Jump to content


Fotografije

LANAC


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
370 odgovora na ovu temu

#61 simalens

simalens
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 20 March 2014 - 09:55 PM

Ljudi aj u ovoj temi da iznesem problem. Vezano je za mehaniku xt 780. Sve funkcionise odlicno, bez preskakanja, loseg menjanja brzina. Zupcanici i lanac su novi. Problem je u sledecem: u bilo kom prenosu sam zvuk lanac od zupcanika je normalan, prosto klizi od zupcanik (mljacka :D). Medjutim kad se prebaci na najveci zupcanik napred pocinje da melje (lanac od zupcanik) kao da nije nalego lepo, kao da je pun sitne prasine i kamencica i onda ispusta takav zvuk. Proverili smo lanac, dobre je duzine i nije istegnut nimalo, zupcanici su u odlicnom stanju. E sad negde postoji uzrok, ali ne mogu da otkrijem gde, jer je sve ok kad se sve pogleda (lanac, zupcanici, hod menjaca, pogon utegnut, nazad kaseta istom, nista nije istroseno). Prosto eto cim se prebaci na najveci zupcanik napred krece to sitno grebuckanje (ne u pogonu vec na zupcaniku). Ono sto je zanimljivo je da se taj zvuk nije cuo pre predposlednjeg pranja. E onda je to pocelo. Prosto mi neshvatljivo sta bi moglo da bude. Ako je neko imao slican problem nek da neko pojasnjenje.
  • 0

#62 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 20 March 2014 - 11:17 PM

Ovako na nevidjeno a i nije mi najjasnije na kojim je zupcanicima lanac napred i pozadi ... Ako eliminisemo predpostavku da lanac grebe o prednji kavez menjaca i da lanac nije dobro podmazan onda verovatno unutrasnji deo karika lanca grebe o spoljni deo zuba prednjeg zupcanika sto je znak da si izabrao kombinaciju prednjeg i zadnjeg zupcanika u kojoj lanac stoji suvise ukoso. Probaj da naneses prstom malo masti na spoljnu stranu zuba prednjeg zupcanika pa ako se zvuk grebanja utisa ili prestane nasao si problem.
  • 0

#63 simalens

simalens
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 21 March 2014 - 03:09 AM

Ma provereno je sve... :D jednostavno je lanac poceo odjednom da se cuje pre 10 dana. Mislim na 3x1......10 se cuje. Kad covek proveri sve, skine pogon, podmaze (mada nije bilo potrebe), zategne sve koliko treba, nasteluje menjace u mm, i sve funkcionise fenomenalno, a onda lanac pocne da mrmlja samo na najvecem zupcaniku pogona onda je to da se ubijes. Vodio sam se logikom da do lanca nije jer bi se cuo na svim zupcanicima onda. Do sajbne nije jer je nova. Duzina lanca je odlicna. Bice ovo Sizifov posao :D da otklonimo "kvar". Imam novi xt lanac pa cu da namontiram njega, da vidimo hoce li da pravi istu "buku".
  • 0

#64 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 21 March 2014 - 09:11 AM

A inače ,jel se isteg'o ?

Posle toliko km je morao biti istegnut, ali veruj mi nije smetalo u vožnji. Verovatno se prilagodili zupčanici i on jedni drugima, jer su oni vrteli do 22000 km.
  • 0

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli


#65 simalens

simalens
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 02 April 2014 - 02:46 PM

Imam jedno pitanje. Imam u ponudi jedan jeftini lanac TIAGRA (shimano cn4601). Nazad je kaseta slx, pogon xt dakle bajk je mtb (desetofaz) :D e sad interesuje me kako ce to da funkcionise, ima li to nekih mana i nedostataka? Ili ce da radi normalno kao i sa mtb lancem.
  • 0

#66 herr_nikolic

herr_nikolic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationKv

Postavljeno 09 May 2014 - 02:12 PM

Može li sram spojnica 9brz na shimano hg 53 lanac 9brz
http://www.totalbike...ram-za-9-brzina
U planetu je kmc 500din
http://planetbike.rs...ovi/Lanci/1550/
  • 0

#67 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 09 May 2014 - 02:41 PM

Moze.
  • 0

#68 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 09 May 2014 - 06:18 PM

Imam jedno pitanje. Imam u ponudi jedan jeftini lanac TIAGRA (shimano cn4601). Nazad je kaseta slx, pogon xt dakle bajk je mtb (desetofaz) :D e sad interesuje me kako ce to da funkcionise, ima li to nekih mana i nedostataka? Ili ce da radi normalno kao i sa mtb lancem.


msm da nece da radi
sta kazu oznake?
Koliko sam shvatio ako je kaset i pogonu oznaka HG-X
onda mora nesimetricni HG-X lanac i to ispravno orijentisan
ako je pak "stari" HG onda moze i HG lanac.
  • 0

#69 herr_nikolic

herr_nikolic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationKv

Postavljeno 04 August 2014 - 01:45 PM

Ima li razlike izmedju ova dva :

http://planetbike.rs...G-KARIKA/14696/

i ovoga
http://planetbike.rs...ovi/Lanci/5439/

 

Ja sad imam hg-53 i 110karika  sa spojnicom.I 9brzina.

Hteo sam ovaj drugi,ali ga nema već duže na stanju.Čak sam ih pitao ,ima samo u prodavnici na NBG a moj zastupnik u KV ne moze ni od kuda da ga povuče,jer nema na lageru šta li..


  • 0

#70 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 06 August 2014 - 08:43 PM

Ima li razlike izmedju ova dva :

http://planetbike.rs...G-KARIKA/14696/

i ovoga
http://planetbike.rs...ovi/Lanci/5439/

 

Ja sad imam hg-53 i 110karika  sa spojnicom.I 9brzina.

Hteo sam ovaj drugi,ali ga nema već duže na stanju.Čak sam ih pitao ,ima samo u prodavnici na NBG a moj zastupnik u KV ne moze ni od kuda da ga povuče,jer nema na lageru šta li..

Nema razlike u pitanju je isti lanac po nizoj ceni. To je Deore klasika. Ako vec uzimas lanac da ti potraje neko duze vreme moj predlog je ovo:

http://planetbike.rs...ovi/Lanci/5441/

ja ga vozim vec 2000km bez nekih znacajnih primedbi.

Svaki lanac ima 116 karika pa ga ti skracujes na duzinu koja ti treba.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#71 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 August 2014 - 10:21 AM

Moze li ovo jos da se vozi?

 

Pogon se okom vidi: ako su zubi kao na testeri, menjaš.

 

Ovde je srednji pojeden:

9g7TV.jpg

 

 

 

 

Kasetu je nemoguće golim okom proceniti koliko je potrošena. Pogotovo što se obično pojede najčešće korišteni prsten na kaseti, a ostali budu OK. Staviš nov lanac kad se stari "istegne", onda voziš. Ako preskače, menjaš i kasetu. Ako ne preskače, dobra je. Samo budi oprezan kad krećeš isprobavati preskakanje - da ne padneš, ne skreneš naglo pod kola i slično - kad "propadne" iznenada pedala pri naporu. Tako se jedino može 100% proveriti.

 

Ja da sam majstor, menjao bih kasetu pri promeni lanca odmah, da me ne pljuju posle ljudi ako padnu zbog preskakanja, ili misle da preskače jer je loš lanac. Nekima se da objasniti, nekima nikada. 


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#72 Filip89

Filip89
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVinca, Beograd

Postavljeno 07 August 2014 - 01:45 PM

au bre slaninaru, mnogo ti slabe te noge kad u ravnoj vojvodini koristis samo srednji prsten :P


  • 0

#73 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 August 2014 - 02:58 PM

Sekapersa... mlakonja... :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#74 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 August 2014 - 06:40 PM

Ma nema šanse da padneš zbog tog preskakanja, to se jedva i oseti kad sklizne jedan zub pozadi. Meni izgleda preskače nekad freehub i to propadne kurbla pa jedno osminu kruga (20ak stepeni), bez preterivanja. Pa opet ne utiče na kontrolu ni malo. Ali da je neprijatan osećaj, jeste.


  • 0

#75 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 07 August 2014 - 07:13 PM

Не можеш да паднеш истина,али бајс односно погон може да те изда када је најпотребнији.Треба нешто да обиђете,нагло убрзате...а оно прескочи и тада настане проблем.


  • 0

#76 Filip89

Filip89
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVinca, Beograd

Postavljeno 07 August 2014 - 07:16 PM

sta bre ne moze? moze itekako, juris, sprintas, kako god, preleti noga i cao... padao sam tako nekoliko puta, a jednom sam zbog toga zavrsio u urgentnom centru


  • 0

#77 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 August 2014 - 07:33 PM

A ja mislio svi ozbiljniji vozači voze spd ili neki ekvivalent :)

Kad sklizne noga s pedale onda da (ali zašto bi), a kad samo preskoči jedan zub to nije neki problem, testirao ja moju staru kasetu ko sivonja. Verujem i da bi u običnoj obući bilo isto.

No, svakako treba menjati kasetu ako preskače u nekom normalnom prenosu koji se vozi.

Kod mene je bilo samo sporadično na omiljenom lančaniku pozadi i u kombinaciji s malom šajbnom što se nikad ne koristi pa sam je ostavio za rezervu.


  • 0

#78 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 August 2014 - 07:39 PM

Meni je prilično neprijatno kad prekoči kaseta, pošto obično preskoči kad primenjujem najjaču silu na pedalu - ume da izbaci iz ravnoteže. Ostala noga na pedali, ili ne. Ja sam upozorio kolegu - dalje je na svakom da bira sebi šta voli.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#79 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 07 August 2014 - 07:41 PM

Можда грешим,али и ја сам исто пробавао са старом касетом,али ми си није десило да склизне нога,али но добро.Свакако да треба заменити касету када почне да прескаче да не би пао како колега кажа,а и због онога што сам горе написао,може да буде прилично опасно користити такву касету.


  • 0

#80 Filip89

Filip89
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVinca, Beograd

Postavljeno 07 August 2014 - 07:45 PM

A ja mislio svi ozbiljniji vozači voze spd ili neki ekvivalent :)

Kad sklizne noga s pedale onda da (ali zašto bi), a kad samo preskoči jedan zub to nije neki problem, testirao ja moju staru kasetu ko sivonja. Verujem i da bi u običnoj obući bilo isto.

No, svakako treba menjati kasetu ako preskače u nekom normalnom prenosu koji se vozi.

Kod mene je bilo samo sporadično na omiljenom lančaniku pozadi i u kombinaciji s malom šajbnom što se nikad ne koristi pa sam je ostavio za rezervu.

tada nisam imao para ni za bolje pedale, patike su bile sa izlizanim djonom, ali sta ces, kad si mlad, nemas para a zelis da vozis i pun si energije i kondicije...

sada imam flat pedale i 5.10 patike, noga mi nijednom nije skliznula do sada...


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika