Jump to content


Fotografije

Molim iskusne da pomognu početniku oko treninga


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
6 odgovora na ovu temu

#1 rumeni

rumeni
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 13 October 2012 - 09:00 AM

Od skora sam počeo da se vozim biciklom zbog zdravlja koje sam totalno zapustio. Imam 31 godinu,115kg i pritisak 160/100. Na preporuku lekara,kupio sam bicikl marke SCOUT tip BLADE sa kojim dnevno prelazim oko 15km.Merio sam vreme posle dve nedelje lagane vožnje koja je dnevno trajala oko 1 sat i prosek mi je na 15km oko 40 minuta.Molim iskusne bicikliste da me posavetuju oko načina,tipa,trajanja,kilometraže treninga i svega sto je vazno za mene kao početnika. Hvala unapred.
  • 0

#2 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 October 2012 - 09:34 AM

Na preporuku lekara,kupio sam bicikl marke SCOUT tip BLADE

E sta su ti danasnji lekari :D Jel isao na recept?

15km vozikanja dnevno ti je bacanje vremena, vise se trosis dok spavas :D Kupi pulsmetar, i gledaj da ti rezim otkucaja srca bude nekih 60% od maximuma (koji ces odrediti u za to predvidjenoj instituciji, tipa stari dif ... ) pa cepaj barem sat vremena u tom rezimu ...
  • 0
Postavljena slika

#3 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 13 October 2012 - 09:41 AM

Kakav je profil te staze koju vozis, ravan, ima brda i sl...? Savet za pulsmetar je ok ali ima vremena za to. Prvo mozes da povecas trajanje voznje istim tempom kao sto vozis tih 40 min. Ili jos bolje (ako mozes) da vozis vremenski tih sat vremena ili 40 min ali sa jacim tempom.
  • 0
.

#4 rumeni

rumeni
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 13 October 2012 - 10:04 AM

Eh, da je mogao da se dobije na recept :D
Vozim putem Bečej-Novi Bečej. Put je ravan, sem mosta preko reke Tise gde je blaga uzbrdica u dužini od oko 1 km.Da li stalno da vozim u istoj brzini? Recimo, nedelju dana pa da povećan za jednu brzinu na gore, a da pokusam da uvek stignem za 40min?
  • 0

#5 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 13 October 2012 - 10:51 AM

Tek sada vidim da sam napisao to sto sam napisao :) :).
Odmah da ti kazem da ja licno nemam mnogo iskustva sa takvim bas ravnim stazama, to ce bolje neko ko zivi u ravnici.

Ali ono sto uvek vazi je da vozis isti tempo kao do sada ali da prelazis vecu kilometrazu ili da prelazis istu kilometrazu sa jacim tempom. Bar u pocetku. Tek kasnije ide povecanje i tempa i kilometraze.
Opet kasnije ide promena ritma na kracim i duzim deonicama ali imas vremena za to...
  • 0
.

#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 13 October 2012 - 10:57 AM

I pročitaj o kadenci da spisku problema ne bi dodao i kolena.
  • 0

#7 chegi

chegi
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 13 October 2012 - 10:58 AM

cekajte ljudi, jedno je trening za zdravog coveka, a drugo za hipertenzicara. Imao sam i ja hipertenziju, uz to i lekar sam, i cuvao sam se jacih ficickih napora dok nisam prvo spustio pritisak. Dakle, posto je 160/100 vec klinicka hipertenzija, pretpostavljam da je prepisana i odgovarajuca terapija. Ako slucajno nema terapije, pod hitno kod najblizeg lekara! Pretpostavljam da u ovom slucaju ipak ide neka terapijica lagana, neki -pril ili -vol. Dok se pritisak ne spusti na normalu, rizicno je podvrgavati se jacim fizickim naporima, dakle laganio pedalanje po ravnom je vise nego ok za pocetak. Vec za par nedelja terapije pritisak ce se normalizovati u dovoljnoj meri da se pocne i sa nekim laganim treningom. E sad da li ce se intenzitet treninga odredjivati pulsmetrom ili starim biciklistickim metodama (po principu:pricas i vozis-presporo, pricas i dahces-taman kako treba, samo dahces-ne valja) manje vise je svejedno, rezultati ce biti vidljivi vec nakon mesec dana. Ali jaci trening bez resene hipertenzije ne treba pocinjati.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika