Jump to content


Fotografije

XT na 8 fazni pogon


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
8 odgovora na ovu temu

#1 Mladen

Mladen
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 473 posts
  • LocationAleksinac

Postavljeno 23 February 2008 - 09:12 PM

Imam zadnji altus i 8 zupchanika...sada me zanima da li mozhe da se stawi Deore XT tu? I da li je dowoljno da samo promenim menjach ili moram i ruchice?
  • 0
...born to ride...

#2 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 23 February 2008 - 09:49 PM

Mozes slobodno da nabacis taj XT menjac na tvoj bajk. On ce raditi perfektno. Nije bitno sto imas 8-fas bitni su salteri. Cim oni menjaju 8 brzina onda mozes da spavas mirno. Sve ce ici kao podmazano. Pozdrav :-({|= \:D/
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#3 Mladen

Mladen
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 473 posts
  • LocationAleksinac

Postavljeno 23 February 2008 - 10:24 PM

malo je glupo pitanje (od skoro sam pocheo da ulazim u swet bicikli) ali shta su shifteri? I da li mozhe neka slika njih?
  • 0
...born to ride...

#4 marko035

marko035
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 991 posts
  • LocationJagodina

Postavljeno 23 February 2008 - 10:28 PM

Drug sa kojim vozim ima XT-devetofaz na osmofaz kaseti,naravno sa nekim osmofaz shifterom(Alivio ili Altus)i to radi perfektno kao kod mene sa istim menjacemXT,XT sifterima,XT kasetom i XTpogonom.Alivio ili altus shifteri su neka bagatela i ovde u radnjama a tek polovni.Mada ima osmofazni sifter XT,Deore itd,al su isti skupi koliko i devetofazi XT,Deore pa jos i skuplji(novi)jer su retki tako da...
  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 23 February 2008 - 11:58 PM

Šifteri su, u odsustvu pametnijeg izraza, termin koji se koristi za onu spravicu koja stoji na volanu i preko koje menjaš brzine. Pod menjačem (prednjim i zadnjim) se podrazumeva sprava koja neposredno prenosi lanac sa jednog zučanika na drugi.

Menjač je 'glupa' sprava; njegovo je da se pomera levo-desno (i da pomera lanac zajedno sa sobom) a to koliko će da se pomeri određuje hod sajle, koji zavisi od šiftera, tj toga koliko će da je zategne/otpusti.
Svi šifteri iz nove ere (indeksni) imaju zadat broj položaja u kojima mogu da se nađu - i spram toga, broj položaja u kojima mogu da fiksiraju menjač. E sad, 'hod' sajle je kraći na 9fazu nego na 8fazu, kraći na 8fazu nego na 7fazu, itd... jer su zupčanici tešnje smešteni na 9fazu nego na 8fazu... itd.

Dakle, cela poenta je imati šiftere predviđene za onaj broj zupčanika koji imaš pozadi, dakle 9-9, 8-8, 7-7 funkcionišu, a 7-8, 8-9, i sl. neće da može.

U praksi - već je rečeno - ako si spario šifter i zupčanike (a to može da ne bude tako jedino ako sam sklapaš bajk a baaaaaaaš ne znaš šta radiš), menjač može da bude koji hoćeš.

Inače, šifteri su 'shifter' a menjači su 'front/rear deraileur' (ili sa 2 l, kako gde) - pa guglaj do mile volje za slikama. Imaš i ovde i na ciklonautu po oglasima.

edit> u trenucima prisećanja maternjeg jezika, šifter može da se zove i menjač, a ono što zovemo 'menjač' bi bio lančanik. Međutim, k'o i kod kompova, svi su sigurni na šta misliš kad upotrebiš stranu reč :mrgreen: :twisted:
  • 0

#6 Mladen

Mladen
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 473 posts
  • LocationAleksinac

Postavljeno 24 February 2008 - 07:47 AM

znachi...ako sam dobro razumeo...ja samo treba da kupim 9fazni XT i zamenim ga sa moji postojetjim, nashtelujem i to je?
  • 0
...born to ride...

#7 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 24 February 2008 - 09:59 PM

Ček' ček' ček... ti hoćeš da menjaš onu spravicu koja čuči pored zadnjeg točka i šeta lanac, jel' tako? E pa to ti je lančanik, i nema tu lančanik za trofaz-osmofaz-devetofaz, sve to funkcioniše na način na koji određuju šalteri (spravice koje čuče na volanu), jedino je razlika u kvalitetu funkcionisanja i još nekim nijansama /tipa težina/

Dakle, samo uzmi taj XT, štelni ga k'o i svaki drugi menjač, i uživaj.
  • 0

#8 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 February 2008 - 06:39 PM

Dakle, cela poenta je imati šiftere predviđene za onaj broj zupčanika koji imaš pozadi, dakle 9-9, 8-8, 7-7 funkcionišu, a 7-8, 8-9, i sl. neće da može.


7-8, sedmofaz pozadi i osmofazna rucica rade odlicno samo sto imas jedan zub praznog hoda.
Razmak izmedju lancanika je isti kod sedmofaza i osmofaza, samo osmofaz ima zub vise. 8)
  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 25 February 2008 - 07:56 PM

E, pametno znati i to :)
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika