Jump to content


Fotografije

Kocnice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
220 odgovora na ovu temu

#121 bokaco7

bokaco7
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts

Postavljeno 07 September 2014 - 04:48 PM

Iskreno, ne znam kako da ti zahvalim. Upravo si mi rekao sve sto je bilo potrebno, ne znam koliko da ti zahvalim :) Sve na bajku radim sam, a hidraulika mi je nesto sto ne bih bas sam petljao, ali vidim da je potrebno. Po svemu sudeci uzecu avid bb7 nove celjusti i nadam se da ce to onda da radi kako treba. Tek sada vidim koliko bih se bespotrebno cimao, plus buka koju mrzim pluz milion zezancija, i ostalo... Hvala puno! :)


  • 0
B)

#122 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 07 September 2014 - 05:27 PM

Nisu ni BB7 bez problema, vidi cene rotora i paknova za njih, a i njih treba znati podesiti da se ne cuje rotor o paknove. Nisu ni jeftine. Ali su pouzdane i dobro(3) koce za razliku od Elixir-a koji vrlo dobro(4) koci Sve u svemu sa njima ces biti postedjen poslova oko hidro dela ali boljke koju diskovi imaju ostaju i kod mehanickih disk kocnica. Ako ti trebaju kocnice za po blatu, kisi i nizbrdo onda je disk pravilan izbor u suprotnom ostani na v-brake ako dobro rade.


  • 0

#123 bokaco7

bokaco7
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts

Postavljeno 09 September 2014 - 01:13 PM

Hvala jos jednom, onda ako uleti neka hidraulika srednje klase, da je povoljna. Ove moje sd7 zabadaju ljudski, ai bio bi red preci na nesto bolje, i naravno lepse :)

Ali vidim da bolje da cutim i ne zurim :)


  • 0
B)

#124 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 01 September 2016 - 03:22 AM

Zali se biciklista, ima avid bb7 kocnice ali kad povuce rucicu oseca se kako sajla grebucka, ponekad cak i zaglavi. Stavio novu sajlu i buzir i opet isto. A kocnica koci istom jacinom kao i pre problema sa sajlom. Elem ovo je epilog, rastojanje izmedju poluge i srafa na telu kocnice se smanjilo u toj meri da poluga lagano grebe o glavu srafa. Pretpostavljam da je uzrok u produbljenim kanalima na klipu po kojima kuglice klizaju posto materijal lici na aluminijum. Problem je (za kratko) resen turpijanjem tela rucice.

Slika 1 je avid BB7 model 11mar08t nekoristena kocnica (nova), nema grebanja.

slika1_11mar08t.jpg

Slika 2 je avid BB7 model 09feb10t koriscena kocnica, oznaceno je mesto gde dolazi do zapinjanja.

slika2_09feb10t.jpg


  • 0

#125 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 September 2016 - 11:54 AM

bb7 mogu da se servisiraju ima delova da se kupe cak mislim da moze i da se preradi sa mtb na road i obrnuto izmenom nekih delova, igorn je pisao o tome jednom.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#126 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 26 June 2018 - 06:08 PM

Pozz ,

Stigo bajk sa Deore v-brake kljestima.U kutiji sam imao par Xt paralelograme ali na jednom (prednjem) paru nije bilo ulozaka.Skinem uloske sa Deore kocnica postavim sve lepo i problem je sledeci

Kocnice skripe a nisu ranije

E sad , dal ja nisam nesto lepo postavio ?

Napisite mi sta moz da bude problem a preporucite neke dobre uloske za suvo vreme

Hvala


  • 0

#127 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 26 June 2018 - 06:14 PM

Operi pakne i felnu i podesi pakne da prvo prednji deo udara felnu prilikom kocenja.


  • 0

#128 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 26 June 2018 - 06:31 PM

Ovo iznad + može da bude i do uložaka ako su prestareli (ili ako su krš). Ja sam do skora imao par, vrištale su da se čulo na kilometar, a nikad pre ni posle njih ako je točak suv/nemasan.


  • 0

#129 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 26 June 2018 - 06:45 PM

Nije pomoglo.Uradio sam kako si rekao.Oprao sudomilom i jedno i drugo.Pazljivo nastelovao pakne da nalezu pod preprucenim uglom.Skripi isto i skripi grozno.

Za trenutak sam pogledao smesu od koje su napravljeni ulosci.Meni ovo ne izgleda dobro.Gotovo da su novi , ravnomerno troseni.Jednostavno mislim da nisu kvlitetni.

Mozda zamena ulozaka resi problem?

 

Jos nisam resio pucketanje koje me muci , pucketanje i skripa strasno iritira i cini voznju nepodnosljivom.

 

 

Tek sad vidim sta je mIxitron napisao - meni ulosci ostavljaju utisak krs ulozaka.

 

 

Doduse pozadi nisam menjao nista , znaci ostala Deore kljesta sa istim uloscima i lepo mi radi.

 

Jedino da vratim Deore kljesta napred pa da stavim paralelograme kad ih kompletiram.

 

Aj mi preporucite uloske za te kocnice.Nikad me nisu izdale.Skroz dobre kocajke za moje potrebe.

 

Imao sam SD7 , hmm ok koce ali su mi paralelogrami bolji nekako.


  • 0

#130 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2018 - 06:48 PM

Pozz ,

Stigo bajk sa Deore v-brake kljestima.U kutiji sam imao par Xt paralelograme ali na jednom (prednjem) paru nije bilo ulozaka.Skinem uloske sa Deore kocnica postavim sve lepo i problem je sledeci

Kocnice skripe a nisu ranije

E sad , dal ja nisam nesto lepo postavio ?

Napisite mi sta moz da bude problem a preporucite neke dobre uloske za suvo vreme

Hvala

 

Da li su paralelogrami ranije škripali? Kad se rasklimaju čeljusti, posebno te s paralelogramima, to hoće da se javi.

Druga stvar, često bitnija, je smeša pakni. Ako škripi sa tvrdim, staviti mekše (i obrnuto). Samo da se ne stvori rezonantna frekvencija.

 

Pomaže ako nema lufta u ležajevima točka, kormana, ako je sve podmazano i pritegnuto kako treba.

 

Stavljanje pakni ukoso u startu je stvar koju bih probao pretposlednje (pre zamene pakni), ali svakako vredi i to probati.

 

Ovo možda pomogne oko podešavanja:


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#131 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 26 June 2018 - 07:09 PM

Da li su paralelogrami ranije škripali? Kad se rasklimaju čeljusti, posebno te s paralelogramima, to hoće da se javi.

Druga stvar, često bitnija, je smeša pakni. Ako škripi sa tvrdim, staviti mekše (i obrnuto). Samo da se ne stvori rezonantna frekvencija.

 

 

 

 

Uhhh ,evo sad vidim , celjusti imaju 2mm lufta napred nazad.Zadnja Deore kljesta ne mrdaju ni malo.

Imbuse sam lepo stego.Postavicu ih jos jednom.Mozda sam nesto lose namestio.Doduse nema sta tu mnogo da se pogresi.

Vrlo verovatno imaju mali luft.

 

Bas volim ove kocnice.ima li resenja- opravke?


  • 0

#132 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2018 - 07:22 PM

Ovde je prikazano kako se rasklapaju i servisiraju:

 

http://forums.mtbr.c...kes-778033.html

 

Ako me sećanje služi, shimano je svojevremeno prodavao rezervne delove, da se mogu zameniti kada se pohabaju i javi (veći) luft. Ne znam mogu li se negde još pronaći.

 

U svakom slučaju - ostaje zamena pakni i, eventualno, da se pakne ukose, kako je Papabless predložio.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#133 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 26 June 2018 - 07:59 PM

https://www.2bike.rs...isage?opm=22988

 
 
 
Jel ovo dobar ugoao.Manji veci?
 
 
Pokusacu da ih rastavim i uradim sve sto je opisano na linku  koji si poslao.Mislim da nema potrebe da kupujem nove pakne ako ne mogu da ih sredim.


  • 0

#134 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 June 2018 - 08:18 PM

Pozz ,

Stigo bajk sa Deore v-brake kljestima.U kutiji sam imao par Xt paralelograme ali na jednom (prednjem) paru nije bilo ulozaka.Skinem uloske sa Deore kocnica postavim sve lepo i problem je sledeci

Kocnice skripe a nisu ranije

E sad , dal ja nisam nesto lepo postavio ?

Napisite mi sta moz da bude problem a preporucite neke dobre uloske za suvo vreme

Hvala

Ulošci ili paknovi koji su bili na običnim čeljustima ne leže dobro na paralelogram čeljustima jer paralelogram kočione gumice prinosi ravno do felne dok obične čeljusti to rade pod uglom. Verovatno ulošci koje si stavio a koji su trošeni ukoso ne ležu na felnu celom površinom. Jedino rešenje je dastaviš nove uloške jer ove verovatno nećeš moći da podesiš da na kočionu površinu felne neležu celom svojom površinom. 

 

Možda ti ovo reši problem. Inače, paralelogram ima bar 30% jaču kočionu silu od običnih čeljusti.

 

Ja na paralelogramu koristim jagwire crvene uloške za kočenje po mokrom. Odlično se pokazale na kiši a i na suvom potpuno normalno funkcionišu. Njihov problem je samo cena od oko 600-700 din. 

Rabe od 300 din/par zaobidji jer su teški krš.. suviše su tvrde i stvaraju čudan zvuk pri kočenju.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#135 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 26 June 2018 - 08:23 PM

Ulošci ili paknovi koji su bili na običnim čeljustima ne leže dobro na paralelogram čeljustima jer paralelogram kočione gumice prinosi ravno do felne dok obične čeljusti to rade pod uglom. Verovatno ulošci koje si stavio a koji su trošeni ukoso ne ležu na felnu celom površinom. Jedino rešenje je dastaviš nove uloške jer ove verovatno nećeš moći da podesiš da na kočionu površinu felne neležu celom svojom površinom. 

 

Možda ti ovo reši problem. Inače, paralelogram ima bar 30% jaču kočionu silu od običnih čeljusti.

 

Ja na paralelogramu koristim jagwire crvene uloške za kočenje po mokrom. Odlično se pokazale na kiši a i na suvom potpuno normalno funkcionišu. Njihov problem je samo cena od oko 600-700 din. 

Rabe od 300 din/par zaobidji jer su teški krš.. suviše su tvrde i stvaraju čudan zvuk pri kočenju.

To ima smisla.Ove kocnice sam koristio doskoro i nije bilo problema.Imao sam neke Corratec uloske.Siguran sam da je i tad bilo lufta.


  • 0

#136 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 June 2018 - 08:31 PM

Pakne se mogu podešavati tako da legnu paralelno sa felnom - samo ako nisu baš ekstremno "ukoso" potrošene.

 

Kočnice su jednostavan mehanizam - što više ručicu pomeraš za manji pomeraj pakni, to je jača sila kočenja, ali ograničenje je sam hod ručice.

Nisam primetio da se kod paralelograma čeljusti pomeraju osetno manje za isti pomeraj ručice, pa ne znam odakle dolazi 30% jača sila kočenja?

Krutost samih čeljusti jeste bitna, ali ako se poredi sa kvalitetnim i krutim v-brake čeljustima koje nisu sa paralelogram sistemom, nema neke merljive razlike u sili kočenja (Shimano Deore su odlične, na primer).

 

Paralelogram je izmišljen zbog trošenja pakni. Kod ostalih kočnica, koje prave luk, kako se pakne troše, tako idu ka sve nižem i nižem delu na felni. Potrebno je podešavati ih u toku eksploatacije. Paralelogram ih pomera paralelno, ka felni, tako da bi trebalo da se jednom podese sve do zamene kada se potroše potpuno pakne.

 

Problem je skuplji (komplikovaniji) mehanizam, kao i pojava lufta i škripe puno ranije nego sa "običnim" v-brake kočnicama.

 

Koga zanima princip rada :)

 

http://www.bikegreml...ocnice-bicikla/


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#137 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 26 June 2018 - 08:55 PM

https://www.2bike.rs...isage?opm=22988

 
 
 
Jel ovo dobar ugoao.Manji veci?
 
 
Pokusacu da ih rastavim i uradim sve sto je opisano na linku  koji si poslao.Mislim da nema potrebe da kupujem nove pakne ako ne mogu da ih sredim.

Meni se cini da na slici stoje paralelno :D probaj jos prednji deo da zarotiras..znam da je to meni bilo pomoglo dok sam koristio v brake linear pull, e sad ne znam za paralelograme...elem probaj i malo sa smirglom da istrljas pakne.


  • 0

#138 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 27 June 2018 - 06:27 AM

Meni se cini da na slici stoje paralelno :D probaj jos prednji deo da zarotiras..znam da je to meni bilo pomoglo dok sam koristio v brake linear pull, e sad ne znam za paralelograme...elem probaj i malo sa smirglom da istrljas pakne.

 Ne , definitivno postoji ugao,2 mm razlike.Ne vidi se lepo.

Uvek sam pakne namestao paralelno i nije bilo problema.

 Covek koji objasnjava nacin postavljnja i stelovanja kocnica na linku gore tvrdi da postavljanje pod uglom nema nekog smisla.

 Celjusti  kao sto sam napisao imaju luft ali su imale i ranije i nije bilo skripe.

 Probacu sa drugim paknama.


  • 0

#139 Lizard

Lizard
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 320 posts
  • LocationNis

Postavljeno 07 July 2018 - 10:47 AM

Novi problem ,

Vratio napred Deore kljesta.Kocnice lepo rade.Pri stelovanju sam primetio da nesto nije u redu sa sraficem koji regulise napetost opruge.Srafic je polomljen i izlazi samo jedan deo polovina je u celjusti.Kocnicu je moguce nastelovati i bez njega ali bih voleo dato popravim to ako je moguce.

Postoji li nacin da se iz kocnice izvadi polomnjeni deo ?

 

Palo mi je na pamet da to uradim busilicom.Tankom burgijom.Plasim se da ne ostetim navoj.

 

Nije to toliko strasno. Volim da sredim ono sto moze da se sredi.


  • 0

#140 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 07 July 2018 - 11:06 AM

Kocnice mozes da podesis bez srafa ako otkacis oprugu od poluge pa je prstima savijes malo.

Omotaj burgiju sa trakom ili u slucaju da je veca rupa stavis cev pa u nju burgiju. Kada god mozes busis sa zadnje strane tako da busenjem istovremeno i odvijas polomljeni sraf. Sa prednje strane koristis burgije i busilicu koje buse u kontra smeru (u levo) ako imas takav izbor.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika