Jump to content


Fotografije

Lekarski pregled


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
19 odgovora na ovu temu

#1 Severac

Severac
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 21 January 2013 - 12:24 PM

Pozdrav

Hteo bih da uradim lekarski pregled pa me zanima koje ustanove se preporučuju i od čega se sastoji lekarski?

Zvao sam Zavod za Sport i Medicinu Sporta medjutim odim kad da dodjem ništa nisu mogli da mi kažu pa ni to da li da ponesem sportsku opremu. A ni na njihovom sajtu se nisam bolje proveo, ili je nedostupan ili so "pokidani" linkovi.

Ako je neko radio lekarski skoro i može da opiše iskustvo, bio bih mu zahvalan.
  • 0

#2 durango

durango
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationDete sa Kriptona!!!!

Postavljeno 21 January 2013 - 01:09 PM

U principu trebalo bi ovako :

1. das krv i mokracu
kod analize krvi kompletna biohemija, tj. krv iz vene...
- tu se vidi vec dosta u kakvom si stanju... Kakva ti je sedimentacija, hemoglobin, da li ima nekih upalnih procesa, kod mokrace da li imas bakterije ili pesak u bubrezima...
2. Ulrazvuk gornjeg i donjeg abdomena
- da se vidi stanje unutrasnjih organa...
3. Rendgen i spirometrija pluca.
- Spirometrija pluca ti je kada duvas da se vidi koliko ti je kapacitet pluca, da nemas slucajno astmu ili neko drugo oboljenje...Ne znam da li ikada to radio...
4. EKG, Ultrazvuk srca i Stres Ergo test srca.
- To ti je najvaznije, da se vidi u kakvom je stanju srce, i obavezno raditi Ergo test tj. test opterecenja da se vidi kako srce radi pri naporu...
Na ultrazvuku se vidi da li si prelezao neki miokarditis tj. upalu srcanog misica i sl...

Ako je potrebno i ako kardiolog nesto uoci, nosi se holter EKG i TA, daju hormoni na stitastu zlezdu, kontrolise se i ona ultrazvukom i scintigrafijom, radi test na koksaki virus...

Ako su svi gore pomenuti testovi i analize odlicni i ako nemas nikavih tegoba, nema potreba za daljim dijagnostifikovanjem i kao potpuno zdrav covek mozes bezbedno da se bavis sportom.
Sportski pozdrav.
  • 0
Passo di Gavia

#3 Severac

Severac
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 21 January 2013 - 10:55 PM

Hvala Druango. Koristan odgovor.

Kod EKG-a i Stres Ergo testa kako se stvara test, na trenažeru ili nešto slično.

Koju ustanovu preporučuješ?

Još jednom hvala.
  • 0

#4 durango

durango
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationDete sa Kriptona!!!!

Postavljeno 22 January 2013 - 08:02 AM

Ne znam odakle si. Zbog dosta cekanja i zakazivanja u drzavnim bolnicama najbolje ti je da to odradis u privatnim internistickim ordinacijama...
Ceka se par dana kada ti zakazu i nema maltretiranja i stajanja po hodnicima i sl...
EKG traje par minuta... Lezis dok ti snime srcani rad, vidi se broj otkucaja srca i da li ima aritmija, duzih intervala i sl...
Ali EKG nije tako precizan jer postoje ljudi koji ima povremene aritmije, preskakanja i kada im se uradi EKG tog trenutka im srce radi pravilno, nema preskakanja...
Zato se nosi Holter EKG-a koji snima 24 casa srcani rad i koji svaku nepravilnost belezi...
No, bez brige tebi verovatno nista od toga nece trebati...
Stres Ergo test se obicno radi na sobnom trenazeru, redje na pokretnoj traci...
Lekar ti postepeno povecava stepen opterecenja, test se radi nekih pola sata, mozda i manje sto zavisi od pacijenta...
Pritom se konsantno meri pritisak i stalno snima EKG...
Obicno se tako otkriva angina pektoris jer ljudi sa anginom pri naporu pocnu da osecaju jak bol u grudima i test se prekida...
Takodje je bitno da se 24 casa pre test ne uzima nista od terapije beta blokatorima koji usporavaju srcani ritam...
To ti je u kratkim crtama. U principu ne znam cime se bavis, sta treniras, koliko, da li imas neke tegobe...
Ovi testovi se rade kada su ljudi izlozeni tezim fizickim naporima i pri njima mora sve da funkcionise bez greske tj. kod profesionalnih sportista.
Ako nemas nikakvih tegoba, nisi pusac, bavis se rekreativno sportom nemas potrebe za ovakvom dijagnostikom...
A i to su skupe procedure, stres ergo test sa internistickim pregledom kosta blizu 100 eura u privatnim internistickim ordinacijama... Sportski pozdrav.
  • 0
Passo di Gavia

#5 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 22 January 2013 - 10:18 AM

Ja bih krenuo od tog zavoda ili instituta za sport na Kosutnjaku na pregled pa ako nesto nadju da ne valja daju oni uput za dalja ispitivanja kod svog lekara.Na tom pregledu u zavodu za sport je cena pregleda simbolicna 500-600din a sam pregled se sastoji od ispunjavanja upitnika ili formulara za sta se pregledate tj. kojim sportom se bavite;rekreativno ili klubski, pa ako navedete da je klubski biciklizam pregled ce biti rigorozan zbog licence za trke i sastojace se od vadjenja krvi, raznih merenja, posmatranja,ispitivanja i testa opterecenja.Ceo pregled traje oko 1h i dolaze zdrave osobe uglavnom aktivni sportisti da produze licence a ne vidim smisao da idete bilo gde drugde medju bolesne ako Vas nista ne boli, jer ne znaju sta ce ni sa gomilom bolesnog naroda a kamoli sa subjektivno zdravima koji bi da se preventivno prekontrolisu?
  • 0

#6 Severac

Severac
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 22 January 2013 - 05:21 PM

Ne znam odakle si. Zbog dosta cekanja i zakazivanja u drzavnim bolnicama najbolje ti je da to odradis u privatnim internistickim ordinacijama...

Živim u Londonu gde se i bavim biciklizmom ali sam trenutno u Beogradu pa sam hteo preglede da obavim ovde (tamo nisu obavezni).

U principu ne znam cime se bavis, sta treniras, koliko, da li imas neke tegobe...
Ovi testovi se rade kada su ljudi izlozeni tezim fizickim naporima i pri njima mora sve da funkcionise bez greske tj. kod profesionalnih sportista.

Bavim se klubskim biciklizmom, trke od 60km do 110km. u 2012 oko 15 trka. U sezoni redovno idem do 100% od max HR a i preko toga. U zavisnosti od trke, HR mi je ok 90% od max tokom cele trke (od sat do 2.5 sata).

ili klubski, pa ako navedete da je klubski biciklizam pregled ce biti rigorozan zbog licence za trke i sastojace se od vadjenja krvi, raznih merenja, posmatranja,ispitivanja i testa opterecenja.Ceo pregled traje oko 1h i dolaze zdrave osobe uglavnom aktivni sportisti da produze licence a ne vidim smisao da idete bilo gde drugde medju bolesne ako Vas nista ne boli, jer ne znaju sta ce ni sa gomilom bolesnog naroda a kamoli sa subjektivno zdravima koji bi da se preventivno prekontrolisu?

Lekarski u Engleskoj nije obavezan za dobijanje licence pa sam iz predostrožnosti hteo to da obavim jer znam par ljudi koji su imali probelma sa srcem. Inače nemam tegoba, ne pušim i nikada nisam bio pod terapijama.

Hvala i Durangu i Milanu na informacijama. Zakazaću pregled preko Zavoda pa ću i to da odradim.

Sportski pozdrav
  • 0

#7 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 22 January 2013 - 05:37 PM

U sezoni redovno idem do 100% od max HR a i preko toga.


Ako ides preko max HR onda prethodno dobijeni max HR nije max?
  • 0

#8 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 22 January 2013 - 05:40 PM

Kad je tako onda na pregledu u Kosutnjaku prilikom popunjavanja formulara navedete da trenirate ovde u klubu i da vam treba za licencu (morate znati ime nekog kluba i ime trenera) i dobicete vrhunski pregled sa najsavremenijim digitalnim testom opterecenja.
  • 0

#9 Severac

Severac
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 22 January 2013 - 08:20 PM

U sezoni redovno idem do 100% od max HR a i preko toga.

Ako ides preko max HR onda prethodno dobijeni max HR nije max?


Koliko sam ja upućen novodobijeni max, odnosno 101%, 102% ili koliko se već pređe preko postaje 100% od max HR za u buduće. Evo detalja sa skorašnje vožnje ako te zanima.

Postavljena slika

Kad je tako onda na pregledu u Kosutnjaku prilikom popunjavanja formulara navedete da trenirate ovde u klubu i da vam treba za licencu (morate znati ime nekog kluba i ime trenera) i dobicete vrhunski pregled sa najsavremenijim digitalnim testom opterecenja.

A mogu i da se učlanim u neki klub ovde pa da budem pridruženi član u vreme godišnjih odmora. I onako sam pokupovao nekoliko naših dresova. :)
  • 0

#10 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 01 February 2013 - 09:02 AM

Centar za medicinu i psihologiju sporta - Odeljenje Tašmajdan

011/3245-115

Centar grada. Pouzdano i jeftino. Nema guzve.

Tamo imaju sve, ne treba da vadis krvnu sliku pre toga i sl. gluposti.
  • 0

#11 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 01 February 2013 - 09:48 AM

Max puls nije fiksna velicina. Menja se u zavisnosti od fizicke spremnosti organizma a istovremeno sa njim se menja i anaerobni prag. One formule tipa "220-broj godina" i sl. sluze za brzo i priblizno odredjivanje max pulsa.
  • 0
.

#12 Severac

Severac
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 03 February 2013 - 10:50 AM

Centar za medicinu i psihologiju sporta - Odeljenje Tašmajdan

011/3245-115

Centar grada. Pouzdano i jeftino. Nema guzve.

Tamo imaju sve, ne treba da vadis krvnu sliku pre toga i sl. gluposti.


To je odeljenje zavoda. Kad sam ih zvao rekli su mi da moram da dodjuem u Kosutnjak.

Hvala u svakom slucaju.
  • 0

#13 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Postavljeno 01 October 2013 - 01:47 PM

Ja bih krenuo od tog zavoda ili instituta za sport na Kosutnjaku na pregled pa ako nesto nadju da ne valja daju oni uput za dalja ispitivanja kod svog lekara.Na tom pregledu u zavodu za sport je cena pregleda simbolicna 500-600din a sam pregled se sastoji od ispunjavanja upitnika ili formulara za sta se pregledate tj. kojim sportom se bavite;rekreativno ili klubski, pa ako navedete da je klubski biciklizam pregled ce biti rigorozan zbog licence za trke i sastojace se od vadjenja krvi, raznih merenja, posmatranja,ispitivanja i testa opterecenja.Ceo pregled traje oko 1h i dolaze zdrave osobe uglavnom aktivni sportisti da produze licence a ne vidim smisao da idete bilo gde drugde medju bolesne ako Vas nista ne boli, jer ne znaju sta ce ni sa gomilom bolesnog naroda a kamoli sa subjektivno zdravima koji bi da se preventivno prekontrolisu?



Da li je potreban uput od lekara opšte prakse da bi otišao u institut za sport na Košutanjaku?

...Čisto da ne poljubim vrata s obrazloženjem "FT1P" Fali ti jedan papir :-)
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#14 homer

homer
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts

Postavljeno 01 October 2013 - 08:23 PM

Ja bih krenuo od tog zavoda ili instituta za sport na Kosutnjaku na pregled pa ako nesto nadju da ne valja daju oni uput za dalja ispitivanja kod svog lekara.Na tom pregledu u zavodu za sport je cena pregleda simbolicna 500-600din a sam pregled se sastoji od ispunjavanja upitnika ili formulara za sta se pregledate tj. kojim sportom se bavite;rekreativno ili klubski, pa ako navedete da je klubski biciklizam pregled ce biti rigorozan zbog licence za trke i sastojace se od vadjenja krvi, raznih merenja, posmatranja,ispitivanja i testa opterecenja.Ceo pregled traje oko 1h i dolaze zdrave osobe uglavnom aktivni sportisti da produze licence a ne vidim smisao da idete bilo gde drugde medju bolesne ako Vas nista ne boli, jer ne znaju sta ce ni sa gomilom bolesnog naroda a kamoli sa subjektivno zdravima koji bi da se preventivno prekontrolisu?



Da li je potreban uput od lekara opšte prakse da bi otišao u institut za sport na Košutanjaku?

...Čisto da ne poljubim vrata s obrazloženjem "FT1P" Fali ti jedan papir :-)

Ne treba, mozes da kazes da si spasilac, ako bas neko bude smarao.
  • 0
"Ja sam sebe manji komad
veci deo cini Nomad
a taj cudak nesto bunca
njemu nikad dosta sunca"

#15 dachaa

dachaa
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts

Postavljeno 01 October 2013 - 09:29 PM

Hvala ;-)
  • 0
'Pain is temporary... quitting lasts forever'

#16 liticovjesac

liticovjesac
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 06 November 2013 - 08:35 AM

Da dodam jos nesto na temu lekarskih pregleda. Prosle nedelje sam bio u Beogradu i otisao sam na testiranje na VMA. Tu je institut za vazduhoplovsto (valjda) i sportsku medicinu. Test opterecenja sam radio na pokretnoj traci. Trcanje.
Prilikom testa mi je puno elektroda prikaceno na grudni kos, stavljena maska na lice preko koje disem (za merenje VO2) i naravno aparat za merenje pritska. Dobijeni rezultati govore puno o disanju, kapacitetu pluca, rezervi tog kapaciteta koji ne koristim, o radu srca pod opterecenjem, anaerobnom pragu itd.
Nakon polusatnog testa do maksimalnog opterecenja (nije isti test kod kardiologa) sledi tumacenje rezultata i predlozi za poboljsanje treninga u skladu sa mojim zeljama i mogucnostima. Toplo preporucujem svima koji su zainteresovani. Test se placa i nije bas jeftin (5000+).
Pre ovog testa svakako je dobro dati krv na analizu.
  • 0

#17 Sara

Sara
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 14 November 2013 - 07:01 PM

Kako si otišao na VMA? Uput ili privatno? 8)
  • 0
Љубав, смрт и снови!

#18 cakiss

cakiss
  • Members
  • PipPip
  • 67 posts

Postavljeno 15 November 2013 - 09:39 AM

Iti taj pregled u zavodu za sport na Kosutnjaku kosta 2800RSD
  • 0

#19 liticovjesac

liticovjesac
  • Members
  • Pip
  • 20 posts

Postavljeno 15 November 2013 - 07:41 PM

Koliko sam ja razumeo svako moze da ode na pregled na VMA tako sto nazove telefonom odredjeni institut/lekara i zakaze pregled. Troskovi pregleda zavise od toga da li je lice vojni osiguranik ili civilno lice.
  • 0

#20 Sara

Sara
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 20 November 2013 - 04:29 PM

Koliko sam ja razumeo svako moze da ode na pregled na VMA tako sto nazove telefonom odredjeni institut/lekara i zakaze pregled. Troskovi pregleda zavise od toga da li je lice vojni osiguranik ili civilno lice.

Grazia! :)
  • 0
Љубав, смрт и снови!




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika