Jump to content


Fotografije

Operacija Hernije (kile) i vožnja bicikla


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
15 odgovora na ovu temu

#1 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Postavljeno 05 June 2013 - 05:57 AM

Zanima me dali je neko operisao kilu i posle koliko vremena je mogao ponovo da vozi bicikl?
Koliko sam čitao po netu kod operacije sa mrežicom oporavak ide mnogo brže nego ranije klasičnom metodom, i da se već posle 1-2 meseca može vratiti normalnim fizičkim aktivnostima pa me zanima dali je neko imao lično iskustvo sa ovim?
  • 0

#2 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 11 June 2013 - 11:33 AM

Ćao. Ne sumnjam da ćeš se vratiti vožnji bicikla, ali pitanje je kakvoj vožnji. Pošto sam i sam imao sličnih problema, mogu da ti dam koji savet. Ja nisam dobio herniju, ali sam kao klinac sa 22 godine nosio fosnu od 7 metara pitaj boga koliko tešku i zaradio perforaciju. (drugim rečima, trbušna stenka je počela da puca). Sportski lekar koji mi je dao dijagnozu mi je rekao par stvari kojih se i dan danas pridržavam. Po svemu sudeći, posle toliko godina je zaraslo.

Rekao mi je da se nadalje u životu čuvam za svoju ženu. Ničiji šporet, ili frižider nije vredan toga. :)
Tako sam se u dvadesetim i tridesetim sačuvao i danas sam dobar. Koliko je to osetljivo, dovoljno govori da bi tada u dvadesetim i posle duže šetnje osećao zatezanje i blagi bol u donjem delu stomaka.

Za tu mrežicu kažu da je super, ali ne bi trebao da doživljavaš mrežicu kao zakrpu koja može da zameni prirodnu trbušnu maramicu. Moraš da se čuvaš. Bicikl možeš da voziš, ali polako, rekreativno, bez naprezanja. Verujem da ti je sad tip bicikla dosta važan i da nećeš moći na drumaša tek tako, da ne pričam o MTB-u i skakanju. Drumaš zahteva savijen položaj koji može da optereti i uštine herniju. (da ne pričam sad već šta) Cenim da je ok da nosiš i pojas dok voziš bajs i da bi ti više odgovarao komforan i uspravan položaj u vožnji.

Ono što kažu lekari u inostranstvu. "Go back to your daily activities but be sure we'll see sooner or later" je pomalo obeshrabrujuće. Ali, ako biciklizam shvatiš kao vid rekreacije i prevoza koji te laganom, pametnom i udobnom vožnjom može prevesti preko celog sveta, čak i sa operisanom hernijom, onda ok. Ali ako bi hteo da postizavaš vrhunske sportske rezultate, obaraš rekorde u uspinjanju i brzini i šta ja znam, onda [-X Jasno ti je da to neće moći.

Mnogi i zdravi greše kod vožnje bicikla. Naprežu se, doživljavaju bicikl kroz napor. Poenta bicikla i brzina na njemu je da lake savladaš uspon i dugu stazu uz uživanje.

Ja savetujem da osluškuješ svoje telo i da reaguješ na upozorenja koja moraš da naučiš da prepoznaš i da prema tipuz hernije koju si imao, uskladiš vožnju i tip bicikla i naprezanje prema svojim mogućnostima. Ako preteruješ, zaboleće te.

Živ bio.
  • 1
Hibridni drumaš

#3 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 11 June 2013 - 12:19 PM

Prvo pitanje za doktorku je bilo posle koliko vremena mogu da sednem na bajs? Rekla mi je posle mesec dana. Na bajs sam seo posle otprilike 45 dana. Navodno kratka voznjica da vidim sta ce da se desi. Djavola, izvezo sam 40-ak kilometra. Posle toga sam krenuo da vozim po osecaju. Inace vozim mtb i gledam da sto manje vozim asfalt. Znaci truckavo, bije u zadnjicu. Stavljena mi je ta mrezica a rez je nekih 10-11 cm. Danas vozim bajs kao da nikad nisam operisan. Jedino kada dizem nesto tesko stavim dizacki kais preventive radi, ako mi je pri ruci.
  • 0

#4 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 11 June 2013 - 12:44 PM

Samo pažljivo. :)
  • 0
Hibridni drumaš

#5 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Postavljeno 11 June 2013 - 02:35 PM

Hvala na odgovorima, ja vozim MTB ali više asfalt tako da ni do sad nisam skakao naravno off road ali ne previše zahtevan, do sad nisam imao problema i sad ja ne osećam neki bol samo sam primetio kao oteklinu, doktori kažu da se vraća normalim aktivnostima ako ste fizički radnik za mesec, mesec ipo dana u operacijama sa mrežicom i da je procenat ponovnog dobijanja kile oko 1-2%.
Ja jesam rekreativac i već imam 32 god. tako da nikakve takmičarske rezultate ne planiram ali nadam se da će ići ostalo bez problema, ne planiram ja odmah neke ture i ne znam koje naprezanje, krenuću lagano kad se oporavim pa ćemo videti, trebalo bi da operišem kilu za nedelju dana pa posle oporavka videću.
Hvala na savetima
  • 0

#6 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 11 June 2013 - 02:45 PM

Računaj da ti uz dobar oporavak neće smetati za uživanje u vožnji. Oteklina, (nisi rekao na kom je mestu) je zapravo (zvuči strašno, al nije toliko strašno) sadržaj stomaka tj creva koje od stomačnih mišića razdvaja trbušna maramica. (stenka) Mrežica je relativno nova stvar i uspešno to sanira.

Problem sa biciklom je aktivnost nogu u predelu slabina što može otežati zarastanje. Primiri se malo po savetu lekara i vrlo brzo ćeš ponovo uživati u vožnji.
  • 0
Hibridni drumaš

#7 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Postavljeno 11 June 2013 - 05:04 PM

Naravno moraću neko vreme da se primirim, reč je o preponskoj herniji i zato sam rešio da odmah operišem a ne da čekam dok je još mali procep na maramici da posle ne dođe do proširenja i povećanja kile.
  • 0

#8 Zera

Zera
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 11 February 2018 - 08:08 PM

http://www.politika....gobe-sa-bruhom#


  • 1

#9 Zera

Zera
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 11 February 2018 - 08:11 PM

info oko operacije i sl

 

http://www.uhs.rs/en_GB/for-patients/


  • 0

#10 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 12 February 2018 - 10:05 PM

Naravno moraću neko vreme da se primirim, reč je o preponskoj herniji i zato sam rešio da odmah operišem a ne da čekam dok je još mali procep na maramici da posle ne dođe do proširenja i povećanja kile.


Postoperativni postupak ti je jednako važan kao i sama operacija lično mi je doktor rekao posle operacije prednjeg ukrštenog ligamenta+oštećen meniskus i posle 6 meseci rekao je sad možeš da igraš i američki fudbal...
  • 0

#11 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 12 February 2018 - 10:20 PM

...posle 6 meseci rekao je sad možeš da igraš i američki fudbal...

 

I tad si batalio bajs i poceo da ganjas loptu :D


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#12 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 13 February 2018 - 12:07 AM

Postoperativni postupak ti je jednako važan kao i sama operacija lično mi je doktor rekao posle operacije prednjeg ukrštenog ligamenta+oštećen meniskus i posle 6 meseci rekao je sad možeš da igraš i američki fudbal...

E na vreme si mu objasnio, samo pet godina je proslo...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#13 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 13 February 2018 - 08:34 AM

[quote name="grbic" post="229264" timestamp="1518474005"]I tad si batalio bajs i poceo da ganjas loptu
I jedno i drugo samo neka se ganja
  • 0

#14 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 13 February 2018 - 08:35 AM

E na vreme si mu objasnio, samo pet godina je proslo...
Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Naravno nikad nije kasno...
  • 0

#15 coolg66

coolg66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 13 February 2018 - 04:26 PM

Dobio sam preponsku kilu pre 3 ili 4 godine. Otisao kod hirurga koji je potvrdio da to jeste preponska kila ali je jedva primetna i da trenutno nije za operaciju, ali da cemo se u buducnosti sigurno jos sresti... i nije bila neka uteha...

Pitao sam sta mi preporucuje na sta je on odgovorio da nema neke specijalne preporuke, sem da naravno obratim paznju na nacin dizanja teskog tereta... eventualno da radim na jacanju trbusnih misica, i misica trupa.... ali da mi je operacija i pored vezbanja u buducnosti skoro zagarantovana...

Odtad je proslo vise od 3-4 godine moja hernija se mozda neznatno uvecala i to prosle godine kada sam tokom gripe imao neverovatne  napade kaslja... 

Inace redovno vozim MTB  /nedeljno oko 100km/ po zahtevnim terenima ne stedim se i imam 50 godina... na osnovu mog iskustva biciklizam nema nekog direktnog uticaja na preponsku herniju...

U pocetku sam se plasio, pa sam izbegavao voznju u stojecem stavu, medjutim kako je vreme prolazilo potpuno sam zaboravio na bolest, i danas ga jedino primetim kada se tusiram...

Ovo naravno  ne pisem kao lekar nego neko ko zivi stim evo vec 3-4 godine, bez tegoba i znacajnih pogorsanja, stim da od kad mi se kila  pojavila pored  redovne voznje radim neke odgovarajuce vezbe za trbusnjake i trup sto sigurno nije lek ali pomaze a pogotovo je vazno kako starimo !!!  


  • 1

#16 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 13 February 2018 - 08:50 PM

Isti slucaj i kod mene, takodje pre par godina mi je konstatovana preponska kila u zacecu.

Dijagnoza je hirurska intervencija u nekom narednom periodu, sto bi rekli nema leka osim pod...

Poslednjih godina vodim racuna o rezimu i nacinu voznje, velike uzbrdice ne vozim i ne prenaprezem se, cuvam se i odlazem operaciju.Da kazem da nemam nekih problema u toku sezone.

Ali primecujem da preko zime kada sam fizicki manje aktivan ima nekih promena.Poslednjih par dana osecam bol koji se bukvalno javlja od hodanja i danas je toliko kulminirao da sam se i zabrinuo.

Jedan kolega sa posle koji nikada nije imao problem sa ovim, pre nekih mesecak dana je dobio bruh od kasljanja i operacija mu zakazana 18. februar.Par kolega biciklista je takodje proslo kroz hirurske intervencije i posle nekih 50-taka dana poceli sa laganim voznjama.

Ja se samo nadam da cu cim vreme dozvoli uz laganu voznju malo popraviti stanje...


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika