer me bas drzi,eto mene kod doce u 40toj(sad imam 29).Bolje spreciti nego leciti :idea: :!: :!: :!:
  • 0

#3 gaja

gaja
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 905 posts

Postavljeno 10 May 2008 - 08:14 PM

Za razliku od normalnih ćelija koje posle nekih 40 deoba umiru, ćelije raka nemaju ovaj mehanizam, zato mogu i nekontrolisano da se dele. Gledao sam na Discovery channelu, ili beše National Geographic slučaj žene koja je umrla pre nekih 50 godina, ali kulturu ćelija raka koje su je ubile i koje regularno hrane i dalje se dele i žive! Naveo bih još jedan zanimljiv podatak. Lek protiv raka u suštini se nalazi u načinu ishrane. Eksperiment koji su radili s pacovima (jednu grupu su nekontrolisano hranili drugu su držali na prinudnoj dijeti) je pokazao da oni pacovi koji su se nekontrolisano hranili imaju mnogo veću smrtnost od raka. Problem vezan za rak predstavlja i vitamin B17, koji je provereno sredstvo (ima ga recimo u koščicama jabuke). Ipak, farmaceutskoj industriji koja na "lekovima protiv raka" zgrće milione ovo nikako ne odgovara.
  • 0

#4 ziggy

ziggy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 291 posts
  • LocationSubotica

Postavljeno 10 May 2008 - 09:01 PM

Ovde mozete malo opsirnije prcitati o temi vezanoj za vitamin B17
http://www.galaksija...vitamin_B17.htm
  • 0
When I was a kid I used to pray every night for a new bike. Then I realised that The Lord doesn't work that way, so I stole one and asked him to forgive me.

#5 Primarijus

Primarijus
  • Members
  • PipPipPip
  • 152 posts
  • LocationBaranda

Postavljeno 06 June 2008 - 07:23 AM

Sad sam uplasen........ne bih da nadrljam sa svojih 18.......... :?: :?: :shock:
  • 0

#6 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 06 June 2008 - 08:16 AM

Resenja bar sto se tice sedla:

Attached Thumbnails

  • Sattel VELO BIOLOGIC SPEED TITAN31+9e.gif
  • SMP_Strike_Trekking.jpg

  • 0

#7 Webber92

Webber92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts
  • LocationZajecar

Postavljeno 06 June 2008 - 10:25 AM

EL moze selle italia da prodje ?
  • 0
My world is not flat ,there are tousand ways to the botom , every way is a new EXPERIENCE,i choose DOWNHILL , what is you way ?
Postavljena slika
Postavljena slika

#8 sogli

sogli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 403 posts
  • LocationGornji Milanovac

Postavljeno 03 August 2008 - 06:23 AM

Sto se tice E vitamina(vazan antioksidant), uzmete samo TwinLab-ov E vitamin i ne mislite.Jedna tableta ima 400 I.U, tako da sa dve tablete dnevno nikako se ne moze biti u deficitu.Naravno, nezaobilazan je i C vitamin, takodje antioksidan.Kombinacija ova dva vitamina eliministe slobodne radikale, jacajuci imunitet iskljucujuci mogucnost oboljenja, takodje dovodi do brzeg oporavka posle treninga.
  • 0
Nemanja Glisic

#9 iwojima

iwojima
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 06 April 2009 - 06:45 AM

Pozdrav!
Najbolje iz prirode za prevenciju bolesti prostate je ulje od bundevinih semenki, ili namaz od istih (moze da se kupi u prodavnicama zdrave hrane). Preporucljivo je svakodnevno konzumiranje (npr. nakapano na hleb) kao preventiva ali i kao lek. Ne samo sto cete biti zasticeni nego ce vam i potencija biti jaca. =)

"lekovita svojstva:
To je biljno ulje koje predstavlja izvor esencijalnih n-3 masnih kiselina, koje se u savremenoj ishrani malo unose, a za koje naučni podaci ukazuju da štite organizam od infekcija, pojačavaju imunološki odgovor, deluju protektivno na srce i krvne sudove. Bundevino ulje deluje na čitav organizam, odnosno na više funkcionalnih sistema: urogenitalni, digestivni, kardiovaskularni, endokrini, nervni, koštani, mišićni, zglobove i kožu.

Spisak obolenja kod kojih lekovito dejstvo bundevinog ulja ima pozitivan uticaj je dugačak: povišeni krvni pritisak, oboljenja srca, smetnje pri mokrenju kod uvećane prostate, dijabetes, reumatizam, osteoporoza, opekotine i različita oboljenja kože...

Preporučuje se korišćenje dva puta na dan, po supena kašika (ujutru i uveče).

Bundevino ulje se primenjuje i u kulinarstvu, u vidu preliva za salate, kuvana jela od povrća, pirinča, pečurki, testa i mesa. Kao namaz na hleb umesto butera i margarina, a u pekarskoj industriji u spravljenju kolača i peciva. Izuzetno je ukusno."
  • 0

#10 vucko

vucko
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts
  • Locationbeograd

Postavljeno 06 April 2009 - 08:08 AM

Sto vise antioksidansa u ishrani to je rizik manji! Zato udri po povrcu i pecurkama dok mozes i ja ulazim u te godine.
  • 0

#11 nesrulz

nesrulz
  • Members
  • PipPipPip
  • 159 posts
  • LocationZemun

Postavljeno 09 April 2009 - 02:46 PM

Jeste zajebata stvar ta prostata za nas koji vozimo bajs, pogotovo za one koji ga voze intezivno, i u dugačkim etapama...

Dobro sedište, gaće/šorcevi sa ulošcima i dobra ishrana...
Zdravlje nema cenu, bemmu...

btw, a Lance i dalje vozi?
  • 0

2qu23uw.png


#12 kokili

kokili
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 18 June 2009 - 12:12 PM

zdravo svima,

sobni bicikl vozim vec par godina i prija mi ( gledam tv ili slusam muziku dok vozim ). Mnogo mi je pomogao da sknem kilazu. Vozim 3-4x nedeljno, sve ukupno oko 4,5-5h. Ponekad osetim tup bol u predelu korena penisa, ali to brzo prodje...ne znam da li postoje neki stitnici, ili neki donji ves koji moze da '' pritegne '' sta vec treba dole, jer sam primetio da mi je mnogo lakse da vozim bajs u slip gacama, nego u boksericama.

Ako postoji neko od pomagala, sta je to i gde ima da se kupi?

Pomozite i hvala!
  • 0

#13 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 18 June 2009 - 12:25 PM

preporučujem da za vožnju kupiš biciklistički šorc sa umetkom.
  • 0

#14 aiwa

aiwa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 254 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 June 2009 - 01:20 PM

Sto se tice raka, veoma bitno je da se redovno pregledamo. Pratite akcije za zene koje se teraju na preglede za markere za dojku ili grlic materice sto su najvsce zenski oblici raka. Isto vazi i za nas.
Samo treba dodati da mi mozemo da dobijemo i rak testisa, posle prostate dosta "problematican" kod biciklista.

Inace, rak u bilo kom obliku moze da se izleci ako se na vreme konstatuje i leci kako treba. Operacija i zracenje nisu trajno resenje. Vracamo se na moj tekst od pre nedelju dana, vecina problema lezi u ishrani. I kad nastupi rak, lek je opet u ishrani.

Kako se zaustavlja rak? Zaustavljanjem dotoka hrane malignim celijama. Zracenje ima za cilj ubijanje SVIH celija u oklini malignih, znaci i zdrave i bolesne, zato se cesto desava da ljudi koji se lece od raka zracenjem umiru od pada imuniteta, jer ostatak zdravog organizma ne moze da se izbori sa agresivnom terapijom. Normalniji nacin lecenja je uci u problematiku razvoja malignih celija.
Ma sta mislili o doktoru Todoru Jovanovicu (Todoxin), on je napisao jednu lepu knjigu o lecenju raka. Imate je u njegovoj apoteci u Domu Sindikata, mislim da kosta 100 din. U njoj je objasnjeno kako se zaustavlja rast i dalja deoba malignih celija i prevrat zdravih celija nad bolesnim. U osnovi njegovog lecenja je Brojsova dijeta (koju je on modifikovao uz med i alge), imate o njoj dosta na Interentu.
  • 0

Shimano Line-up chart 2020

 

http://productinfo.s...no.com/#/lc/1.4


#15 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 18 June 2009 - 01:47 PM

zdravo svima,

sobni bicikl vozim vec par godina i prija mi ( gledam tv ili slusam muziku dok vozim ). Mnogo mi je pomogao da sknem kilazu. Vozim 3-4x nedeljno, sve ukupno oko 4,5-5h. Ponekad osetim tup bol u predelu korena penisa, ali to brzo prodje...ne znam da li postoje neki stitnici, ili neki donji ves koji moze da '' pritegne '' sta vec treba dole, jer sam primetio da mi je mnogo lakse da vozim bajs u slip gacama, nego u boksericama.

Ako postoji neko od pomagala, sta je to i gde ima da se kupi?

Pomozite i hvala!


Mislim da u Planetu ima bic donji ves sa uloskom za 450din,ja sam uzeo u Jagodini u radnji(Integro) koja se snabdeva iz Planeta tako da vredi proveriti.Ulozak je CoolMax sto je do jaja bukvalno i figurativno :wink:
  • 0

#16 kokili

kokili
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 19 June 2009 - 06:29 AM

hvala vam svima!

pogledacu po prodavnicama sta ima.........
  • 0

#17 kokili

kokili
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 28 July 2009 - 12:02 PM

imam jedno pitanje u vezi biciklistickih sortseva

mozda je glupo, ali jbg. nisam nikada do sada koristio biciklisticke

pitanje je sladece:

da li se biciklisticke sa uloskom nose na golo telo ili preko donjeg vesa


Pozdrav svima i hvala unapred na odgovorima
  • 0

#18 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 28 July 2009 - 12:16 PM

Na golo telo. :wink:
  • 0

#19 kokili

kokili
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 28 July 2009 - 05:40 PM

hvala,

pretpostavljao sam, al ajde da pitam

pozdrav!
  • 0

#20 bdekins

bdekins
  • Members
  • PipPipPip
  • 73 posts
  • LocationNovi sad

Postavljeno 22 September 2009 - 02:10 PM

Ajde i ja da se javim, da je normalna situacija ne bih po ovom lepom vremenu ni bio za računarom ali....
Vidim da se u ovoj temi pričalo samo o najtežem obliku oboljenja ali i neki lakši oblici mogu takođe zagorčati život. Od petka sam zakačio akutnu upalu prostate tzv. prostatitis, tako da moram mirovati najmanje mesec dana. Ima o tome dosta na netu pa da ne zamaram, hteo sam samo da kažem da nikad u vožnji bicikla nisam imao tegoba, pa čak bih i sada u akutnoj fazi lakše vozio bicikl nego šetao ali veoma je bitno mirovanje da ova akutna faza ne bi prešla u hroničnu pošto se ova druga teže leči, odnosno antibiotici slabije deluju.
Bicikl vozim celog života a rekreativno sam nedeljno bar jednom na nekoj malo dužoj turi od 4-5h.
U svakom slučaju ako se primete bilo koji simptomi bitno je odmah se javiti specijalisti da ne bi bilo mnogo neprijatnije.
Video sam fotke od onih sedišta pa ako neko zna gde ima da se kupe bio bih zahvalan.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika