Jump to content


Fotografije

DA LI TRIPLI ILI KLASIČAN POGON SA DVE ŠAJBNE?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
63 odgovora na ovu temu

#1 rojers

rojers
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 10:06 AM

Evo mene sa još jednim pitanjem vezanim za dileme oko nabake drumaša(u razmišljanu).Koje su i da li ima prednosti tripla pogona u odnosu na klasični sa dve šajbne? Puno sam razmišljao o tome i ako se rešim za drumaša mislim da uzmem sa tripla pogonom,ipak sam ja rekreativac.Molim za savete.Srdačan pozdrav svim savetnicima. :D
  • 0

#2 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 April 2013 - 11:22 AM

ipak sam ja rekreativac.

Sam si sebi odgovorio. Tripple i uzivaj.

Ako pak imas ambicije da ides preko svojih granica, da pustas dusu na uzbrdicama onda pogon sa dve sajbne.
  • 0
Postavljena slika

#3 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 April 2013 - 11:46 AM

ipak sam ja rekreativac.

Sam si sebi odgovorio. Tripple i uzivaj.

Ako pak imas ambicije da ides preko svojih granica, da pustas dusu na uzbrdicama onda pogon sa dve sajbne.


+1
  • 0

#4 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 15 April 2013 - 11:56 AM

Nemoj da ti broj sajbni bude kočnica pri kupovini ja na 2*7 prenosu imam 53-39 i posle mesecak dana sam se sasvim navikao i ne osećam tegobu pri usponu,čak sve češće vozim drumas u odnosu na mtb.....
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#5 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1711 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 12:19 PM

Evo mene sa još jednim pitanjem vezanim za dileme oko nabake drumaša(u razmišljanu).Koje su i da li ima prednosti tripla pogona u odnosu na klasični sa dve šajbne? Puno sam razmišljao o tome i ako se rešim za drumaša mislim da uzmem sa tripla pogonom,ipak sam ja rekreativac.Molim za savete.Srdačan pozdrav svim savetnicima. :D


uvek mozes da uzmes sa 2sajbne ali da bude 50/34 ali pozadi da bar ima 27(a imaju sa 30 )
  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#6 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 12:35 PM

Po mom iskustvu, za rekreativce i početnike tripl najbolje radi posao. Kompakt (34-50) daje sličan raspon prenosa, ali će se najčešće korišćeni prenosi nalaziti tačno na granici između šajbni tako da će tražiti dosta upotrebe prednjeg menjača i dosta voženja sa iskošenim lancem. Sa triplom se 80%-90% vremena provodi na srenjoj šajbni sa povremenim prebacivanjem na malu za uzbrdice i veliku za nizbrdice i vetar u leđa.

Druga interesantna opcija za rekreativce je ciklokros pogon, 36-46 ili 36-48 sa nekom 11-28 kasetom, ali je izbor takvih pogona mnogo manji. Takvom kombinacijom se izbegavaju problemi običnog kompakta na račun malog gubitka na rasponu prenosa ali se dobija jednostavniji sistem nego sa tri šajbne.

Moja preporuka, stavi tripl i nemaš šta da misliš, naročito ako pozadi imaš manje od devetofaza.
  • 0

#7 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 07:30 PM

U Bg-u sa compact pogonom i kasetom 11-25 izlazis svugde bez po muke. Mozda ima neka ulica gde bi umro na kratko ili gurao bajs, al' isto se postavlja pitanje koliko puta ces proci njome.
Ne pamtim kad sam poslednji put vozio na maloj sajbni, a pritom sam rekreativac.
  • 0

#8 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 15 April 2013 - 07:41 PM

Upravu si Stole i ja vozim compact i kao sto kazes manju sajbnu jako malo koristim malo dok udjem u kondiciju i posle po kojem jacem brdu i to je to. Stim da ja nazad imam 10 pa i od toga zavisi koriscenje male sajbne. :D
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#9 Sajko

Sajko
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 08:20 PM

Moja velika preporuka za compact.
Ranije sam vozio "normalan" 52/39 pogon, sa 10-fazom nazad. I bas sam tu imao problem da su mi najkoristeniji odnosi bili na prelazu. Da napomenem da sam bio "spiner" (vozio sitnije prenose, u skladu sa gradjom).
Onda sam presao na compact (48x34) i od tad malu sajbnu koristim samo za pocetak zagrevanja, opustanje posle treninga i bas ozbiljna brda.
Nazad imam 12-23, znaci nista ekstremno. A pokriva svasta nesto.
Avalu sam juce vozio na 34/18 - posle 6 godina pauze :-)

Pozz i ne zamerite sto se malo hvalim, mnogo sam se uzeleo i prenosa i brojki i voznji svega!
  • 0

#10 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 April 2013 - 09:11 PM

Za rekreativce preporucujem triple, narocito ako planiras da vozis brda. Ja vozim 50/34 (27-12) pa mi triple nije potreban jer imam dosta jaci prenos nego sto mi je realno potreban. Smatram da napred 39 i pozadi 25 su sasvim dovoljna kombinacija za brdo, a kome je potrebno vise od toga preporucujem da vise trenira pa mu jaci prenos nece biti potreban. 8)
  • 0

#11 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 15 April 2013 - 10:20 PM

Mislim da čoveku tek sad ništa neće biti jasno, pošto ima predloga i za jednu i za drugu opciju (i za desetak podopcija na datu temu).
"Da sa ja pitam, ja bih proterao autobus..." A pošto se ne pitam, uzmi šta god hoćeš, samo neka bude u dobrom stanju. Ionako ćeš da se, hteo-nehteo, navikneš na to. A ako se ne navikneš, prodaj i kupi drugo.
Zezam se, kupi kompakt (50x34) i kasetu 12-27 ili 11-28- To češ ionako najlakše da nađeš.
  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#12 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 16 April 2013 - 06:11 AM

Trebalo bi rojers da nam kaže kakvo iskustvo do sada ima i kakve planove bi imao za drumaša.

Ja volim da vozim radi same vožnje; nikada biciklom ne idem "na trening" nego idem "da se vozim". Takođe vozim relativno visoku kadencu, oko 95-100 na ravnom, tako da sam u skladu s takvim pristupom vožnji preporučio tripl. Vidim da među onima koji su se javili ima i mnogo ozbiljnijih i jačih biciklista, a možda i onih koji vrte niže kadence pa su i njihove preporuke drugačije.

Znači treba nam kontekst da čovek koji je pitao ne bi ostao potpuno zbunjen :)
  • 0

#13 vladetaub

vladetaub
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 465 posts
  • LocationUb

Postavljeno 16 April 2013 - 02:03 PM

Dobar dan,
Vidiš druže,svi su manje - više u pravu.Najviše ti odgovara taj klasični tripl sa dve šajbne? Pozadi od -6 do ~. Ali,ako i dalje imaš nedoumicu da malo dosolim:
Ako nećeš užičanku
uzmi lepu kolubarku
il gizdavu smederevku
ili ljupku požarevku
uzmi koju srce želi...
A sada se svima lepo izvinjavam. Šta će te,trenutak prolećnog nadahnuća...
  • 0

#14 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Postavljeno 16 April 2013 - 02:05 PM

Ha ha ha dobar si...
  • 0

#15 Sajko

Sajko
  • Members
  • PipPip
  • 31 posts

Postavljeno 16 April 2013 - 05:28 PM

Vidis, kad ispadne ovako dobro zezanje, to moze da znaci samo jedno - nema jednoznacnog odgovora.
I sto sam imao zelju da dalje lupetam o brojkama i odnosima i brzinama i kadencama - ali sad vise nema smisla. Prema tome - n:anim_32
  • 0

#16 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 16 April 2013 - 05:53 PM

Možda da se uvede opcija kreiranja ankete na forumu, čuješ li Ciklo :mrgreen: ?
Nisi rekao koje terene voziš, ali ako ne voziš samo po ravnom nemoj double. Bilo triple ili compact ne verujem da ćeš pogrešiti, kupi šta nađeš povoljnije.
Tako da je :):
Triple - 5
Compact - 6
Double - 1
  • 0
Pozdrav

#17 rojers

rojers
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts

Postavljeno 17 April 2013 - 06:15 AM

Inače ja se nisam predstavio , ja sam Vladimir iz Lazarevca.Trenutno vozim KTM-a cross(trekking) varijantu i njega sigurno zadržavam za cikloturinge.Drumaš bi mi služio za treninge.Hvala svima na savetima,mislim, ustvari siguran sam da sam se odlučio za tripli. n:anim_32
  • 0

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 April 2013 - 06:53 PM

Tripl šamaraljke je malo teže naći u srbistanu. Tj. onu za prednji, tripl. Meni je crkla i napatio sam se da nađem novu. To je jedna prednost dva lančanika napred.

Druga prednost je jednostavnost pri menjanju. Tripl je maaalko zeznutiji, ima jedan lančanik više.


Ja vozim tripl zbog prednosti: 39 lančanik mi je nezamenjiv, tu vozim 90% vožnje po ravnom, compact bi me tu ubijao u pojam. Sa druge strane, treba mi napred manji od 39 zuba za neke uspone. Volim da vrtim brže, a patim manje. Da sam u top formi od pre 10ak godina, bio bi mi dovoljan 39-52 dabl, ali sad već moja kolena, tetive, a bogami i pluća, vole kad ima manji prenos da se predahne. Mali 30 lančanik se ne koristi često, ali kad treba, onda TREBA (jer guranje ne dolazi u obzir).
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 salemilkovic

salemilkovic
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 19 November 2015 - 07:52 PM

I posle dve i po godine i dalje je teško naći tripl šamaraljku.

A šajba 52/39 i mtb kaseta 11-34 na drumašu?


  • 0

#20 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 November 2015 - 07:56 PM

I posle dve i po godine i dalje je teško naći tripl šamaraljku.

A šajba 52/39 i mtb kaseta 11-34 na drumašu?

Dabl može da radi i sa tripl šamaraljkama - samo se hod menjača ograniči tako da ne može da ide dole na nepostojeću malu šajbu. 

 

Sticajem okolnosti prešao sam na dabl, menjao grupu. Nisam našao tripl. Compact mi se nije uzimao - 39-53 kombinacija. Za strma brda sam stavio upravo 11-34 MTB kasetu - radi bez greške.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika