Jump to content


Fotografije

Ili ili...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
18 odgovora na ovu temu

#1 igor43

igor43
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 04 April 2012 - 12:30 PM

Biće ovo malo duži post :) Pre svega da se prestavim. Zovem se Igor i zivim u Kotežu. Imam 22 godine, visok sam 178 i tezak sam 68 kilograma. Vozim većinu vremena po asfaltu, gradu, mada volim ponekada da skrenem sa puta. Za vožnju bicikla sam se ponovo zainteresovao posle xyz godina kada je moj burazer kupio sebi Capriolo Anacondu prošle jeseni. Ovog proleća sam odlučio da kupim sebi bicikl što sam i učinio, dva komada, gde je nastao problem...

1. Delta Cobra

Postavljena slika

Bicikl kupljen za 20 evra, ali za divno čudo baš lagan za vožnju. Ja koji sam tek krenuo da se aktivnije vozam uspeo sam da predjem 85km za par sati, a da to i ne osetim... Lagan ram 19", stavljen zadnji tocak - krypton x, nov shimano tx55 menjač, nov lanac, nov pogon, nove šolje i dva problema. Novi pogon nije kao stari, pa mi je ova osovina srednjeg pogona previse dugačka i ne mogu da prebacim lanac na najveću šajbnu. Dešava se i da pri vecem opterećenju lanac preskače kada je na sedmoj, ponekad i šestoj šajbni sve zavisi od ko zna čega. u servisu nisu hteli ni da pogledaju bicikl, odmah su rekli da menjam kasetu, a evo kako to izgleda...

Postavljena slika

2. Capriolo Adrenalin

Postavljena slika

Nov, vožen dva, tri puta, ram 23", kupio od jednog klinca iz komšiluka za smešne pare pošto je odustao od vožnje, a i kupio ga je da bi šarmirao jednu cicu koja se bavi biciklizmom. Sad pošto mu je plan propao bajs mu i ne treba :D Ram od 23" je čini mi se prevelik za mojih 178, kad ga vozim imam osećaj da vozim tenk, dosta je težak. Juče sam išao do Košutnjaka i pola uzbrdica ja sam njega gurao jer su mi noge pucale! Sa deltom sam to izvlačio...Bajs je inače u super stanju.


E sad, ono glavno, dilema, koji da zadržim, šta da radim? Da li da uložim još tih ko zna koliko u Deltu, prodam Adrenalin, ili da zadržim Adrenalin i da se što bi rekli - čeličim? :) Sa jedne strane bicikl na koji sam se navikao vrlo lako u koju treba da se uloži još neki novac, a sa druge nov bicikl sa kojim cu biti miran par godina...ili možda neka treća solucija?

Eto toliko :)
  • 0

#2 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 April 2012 - 01:07 PM

Imas vise varijanti.Prodas oba po nekoj malo vecoj ceni tipa jedan za 30 drugi za 50, dodas jos toliko pa uzmes bolji polovan alu ...

Ili rasturis oba, ovaj koji ti velicniom odgovara odneses na peskiranje i plastifikaciju (izgrebana farba na vise mesta, a ram je gvozdjurija ) pa onda iskombinujes delove ... Tj na sredjen ram vratis upotrebljive delove.Veci ram sa viljuskom prodas nekome za 15-20 e, time pokrijes troskove za sredjivanje rama, a visak delova cuvas u steku da ne kupujes kada i ako zveknu ...
  • 0
Postavljena slika

#3 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 04 April 2012 - 02:19 PM

Pravi savet kolege pri3rak-a prepakujes i miran!
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#4 djape48

djape48
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 posts

Postavljeno 05 April 2012 - 12:16 PM

Nov, vožen dva, tri puta, ram 23", kupio od jednog klinca iz komšiluka za smešne pare pošto je odustao od vožnje, a i kupio ga je da bi šarmirao jednu cicu koja se bavi biciklizmom. Sad pošto mu je plan propao bajs mu i ne treba :D


Ha ha ha =D> Tako je Rendal iz Ugly Americans postao zombi, a tvoj drug je bar mogao da proda bicikl i nastavi po starom :lol:
  • 0

#5 igor43

igor43
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 12 April 2012 - 02:15 PM

hvala na savetima. otisao adrenalin za 100 evra, bilo mi zao da ga rasturam i sad imam par pitanja :)

posto menjac ne moze da nabaci lanac na trecu sajbnu, jer je osovina suvise dugacka, da li je pametnije da kupim drugi pogon (ovaj je star mesec dana - presao 300km mozda) ili da uzmem drugu osovinu?

Postavljena slika
  • 0

#6 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 12 April 2012 - 02:40 PM

hvala na savetima. otisao adrenalin za 100 evra, bilo mi zao da ga rasturam i sad imam par pitanja :)

posto menjac ne moze da nabaci lanac na trecu sajbnu, jer je osovina suvise dugacka, da li je pametnije da kupim drugi pogon (ovaj je star mesec dana - presao 300km mozda) ili da uzmem drugu osovinu?

Postavljena slika

nemoj osovinu vec uzmi patronu odgovarajuce duzine
  • 0
puno znoja,malo krvi

#7 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 April 2012 - 02:41 PM

A jesi li pokusao da odsrafis granicnik?
  • 0
Postavljena slika

#8 igor43

igor43
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 12 April 2012 - 04:21 PM

granicnik na menjacu? da, probao i bez srafa. on fizicki ne moze dalje da dosegne da nabaci lanac...bas sam gledao rukom dokle moze da dosegne.
  • 0

#9 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 12 April 2012 - 05:24 PM

Mislim da bi onda najjeftinije rešenje bila zamena samo osovine!!!
a inače lanac (pošto kažeš da je nov) preskače zato što je kaseta istrošena (zato su i rekli da je menjaš :D )
  • 0

profilepic.gif


#10 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 12 April 2012 - 05:33 PM

De bre potrosena kaseta kad se na slici vidi da su zubi ok.A koji je lanac,da nije siri od odgovarajuceg,pa zato preskace.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#11 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 April 2012 - 08:42 PM

Mislim da bi onda najjeftinije rešenje bila zamena samo osovine!!!

+1
  • 0
Postavljena slika

#12 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 13 April 2012 - 12:48 AM

De bre potrosena kaseta kad se na slici vidi da su zubi ok.A koji je lanac,da nije siri od odgovarajuceg,pa zato preskace.



+1 kaseta je ko nova samo sto je musava.
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#13 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 13 April 2012 - 06:47 AM

ništa, onda su gremlini, sve novo a lanac preskače, najbolje da odnese u prodavnicu gde je kupio pa da mu pogledaju n2:hahaha
  • 0

profilepic.gif


#14 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 13 April 2012 - 07:07 AM

znas kako,ja odem u neku malu radnju i trazim lanacx za 9 drzina a cura mi vadi 6-faz gde na kutiji pise 6 speed.A ja kazem ne za 6 nego 9,a ona ce pa to je za sve sportske bicikle #-o
  • 0
puno znoja,malo krvi

#15 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 13 April 2012 - 07:53 AM

To što si probao rukom,ako je pritegnut šraf koji ograničava na najvećoj šajbni,naravno da neće dalje da ide.
Probaj da otpustiš oba šrafa na menjaču,otpusti sajlu,pa šteluj polako..
  • 0

#16 igor43

igor43
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 14 April 2012 - 11:29 AM

To što si probao rukom,ako je pritegnut šraf koji ograničava na najvećoj šajbni,naravno da neće dalje da ide.
Probaj da otpustiš oba šrafa na menjaču,otpusti sajlu,pa šteluj polako..


problem je u tome sto on ne moze dalje da ide jer udara u ovaj deo sto sam zaokruzio. to je maximum, dalje od toga ne moze...

Postavljena slika

De bre potrosena kaseta kad se na slici vidi da su zubi ok.A koji je lanac,da nije siri od odgovarajuceg,pa zato preskace.


kmc z-50.

jel' moze da preskace zbog duzine lanca? zbog toga kako je podesen menjac?

najgore sto ni u jednom servisu nece da pogledaju u cemu je problem. odma kazu kaseta i traze pare :D doduse i ja sam svratio u dva, tri...
  • 0

#17 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 April 2012 - 02:08 PM

Dužina lanca i menjač ne bi trebali da izazivaju ili utiču na preskakanje. Pošto su i pogon i lanac novi mislim da je ipak moguće da preskače zbog kasete, iako kolege kažu da je ona u redu. Zato što sam i lično iskusio kad sam prekasno zamenio lanac da mi je kaseta vizuelno izgledala od prilike upravo kao tvoja ali je preskakalo na dva najmanja 14 i 16t. Ako možeš kupi drugu sedmofaz kasetu (račnu na navoj ~700din) i probaj to ti je najjednostavnije, a i ako nisam u pravu neće ti propasti zamenićeš je pre ili kasnije kad ovu potrošiš.
Koliko ti već voziš taj bajs, tj interesuje me koliko znaš o njemu (koliko ga znaš u dušu :)). Ako najviše voziš ta dva najmanja lančanika onda još više sumnjam na račnu, pogledaj kako izgledaju zubi na novoj (uzdižu se pod 90 stepeni u odnosu na osovinu) pa uporedi sa svojom.
Postavljena slika
Pogledaj i ovo:
http://sheldonbrown....hains.html#wear
Na slikama je drastičan primer istrošenosti ali lanac može da preskače i mnogo ranije pogotovo nov pa pod jakim opterećenjem.
Takođe, zašto su menjani pogon i lanac? Ako je lanac istegnut malo više (možeš ga lako premeriti po upustvu sa istog linka) a sa njim nije preskakalo i to govori u prilog. Postoji i opcija da vratiš stari pogon i lanac ako rade korektno i tako iskoristiš sve do maksimuma (dok se ne javi problem), ja sam tako uradio i prešao još mnogo kilometara.

Za prednji menjač opcije su ti već navedene, najbolje patrona odgovarajuće dužine, jeftinija varijanta samo kraća osovina ako ima da se nađe (ne razumem se). Ima i besplatna varijanta, skineš pogon i skratiš/obrusiš malo osovinu koliko treba :), nije da to savetujem samo eto da napomenem kao opciju kad si u zabiti kao ja a treba ti bajs sa sve tri raspoložive šajbne :).

znas kako,ja odem u neku malu radnju i trazim lanacx za 9 drzina a cura mi vadi 6-faz gde na kutiji pise 6 speed.A ja kazem ne za 6 nego 9,a ona ce pa to je za sve sportske bicikle #-o

He he, mislim da znam radnju o kojoj je reč :), meni su baš super jer su uvek nasmejani i ljubazni (za razliku od one druge u blizini gde ne znam da li lik samo tako izgleda pa se ja tripujem da je uvek mrzovoljan :mrgreen: ), a eventualno nepoznavanje materije mi nije neki problem pošto ja uvek znam i više nego što bi trebalo :mrgreen:.
  • 0

#18 igor43

igor43
  • Members
  • 8 posts

Postavljeno 21 April 2012 - 06:31 PM

Hvala na ovom poduzem odgovoru :) Konacno lepo vreme i napredak! Sredio sam par stvari ali nisam sve. Sajlu koja je bila namestena ovako kao na slici iznad, samo sam premestio da ide ravno, na levu stranu srafa. Jedva sam namestio da radi u svim brzinama, ali sada radi kako treba (prosto, a trebalo mi je mesec dan da smislim tako nesto).

E sad sto se tice racne - kada je u recimo 3x6, ili 3x7 brzini cini mi se da ne preskace, mada nisam imao danas vremena da isprobam. Setio sam se da imam na tocku koji sam skinuo ok racnu, pa cu nju staviti da vidim sta se desava.

A da, nisam ispricao celu pricu i zasto sam menjao lanac i pogon. Vozio sam uz kosutnjak i prednji menjac nije hteo da ubaci u prvu, i odjednom je spao lanac, uleteo izmedju menjaca i pogona i iskrivio se zestoko. I pogon se iskrivio. Kako, ne znam. Mada sve je to bilo dotrajalo i onako...

Hvala jos jednom, nadam se da nisam dosadan :)
  • 0

#19 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 April 2012 - 09:13 PM

Jao pa da, ne vidi se na slici dobro jer si zaklonio palcem (mada se sad može skontati). Da se odmah lepo videlo kuda ide sajla, odmah bi ti neko rekao da ne treba tako već s leve strane da bi menjač mogao da ide max u desno i dobaci do velike šajbne.

I inače ovo na mojoj slici je kaseta, ne pasuje kod tebe, tebi treba račna na navoj (ako je u njoj problem). Sliku sam stavio samo radi zubaca, oni tvoji mi deluju ipak malo zakošeno.
A u kojim prenosima ti preskače? Probaj i tu drugu račnu kad već imaš pa vidi...
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika