Jump to content


Fotografije

Upgrade to MTB


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
29 odgovora na ovu temu

#1 Marko94

Marko94
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 27 April 2013 - 01:54 PM

U pitanju je ''običan'' bicikl sa 28'' točkovima. Postepeno bih hteo da ga ''nabudžim'' u Trekking. Dobio sam od druga Avid BB5 mehaniku sa 185mm rotorima, znam da moram da promenim kompletan zadnji točak. Za početak bih promenio samo zadnju kočnicu, ali bicikl ne poseduje kačenje za disk. Da li postoji nekakvo rešenje?
  • 0

#2 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 27 April 2013 - 02:24 PM

U pitanju je ''običan'' bicikl sa 28'' točkovima. Postepeno bih hteo da ga ''nabudžim'' u Trekking. Dobio sam od druga Avid BB5 mehaniku sa 185mm rotorima, znam da moram da promenim kompletan zadnji točak. Za početak bih promenio samo zadnju kočnicu, ali bicikl ne poseduje kačenje za disk. Da li postoji nekakvo rešenje?

Postoji, da uzmeš nablu sa kačenjem za disk, prebroj koliko rupa ima felna pa uzmi takvu nablu, verovatno ćeš morati i žice da menjaš, jer će se razlikovati dužina žice, a to je sve malo skupa rabota, bolje nadji ceo točak koji ima odgovarajuću nablu, vodi računa o tome da bude sa istim brojem rupa za kačenje kao i tvoji diskovi. E, još i da dodam, proveri da li taj ram ima mogućnost kačenja kočionih klješta, kao i viljuška.
P.S. Sve ovo pričam napamet jer nema slika bicikla, a one bi pomogle.
  • 0

#3 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 27 April 2013 - 02:54 PM

E, još i da dodam, proveri da li taj ram ima mogućnost kačenja kočionih klješta, kao i viljuška.



Za početak bih promenio samo zadnju kočnicu, ali bicikl ne poseduje kačenje za disk. Da li postoji nekakvo rešenje?


Tu je verovatno mislio na ram. I za to postoji resenje, konkretno za pojedine proizvodjace ramova, a to su adapteri za ramove koji ne poseduju kacenje za hidrauliku..ti adapteri se montiraju na rupama za paktregere i korpe, samo tesko da ces ih naci ovde kod nas.
  • 0

#4 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 27 April 2013 - 02:59 PM

Ako nema mogućnost kačenja hidraulike onda je cela stvar besmisleno skupa, a i pitanje je koliko trekkingu trebaju diskovi. Bolje novac investirati u nešto drugo, potrebnije i lakše izvodljivo.
  • 0

#5 Marko94

Marko94
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 27 April 2013 - 03:20 PM

Ako nema mogućnost kačenja hidraulike onda je cela stvar besmisleno skupa, a i pitanje je koliko trekkingu trebaju diskovi. Bolje novac investirati u nešto drugo, potrebnije i lakše izvodljivo.


Ram nema mogućnost kačenja disk kočnica, a ni v-brake-a (ima samo napred). Kontraš... :roll:
Komplet zadnji točak sa nablom za disk košta do 2000 dinara, kočnice sam dobio gratis. Problem je kako da ih namontiram na ram, tačnije sada samo zadnju? :D

Okačiću do večeras i neku sliku, da vidite o kakvoj se ''mašini'' radi.
  • 0

#6 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 27 April 2013 - 04:30 PM

Pa ne mozes od caletovog kontrasa napraviti mtb. Kupi mtb ram sa opcijom za diskove. A prednja kocnica ti je puno vaznija od zadnje
  • 0

#7 Marko94

Marko94
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 27 April 2013 - 04:47 PM

Pa ne mozes od caletovog kontrasa napraviti mtb. Kupi mtb ram sa opcijom za diskove. A prednja kocnica ti je puno vaznija od zadnje


MTB će biti zbog delova, a Trekking zbog točkova. 8)
Prošle godine išao sam u jedan servis po neke instrukcije.... pošto je kontraš u pitanju, hteo sam da mu stavim v-brake pozadi (napred ima). Serviser mi je rekao da može, samo treba da se na ram navare pinovi koji će da drže v-brake, jer ram nema ni to. Zar ne bi moglo nešto da se napravi i navari na ram za disk kočnicu? Nisam baš pri parama, tako da moram da krpim ono što imam.
  • 0

#8 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 27 April 2013 - 04:53 PM

[quote name="Marko94"]Nisam baš pri parama, tako da moram da krpim ono što imam.[/quote][/quote]
To ce da bude frankestajn, a nemoj ni da se nadas da ce da bude jeftino posto vecina delova nece biti kompatibilna sa onim sto imas i povucice nabavku novih delova.

Bolje prodaj to i kupi sta ti treba za ono sto imas.
  • 0

#9 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 27 April 2013 - 06:32 PM

Zar ne bi moglo nešto da se napravi i navari na ram za disk kočnicu?

n:bicycle2 n:smil42d2

Umesto toga, vozi lepo taj bicikl sto imas. Izdvoj nekoliko desetina evra i kupi ram. Kako budes skupljao pare, tako kupuj i ostale delove. Nesto novo, nesto polovno odavde.
  • 0

#10 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 27 April 2013 - 07:04 PM

Ne isplati se zbog kočnica koje si dobio da ulažeš u taj bicikl, bolje skupi lovu za drugi!
  • 0

#11 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 April 2013 - 08:54 PM

+1 skupo i nefunkcionalno. Cuvaj tu kocnicu za nov bicikl.
  • 0

#12 Marko94

Marko94
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 28 April 2013 - 03:55 PM

Evo i slika:
Postavljena slika
Postavljena slika
  • 0

#13 Marko94

Marko94
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 29 April 2013 - 02:08 PM

Sada odustajem od stavljanja disk kočnice....
Dajte mi neki predlog, koju zadnju kočnicu da kupim, umesto kontre?
Ovakvo kačenje, jer ram nema pinove za V-brake.
http://www.delovizab... ... zadnja-alu
  • 0

#14 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 29 April 2013 - 03:34 PM

Ako ne planiras opasne brzine, moze i samo prednja :P
  • 0

#15 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 29 April 2013 - 04:58 PM

Prošle godine išao sam u jedan servis po neke instrukcije...Serviser mi je rekao da može, samo treba da se na ram navare pinovi ...


a jel ti taj servis rekao da se ljudi ozbiljno bave projektovanjem, posebno ramova za V-brake, posebno ramova za disk i posebnp ramova koji podrzavaju oba sistema. Nadam se da ti nije rekao da je to sve tako olako i svejedno.

Moze da se dovare nosaci pinove ili pinovi i drzac disk kocnice ali nemoj ocekivati da to bude isto kao i kada pazaris ram koji je u tu svrhu napravljen. Neki vozaci cak koriste i dodatne potkovice da bi ucvrstili V-brake a montirane su na ramove napravlejnim za tu namenu, tako da mozes samo da predpostavis sta ce moze da se desi sa onima koji su prilagodjavani. U najboljem slucaju bice priblizno. Da li je to dovoljno zavisi samo od tebe, tj od vozaca.
  • 0

#16 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 April 2013 - 07:07 PM

Gde ima kod nas da se kupe ti busteri - potkovice i kolko to košta od prilike?
Ja baš i nisam zadovoljan zadnjom kočnicom, a problem je sigurno u ramu, probao sam da uhvatim zadnju vilu stolarskom stegom i tada je osećaj na ručici kao i na prednjoj...
  • 0

#17 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 29 April 2013 - 08:33 PM

Buster ne sluzi da poboljsa kocenje, vec da ojaca viljusku (to sam procitao davno na forumu, pa me nemoj drzati za rec 100% :D )
  • 0

#18 Marko94

Marko94
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 29 April 2013 - 08:40 PM

Ako ne planiras opasne brzine, moze i samo prednja :P

Dve sezone kočim samo sa prednjom..., inače vožnja po gradu. :D

Prošle godine išao sam u jedan servis po neke instrukcije...Serviser mi je rekao da može, samo treba da se na ram navare pinovi ...


a jel ti taj servis rekao da se ljudi ozbiljno bave projektovanjem, posebno ramova za V-brake, posebno ramova za disk i posebnp ramova koji podrzavaju oba sistema. Nadam se da ti nije rekao da je to sve tako olako i svejedno.

Moze da se dovare nosaci pinove ili pinovi i drzac disk kocnice ali nemoj ocekivati da to bude isto kao i kada pazaris ram koji je u tu svrhu napravljen. Neki vozaci cak koriste i dodatne potkovice da bi ucvrstili V-brake a montirane su na ramove napravlejnim za tu namenu, tako da mozes samo da predpostavis sta ce moze da se desi sa onima koji su prilagodjavani. U najboljem slucaju bice priblizno. Da li je to dovoljno zavisi samo od tebe, tj od vozaca.


Obišao sam danas radnje i ni jedna nema ove kočnice što meni trebaju, sutra kod majstora da navarim pinove. Izdržaće ram sugurno, ne vozim brzo plus nisam nešto težak (60kg).
Još jedna stvar koja mi nedostaje su brzine tačnije ''prva'', kojom se vozi uzbrdo.
  • 0

#19 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 29 April 2013 - 09:16 PM

Nedostaju ti noge. Kad njih imas, uvek ima dovoljno brzina. Znam po sebi :P

A buster sprecava sirenje vile, koju kljesta 'razmicu' kad vise ne mogu da prenose snagu na stiskanje obruca. Za nas 'normalne' vozace nema narocite potrebe za busterom jer dobro podesena zadnja kocnica lako blokira tocak i bez preterane sile a kad tocak zablokira nema neke svrhe stiskati jace...
  • 0

#20 Marko94

Marko94
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 29 April 2013 - 09:31 PM

Nedostaju ti noge. Kad njih imas, uvek ima dovoljno brzina. Znam po sebi :P


Mator sam ja da idem peške. :wink:

Da li može da se kombinuje Shimano kaseta i Sram zadnji menjač i obrnuto?
Da li je moguće upariti Deore XT zadnji menjač sa 7-mo ili 8-mo-faznom kasetom?
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika