Jump to content


Fotografije

Odglavljivanje prednje suspenzije


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
33 odgovora na ovu temu

#1 MxBorisa

MxBorisa
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationČačak

Postavljeno 28 November 2011 - 11:53 PM

Ovako da pocnem. Kada sam polazio u peti razred (sada sam prvi srednje) kupio sam Capriolo Adrenalin. Tada je bila oko 13k dinara.
Vozio je do pocetka sedmog i onda mi kupise motorce. Ja biciklu ostavio u garazu nisam je dirao do oktobra prosle godine. Tad sam imao udes i razbijem motor, totalka.
Nece moji da kupe drugi motor pa se ja vracam zaboravljenom prijatelju, bicikli. Od stajanja zapekao amortizer prednji. Ja vozim sad takvog, bio je na servisu zamenio paknove, nacentrirao zadnji tocak al zaboravim da kazem serviseru da mi pogleda amortizer. Posto ne mogu da motam do grada jer ja nisam bas u gradu vec u jednom selu da pitam vas za par saveta.

1. Na koji sistem radi amortizer na Adrenalinu, jel vazdusni ili uljni? (predpostavljam vazdusni)
2. Na koji princip bih mogao da ga odglavim kod kuce? (WD40 ne pomaze)

On ima rupe gore na vrhu, ja sam njih skinuo i samo je rupa tu, znaci da ulja nema. Ima neke srafove odozdo, ja to nista nisam pipao, bojim se da nesto ne batalim.
Da li mozda treba da se sipa ulje u te rupe, da kupim sutra?
  • 0

#2 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 November 2011 - 12:01 AM

Slobodno ga baci u prvu kontejner/kantu/otpad.Nakon toga kupi krutu viljusku i na amortizer sa takvim ramom slobodno zaboravi.Od onog sto ti je dostupno na trzistu je veca steta nego korist.

Inace najjeftinija nova (i aktuelna) "vazdusna" viljuska je skuplja od celog tog bicikla u radnji :)
  • 0
Postavljena slika

#3 MxBorisa

MxBorisa
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationČačak

Postavljeno 29 November 2011 - 12:12 AM

Pa ja vidim ovde kod vas na sajtu ima polovnih prednjih suspenzija za 50ak evra. A ne rekoste mi, jel ide ulje u ovaj moj amortizer ili je vazdusni?
Zasto da ga bacim, dok je radio nije mi nista falilo?
Svidja mi se kad mi "utanja" amortizer tako da obicna viljuska otpada.

Imate li koji savet kako da ga odglavim?

P.S
Zaboravio sam da napomenem da volim da teram biciklu po offroad terenima, brdo, suma...
  • 0

#4 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Postavljeno 29 November 2011 - 12:23 AM

Inace najjeftinija nova (i aktuelna) "vazdusna" viljuska je skuplja od celog tog bicikla u radnji :)


Haha... samo što sam krenuo da kucam da je vazdušna viljuška skuplja nego ceo taj bajk, kad ti me preteče! :lol:

Aj sad i ja malo da "pametujem". :mrgreen:
Na tom adrenalinu je ako sam dobro video Logan "krbulja" koja ima u sebi oprugu i to ako se ne varam samo u jednom štapu, u suštini trebalo bi da se razradi, to ćeš postići tako što ćeš da je razbucaš na "sitne delove". Taman da vidiš kako "funkcioniše", ako može uopšte da se kaže da logan "funkcioniše" :D . Za početak odvrni te šrafove od dole i svuci telo amortizera sa štapova, verovatno neće ići lako tako da slobodno možeš nekim gumenim(plastičnim-najlonskim) čekićem ili običnim ali preko neke drvene letve da "kucneš" od gore(na onom luku koji spaja levu i desnu stranu). Kada to budeš uradio verovatno će iz nje da iscuri gomila vode pomešana sa rđom(to se dečava kod takvih "krševa", vremenom probije voda kroz semeringe), potom ćeš videti oprugu ili opruge(u šta čisto sumnjam). Sve to mora dobro da se odmasti i očisti, kad si to uradio potrebno je da oprug(e)u namažeš nekim sredstvom (recimo tovatnom/mašinskom mašću).
Potom ti ostaje da je "sklopiš" nazad u "početno stanje" i malo je razradiš. The End :mrgreen:

PS. Sinko mani se mopeda teraj bajk! Biće vremena za motore... n:grandpa
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#5 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Postavljeno 29 November 2011 - 12:26 AM

Kakvo crno ulje ili vazduh!!! :shock:
Pa takvi amortizeri koštaju ko dva tvoja bicikla i to polovni!
Kao što napisah tvoj amort ima jednu ili eventualno dve opruge, i to je to...

Evo kako se radi podmazivanje amorta koji je sličan tvom:
[youtube_embed5][/youtube_embed5]
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#6 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Postavljeno 29 November 2011 - 12:32 AM

BTW,
te "čepove" što si odvrnuo nevrše nikakvu funkciju sem estetike i da imitirju Lock ili neku sličnu funkciju! :mrgreen: Dakle, nema tu ničega što ti treba...
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#7 MxBorisa

MxBorisa
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationČačak

Postavljeno 29 November 2011 - 12:33 AM

Ja volim da vozim offroad. Asfalt me ne privlaci. Biciklom ne mogu da teram offroad kao motorom. Jbg, lepse kad motor mota umesto mene :mrgreen: :mrgreen:
Nisam bas pri parama ali da imam malo vise sigurno bih izdvojio za Cube AMS 100 Pro. Mnogo mi se svidja.
Ako mi ne kupe motorce sigurno cu morati da ih nateram za neki ozbiljniji bajs.
Tako da ovu viljusku necu popravljati niti ulagati vise u ovo :D
Ide ova kako tako, bolja je nego peske.
  • 0

#8 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 November 2011 - 12:35 AM

Pa ja vidim ovde kod vas na sajtu ima polovnih prednjih suspenzija za 50ak evra.

Ima i uglavnom su ulje/opruga, nisu vazdusne ...

Zasto da ga bacim, dok je radio nije mi nista falilo?

Zato sto

volim da teram biciklu po offroad terenima, brdo, suma...

a pretpostavljam da ne volis ni bliska iskustva na maxilofacijalnoj ni urgentnom centru :)

Viljuska koju imas je ultratesko mega djubre i kada je ispravna, a kamoli kada nije ... Najjeftinija koliko toliko postena suspenzija koja se moze kupiti nova je oko 50ak eura i nije vazdusna ... Problem sa njom je sto ne moze da se ugradi na ram poput onog koji imas ... Za tvoj ram je jedino logicno resenje kruta viljuska, a ako bas zelis teren menjaj bicikl ...
  • 0
Postavljena slika

#9 MxBorisa

MxBorisa
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationČačak

Postavljeno 29 November 2011 - 12:37 AM

Menjacu kad budem imao para, sada bas nemam.
Teram ovako kako je, posto su MTB bajkovi dosta skupi.
  • 0

#10 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Postavljeno 29 November 2011 - 12:41 AM

Isuviše si mlad da bi bio LENJ!
Vrti bre te pedale!!!
Nemoj da te mrzi da bar malko iservisiraš taj bajk, podmaži i dotegni gde je to potrebno!
Što se tiče bajka, obzirom da si početnik taj bajk je odlično "učilo" ukoliko se opredeliš da voziš nešto bolje, u suprotnom nemoj trošiti novce roditelja pa ne beru ih valjda na drvetu!
U tvojim godinam sam vozio daleko veći krš od tog adrenalina(ukoliko jet to moguće :mrgreen: ),
kada sam kupio prvi MTB bio sam najsrećniji čovek na svetu(a bio je krš veći od adrenalina)!
Ako si pametan uvidećeš da ima mesta kako za bajk, tako i za motor!
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#11 MxBorisa

MxBorisa
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationČačak

Postavljeno 29 November 2011 - 12:47 AM

Ide nekako sa ovim, sve sam sredio sem amortizera. Zamenio sam paknove, podmazao lanac i lancanike, zamenio pedale, jos treba one gumene rukohvate al to cu drugom prilikom.
Samo sam mislio da popravim amortizer al neka ga zaglavljen, bar je estetski lepsi od krute viljuske.
  • 0

#12 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 29 November 2011 - 07:06 AM

Pidružiću se kolegi bant-u, i savjetovati da se pokušaš izboriti sa lenjosti, i da pokušaš da se izboriš sa tim zarđalim amortizerom. :D

Da li si i na motoru ostavljao neke dijelove u neispravnom stanju? [-X

Na youtube-u imaš jako puno materijala o servisu bicikala, tako da ti nebi trebao biti problem da saznaš šta se i kako radi...
To što budeš sad umastio ruke, će ti kasnije jako doro doći, kako pri izboru budućeg bicikla, tako i pri nabavci nekih budućih kompponenti...

I čitaj cikloberzu.
Pozdrav
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#13 MxBorisa

MxBorisa
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationČačak

Postavljeno 29 November 2011 - 05:47 PM

Motor sam ostavio ceo pokvaren, prosto ga nisam ni popravljao posle udesa. Sad za vikend cu da uzmem da otvorim amortizer da vidim sta i kako, al bice zeznuto vratiti to kako je i bilo :D
Nemam vremena posle skole jer je mrak a garaza mi je puna kupusa pa nemam gde da ga otvorim. Kad budem video sta je sa njim javljam rezultate.
Hvala vam.
  • 0

#14 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 November 2011 - 05:51 PM

Nece biti nista komplikovano, to su ubedljivo najjednostavnije viljuske sa "suspenzijom" :D U principu kad ga budes otvorio uverices se da je les zreo za sjedinjenje sa lokalnom deponijom.Neke stvari prosto kostaju i bolje da se kazu otvoreno nego da ti se bodri duh i da pod tom parolom bivas guran u trip...
  • 0
Postavljena slika

#15 MxBorisa

MxBorisa
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationČačak

Postavljeno 29 November 2011 - 05:56 PM

A jel postoji sansa da ja popravim ovo? :D Pomoci ce mi i tata sigurno, nego ako je to zakovalo jel jedini spas kontener ili mogu da odglavim?
  • 0

#16 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 November 2011 - 06:26 PM

Ma nije problem u tome mozes li ti ili ne.Prvo sasvim je moguce i da od cele price nema nista pogotovu ako su ti stapovi korodirali.Sama ta viljuska kada je nova samo izgledom podseca na normalnu viljusku.Ne navodim te ja da pazaris munjevite viljuske od vise stotina evra, imaj na biciklu makar dart 1 sto je samo dno RS-a, pa ces i dalje biti mnogo svetlosnih godina ispred stanja u kome si sada.E muka jeste sto taj dart 1 nece da pasuje na tvoj ram, i zbog toga sam rekao da ti je kruta vila bolje/isplativije resenje.
  • 0
Postavljena slika

#17 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 November 2011 - 06:28 PM

A jel postoji sansa da ja popravim ovo? :D Pomoci ce mi i tata sigurno, nego ako je to zakovalo jel jedini spas kontener ili mogu da odglavim?


Stavi krutu viljušku. Za male pare se može naći.

Amortizer su tvoje ruke i noge. Plus debele gume planinca. Ne znam kakav off voziš, ali ako želiš adrenalin, kruta vila je zakon. Lakše ćeš se uspeti uzbrdo, a biće puno uzbudljivije kada kreneš nizbrdo bez amorta. Probaj, nećeš se pokajati. Popravljanje lošeg i jeftinog amorta je kao da budžiš čoperu bolje ogibljenje da ga teraš na offu.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#18 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 29 November 2011 - 06:39 PM

http://www.totalbike... ... -adrenalin
  • 0
puno znoja,malo krvi

#19 mihajloalasp

mihajloalasp
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 29 November 2011 - 07:24 PM

Nova kruta vila u Kapriolu košta 450 dinara, baš sam gledao pre neki dan. I nađeš nekog majstora koji bi mogo da ti skrati vrat pošto je oko 21cm :wink:
  • 0
.

#20 MxBorisa

MxBorisa
  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • LocationČačak

Postavljeno 29 November 2011 - 08:11 PM

Briga me ako je nova viljuska za moj bajs sa amortizerom 1200 dinara necu da stavljam krutu.
Sta mislite o SCOUT Zero X ima jedan za 190e svidja mi se, sad ne znam kakvog je kvaliteta ima li kakva bolja za oko 200e ;)
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika